Národný integrovaný plán reforiem - Digitalizácia

Bavime sa o vseobecnom materialy, moje ppripomienky/poznamky su na urovni takej istej vseobecnosti, co si myslim, ze by tam nemalo bbyt a malo byt, ak by material bol konkretny, tak by mohli byt aj pripomienky konkretne, ale naco davat konkretne veci k tomu co v materialy z mojho pohladu chyba. Akbude material konkretny, tak sa daju dat konkretne pripomienky, ale uz sa ppotom nedaju dat vseobecne o uroven vyssie, take je moje chapanie.

ABy som tu zbytocne nevypisoval dalej, tak zaver z mojes starny. V materialy mne chyba podpora inovacnym firmam a rozvoju inovacii (neviem ako SK chce sa priblizovat EU priemeru, ked poriadne nedupne v tejto oblasti) a dtto inovacny Startupom. Na druhej strane eGov nie je ziiadna reforma (hovorit o znizovani administartivnej zataze je pekne, ale v skutovcnosti uz 20 rokov sa zyvsuje a nie znizuje a hlavne to nie je prioritne o IT, ale o nezmyslenych poziadavkach zos trany statu a regulaciach, ktore tejto spolocnsotiu nepomahaju, ale kladu polienka pod nohy).

ved to je jasne, v materiali ziadna reforma smerom k it nie je, je to len povinna jazda. a inak ved tu ani nie je ziadny skutocny dopyt, ani od politikov ani od it ludi, to ziadny material nezmeni

4 Likes

OK, rozumiem a suhlasim (dalsieho pol roka sa bude rozjimat nad nekonkretnymi viziami, budeme cicikani dobrymi zamermi na pozadi a pojedniami o fasa chalanoch v statnych a.s., potom sa narychlo nieco zbucha, ked zacnu tikat hodiny - uz teraz to bolo podobne, parafrazuje: “som rad, ze to islo von az na jesen nie v lete, nechcem sa vyhovarat, ale korona…”. OK, mame nieco na zalepenie oci. Dakujeme) Za mna dal peknu bodku @vliv2

1 Like

Pristupovu a integracnu platformu vnimam v tomto pripade, aspon z kontextu debat na zaciatku procesu, zachytene to nikde nie je, ako skorej program zahrnajuci viacero projektov. Kde jedna vec je samotna platforma a k tomu program uprav klucovych systemov naookolo, tak aby sa stali poskytovatelom sluzieb pre serviste orientovany ekosystem. Doslova zaznelo “zaveretie agendovych systemov do sarkofagov” a napojenie na webservices rozhrania.
@juraj.bardy ja neevidujem ziaden proces ani s expertami ani s verejnostou.

no zial sa bojim, ze do vianoc to vlada nevydrzi, a cela snaha tuto pojde do kytek a zacne sa snaha nova … zase lepsia ako vsetko doteraz …

Tym sarkofagom nerozumiem :slight_smile: Podla mna je dnes vacsina v nejakom sarkofagu za nejakym “ESB” aka Proxy server, ktory robi prietokovy ohrievac.

1 Like

neviem ci vacsina, napriklad socialna poistovna asi nie, tam su stare systemy a neprislo k ich nahradeniu.
A spominane stavebne urady ani stary system vlastne nemaju, v OPISE sa riesili vybrane sluzby a komu sa tam nepodarilo prepasovat zmenu backofficu tak ho nema. A tak vlastne nemame dobudovane zaklady, toto sa malo dobudovat v OPII ale ten zlyhal, ( http://informatizacia.sk/624-menu/10598s prioritna os 1, https://www.opii.gov.sk/download/d/8-0/opii_8_0.pdf
ŠPECIFICKÝ CIEĽ 7.7: Umožnenie modernizácie a racionalizácie verejnej správy IKT prostriedkami
). A vlastne ani nemame normalne zhodnotenie preco.
Prikladom bola snaha zaviest datoveho kuratora a konsolidovat data, pozicie boli zriadene ale bez moznosti zmenit interne systemy to ostalo ako premarnena prilezitost. A tak sa dalej na udaje nemozno spolahnut, ziadne vladne uznesenia na tom nedokazali nic zmenit.
A ked nie su zaklady, tak snahy o webservisy skoncia ako potemkin, daju sa vytvorit ale prinesu len pracu navyse a budu zdrojom frustracie pre vsetkych.

ok, asi to nebude vacsina (oprava - velka cast).

Par projektov ma slusnu servisne orientovanu architekturu a mozno aj implementaciu. Nie je to ale velmi otvorene do g2g priestoru. Nehovoriac ak je niekto z vonku g priestoru tak musi ist cez obskurne integracie. Konkretne nie je k dispozicii vela servisnych katalogov z ktorych by si niekto jednoducho vyskladal nove sluzby.
Jeden z cielov tejto iniciativy podla mojho chapania je podpora budovania novych sluzieb na bpm urovni zo sluzieb roznych prevadzkovatelov systemov. Ale nechcem mudrovat. Realne k tomu bol jeden call a mozno aj vsetci zabudli co sa na nom dohodlo.

Tazko sa k comukolvek z tohoto vyhadruje(ale je mi jasne, ze si to pisal s tym vedomim). Slusne integracne rozhranie nie je to iste ako slusna servisne orientovana architektura.(ale standardom nie je u nas ani to prve). Ano, tragediou momentalne je ta zbytocna administrativa okolo integracii (cvicenie, ktore zozerie kopu MD a casu na oboch stranach a jediny kto sa z toho tesi je asi dodavatel projektovych manazerov na strane poskytovatela)

“budovanie sluzieb na bpm urovni…zo sluzieb roznych prevadzkovatelov” znie hrozostrasne, ale asi treba pockat na nejaky konkretny navrh. Cize aktualne sa niekde nieco pecie?

6 posts were split to a new topic: Zjednodušenie integrácie

uplny suhlas

dokazem pochopit ze nieje sila ani schopnost zadefinovat realnu reformu a viziu - proste kazdy moze vyskakovat len do vysku vlastnych schopnosti.
comu ale vazne nerozumiem ze niesme schopny popísať aktuálne problémy a na základe nich zadefinovať reálne potreby v IT

toto je mozno aj ten problem cheme budovať nove sluzby a pritom nam nefungujú (alebo funguje ale ani zdaleka sa neblizia optimalnemu fungovaniu) ani existujúce služby

možno je problém v tom že od 2006 NKIVS chcem všeobecnú crossrezortnú, multidoménovú, všeobjímajúci víziu a stratégiu, ktorá zázračne vyrieši všetky problémy IT. Aj tu v diskusii sú také hlasy či riešiť digitalizáciu “spoločnosti” alebo “verejnej správy” atd atd… ako keby sme sa nepoučili z doterajšiho riadenia rôznych takýchto programov, kde niesme schopný zrealizovať ani programy na nižšej úrovni napr UNITAS, eHealth atd atd.
možno by sme sa mali pozrieť o dve úrovne nižšie definovať problémy a potreby a tie začať riešiť

Ano suhlasim, problem ako ho chapem je v tom ze NKVIS vznikla ako torta macicky a psicka, kazdy kto mal moznost tam dostal svoje predstavy a vysledok viedol k tomu ze sa to nedalo pouzit. A navyse to de facto uplne abstrahovalo od reality, kazda domena ma ine problemy, je ine navrhovat nove systemy a ine navrhnut systemy ktore sa viazu na existujuce systemy a data. A rovnako neplati naivna predstava ze egov je len o G2C a zvysok je nepodstatny a vlastne nadbytocny pretoze ho treba zreformovat aby zmizol.
A snaha o centralizaciu viedla k tomu ze centrum nechape problemy rezortov a de facto zastavilo aj riesenie ich problemv ( co paradoxne posilnilo rezortizmus, ak rezort dnes chce nieco spravit tak to musi “utajit” pred MIRII napriklad tym ze sa tvari ze to s IT nema nic spolocne. ). A cokolvek sa snazili riesit v spolupraci tak sa zaseklo na neustale sa meniacich metodikach ( vsetko v zaujme zlepsenia :slight_smile: ).
A tak teraz uz naozaj potrebujeme politika ktory sa odhodla rozseknut tento gordicky uzol kedze reformovat ( rozpliest) sa to neda.
A teda uz je cas z toho mrtveho kona zosadnut :slight_smile:

3 Likes

Akosi je ticho o materialy (Plan obnovy), neioc sa zverejnilo, mala diskusia, kritika a opat mlcanlivost. Koalicni partneri povedaliu, ze maju troska ine predstavy, odbornici, ze je to malo konkretne, predkladatel, ze je to len “menicko” a co dalej? Existuje realny plan ako sa material a kedy dopracuje?

1 Like
3 Likes

Dost desivé, hm.

https://komentare.sme.sk/diskusie/3733506/1/nech-zije-digitalna-sedemrocnica.html

Nemá niekto náhodou prístup k dokumentu? Celkom by ma zaujímali detaily digitalizácie