Národný integrovaný plán reforiem - Digitalizácia

V digitalizacii nie su potrebne ziadne reformy, staci len poctivo robit to co je potrebne, spravne nastavit priority a postupnosti, pretoze sa neda vsetko naraz, nazvat to reformou je prisilne. Reformy su potrebne v danovej oblasti, socialnej oblasti, zdravotnictve a skolstve. digitalizacia akurat moze reformam v tychto oblastiach pomoct. Digitalizacia je sluzobnik a nie “pupok sveta”

1 Like

Problem toho navrhu je, ze digitalizacia je samostatna kapitola, hoci ide o prierezovu temu. Vznika tak ista nekonzistencia, ked tematicke oblasti riesia tiez “digitalizacne opatrenia”, napriklad tam vidim “dobudovanie aspon jedneho chybajuceho komponentu eHealth”. Celkovo sa potom v dokumente digitalizacia chape iba ako informatizacia verejnej spravy a broadband, co je specificke slovenske nazeranie na temu urcene este nastavenim OPISu. Myslim, ze lepsie by bolo, ak by kazda odborna oblast mala digitalnu zlozku a digitalizacia nemala samostatnu kapitolu.

Co sa tyka reforiem, digitalizacia a nove technologie su prostriedkom, ktore umoznia iste nove sposoby fungovania. Zaroven EU potrebuje v tejto teme vyrazne pokrocit, kedze celi Cine. Preto patri medzi priority EK.

1 Like

to je jeden z problemov, nahodne vytahovanie z NKVIS. A broadband ako kostlivec v skrini, od cias OPISu sa nedari najst rozumny sposob ako to spravit. Ale to nie je reforma, to je exekutivny problem. To co chyba uplne je pohlad na digitalizaciu z pohladu podnikatela a zapojenia do sveta. Stale sa drzime marketingoveho pohladu na zivotne situacie. Napriklad IOT predstavuju uplne nove vyzvy ale o nich sa ani len nepise, AI v priemysle, rozumna podpora startupov atd. Ale dobre, cela kapitola o digitalizacii je tam nasilne. Ale ani v inych oblastiach nejde o reformy ale o vybranie tem z vladneho programu a dokumentov. To je k comu dobre ? Miesto toho aby si politici vybrali par tem a tie sa rozpracovali a presadili tak sa tam miesaju opravy skol a zvysovanie platov. Ved dobre, aj skoly aj nemocnice treba opravovat ale nehovorme tomu reformy. A UHP ako keby si pisalo vlastny vladny program, ale ten snad uz mame.

Ja som len pisal zatial pripomienku k strukture. Co da tyka ostatnych kapitol; su velmi slabe tiez. Tych nametov na zlepsenie bude viac.

Za mesiac to ide do bruselu, toto je podla mna neopravitelne. Takze to skonci tak ze sa vyberu tie najdrahsie veci a tie sa zmenia na projekty. ( ako som to prebehol tak su tam opravy budov, vykup pozemkov a enviromentalne zataze. )

Podla mna metodicky, vsetko sa preratavalo na usetreny cas uradnika, ziadne dosledky sa nebrali do uvahy a hlavne nikto poriadne nepremysla a nepridava sa zbytocne problemy aby nieco “nezname riesili” ked nemusi, cim skor odovzdat a vyfakturovat. SW sa aspon pri preberani testuje, papierovym dokuemntom pri dovzdavaniu sa venuje mensia pozornost a hlavne to uradnici, ktori to maju preberat, vobec nevedia preberat a preco by sa dodavatel s tym babral nked nemusi, ak to otvori, tak ma problem s odovzdanim. je to problem podobny ako uz spominany so zakonmi, vsetky nemaju vplyv (na IT maju velky vplyv a to tiez nikto neriesi pri ich navrhu a prijimani). Proste typicke slendrianstvo (zlahcovanie si situacie, tam kde sa to nema a niekde to ma nedozierne nasledky). Inak tie studie hlavne sluzili na to aby sa “vycerpali” peniaze keby to niekto zratal za 10 rokov, tak padne na zadok co to bola za horibilna suma a hodnota velmi velmi pochybna. Doporucujem sa pozriet aj na optimalizaciu procesov verejenj spravy - hovori sa o tom 26 rokov, pokreslili/analyzovali sa na kazdu instutciu procesy aspon 3x, vsetko skoncilo v sufliku, nic sa z toho takmer neimplementovalo, peniaze sa “rozkradli” a zacnem odznovu “optimalizovat procesy verejnej spravy” - 4x a skonci to opat rovnako. Konzultacne firmy len zneuziju/vyuziju prilezitost, ziadna zodpovednost, vysoke zisky a statu ci obcanom zostanu len smutne oci pre plac. Ryba smrdi od hlavy. Neocakavam nic ine ani v tomto Narodnom plane reforiem, tiez pridu konzultacne firmy, vyprodukuju tony papiera. Najlepsie by ich bolo uplne odstrihnut a zacat pouzivat “sedliacky rozum”

presnejsie, priamo doporucovali neuvadzat ine prinosy ako usetreny cas, aby tam neboli “nemeratelne” prinosy. Trochu vacsi problem je ze pri “znizovani” nakladov sa skrtalo to co priamo nesluzilo na znizenie casu.

Ako hovorim v prvom rade spatna metodika a v druhom rade slendrianstvo riesitelov projekt - neriesit co Ta nepali a stazuje odovzdanie projektu. NAjhlavnejsi problem je vsak odberatel, ktory ani nevie preco sa to robi a uplne to nevie ani prebrat a vlastne anio dokument ci projekt nechcel (ved robit znamena mat potencialny problem)

Nechapem co to tolko hejtujete. Minimalne v NDS a na Ministerstve dopravy musia mat z casti digitalizacia radost. Konecne bude nieco pomalsie vybudovane ako dialnica do Kosic - riesenie zivotnych situacii a zavedenie 1x a dost v slovenskom eGovernmente a presun terminu takmer o 20 rokov sa urcite bude Europskej Komisii pacit.

1 Like

Co treba ale objektivne pochvalit je; ze z NKIVS sa tam prebrala aj tema Moje data a je tam seriozne spomenuta. Spustenie tohto konceptu je samoosebe reforma s potencialom zmenit vztah medzi verejnou spravou a obcanmi.

no to co potrebujeme v eGove naozaj je zmenit system tak aby bol kontinualny, to sice neznie ako reforma ale staci to na skutocnu zmenu. Za poslednych 20 rokov to je uplne sialene, vacsinu casu sa nerobi nic pripadne sa pisu dokumenty a potom v kratkych skokoch sa to snazime dohnat.

https://twitter.com/Veronika_Remis/status/1306927058635894784

Podla tohto ma byt plan hotovy az do aprila 2021.

Ano, ale posledne mesiace budu najme o technickom vyjednavani s EK. Priestor na narodnu diskusiu je teraz do polovice oktobra.

:crazy_face:

2 Likes

ano to hovorim tiez … politici na to nesmu kukat ako na odvetvie, lebo digitalicai je vsade. Xiaomi uz aj na slovensku predava zachodove dosky s wifi a pamatou napriklad … to nie e odvetvie, toje sucast vsetkeho…a akakolvek zmena v nejakom odvetvi sa vzdy dotkne aj IT.

2 Likes

este by bolo fajn keby na MIRRI/MF SR nezabudli na tuto povinnost “Member States should engage as soon as possible in a broad policy dialogue including all relevant stakeholders to prepare their recovery and resilience plans…”. :slight_smile:

Inak EK dnes uz robi otvorene verejne konzultacie ku vsetkemu co ma dosah na obcanov a toto bude si myslim ziadat aj od SR.

2 Likes

Predchadzajuce dokumenty (aj vdaka slovensko.digital) vznikali participativne. Teraz sa vratili k zatvorenym dveram. Uniknuty draft ukazuje, ze je to zla taktika.

1 Like

Na tej stránke MF SR sa píše:

“Na pripomienkovaní sa podieľalo…”
Bolo už pripomienkovanie?

“Zverejnením vízie sa otvára široká verejná diskusia…”
Diskusia s kým? Kde možno posielať názory?

“Zámerom zverejnenia je zrozumiteľne komunikovať verejnosti…”
Verejnosť si to má iba prečítať? Pripomienky nie?

K veci:
Dokument je po finálnej úprave čitateľnejší, prehľadnejší. Ale obsah je zhruba to, čo sme videli v drafte. Vôbec sa mi nepáči štruktúra kapitol. Ja v tom nevidím plán reforiem. Očakával som dokument takýto:

  1. Úvod (zhruba je).
  2. Východiskový stav (stručné vymenovanie doterajších reforiem a strategických dokumentov).
  3. Určenie 3 prioritných kapitol (môj názor: doprava, hospodárstvo, vzdelávanie).
  4. Určenie 3 priorít pre každú prioritnú kapitolu (môj názor: cesty, železnice, digitalizácia dopravy, zelená energetika, technologické inovácie, digitálna transformácia hospodárstva, infraštruktúra škôl a výskumu, modernizácia obsahu a foriem vzdelávania, digitalizácia vzdelávania).
  5. Digitalizácia ako prierezová priorita (internetová infraštruktúra, namapovať ciele na reformné dokumenty EÚ).
  6. Vymenovanie konkrétnych reformných cieľov a indikátorov pre každú prioritu, aj s doterajšími strategickými dokumentami.
  7. Ekonomická analýza ku každej priorite (vo zverejnenom dokumente je to väčšina textu).
1 Like

Reformný plán musí sa odraziť od hodnotenia, kde sme, kde sa nachadzame, ake mame slabiny, ale aj silne strany, ake specifika, teda ake su vychodzie podmienky (kedze to tam nie je, tak zrejme predpokladaju, ze to je vsetkym jasne.

Pise sa bez priazne, to zostane na papieri (pravda), ale nepise sa ako chcu priazen ziskat. vyzyva na diskusiu, musi ju niekto moderovat a povedat ako sa povedie.

Teraz len tak namatkovo, co sa tyka aj IT:
Ciel - novy Obchodny register v roku 2021 - nuz tak to by musela byt podpisana zmluva na jeho realizaciu, kedze nie je, tak rovno pri vydani materialu je potrebne povedat, ze ciel je zrejme nesplnitelny
Ciel - nov stavebny zakon v roku 2022 - nuz zaviest do reality novy stavebny zakon bez IS je nemyslitelne. Kedze IS pre stavebne konania je v nedohladne, tak aj tentocel je zrejme nepslnitelny
… a takto by sa dalo pokracovat

Ako ma ziskat tento material podporu, ked na prve citanie su tam nerealne veci?