MIRRI Pracovná skupina Samospráva

Na tomto zasadnuti som sa nezucastnil, kedze o.i. vyzadovalo instalovanie proprietarneho conf-call klienta, co bolo pre mna ako pouzivatela Linux-u a clena SOIT neprijatelne. Poznamky teda nemam, oficialny zapis zatial neexistuje.

Dalej, dalsie on-line stretnutie bolo dnes (29.1.2021), tentoraz uz v systeme, ktory ide aj vo firefox pod Linux, takze som sa zucastnil. Riesili ssa specificky pripomienky k NKIVS. Pad mojich poznamok (kedze zapis zatial nie je):

  • DCOM vypracoval “Prehľad povinností územnej samosprávy pri elektronickom výkone verejnej správy vyplývajúci z platných právnych predpisov pre súčasné a budúce obdobie” pricom v tom dokumente k jednotlivym polozkam aj vyznacili, ako ich naplna ich system
  • vykazovat sulad s legislativou pre DCOM a ine eGov systemy pre samospravu je dobry napad
    • lebo vela starostov/starostiek/primatoriek.primatorov sa stazuje, ze vlastne nevedia zadat objednavku, co presne potrebuju (lebo nie je jedne uceleny zoznam) a ked uz aj objednaju, tak nevedia skontrolovat, ci dodany IS realne zodpoveda legislative
    • ostava na debatu, ci by MIRRI mohlo robit audity takych IS, pripadne dokonca aj certifikovat
  • opat sme riesili ferovost finanovania eGov pre samospravu: DCOM dostava financie od MF SR, ini nedostavaju

(Pozor, poznamky nie su take obsiahle ako v pripade inych PS, kedze v tejto PS bolo odhlasovane, ze zasadnutia nie su verejne a teda vystup z nich mozu byt len oficialne zapisy. Pisem teda skor vlastne iba sumar toho, co som sam povedal, zbytok vynechavam.)

p.s.: Aj tato PS riesi NKIVS “dost hekticky”, vid napr. MIRRI Pracovná skupina K9.3 Strategická architektúra - #113 by jsuchal . Tu v 2016 sme riesili mesiace (ciastocne preto, ze neefektivne, ciastocne ale preto, ze sa do hlbky debatilo o kapitolach, odstavvoch a aj konkretnych vetach ci odrazkach; aby bol vysledok co najlepsi pre co najviac ludi). To bol povedzme jeden extrem.

Teraz zrejme robime druhy extrem: bude to rychlo, ale teda nebude k tomu adekvatna debata. Typicky teda dnes PS odobrovala pripomienky ako cely balik a teda aj ked tam bolo par odo mna (-> suhlasim) a par dalsich s ktorymi suhlasim, tak som sa zdrzal, lebo teda boli tam aj pridavky, ktore rezolutne namietam. A teda nemozem jasne povedat, ze som ci uz s vysledkom alebo formou stotozneny a spokojny.

Doplnok: Inak, dufam ze som predsedovi PS dostatocne podakoval za to, ze zrejme aj kvoli mne zvolili pre dnesny on-line ine riesenie nez ostatne, takze som nemusel riesit velke morelne dilemy (ostali len male) a mohol sa pripojit.