NAKA v UV, UPVII a NASESe

Dnešný zásah NAKA vo vládnej agentúre, ktorá spravuje Slovensko.sk, súvisí s podozrením, že štátna počítačová sieť Govnet bola celá odpočúvaná. Podľa informácií Denníka N z prostredia orgánov činných v trestnom konaní polícia na jednotlivých serveroch zaistila podozrivé zariadenia.
Vyšetrovatelia sa domnievajú, že odpočúvané mohli byť nielen všetky vládne maily, ale aj telefonické hovory.

1 Like

no … a ze co to spomalovalo … :slight_smile:

8 Likes

Mozno ze dorucovanie sprav bude teraz rychlejsie :slight_smile:

1 Like

Troska prisilna kava, v zlatej krajine to zijeme … kazde rano ked vstanete, pozdravte sa dobre rano pan major … ulahodi to monitorovaciemu vyboru

1 Like

Podľa informácií Aktuality.sk je medzi zadržanými generálny riaditeľ NASES Peter Ď., vedúci dohľadového centra NASES Ján K. (predtým pracoval ako bezpečnostný analytik vo Vládnej jednotke CSIRT na pozícií bezpečnostného analytiky - analytika škodlivého kódu), riaditeľ sekcie kybernetickej bezpečnosti Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu Jan M. a jedna osoba zo súkromnej sféry.

2 Likes

Osoba zo súkromnej sféry je tam zaujímavá. To by dalo info odkiaľ vietor vanie.

2 Likes

no, cakam co sa z toho vykluje. Ale zatial divne, ciste prakticky cez govnet chodia v podstate “bezne” dokumenty, nie utajene. Ich zbieranie asi ma nejaku hodnotu ale predstava ze si tam niekto namontuje zariadenia aby ich odchytaval , to je mimo mojej predstavivosti. A vobec predstava ze ked ma niekto pristup k servero, tak tam nieco montuje sa mi zda divna.
Tak aby to neskoncilo ako komedia, ked sa zisti ze ide o monitoring sietovej prevadzky a dala ho tam SIS.

1 Like

Erik Tomáš hovorí, že z informácií od šéfa SIS vyplýva, že zariadenia v NASES boli inštalované oficiálne. Tomáš je šéfom parlamentného výboru pre kontrolu SIS.

Raši: To, že tam niečo našli je podľa neho znakom, že tam niekto niečo dal.

:joy:

Pčolinský: Viem si predstaviť, že niekto zo zahraničia mohol mať záujem o nainštalovanie istej techniky, ale neviem si predstaviť, že by to niekto nainštaloval na Úrade vlády. Mohli tieto nainštalované veci slúžiť na ochranu pred kyberútokmi, prípadne pred zavírením, ale mohli slúžiť aj na odpočúvanie

1 Like

Nechcem to nejako bagatelizovat, ale pride mi to cele ako “burka v serbli” resp. “gol do vlastnej brany - ako sa predbiehaju vo vyhlaseniach politici”, pretoze ak by niekto chcel robit takuto sledovacku (napr. “cudzia mocnost”) tak tam nebude umiestnovat krabice ktore si moze potom NAKA odniest,take cosi sa robilo tak pocas 2. svetovej vojny. Takze nakoniec sa dozvieme, alebo skor uz nedozvieme ze to bol nejaky “utajovany geret” zo SIS-ky, ktory v rezimovom opatreni aj niekto schvalil, ale ostatni o tom samozrejme nemohli vediet. No a ked sa niekto teraz spytal ze co to je - tak neinformovani IT-ckari len mrkali ze nevedia - tak sa zavolala NAKA, polietali vrtulniky, zopar tlacoviek … end-of-story. A o chvilu to zase pojde rychlo pod koberec, aby nebola zase ina hanba. Takze iba taka klasicka medzirezortna kooperacia :slight_smile: v oblasti kyber-sec.

6 Likes

alebo Lukas H. v ramci nejakeho projektu tam nechal nainstalovat nejake SIEM traffic alert detektory a do odchodu svojho a svojej partie to nezdokumentoval. A potom uz nikto nevedel co to je. Mozno :slight_smile:

2 Likes

Urcite nie :smiley: ale ako dalsia konspiracia je to ok :smiley:

Vidím že je tu vtipne. Aj Igor sa pridal humorom. https://www.vlada.gov.sk/27672/premier-proces-informatizacie-verejnej-spravy-by-sme-mali-vybudovat-nanovo/

Je to ale radosť iná, je to smútok.

1 Like

Len bohuzial, z ust premiera to za humor povazovat nemozno.

To je škoda, už som sa tešil že som tu záhadu rozluskol. :slight_smile: Dáva ti z tých verejne dostupných informácií niečo zmysel? Že by si ich usmernil o čo ide, čo to asi môže byť…

Erik Tomáš spomenul, že to bolo inštalované “oficiálne” a následne Pčolinský spomenul “optické snímače”. Mne to vyzerá tak, že kľudne za tým môže byť SIS samotná.

Ak ide len o pasívne wiretapy tak by snáď mohlo byť veľa vecí ok. Email napr. SMTP je OK ak je za TLS alebo aspoň STARTTLS.

1 Like

Takže po kauze “samo-únosu” tu budeme mať možno aj kauzu “samo-odpočúvania”

1 Like

Načo nám je 3000 systémov. Zahodme ich a urobme jeden, ale poriadny. A ešte ušetríme.
Korona , súčasný premiér… som zvedavý aký budú zvyšný dvaja jazdci apokalypsy.

2 Likes

Nezostava nic ine, len sa chlacholit tym, ze pravdepodobne ani tento vyrok premiera neprezije tyzden stretu s realitou.

4 Likes