MIRRI Pracovná skupina K9.5 Lepšie služby

Akurat ta verejnost si velmi nebude otvarat nejake docxy kade tade… (ked o nich navyse ani netusi, ze existuju)
Asi by sa dalo informovat aj modernejsim a prehladnejsim sposobom.
Stale chyba nejaka prehladna roadmapa digitalnej transformacie.
Este aj Ukrajina vo vojne lepsie komunikuje: https://plan2.diia.gov.ua/

2 Likes

Hej, pamatam si nejake sluby z roku 2021, ze ku kazdemu projektu SKIT sa spravi podstranka napriklad. Nejako to nejde.

  1. Co by si si na takej podstranke predstavoval?
  2. Kde by mala byt zverejnena?
  3. Ku ktorym projektom by ta to zaujimalo?

Ved toto sme uz X krat diskutovali. Dokonca priamo s ex-CEO SKIT. Aj s NASES aj MIRRI. A nic.

Všetka projektová dokumentácia, zápisy zo stretnutí, projektových rozhodnutí, všetko z riadenia projektu, faktúry, objednávky, dokumentácia k prieskumom trhu, timesheety, repozitár kódu, dokumentácia k aplikáciám, prevádzková, používateľská.

na internete

Ku všetkým.

1 Like

Ja som na úvod skromnejší. Úplne by mi stačilo vedieť aká funkcionalita sa kedy plánuje.

1 Like

Teraz robíme na tomto, toto máme v pláne (tento kvartál/ rok)

Toto by za mňa stačilo. Začnime v malom, potom môžeme nabaľovať dokumenty a porady a feedbacky a všetko ostatné.

ten ukrajinský vzor kúsok vyššie je uplne dostačujuci ako zoznam na čom sa robí …

Zrejme toto nie je na moj podnet uplne idealne miesto, ale o lepsom neviem, tak skusim. O.i. v nadvaznosti na toto:

Prisla mi dorucenka od Soc. poist. ohladom “Uplatnenie odvodovo odpočítateľnej položky pri dohodároch”.

otazka c. 1: Nemohli to poslat obycajnym e-mailom?

Preco sa pytam. Mam Linux, tam je to s eID a el. schrankou na moj vkus zatial stale “dost o nicom”. Takze mam GovBox. Toto je jedina sprava v el. schranke za tento kvartal, ergo mi prave vyrobili naklad 8€ bez DPH. (Ale ano, za toto, a pre Slovensko.Digital, zaplatim radsej, nez by som sa patlal s eID resp. pripadne este pobehoval po policii kvoli vyexpirovanemu cipu v OP. Atd. a pod.)

otazka c. 2: Vie prosim niekto o nejakom usmerneni, ze teda ake veci by museli, mali, mohli, nemali ci nemohli posielat do el. schranky?

Toto je u mna “FYI” a teda ze ci ak by nebolo eID a el. schranky, ci by im stalo za to toto poslat normalnou postou doporucene? IMHO nie, t.j. naco “dorucenka do el. schranky”?

Hladam nieco polopatisticke, kedze paragrafova slovencina sa mi cita velmi zle.

otazka c. 3: A vedia, ze nemam dohodarov, vsak?

Ako ano, este by som teoreticky nejakeho dohodara prihlasit do konca roka mohol. Ale aj tak, zmysluplnejsie by bolo to posielat takto:

  1. ma dohodara → posleme
  2. prave prihlasil dohodara a je nejake to “prestupne / zaujimave obdobie” → posleme
  3. nema, neprihlasil, … → NEposleme, lebo ked uz si nestrazi naklady Soc. p., tak ja si svoj cas a peniaze predsa len cenim (nehovoriac o tom, ze obsielky zo Soc. p. zvysuju tlak, kedze clovek akoby ocakaval bombu v obalke, po roznych predchadzajucich a nie vzdy milych ci lacnych konverzaciach.)
1 Like

PS lepsie sluzby oziva, zajtra bude prezentacia k rieseniu “formularov” - to sme uz riesili inde a zaroven … wait for it … autorizacia podania jeho odoslanim a opatovnou autentifikaciou.

Autorizácia podania odoslanim s opätovnou autentifikáciou (1).pptx (6.7 MB)

Vyzera, ze plan je, aby sa tymto nahradilo docasne riesenie na starych OP + ako bonus mame riesenie pre mobilne zariadenia/podania. Za mna dobry ciel.

Ked urobím dvakrát za sebou autentifikaciu tak je z toho autorizácia ? A co keby som ju spravil trikrát za sebou? Alebo štyrikrát? Možno by pri dostatočne veľkom počte zopakovani autentifikacie bola z toho zaručená konverzia?
…kristepane.

1 Like

Prípadne by stačilo aj jeden krát. Tak ako keď kliknem po prihlásení v gmail že chcem odoslať nejaký veľmi dôležitý email.

Hm, keď ten mail po obdržaní forwardnem, tak novy adresát ma istotu, ze obsah je pôvodný a nezmenený, lebo ved aj ja som sa autentifikoval predtým ako som ho fwd? Ci ako to myslíš?

A vôbec, načo sa vlastne zdržiavať s nejakou autentifikaciou, autorizáciou… Treba to cele postaviť na dôvere.

Napríklad pečať nasesu? Logy nasesu? A ozaj keď to podpisujes dnes podpisovacom od štátu, ktorý sa fakt zle vymení, tak náhodou nedôveruješ štátu? Prípadne nedôveruješ štátu keď zoberieš pre vizualizáciu z nejakého štátneho úložiska transformáciu, ktorá kto vie čo robí a možno ti nezobrazí nejakú časť, ktorá je podstatná?

Všade samá dôvera.

Presne. Ta ZTA bol len hype ktorý rýchlo skončí ako bublina.

Edit: chvíľočku som pobudol v železnej krajine, no

Trosku tu ozivime. Boli dve zasadnutia pracovnej skupiny. Jedno koncom augusta, druhe vcera. V auguste som uplne nemohol (vyziadam si zaznam/zapis). Z toho vcerajsieho.

  • @Patrik_Pavlovsky prezentoval, ze dopytova vyzva co sa chysta na zlepsovanie sluzieb tak bola mierne upravena. Najma sa zapracovali (aj nase) pripomienky, ze treba v kriteriach zohladnovat aj pocetnost sluzby, nie len potencial zlepsenia. Tu bolo riziko, ze sa budu optimalizovat sice naprd sluzby, ale take kde to velky zmysel nema, lebo sa takych vybavi len malo.

  • Nasledne boli 3 prezentacie k zivotnym situaciam - kupa a vlastnictov motoroveho vozidla, zaciatok podnikania (zivnost) a davky v hmotnej nudzi + portal asistenta. Tieto boli pomerne silne zahrabane v domene a riesia primarne optimalizaciu procesov, cize tam sa velmi reagovat nedalo (nikto o tom asi nevie ako oni sami). Boli tam vsak dva zaujimave momenty:

  1. Viacero ZS bolo kreslenych v tom novom/navrhovanom idsk a skusali robit formulare vertikalne. Ukazalo sa, ze gov uk (resp. sucasny idsk) ma pravidlo “jedna otazka = jedna obrazovka” a nie je to zly napad. Mozno sa dalo toto usetrit, keby sme nevymyslali koleso.

  2. Zda sa, ze timy roznych ZS idu pomerne zivelnym sposobom. Jedni to robia v idsk sucasnom, druhi v idsk planovanom. Spolocne komponenty, ktore by umoznili skladat finalne sluzby do takychto peknych wizardov su vsak podla mna v nedohladne. Nevidim, ze by sa kdekolvek implementovali. MIRRI by sa tu naozaj malo rozhybat a bud pritlacit na NASES alebo to vybudovat u seba.

Podklady ked pridu ich sem zavesim.

ZS3_Zacatie podnikania_PS_Lepsie_sluzby_20230920.pdf (3.0 MB)
ZS4_PS_Lepsie_sluzby_20230920.pdf (3.5 MB)

2 Likes

Vážené členky a vážení členovia pracovnej skupiny, kolegyne, kolegovia a prizvaní experti.

Dovoľujem si vás požiadať o rezerváciu termínu a zároveň vás pozvať na rokovanie PS Lepšie služby, ktoré sa uskutoční 22.11.2023 od 13:30 hodiny online prostredníctvom aplikácie MS Teams.

Plánované body programu:

  1. Otvorenie

  2. Príprava vyhlásenia výzvy z POO „Výzva na digitálnu transformáciu na úsekoch verejnej správy“

· Informácia o obsahu a stave prípravy výzvy – prezentácia Kristína Janková MIRRI SR

  1. Životné situácie – navrhované zlepšenia oproti súčasnému stavu

· Predstavenie zákazníckej cesty a navrhovaných zlepšení vo vybraných ŽS (predpoklad že stihneme cca 6 ŽS zo skupiny 5-16)

· Informácie prezentujú produktoví manažéri z oddelenia manažmentu životných situácií MIRRI SR

  1. Rôzne

· Dopytová výzvy „Personalizácia služieb verejnej správy a podpora omnikanálového modelu komunikácie“

· Stručná informácia o stave schvaľovania výzvy po úprave hodnotiacich kritérií pred jej vyhlásením

· Digitálny onboarding

· Stručná informácia o stave príprav projektu

· Príspevky členov PS Lepšie služby

· Zaradíme, ak prídu pred termínom stretnutia

· Diskusia

  1. Záver.

Pozývam vás na stretnutie PS Lepšie služby, ktoré sa uskutoční 14.2.2024 od 13:00 hodiny online prostredníctvom aplikácie MS Teams.

Plánované body programu:

  1. Otvorenie

  2. Životné situácie – navrhované zlepšenia oproti súčasnému stavu

· Predstavenie navrhovaných zlepšení v zostávajúcich šiestich ŽS

· Informácie prezentujú produktoví manažéri z oddelenia manažmentu životných situácií MIRRI SR

· ŽS6 Presťahovanie – Petra Poláčeková

· ŽS11 Materská škola – Roman Slivka & Petra Poláčeková

· ŽS12 Základná škola - Roman Slivka & Petra Poláčeková

· ŽS13 Stredná škola - Roman Slivka & Petra Poláčeková

· ŽS15 Uzavretie manželstva – Martina Hilčíková

· ŽS16 Úmrtie a dedičské konanie – Martina Hilčíková

  1. Predstavovanie modulov programu Slovensko 3.0

· Prezentácia modulu „Natívna schránka“ – prezentuje Jaroslav Chovanec, oddelenie digitálneho ekosystému MIRRI SR

  1. Rôzne

· Dopytová výzva „Personalizácia služieb verejnej správy a podpora omnikanálového modelu komunikácie“

· Stručná informácia o stave prípravy výzvy – návrhy na úpravu zamerania výzvy a hodnotiacich kritérií pred jej vyhlásením

· Príspevky členov PS Lepšie služby

· Návrhy na doplnenie programu pracovnej skupiny mi prosím posielajte mailom najneskôr do 12.4.2024 do 17:00.

· Diskusia

  1. Záver.
    

Ak budú dostupné materiály k plánovaným bodom programu PS pred jej konaním, budeme ich distribuovať mailom bezprostredne od ich získania od prezentujúcich.

Ak by ste považovali za prospešnú účasť niektorého z vašich kolegov na stretnutí PS, prepošlite mu túto pozvánku.

No aha @MilanK, stavime sa, ze to bude zase presne podla toho ako chcel SKIT a nie ako chcelo SD (teda podla platnej vyhlasky?) Cize ziadny responsive web, ziadna analyza preco treba native a dokonca ani (kompletne) open api nebude? Nehovoriac o IDSK.

Ak to bude natívna appka, tak dáva väčší zmysel ísť podľa design guidelines tej ktorej platformy, je to jednoduchšie aj pre devs IMO a užívatelia ocenia.

Webapp si neviem predstaviť, že by vedela využiť prednosti jednotlivých platforiem a ak je cieľom rozšíriť okruh užívateľov, je to správna cesta.

Ale pevne verím, že bude k dispozícii aj možnosť, ako by sa na vývoji mohla podieľať komunita.

PS: Na tom Teams to bude len na pozvánku, alebo by som sa mohol pripojiť aj ja? Kľudne ako oficiálny reprezentant SAKu?