MIRRI Pracovná skupina Samospráva

Najprv par skor osobnejsich a vseobecnejsich poznamok za uplynuly viac nez rok a potom k ostanemu zasadnutiu PS.


Poznamky: Po cca 2 rokoch pandemie mozno konstatovat, ze sa chod zrejme vsetkych PS ustabilizoval na organizovani stretnuti cez MS Teams, pricom teda prihlasit sa je mozne aj cez browser. Ale nie hocijaky: Google Chrome funguje, jeho “free klon” Chromium uz zial nie, Firefox tiez nefunguje. Pricom je to zadrhel, ktory sa da pripisat firme Microsoft, kedze:

  • ak idem z Firefox na Linux, tak Teams odmieta ist (neponuka moznost fungovania v browsery, nuti stiahnut aplikaciu)
  • ak idem z Chromium na Linux, tak sa podari “vojst dnu” rovno v browsery, ale potom nefunguje zvuk ani obraz
  • ale ale idem z Firefor na Linux → VMware Horizon klient → virtualne MS Windows → Teams, tak veci funguju ako maju

T.j. da sa konstatovat, ze co do podpory broserov, tak vo WMware su sikovnejsi nez v Microsoft. Alebo potom v Microsoft opat siahaju po kratkozrakych fintach s pred zhruba dekady, ked na (este aj dnesnu) skodu mnohych pretlacali MS IE.


Dna 22.3.2022 sa konalo zasadnutie PS Samosprava s programom:

  1. Otvorenie
  2. Projekt „Slovensko v mobile“ – prezentácia projektu, stavu a možností využitia pre OVM a samosprávy, M.Maderič a J.Chovanec (oddelenie produktového manažmentu, SITVS MIRRI SR), diskusia k téme
  3. Open data publikačné minimum pre samosprávy – prezentácia návrhu, I.Ferčíková (dátová kancelária, SITVS MIRRI SR), diskusia k téme
  4. Rôzne
    a. Akčný plán k NKIVS 2021 – informácie o procese pripomienkovania a schvaľovania (V.Raučina)
    b. Informácia o príprave novely Zákona o eGov (V.Raučina)
    c. Podnety a odporúčania členov PS Samospráva k činnosti pracovnej skupiny
    d. Diskusia
  5. Záver

Par mojich poznamok:

mID (mobilny kluc)

prezentacia:
mID_prezentacia_samosprava.pdf (2.3 MB)

(konfrontuje prosim nizsie napisane s nou, mozno som tomu zle rozumel)

aktualny stav = eID:

  • treba OP s aktivovanym cipom
  • treba HW (citacka)
  • treba drivery
  • treba SW

mobilny kluc = to-be = iba autentifikacia

  • netreba HW (citacku)

este neskorsie to-be: aj autorizacia operacii robenych inde (napr. cez browser, …)

bude sucastou “slovensko v mobile”:

  • tam uz budu v mobile aj sluzby

aktivacia:

  • self-service (t.j. obcan si spravi cele sam): cez desktop s eID
    • v mobile treba apku “slovensko v mobile”
  • neskor: asistovany onboarding (t.j. obcan pride na nejaky urad): vtedy netreba citacku a dokonca ani OP s cipom

nasadenie do ostej prevadzky ocakavane v maji 2022

ktore sluzby mozu tuto autentifikaciu pouzit?

  • tie ktore maju QAA level 3
  • zmena QAA level 4 → 3 sa robi v MetaIS
    • tot nie vsetky elektronicke sluzby obcanom nevyhnutne nutne vyzaduju level 4
    • a teda znizenim urovne sa moze rozsirit miera ich uplatnenie aj na interakcie cez mobil s pouzitim mID

ti co maju vlastne prihlasovacie stranky (napr. Fin. sprava) si musia tieto upravit

  • aby pridali moznost pouzitia mID

p. Chovanec (prezentujuci) bude od samosprav zbierat info o sluzbach, ktore maju alebo budu mat QAA level 3, tot aby ich mohli propagovat pre pouzitie cez mobil

Q: novy mobil → ako zmigrujem?
A: ako pri prvom novom zariadeni, t.j. onboarding

Q: co potom so starym mobilom?
A: bude fungovat, paralelne s novym, alebo odinstalovat mID

  • toto este upresnia, nateraz nie je plne zdokumentovane ze co teda v pripade, ak stare zariadenie uz pouzivat nechcem

Publikacne minimum Open Data pre samospravu

prezentacia:
Prezentacia_Publikacne_minimum_open_data-PS_Samosprava_2022-22-03.pdf (449.6 KB) (konverziu som robil ja z .pptx do .pdf v LibreOffice, t.j. ak su tam chybicky vo formatovani a pod., tak je to na (ne)kompatibilitou proprietarneho formatu)

na MetaIS uz existuje publikacne minimum pre st. spravu

na podobnu uroven teraz Datova kancelacia MIRRI dotahuje publ. minimum pre samospravu

oboje je viazane na novy zakon o udajoch

  • oboje ako “povinnost publikovat”
  • pre samospravu ale nateraz odporucanie, povinnost az neskor

ucel:

  • tym, co este nepublkikuju: navod co a ako
  • tym, co uz publikuju: zosuladenie, standardizacia
    • aby sa lahsie pracovalo s kombinovanymi udajmi z viacerych zdojov, napr. ak by sa robila analyza udajov o dotaciach cez viacero obci a pod.
    • aj kompatibilita statnych a samospravnych dat
  • transpozicia novej PSI → high value datasets, …

MIRRI ma vyzvy pre publikovanie Open Data

  • 12 miest/obci ma projekt

stav publ. minima:

  • navrh, vid MetaIS
    • 20 datasetov
    • voci navrhu od OZ Alvaria bolo trochu zredukovane, aby sa znizila zataz na samospravy
  • work in progress
    • konkretne datove struktury pre kazdy dataset

co dalej: ozyvat sa treba MIRRI, spatna vazba vitana, typicky:

  • samospravy: pripomienky, …
  • dodavatelia samosprav: pripomienky, ujasnovanie detailov, …

tip z diskusie: kedze publ. minimum sluzi aj ako navod, tak v nom jasne spomenut:

  • ze “tie Open Data” nie je nieco nove, ine a navyse nez “zverejnovanie” (napr. zmluv)
    • ze to je uz existujuca povinnost a okrem “co” (napr. “Zmluvy”) uz len upravuje aj “ako” (t.j. ze tabulkovy format s takymi a takymi stlpcami)
  • ze ak uz sa povedzme zmluvy maju zverejnovat na CRZ, tak komunikovat, ze CRZ (bude) publikovat Open Data a teda samosprave odpadne povinnost zverejnovat data; staci im len postupovat podla navodu na zverejnovanie zmluv na CRZ, zbytok za nich vybavi CRZ

tip z diskusie: pridat “zoznam ulic” do publ. minima, dolezite najma pre vacsie mesta

  • odpoved: uz existuje Register Adries (RA), ten obce plnia datami a ten aj publikuje aj Open Data, a teda netreba duplicitne zverejnovat
    • v zasade to je uz dnes implementovane to, co vo vyssie spomenutom je deklarovane ako plan pre CRZ

tip z diskusie: zoznam skol - tiez existuje centralny system, ale teda v publ. minime nateraz spomenuty nie je

  • odpoved: centr. system zatial nie je referecny plus obsahuje primalo detailov
  • MIRRI teda s MS SR doriesuje referencnost, uroven detailu, atd.

NKIVS - akcny plan

Tu som sa pravdu povediac stratil, kedze z mojho pohladu vznika(-la) NKIVS 2021 dost nestastnym sposobom, ktory vyrazne stazoval pracu na nej najma pre tych, co uz participovali na NKIVS 2016. Vid teda radsej Aktualizácia NKIVS 2021 .

Zbytok

Na ten mi uz zial nevysiel cas.

2 Likes