MIRRI Pracovná skupina K9.5 Lepšie služby

To ti garantujem, že žiadne prednosti iOS ani Android ani toto natívne pankacske riešenie nebude využívať. :rofl:

Tak to je potom premrhany potenciál…škoda. Ak sa nebude dať pripojiť, dúfam že dodáte nejaký podrobný report, najmä teda k tej “nativnej schránke” :wink:

  1. Responzivna verzia - bude sucastou mUPVS, snad coskoro
  2. Open API - Tono Svetlosak na poslednej ITAPE skalo pevne tvrdil, ze eDesk API bude do konca roka sucastou CAMPu (neviem, ci je alebo nie)
  3. ID-SK - pokial viem ID-SK nie je pre nativne aplikacie vyzadovane. Kazdopadne navrh ktory sme kedysi pripravovali bol postaveny na zakladoch ID-SK - typografia, farebna paleta, … . Suhlasim vsak s tym, ze skor ako principy ID-SK by mali byt v mobiloch pouzite nativne principy jednotlivych platforiem. Nevidim na tom nic zle.
  4. Analyza - chod prosim ta do app storov a precitaj si zopar hodnoteni SVM. Schranka je jedna z najziadanejsich funkcionalit od pouzivatelov. Fakt neviem co proti tomu mas. Ved ked mam SVM je pre pouzivatelov najviac seamless ked sa sprava otvori po prijati notifikacie hned v appke (jeden klik + touch id). Kto to nechce, nikto mu to nekaze pouzivat. Kludne nech si spravy otvara cez browser na mobile, doma na kompe alebo nech si ide pekne vystat radu na postu.

Je mi vsak jasne, ze tebe toto nebude stacit. Treba to zas zhodit, trochu pomudrovat a potom idealne vitazoslavne prist s nejakym vlastnym riesenim :wink:

No asi nie.

Edesk api existuje dnes, ja píšem o inom, či bude existovať api, ktoré bude používať svm schránka. Lebo tak je to podľa vyhlášky, najprv responsive, potom api alebo výnimka MIRRI. Jednoduché. Nechcem žiadne mudrovanie, len nech sa ide podľa dohodnutých pravidiel.

Idsk je povinné pre elektronicke služby. Je schránka elektronická služba. No imho áno.

Vedľa. Stále vedla. Ja som presvedčený že schránka dostupná v mobile je must have. Koxo veď toto rozprávame už roky. Musí byť nativna? Well, o Tom je presne vyhláška a pravidlá, ktoré povedia, že kedy áno. Chápem, že keď nemusíš pozerať na rozpočet, tak svet je gombička, ale takto nemôže fungovať ani firma ani štát.

Toto už je trošku asi aj nefér a podpasovka. Fakt si myslíš, že ja nemám nič lepšie na práci len sanovať štátnu neschopnosť tým, že si sami zoženieme peniaze na to, aby sme ukazovali štátu, že to nie je raketová veda?

Btw, za govbox pro a autogram som dostal 25 eur za hodinu v hrubom a juniori (s titulom inžinier) 15 eur/h. Môžeš si vyrátať koľko som vlastne prerobil tým, že som nerobil čokoľvek iné.

2 Likes

Ako to myslis? Ved cele moje.slovensko.sk, ktoreho sucastou je aj schranka bolo navrhovane a vyvijane responzivne.

Nerozumiem. Ved SVM vyuziva len API eDesku o ktorom pises, ze existuje. Ake ine API chces?

Skutocne myslis, ze ID-SK v stave ako ho mame dnes je vhodne na tvorbu nativnych mobilnych aplikacii?

Vypocul si si niekedy navrh pre nativnu schranku? My sa tu nebavime o ziadnej raketovej funkcionalite.

MVP nativnej schranky pocitalo s “natiahnutim” zoznamu sprav pomocou eDesk API a nativnej podpore snad 10-20 najcastejsich typov sprav (tvoria 80% celkoveho objemu).

Ekonomickym nezmyslom, ktory by si ziadna firma nedovolila je vsak nechat iOs a Android tim 2 roky sediet na zadku, platit im platy a nedat im ziadnu robotu.

Najsmutnejsie je, ze nativna schranka lezi uz cez rok v SKITe v sufliku (resp. na tzv. sklade) - nikto predsa nechce len tak sediet.

Pre mna je nepochopitelne, ze stat ma vytvorene nieco uzitocne pre ludi ale nechce im to dat. Problem tu vsak zjavne bol “len” vo vedeni MIRRI.

Tá schránka totiž nikdy nedostala rozpočet a v projekte mupvs nebola. Už neviem ako mám povedať po tisíci krát, že keď niečo nakreslite v skit, tak do používania je to ešte ďaleko.

Používa aj iné API. Napríklad také, ktoré žiadam od nases už tri roky. A toto api či bude otvorené, to sa ešte ani dnes nevie.

Skutočne si myslím, že natívne mobilné aplikácie by sa mali vyrábať až potom ako vieme že sa to nedá urobiť bez toho. Presne tak ako to je vo vyhláške. Chápem že dizajnéri a Apple fanboys skrípu zubami lebo oni chcú high fidelity interakciu a tak, ale nechápu, že toto udržiavať je drahé, hneď z niekoľkých dôvodov, ktoré sme už x krát rozoberali.

A áno viem si predstaviť že veľká časť idsk pre natívne appky ostane ako je. Nakoniec gov UK už tiež čosi pozmenil pre native apps. My sme nemuseli robiť nič, len čakať a držať svoj fork.

Ja som bol dokonca ten, čo ten scope schránky pripomienkoval. Čiže veľmi dobre viem čo to obnáša. A celkom úsmevné sú tvoje konšpirácie o Tom, že nechcem, aby štát vyrobil schránku na mobile. Bol som tam a hovoril, čo to musí a nemusí vedieť, aby sa to čo najskôr stihlo.

By som povedal, že ekonomický nezmysel bolo v prvom rade ten tím najať. Veď firiem čo robia appky je tu fakt milión, to je dnes úplne komoditna záležitosť.

Dobre, takze co?

  1. Responzivna schranka bude. Aj ked nebola nikdy v budgete mUPVS, v SKITe sa zjavne niekto rozhodol to urobit pre NASESove modre oci pro bono.
    Mohol by si zaroven interpretovat vyznam katalogovej poziadavky - modul portfolio a profil klienta umozni responzivne zobrazenie schranky sprav.

  2. Api vlastne je, len ty chces nejake ine Api, ktore ti NASES nechce dat. Tak? Pokial viem, v SVM sme zacali s getMessages a getMessage na zobrazenie zoznamu sprav a detailu spravy. Dokonca sa riesilo, ze zoznam nebude mat ani odosielatela lebo to Api nevracia. Ake teda to dalsie Api co ma byt v SVM ty chces?

  3. ID-SK - zaujimalo by ma co konkretne nie je podla ID-SK. Mas v ID-SK nejaky pattern na zobrazenie zoznamu sprav v mailovom klientovi? Ja o tom neviem. Typografia je pouzita ID-SK. Vlastne je pouzite vsetko co kaze vyhlaska a jej priloha c.12.

Takze co ti este chyba?

A vlastne sa tu zas bavime o niecom, co vacsina nikdy nevidela, nepozna technicke riesenie ani presny scope a iny to videli z rychlyka v nejakej prezke na RV ale uz presne vedia ake zle to je.

Je mi luto, ze namiesto konstruktivnej debaty o konkretnych navrhoch sa tu stale vedu len mudrovacky.

To skutocne nikam nevedie.

Ja mám opačnú info. Ale teda veď nekecajme a stavme sa. Bude responsive schránka skôr ako native na mobile? Ja vravím, že nebude. Čiže porušenie vyhlášky , ktorá bola prerokovaná na x skupinách a schválená.

3x to napíšem. Ak štát robí nejakú native app, tak ma vypublikovat všetky api, ktoré používa. Je to normálne, dokonca k open api sa kedysi aj skit hlásil. Konkrétne: Ako zistím, že v schránke niečo nové pribudlo alebo sa zmenilo? Také api nikde vypublikovane nie je, pýtam si ho dva roky, lebo spôsobuje extrémne problémy (až také že sú z toho súdne spory) a zjavne svm také api má. Čiže som požiadal už tretie vedenie nasesu a zase MIRRI upozorňujem na to, čo majú podľa vlastnej vyhlášky robiť. Nepotrebujem ich buzerovať na formalitach, toto je proste api, ktoré každý integrator, čo so schránkami robí, seriózne potrebuje.

Veď sa stavme. Kde je problém? Ja vravím, ze to podľa platnej idsk nebude.

Na to, aby som videl, že sa ide porušiť vyhláška mi stačí info, ktoré máme. Open api nie je, prieskum podla vyhlášky som nevidel, responsive nie je. Nemusím vidieť jedinú obrazovku, aby bolo jasné, že ideme do porušovania pravidiel.

Hovorím to MIRRI, lebo moja skúsenosť je, že MIRRI pod tlakom pravidlá ohne, skit ich ani nepozná. A toto už fakt nie je fér. Stalo sa mi toľko krát, že sľubovali sľubovali ako všetko bude a potom odrazu sa pripomienky “stratili”, nebol čas, zmenil sa PM, ktorý prehlásil, že v scope to nie je…

Čiže nie, tieto “mudrovacky” ako to voláš sú úplne nevyhnutné, lebo keby neboli, tak sa na to úplne všetci vyseru a budú si robiť na pankaca hocičo. Dobrý paradox, že anarchisti z tretieho sektora sú jediní, čo kričia, že sa majú dodržovať (rozumné) pravidlá.

V CAMPe som skitu rok každý mesiac hovoril, že sa musia rozprávať s nases ohľadom ich procesov. Čo sa stalo? Skit vymyslel nové procesy, ktoré absolútne nesedia na biznis nasesu, čo je najväčší producent api v projekte.

Áno, takto konštruktívna spolupráca nevyzerá. Lebo ja tie pripomienky neposielam, aby som niekomu robil zle, ja to posielam lebo vidím, čo sa stane, keď sa to neurobí. A potom ma tu ty obvinis, že to celé brzdim. No nie, stačilo by normálne povedať, áno zapracujeme, dáva zmysel alebo nie, máme tento argument. Lenže argumenty neprichádzajú, prichádza len “bude to inak a pravidlá pre nás neplatia”.

Jano, nevidis do toho.

  • mUPVS uz malo byt davno vonku aj s responzivnou schrankou. Neviem kde je problem.
  • netusis aky nespocet hodin sme sa s NASESom natahovali lebo nedokazali spristupni API na eDesk. A kolko toho co bolo treba aby sme dokazali naplnit ICH katalogove poziadavky vobec neexistuje.
  • SVM bojovalo presne s tym s cim bojujes aj ty. Ziadne info o novej sprave nebolo. Navrhovali sme aby to publikovali cez Kafku. Netusim ako to dopadlo. Zlepsenie by uz bolo aj kebyze mi dojde SMS z UPVS a ja si tu spravu viem rovno pozriet v appke - bez notifikacie, ktoru ma riesit notifikacny modul, nie nativna schranka.

Islo fakt len o to aby sme postupne po malych krokoch prinasali zlepsenia, ktore ludia pozadovali. Jednoduche zobrazenie zakladnych sprav, ktore si viem rychlo a pohodle skontrolovat v mobile.

MIRRI z toho robi mega projekty a vy len hadzete dalsie polienka do ohna.

Toto nema nic spolocne s produktovym vyvojom, lean pristupom a user centric designom o ktorom vsetci len basnia ale netusia co to skutocne obnasa.

Ja teda tuším, lebo som skitu som sám hovoril, ktoré api chýba, ktoré budú mať problém. A toto nie je problém nases, toto je problém gt. Lebo akákoľvek zmena u nich je sestciferne číslo.

Tento návrh má nases odo mňa dva roky. A pokiaľ viem to dopadlo tak, že sa api nakoniec spravilo, len sa akosi zase “zabudlo” na to, že svm nemá byť privilegovaná app, ale to api by chcel aj niekto iný. A zatiaľ prísľub, že to pôjde von je, ale tak slabý, že sa stavím, že sa to zase nestihne. Swagger samozrejme neposlali ako nám MIRRI a skit sľubujú na každom stretku. Fakt sa môžem vysrať na takéto pripomienkovanie, keď mu potom tu ešte borec zo skitu nadáva, že ich to brzdí a nemám zavadzať, lebo tu sa robí a on je zbytočný.

Ty nevieš čo je mega projekt. Toto čo ste mohli robiť, je oproti mega projektom minulosti úplne rozprávkový agilný vývoj. Ja chápem, že by si chcel ráno sadnúť a večer to mať v produkcií, ale takto ďaleko ešte štát nie je.

Jesus, veď to sa pýtam ja, že kde to je. A prečo teda riešime vôbec nejakú native app keď toto ešte nie je.

Pozri, tu sme sa chceli dostat:

Web:

Mobil:

  • Jednoducha responzivna webova schranka pre beznych ludi (riesene v ramci mUPVS)
  • Jednoducha nativna schranka (riesene v ramci SVM)
  • Verejne API pre vsetkych, ktori chcu vyrabat komercne produkty pre podnikatelov, advokatov, samospravy, … (riesene v ramci CAMP)

Mas proti tomu nieco?

1 Like

Len to čo tu opakujem asi 10x, že načo si pridávame robotu iOS/Android nativnou appkou keď nemusíme a ešte navyše je to aj proti pravidlám.

Toto je inak nepravda. Lebo na toto by sa musel niekto s konzumentmi api aj rozprávať a brat ich požiadavky vážne (hint: napríklad ja alebo nases) a to sa dialo v závere a vyzerá to tak, že camp nasesu žiadne zjednodušenie neprinesie, dokonca budú musieť niektoré veci robiť zase manuálne, nie sú tam pokryté biznis procesy, ktoré sú zo zákona povinné a navyše to neprinesie vlastne ani žiadne veľmi nové api.

Úplne sebecky príklad: Keby som napríklad chcel govbox spraviť odznova tak to nechcem robiť cez camp lebo to je oveľa viac roboty pre mňa a mojich klientov ako cez to, čo dnes poskytuje staré upvs od gt. A toto zmeniť bol hlavný cieľ camp.

CAMP je smrrrrť :slight_smile:

2 Likes

Tak sa ku mne dostalo, ze schranka mozno nebude skutocne sucastou mUPVS. Ked je toto pravda nema pre mna zmysel vobec nieco dalej riesit. Pokial budu o podobe eGovernemntu rozhodovat neschopni diletanti nikam sa nepohneme.

Po tom fiasku s Adobe by to bola len dalsia ukazka absolutnej nekompetentnosti NASESu nieco riadit.

o tomto je niečo niekde bližšie ?

1 Like

Zatial su reci, ze sa to stoplo. Dovodov je viacero, ale jeden z nich malo byt to, ze Adobe riesenie je dost hnusne drahe na vyvoj/udrzbu a nikto to tu poriadne nerobi. O tom ako sa rozhodlo, ze Adobe a nie nieco ine sa tu uz pisalo.

Ja som zase pocul v sobotu presny opak toho co som pocul a sem napisal, no bordel. :smiley: