Naprogramovať kupóny za očkovanie nie je problém, zlyhať to môže pri

Tak treba uznať, že v myslení nastal pokrok. Už netreba vypisovať žiadosť. Pevne verím, že za ďalších 15 rokov to už bude a bez tej pošty priamo na účet.

Inak kedysi pradavno (a neviem to overit) mi niekto hovoril alebo som niekde cital, ze platobne karty obstarava a vydava aj Statna pokladnica. Tak mozno tade by viedla rychla cesta k obstaraniu darcekovych kariet pre dochodcov. Keby sa chcelo.

Teraz ako sa Slovenska posta “optimalizuje” je mozne ze spojenie “bez tej posty” bude realizovane naozaj doslovne.

A obsahuje vobec databaza NCZI adresu? Ci bude treba nazriet do registra obyvatelov podla rodneho cisla?

myslim ze to b chceli šeci, ale u 60+ je nebezpečenstvo, že polovica z nich žiaden účet nemá. Preto tá pošta. Tam si dojde každý. Ale doručiť domov VISA kartu by sa dalo. a s ňou latiť hocikde až do vyčerpania kreditu.

Vacsina su dochodcovia - u nich presne tak ako kazdy mesiac dostavaju dochodok (vacsina na ucet, mensina posta), stat ma vsetky info k tomu a ludia su tskto zvyknuti. Ti co nie su dochodcovia (mensina), tak pracuju a tym padom vsetci maju ucet, tak bud zaregistruju ucet statu a ked nie poslu im poukazkou. Urcite je to takto jednoduchsie ako kartou (to musia realne urobit s nejakou bankou a ta za to zoberie peniaze, nbs/statna pokladnica to klen tak.lahko neurobi)

Matovic chce prve peniaze rozdavat este pred vianocami v tomto roku. Stat nema vlastnu kartovu spolocnost, takze vydanie darcekovych kariet by znamenalo verejne obstaravanie. Verejne obstaravanie do vianoc v tomto roku sa neda zrealizovat kvoli zakonnym lehotam.

Takze posta musi zostat ako “zalozny plan” pri akomkolvek scenari. Vzhladom na ocakavany termin ( vianoce v tomto roku ) a moznosti NCZI je asi rovno potrebne zacat tymto “zaloznym” planom.

Co sa tyka kariet, tak ministerstvo vnutra od septembra distribuje obcianske preukazy bez fotky pre ucely eZdravia. Z 1.2miliona ich za 3 mesiace poslalo asi 140tisic. Kolko takychto darcekovych kariet by bolo potrebne vyrobit/rozposlat za dva tyzdne ?

Z psychologickeho hladiska to Ti ludia viac ocenia, pretoze budu drzat v ruke realne peniaze.
Navsteva posty ich nemusi ohrozit az natolko, kedze uz su zaockovani.

A ked pominie tento aktualny/“genialny” napad s rozdavanim penazi, tak by sa mohol statny architekt zamysliet ako koncepcne vyriesit “Rozdavanie penazi zo statu pre konkretne osoby s urcenym sposobom spotreby”, pretoze vzdy budu existovat (populisticky) politici, ktory podobne napady pretlacia cez parlament.

1 Like

Ved prave … Testovic chce…najvacsi pruser tohto statu. Dopady uz nikto neriesi.

Skoro si trafil … vo februári tohto roku bolo vyplácaných milión dôchodkov na účet

Ale tam budú aj invalidné dôchodky, kde to môže byť vyššie percento z poberajúcich a zároveň nie sú 60+

Keď ešte bola registrácia na očkovanie “rýchle prsty” registroval som na očkovanie 70+ pani od susedov. Má účet v poštovej banke. Z bytu už nevychádza von.
Odkedy už nechodí von tak sme nastavili cez telebanking inkaso a trvalé príkazy aby sa platili z jej bankového účtu. Nákupy jej robí opatrovateľka, tej dá platobnú kartu a pani si výšku platby skontroluje v SMS od banky.

Takže je príde šek, opatrovateľka ju naloží do taxíka aj s vozíkom, aby išla na poštu vybrať peniaze?

Školská jedáleň keď v lete vracia preplatky stovkám detí, tak exportuje z programu hromadný platobný príkaz SEPA pain.001 a naimportuje v internet bankingu a banka odošle. Záležitosť na pár minút.

Sociálna poisťovňa vytiahnuť čísla účtov a rodné čísla a spárovať podľa dát z NCZI podľa rodného čísla by to zvládla až v marci.
Jednoduchšie a lacnejšie je vytlačiť šeky roznosiť ich a dôchodcov nahnať na poštu?

Nedavno som v radiu pocuval riaditela posty, ktory hovoril, ze Slovenska posta je este jedna z mala na svete, ktorej dorucovatelia aj realne dorucuju dochodky ( = peniaze )

Je to zalezitost na par minut, ak to uz predtym niekto nakodoval a odladil. Toto rozdavanie penazi na zaklade nejakej evidencie zatial nikto nenakodoval. Urcite sa do toho vlozia rozni bezpecaci, ktory z jednoduchej cinnosti ( sparovanie udajov z dvoch evidencii obsahujucich osobne udaje) vyrobia … ( nenachadzam vhodne slovo ).

Raz som mal na pohovore uchadzaca, ktory pracoval v Soc.Poist. Vraj tam maju 70-roznych systemov, ktore nie su prepojene a jeho zodpovednost bola manualne prepocitavat dochodky, t.j. pozbierat informacie z prislusnych systemov a urobit vypocet.

O “schopnostiach” NCZI sme sa mohli za posledny rok presvedcit niekolko-krat.

Nie som si isty, ci pri stave systemov v Soc.Poist a schopnostiach NCZI je toto jednoduchsie riesenie :-(, V tomto som vyrazny pesimista.

Panebože, veď človek nad 60rokov je už evidovaný na Soc.poisťovni, teda aj tento príspevok ak je len pre týchto ľudí je akási “sociálna dávka”, teda SP tak ako vypláca 13 dôchodok, alebo rodičovský príspevok, invalidný a pod, tak by mala vyplatiť aj tento bonus.

Predsa uplne easy NCZI vygeneruje k dátumu X.Y. report ľudí nad 60 rokov s info, koľko mali očkovaní a dajú to SP a tá s toho urobí štandardnú dávku, ktorú pošlú rovnako ako dnes človek dostáva dávku …

žiadna registrácia, žiadne komplikácie s doručovaním a iné blbosti. Jedine treba poslať SP na účet prachy v potrebných tranžách a tiež aby NCZI poslalo SP zoznamy ľudí. A vždy k ultimu mesiaca, kedy sa generujú platby zo SP poslať zmenovú dávku … či?

PS: tety z pezinka už sedia na NAKA vo väzbe a netreba regitrovať, teda mrtve duše a defraudácia by nemusela hroziť :wink:

no … neviem, neviem, či každá takáto na oko ľahká zmena mimo v súčasnosti platných paragrafov nevyvoláva v SP okamžite tasky a potrebu preprogramovavania v Cobole, alebo PL1 …

Ak je pravda to o tých 70 systémoch, tak musía asi aj kopu Excelovskych tabuliek zmeniť… :grinning:

SP to vie urobit, akurat nie kazdy je dochodca ci pobera socialne davky zo 60+

No ale tu namiesto riesenia ze elektronicky pokryjem XY % opravnenych obcanov a zvysok pojde postovou poukazkou sme zvolili pre stat jednoduchsi pre obcana komplikovanejsi sposob. A tu by som chcel zopakovat, ze posta uz davno nefunguje tak ze tam pridete a sirokodaleko nikoho. Jednak posta rusi pobocky, stahuje zamestnancov z exstujucih pobociek, obmedzuje otvaracie hodiny aby stihali aj administrativnu + prisiel Covid to znamena vo vnutri len par ludi.

1 Like

Poslat peniaze na ucet a este k tomu neskoro ( kvoli cakaniu kym “sato” naprogramuje, otestuje, a budu pravidelne/denne zbiehat funkcne synchronizacne batche ) by nesplnilo ten reklamny ucel “Pozrite dobry stat Vam dal tieto bankovky za to, ze ste sa dali zaockovat”

Ziadnemu z tych politikov neslo o ludi, kazdemu z nich ide iba o jeho vlastne percenta v nasledujucich volbach.

3 Likes

FYI. Práve som sa dozvedel, že švagriná už dostala šek na 300e za tretiu dávku. Zhoduje sa meno, priezvisko aj rodné číslo. Na vyzdvihnutie tých peňazí si ešte bude musieť pár rokov počkať, keďže ešte nemá 60

Básnická otázka : Ako NCZI kontroluje kvalitu dát ?

Svokre tie peniaze zatiaľ neprišli, hoci bola očkovaná skôr. Krstné meno (aj RČ) má iné ako švagriná.

volajme to štatistická chyba. nárok nemá. nárok je daný zákonom.
ak si poukážku uplatní, tak ju štát od nej môže vymáhať (neviem, či bude).

ale však čo by sme si nezahejtovali NCZI, že áno.

Zahejtovali? Ja citam skusenost obcana, ktora je zaujimava, lebo poukazuje na chybu.