NAKA v UV, UPVII a NASESe

nielen v tejto teme

1 Like

Podľa p prezidentky je namieste u politikov zdržanlivosť. Jasnejšie to už povedať nepomohla. A tá pani ma informácie z prvej ruky.

2 Likes

zase zive.sk urobilo informacny gulas :slight_smile:

Potvrdzuje sa, že to nebola žiadna naivná akcia. Za mňa jediné čo nebolo dobre zvládnuté je komunikácia.

Kto sa má ospravedlniť? V tomto má Remišová pravdu, že NAKA si robí čo chce - rozumej: čo potrebuje na vyšetrovanie a odôvodní si to tak, že to podpíše prokurátor.

Že je to bezpečnostné riziko uviedol Nases už v štúdii uskutočniteľnosti k prj. Redizajn siete Govnet. Porovnanie s hyb. cloudom je dobrý podnet - akurát naopak: podľa platných pravidiel sa kvôli bezpečnosti v HyB cloude nemôžu ani žiadne citlivejšie veci robiť, nieže ešte utajované skutočnosti. Je to smiešne, najmä keď napr. celý ÚPVS priamo spravuje externý dodávateľ, ktorý je rovnako viazaný iba zmluvou.

Keď sme pri historkách: Ja sa vlastne nečudujem, že nová vláda keď zistila že (staré) VS si vie odpočúvať v Govnete, tak to chceli poriadne prešetriť…

jasne, pockajme si. Ale tak si povedzme ze su dve hypotezy, jedna je ze skutocne slo o cielene narusenie bezpecnosti, ktore islo z vnutra organizacie a druha ze slo obrovske komunikacne zlyhanie a oznamenie neexistujuceho problemu. A ak slo o to prve, tak sa da cakat ze sa obvinia konkretne osoby a dozvieme sa co sa dialo. Ak to druhe, tak sa neobjavi nic a bude sa komunikovat tak ako dnes, pripadne sa to odkaze do utajenia a prestane sa komunikovat vobec. Aky je horizont toho ze sa bude dat rozhodnut co sa dialo ?

A este k sukromnym spolocnostiam, doteraz som zil v predstave ze k zabezpeceniu sluzia nastroje ako bezpecnostna previerka ludi a firmy. Netusim ako to bolo pri NASESe, ale ked to vie fungovat aj tam kde su rizika o rad vacsie, tak si nemyslim ze prave pri NASESe to nie je mozne. A mozno pocujem travu rast, ale aby sme sa nedockali toho ze stat si “bude musiet” budovat vlastnu mobilnu siet, vlastnu firmu na dodavky, vlastnu opticku siet na spojenie vsetkych uradov, skol a pod.
A aby nedoslo k nedorozumeniu, tiez si myslim ze Govnet je zrely na redizajn, ale ak sa pouziju taketo argumenty, tak sa tazko bude branit inym iniciativam.

Sposob je totalne vadny nielen komunikacia. “Stat” a jeho reprezentanti sa budu musiet ospravedlnit, taketo konanie a jeho sposob su na to hodne. Ak to daju Ti 4 ludia na sud, tak vysudia minimalne ospravedlnenie (ci uz od NAKA, medii alebo ministerstva). Je to len vecou ci sa budu ochotni takto sudit so statnymi organizaciami. Neviem co by ste povedali Vy, keby voci Vam takto zasiahli, zverejnili Vase meno a povedali, ze ste ohrozili bezpecnost statu (lebo napr. ste nieco zanedbali v nejake SW funkcii a nebola zabezepcena kyber bezpescnot, rpicom Vy ste bol napr. progrmator timu), nuz ked tam chceme smerovat, tak sme niekde v strednej Afrike a nei v demokracii. Predsa sposoby riesenia, vysetrovania, informovania v normalnych krajinach existuju, kazdeho kto porusil nejaky predpis pride z hulakanim zatknut pred celym osadenstvom NAKA. Ja na mieste tych 4 uz by som urobil s poriadnym pravnikom podanie na sud.

2 Likes

Kým nie je prípad uzavretý nedá sa posúdiť či bol zásah primeraný alebo nie. Na súd ma zmysel obrátiť sa až potom, skôr nie.

Ti 4 ludia vedia, ci sa maju dovod sa obratit na sud. V kazdom pripade ak neurobili umyslelny trestny cin a neboli ucastou odpocuvania (co je takmer jasne uz teraz), tak bol zasah voci nim absolutne neadekvatny. AK boli potom su este stale podozrivi. Taky zasaj moze NAKA urobit len ak je vazne podozrenie zo spachania nie hocakeho trestneho cinu (nie to, ze bol poruseny nejaky predpis aby bolo jasne).

1 Like

Áno, toto je dobrá téma. Doteraz si to rozhodol každý OVM vo vlastnej kompetencii, a pokiaľ viem nie sú na to ani žiadne platné zákazové, alebo aj len odporúčacie pravidlá. (Ozaj, tá vyhláška o bezpečnosti čo sa 2 roky chystala je už vydaná?)

Myslíš upvii? Je v záverečnej fáze po rkonaniach. Snáď je to už len o formálnom procese.

Ale tým pádom je miera vyžadovanej IT bezpečnosti verejnej správy teraz zrejme najnižšia za posledných mnoho rokov. Sa nám tie riziká pekne kopia.

1 Like

Ako pr pre zamestnanie odbornikov v statnom IT je to gol do vlastnej branky. Dufam, ze sa aspon najde niekto za upvii kto sa ludom verejne ospravedlni, ked sa to uzavrie a pojde to do stratena.
Nechapem, ze niekto hodi svojich zamestnancov cez palubu a mozno ani nechape, ze tym odradi kolegov doverovat statnej sluzbe.
Ani nehovorim o podozreni, ze niekto zavolal media… aby z toho spravil aferu. Pockajme si na vysledok vysetrovania, ale neda mi poznamenat ze je to cele minimalne divne. Skody v nasese budu asi fatalne.

5 Likes

Pekne prosím, urobte ako s.d nejaké kultivovane vyhlásenie, že celé dianie okolo informatizacie počínajúc tzv auditmi projektov a končiac týmto dianím okolo Govnetu je netransparentné a znižuje dôveryhodnosť štátu ako aktéra digitálnej transformácie štátu. Niečo ako ste zvykli robiť v minulosti. Teraz je správna doba na watchdoga, kým sa takéto niečo nestane zauzivanou praxou.

4 Likes

ano, vidime to rovnako. vo stvrtok si ideme vypocut nazor zo strany upvii primarne na grilovanie, ale nases bude urcite tema. uvidime, ci pride niejake uspokojivejsie vysvetlenie situacie. nasledne sa rozhodneme ako dalej.

1 Like

Ďakujem. Im staying tuned :slight_smile:
Keď počujem tie desivé reči z úst premiéra že treba národné projekty v hodnote desiatok, možno stovák miliónov (aby sa stíhalo cerpat) a predstavím za tym si niečo digitalno- transformačné, oblieva ma studený pot. Držím palce :slight_smile:

A toto je nejaka zmena? Ved RedFlags su plne projektov za desiatky az takmer stovky milionov eur (ak ratame udrzbu).

No, asi to zmena bohuzial nie je. Ale doteraz aspon bolo co redflagovat, nejake info bolo a postup zverejnovania sa aspon formalne dodrziaval a nieco sa vam podarilo zachranit. Teraz bezi nejaky audit, pocujeme vyhlasenia o narodnych projektoch, than a miracle occurs a budu tie 2-3 systemy co nahradia tych 2000?

Pevne verim, ze sa v tom zatial len topia, a nevedia, kde im hlava stoji.

Inak by to znamenalo, ze sa pripravuje nova trasa pre penazovod, tentoraz tym spravnym smerom.

No ale priatelia neviem čo si predstavujeme, ak niekde sú peniaze (na IT sú, a mrte), tak vždy všelikto pripravuje peňazovod k sebe. Z nového vedenia ÚPVII zatiaľ nemám pocit že by takýto peňazovod oni pripravovali (na iných zatiaľ nemáme dosah). Samozrejme že chceme naďalej vidieť čo najviac dovnútra, jednak kam tie peniaze tečú a aj rozumné zdôvodnenie prečo. Keď sa však pozriem na naše RedFlags, tak poschvaľované boli za posledné roky aj všelijaké ozaj podivnosti (rozumej: rizikové veci).

1 Like

+1, t.j. rad by som uz nejaky update videl. Ze ci teda bola napr. potvrdena alebo vyvratena verzia p. P. P.