Národný integrovaný plán reforiem - Digitalizácia

Začiatkom augusta 2020 vznikala v mene podpredsedu vlády a ministra financií SR Eduarda Hegera expertná skupina, ktorá by mala pomôcť pri príprave Plánu obnovy, ktorý bude pokrývať reformy a investície v rámci Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti (Recovery and Resilience Facility (RRF)).

Vznik tohto mechanizmu vyplýva z dohody lídrov Európskej únie o alokovaní nenávratnej finančnej čiastky pre členské štáty EÚ, pre Slovenskú republiku až do výšky 5,8 miliardy eur.

V téme digitalizácia som jedným z expertov. (Gabriel Lachmann)

Téma digitalizácie bola zrejme horúcim zemiakom, takže prvé návrhy výstupov sa k expertom dostali v posledných augustových dňoch. Aktuálne prebieha interné pripomienkovanie kde za SD išli pomerne zásadné pripomienky a v najbližších dňoch očakávame zverejnenie tejto časti dokumentov.
Preto otváram toto vlákno.

4 Likes

hmmm … a ostatní ?

Ak sa pýtaš kto sú ďalej členovia expertného teamu tu by som naozaj len špekuloval. Tiež čakám na oficiálne vyjadrenia k tomuto procesu. Nič ako kompletný zoznam som nikdy nevidel.

a su aspon zverejnene zakladne tezy? a len pripominam ze dnes sme v stave ze za poslednych 5 rokov nie sme schopni nic realizovat a nie je to problem ani penazi ani chybajucich napadov. otazka teda znie ci vobec by digitalizacia mala byt v reformnych napadoch

2 Likes

zatial nie je zverejnene nic podla mojich info.

suhlas.

v poslednom case pred par rokmi som presiel vacsinu IT zariadeni min. podohospodarstva. Zasol som ze je to v podstate najvacsi prevadzkovatel IT systemov v statnej sprave. Zasol som ze prveadzkuju niekolko registrov zo zakona, na ktore nemaju uz ani dodvatela, ani zdrojove jkody … uplne v partizanskych podmienkach… Radi by aj dali veci do cloudu, aj dostali investicie … Ale miesto toho su tu furt nove napady a z nich vacsina systemov, ktore nik nepotrebuje, alebo nie su dolezite.
Ak z 3000 prevadzkovanych systemov ma 2000 taketo zakladne problemy a potrebuje udrzovat a modernizovat a prepajat a socializovat a pripajat na tie nestastne EFORMy, tak to je priestor kam treba nasmerovat tie peniaze. Nema ziaden zmysel vymysliet dalsich 200 systemov, ktore o 5 rokov postihne rovnaky osud. Takze navrhujem tu s plnou vaznostou zozbierat informácie o týchto zakladnych potrebach rezortov. Kde maju v systemoch ake problemy, ktore potrebujeu nahradit, alebo aspon vyrazne upgradnut. A potom vymyslajme blockchainy…
Kazdy rezort vie take informacie zhromazdit … a najskor ich uz aj ma zhromazdene.
Ale nesmie zoznam robit nastupivsia politicka reprezentacia … ti obycajne o problemoch ani netusia. … treba to zozbierat od IT-ckarov, spravcov.

1 Like

to je skutocny problem, miesto stabilnych rozpoctov na rozvoj a udrzbu jedine peniaze boli z eu penazi. a tie su teraz nedostupne a problematizovane. nove peniaze to skor zhorsia ako zlepsia

Za mňa úplný súhlas: načo vymýšľať “reformy”, keď nevieme realizovať ani čo sme doteraz navymýšľali? Sústreďme sa na spravenie toho, čo už je dávno vymyslené, naplánované a schválené (jasné že priebežné mierne úpravy spravme).
Čiže: NKIVS, kap.7.

1 Like

Otazka ci to ze stat ma neporiadok v existujucich systemiv a hrubo zanedbal ich rozvoj a prevadzku, je mozne povazovat za reformny zamer. To podla mna nie je vobec reformny zamer ( na to peniaze eu podla neda), to je zodpovednost statu a jed ju nevie zabezpecit, tak nech nevymysla reformne zamery, sle nech vyriesi zaklady, kde nie su pevne a rucaju sa. Nuz ak minister xodpovedny za informatizaciu, nevie akych 3000 systemov ma, k comu sluzia a naco do nich investovat, tak urcite ziadne reformne zamery nie so vobec potrebne. Inak reforma je reformou ak sa robi raz za cas, my tu 30 tokov akoze stale robime rmu a chcemu je robit sustavne, tak to znamena, ze v skutocnosti ziadne reformy nerobime

1 Like

Vacsina reforiem bolo iba kupovanie si casu. Ono totiz ked ludom povies ze ides reformovat tak hovoris dve veci “Bude lepsie” ale “Bude to chvilu trvat” a oni su spokojni lebo vedia ze raz bude lepsie len musia vydrzat. Potom sa napr. zmeni vlada a povie vsetko bolo zle. Takze znovu…
Tym ze za ziadnou z reforiem neprebehla inventura ale nova vlada vzdy iba zacala s reformou tym je sposobene to co pises. A ôppokial to bude nadalej tak pokracovat tak sa ureformujeme ale stav sa bude zlepsovat ak, tak velmi pomaly.

samozrejme nie vsetky ani nie vacsina tych systemov su v havarijnom stave. Ale vsuvislosti s napojenim na schranky, v suvislosti s automatizvanym spravoaním podaní v agendovom systéme (nie pretukavanim z vytlacenej spravy z eDesku) s generovaní listov a rozhodnutí v zákonných formátoch - to mi znie ako reformný zámer… proste agendové systémy fungujú rokyu rokúce, teraz sa okolo nich prehnala populisticka vlna formularov a eDesku a podpisovania, ale to vyzera dobre len zvonku. Zvnutra pribudlo ludom viac roboty, viac chaosu …
Neviem preco by toto nebolo moznezodovodnit ako reformný zámer…

Suhlasim s Luborom, vacsina napadov z NKIVS 2016 sa este ani nezacala implementovat.

Je velka skoda, ze proces pripravy reformy digitalizacie prebieha v takomto utajeni, za zatvorenymi dverami. Vysledkom bude horsi navrh, aky by bol, ak by sa vyuzil transparentny a participativny proces. Vraciame sa spat a asi bude potrebne zapojenie komunity nanovo vybojovat.

2 Likes

… no sucasne mirri vzislo scasti z komunity a asi maju pocit ze to staci …

2 Likes

Velmi rychlo zabudli, ake hodnoty kedysi presadzovali. Pre mna osobne je to az zarazajuce. Fakt nerozumiem, preco prave oni robia taketo dokumenty za zatvorenymi dverami. Snad sa zastavia po inspiraciu na OGP week tento mesiac: https://www.minv.sk/?_ogp_ogpweek2020

nechcem situaciu zlahcovat, ale tento proces si riadia financie a mirri je ucastnik procesu, ktory si riadi Peter Skodny. Takze az tak pod kontrolou co sa kedy zverejni a kto sa kedy zapoji to nemaju…
Ja verim, ze to bude do par dni vonku a potom mozeme spustit otvorenu diskusiu o drafte.

Vsak ano, ta kritika nie len voci MIRRI, zda sa, ze ten proces takto nastavilo prave MF. Aj MF by malo fungovat otvorene a transparentne.

bohuzial, cely proces vyzera skutocne divne. Zrejme v stave ked tam stoja fronty lobistov tak nie je cas na nieco dalsie. Ale pre digitalizaciu je to asi nepodstatne, v dnesnom stave sa tazko da vymysliet nova reforma digitalizacie, ktora by davala zmysel ( uloha znie, mame vela penazi - kam to investovat aby sa Slovensko zmenilo k lepsiemu). Zasadnym problemom nie su peniaze ale zastavene procesy, keby sa robilo priebezne tak by zo vsetkymi moznymi chybami bol stav radovo lepsi ako ked sa stoji. Zjavne k pouceniu z OPISu nedoslo, tam sa cerpanie zhustilo zo 7 rokov na 3 a vysledok neoslnil, tak teraz to zhustime na 2 ( teda v lepsom pripade) a uvidime. Inak buduci rok zacina priprava dalsieho programoveho obdobia, zase bude cas na nove vizie.

sic https://sku.blog.sme.sk/c/315842/aplikovane-zakony-mrtveho-kona.html

1 Like

Veľmi dobre pasuje na súčasnú situáciu

1 Like

Tu je prehlad nazorov na tuto oblast. Bohuzial nie som si isty, ci sa nimi bude niekto zaoberat… Uvidime po zverejneni navrhu.

Prehlad nazorov je jedna vec a urcite da pozberat dalsich 20 nazorov. Akurat si myslim, ze dnes uz to nemaju byt nazory, ale realny material (minimlane na urovni darftu, ked uz nikto nehodnotila nezbieral napady/navrhy), ktory bude uz o hodne dalej ako nazory a ten material by mal podliehat odbornemu pripomienkovaniu. Obavam sa, ze kedze nic nie je verejne dostupne (okrem nazorov), doknca nepozname anoio jasne pomenovanych zodpovednych za jednotlve casti (OK za informatizaciu MIRRI ale ma to byt konkretna osoba, za ine casti?, za celok?). Takze su len dve moznosti, bdu sa seriozne nic nedeje alebo to bude absolutne netrasparentne (ze by lobisti si prihriavali polievocku?)

1 Like