NAKA v UV, UPVII a NASESe

autor ukázal že ako ten govnet vyzerá z vonku.
ak to z vonku vyzerá dosť zle tak potom ako to vyzerá vo vnútri …

1 Like

Tým je aspoň potvrdené, kto oznámenie podal a na akom podklade.

Ad článok v root: nečakám že sa bude verejne hovoriť o konkrétnych bezpečnostných opatreniach, ale je jasné, že bezpečnosť e-mailov sa riešila aj mnoho rokov skôr než sa to dalo odbiť peknými skratkami. V dnešných časoch by však tie štandardné opatrenia samozrejme mali byť nasadené.

všimol som si že zo www stránky UPVII zmizla sekcia kybernetickej bezpečnosti. Je tam iba:

Hm.

1 Like

o mailovej bezpecnosti viem malo, ale nemoze to byt tym ze govnet sluzi mnohym statnym domenam na preposielanie mailov ?, nie je to bezna mailova domena. Standartne opatrenia by mohli znemoznit jeho normalne fungovanie, kedysi v minulosti si tak matne pamatam problemy ze sa uzivatelia nevedeli pripojit do mailovych skupin v pracovnych komisiach v bruseli a museli sa menit bezpecnostne nastavenia.

Taká tá “správna slovenská” politika z tejto kauzy začala byť až teraz. Fuj.
https://www.facebook.com/projektn.sk/videos/1200381283629694/

Nuž spolitizovane to bolo od začiatku. V rukách koalície to bol politicky ponimany event. Nezachytil som žiadne odborné vyjadrenia.
Edit: je pravdou, že prvé bombasticke vyjadrenia mi pripomenuli štýl iného prezidenta, začína na T. Ja však nechám politiku bokom a pozerám sa na tu situáciu cez optiku odbornej roviny. A bohužiaľ sa nemám čoho chytiť. Fakt sa v radoch koalicie nenájde jeden odborne zdatný človek, ktorý v kocke vysvetlí o čo ide bez toho aby porušil US? Alebo máme považovať za vysvetlenie vyjadrenia exprem a exvice, ktoré sú rozsiahle, zrozumiteľné a uveritelne (politické invektívy nechám bokom)?

3 Likes

no, odborne to vyzera na preslap a nevhodnu iniciativu. A zaujimave je skor ako sa to ukonci, ci to bude branit az do zaveru alebo si prizna chybu a skonci s reputacnymi skodami.

Doplnil by som este nevhodnu medializaciu.
Ako vidno aj z reakcie ktoru dokladuje aj tu uverjneny clanok root.cz, medialne vystupy politikov mali za nasledok okamzite “testovanie naseho govnetu” roznymi entitami. V pripade root.cz tymi akoze “dobrymi”. Tie zle svoje vysledky ale nemedializovali…

Nuž it stalo prostriedkom politického boja. Niežeby doteraz nebolo, ale kým doteraz to bol kyjak, teraz to začína byť bojovy chemický plyn. Ktorého sa zrazu môžu nadychat aj nič netušiaci, nezúčastní aktéri.
Prišlo by mi celkom logické, keby nejaké profesné združenie na toto upozornilo a “vrátilo loptu späť na ihrisko”. Naspäť k rozvoju / zlepsovaniu eGov, čerpaniu eú fondov, problemom s VO, rozvoju buzzwordu “digitalna transformácia” do praxe atď. Máme tu všelijaké strategické dokumenty, ktoré nie sú úplný šalát a preslapujeme na mieste.

1 Like

https://zive.aktuality.sk/clanok/147341/vieme-kym-chce-remisova-nahradit-sefa-kyberbezpecnosti-prichadza-z-poradenskej-firmy/

Vcelku dobrý rozhovor som videl na TA3 s ministrom obrany.

Ad analógia s bojovým plynom: To sedí, efekt “vyhlásenia združenia” by bol v tomto prípade zhruba rovnaký ako pri reálnom boji chemickými zbraňami.
Jedine že by niečo takéto: https://www.facebook.com/zyx0r/posts/10223150729418142

Ono zaujímavé veci sa okolo tohto dejú.
Napr. tento príspevok, v ktorého komentároch bol odkaz na Správu VS o činnosti za r.2018, bol práve zmazaný (a správa bola taktiež okamžite zablokovaná):


Asi bol príliš pravdivý…

A správa o činnosti VS je stále tu:
https://web.archive.org/web/20200427003009/https://vs.mosr.sk/sprava-o-cinnosti-vs-2018/

2 Likes

Idea govnetu, keď vznikal, skutočne bola vytvoriť vlastnú nezávislú štátnu sieť. Možno si niekto pamätá, ako táto idea prerástla do kauzy pri výmene vlád (remember Kiss?), a potom to už išlo divnym smerom.

Nuz ked nic nevieme, tak nebolo potrebne z toho robit cirkus a tlacovky, ze bola odpocuvana statna siet (to predsa si mozem dovolit povedat na verejnosti az ked mam dostatok informacii o tom, ze sa to udialo, inak je to sirenie poplasnej spravy, ak to urobi bezny clovek tak sa to hodnoti takto, ak vicepremier tak je to podla mna este horsie). A co tak ospravedlnit sa technikovi, zamestnacovi ktory dostal ulohu nainstalovat, co urobil, NAKA ho vytiahla z domu z postele, ma hanbu v okoli, den si posedel vo vysetrovacke, zverejnilo sa jeho meno, funkcia atd. Ma to brat, ze aj negativna reklama je reklama, ci ako? Kde to zijeme? To sa naozaj ma robit takto s humbukom, bez rozmyslu, poskodit slusnych ludi. Tu mame tolko grazlov, ktorym sa NAKA nevenuje. Bohuzial politikum v IT, policii … brrr

Len aby nedoslo k vedlajsim skodam, objavil sa narativ ze prevadzkovanie Govnetu v priestore a na zariadeniach sukromnej spolocnisti je riziko na okamzitu napravu. A divne je ze bojovnici za hybridny cloud su ticho. Osobne si myslim ze Govnet by mal byt v statnych rukach ale nie pre bezpecnost, ta sa da riesit aj pri sukromnej spolocnosti a mozno bola riesena aj pri Govnete.
Dovod je mala pruznost pri snahe zmenit dodavatela.

A k luborovi, iste racio je v tom ze ak chcem tajne nasadit nieco do siete, tak to potrebuje dobru kryciu historku. A tu zjavne chybala, co je problem toho kto to nasadzoval. Ale nie je to ospravedlnenie toho co sa dialo.

Bojovníci za hybrid sa neozývajú pretože spájať toto s hybrid cloudom nikoho nenapadlo.:grinning:
Osobne by som Govnet zrušil, pretože tie ipsecove tunely a prenájom liniek si štát kľudne mohol vyriešiť komerčne - dobrými a hlavne transparentnymi zmluvami.

ale ta ista argumentacia sa vrati, ziadne sluzby mimo stat. preto hovorim o vedlajsich skodach, v zapale boja padne za obet vselico

1 Like

v tejto teme by sa dalo inspirovat Ceskou republikou.