MIRRI Pracovná skupina K9.5 Lepšie služby

To čo sa vedelo hneď, resp. načo sa upozorňovalo hneď na začiatku. Ak budú podmienky príliš reštriktívne, tak zúžia scope možných projektov. To sa aj stalo. Nie je možné ani zrealizovať otvorenie API, integrácie, atď. Napr. 1xdosť medzi OR a RPVS sa nedal realizovať ani cez lepšie služby ani cez lepšie dáta, UPVII si podľa mňa buď zle spravilo cross-check podmienky vs potenciálne projekty, (minimálne viem že za ITAS sme spísali nápady na projekty, takže materiál na to mali), alebo sa len stratili v zmäti cieľov a priorít zo všetkých stratégií, koncepcií a akčných plánov a zabudli čo je účelom výzvy.

2 Likes

ciel = vyhlasit vyzvu a to bolo splnene

2 Likes

A…aha. Tak potom je všetko tak ako má byť :wink:

Peto, za mna rozvoj dizajn manualu ako tema na PS lepsie sluzby by mal byt. Vies im to navrhnut?

Vdaka

1 Like

konkretnejsie vies dat?

V roku 2018 UPVII spustilo dizajn manual elektronickych sluzieb ID-SK. Dizajn manual uz pouzilo viacero institucii (napr. Nases, MZP) a existuje verejny dopyt po jeho sprave a rozvoji. Na PS by sme si mali schvalit sposob rozvoja dizajn manualu a jeho manazmentu. To by napr. mne pomoholo ziskat mandat na ziskanie financii na jeho rozvoj.

6 Likes

Velmi velmi podobne to vyzera s dopytovkami na Open Data v kontexte K9.4 … hmmm.

“Pobavili sme se” … a teda co s tym?

Ono jasne ze nechcem teraz byt za to aby sa uvolnili podmienky len aby sa cerpalo (na blbosti). Pointa je, ze su napady na uzitocne veci za male sumy penzi a neprechadza to cez syto nastavene na UPPVII.

2 Likes

vieme to napady spisat? je ochota ich spisat? a prezentovat ich UPVII alebo ich UPVII uz videlo?

pripadne skusme inak…poznate konkretne prekazky, preco nie je zaujem o dopytove vyzvy, co su prekazky pre jednotlive subjekty - ministerstva, obce, VUC a pod.?

prehlad aktualneho stavu predlozenych ZoNFP v ramci dopytovych vyziev:

https://opendata.itms2014.sk/v2/zonfp/prijate?vyzvaId=444
https://opendata.itms2014.sk/v2/zonfp/prijate?vyzvaId=445
https://opendata.itms2014.sk/v2/zonfp/prijate?vyzvaId=446

vyzvaId 444 = Lepsie eGov sluzby
vyzvaId 445 = Data
vyzvaId 446 = Cloud

Nahruba, “za” mesta, obce ci mensie organizacie:

  • KRIS: nemaju, myslia ze nepotebuju, zlozite
  • min. 80k€: privelka suma
  • rozne dalsie formalne nalezitosti projektov: nie je jasna sablona, nie je jasne ako to vobec napisat
  • “pokrutene povedomia”: ti mensi si asi myslia, ze peniqze v dopytovkach su ci uz formalne alebo nejako zakulisne vopred urcene/prislubene “tym velkym”

O.i. by sa teda mozno zisiel “outreach” od UPPVII. T.j. ak by sme spisali napady, mozeme skusit aj naparovat konkretne mensie org. s UPPVII. Nech im to UPPVII ujasni napriamo a da asistenciu.

(“za” = ja nikoho takeho nezastupujem, tak sa len snazim pospominat, co som kde zapocul)

2 Likes

o_O Akoze wau.

Ked sa pripravovalo prve Itms v januari 2004, tak sem prisli odbornici z francuzka a ukazovali ako to u nich funguje. Tam chodia ludia zo statnych agentur po farmach, malych podnikoch, ukazuju im ktore vyzvy buy boli pre niuch dobre a na mieste s nimi na laptope vytvaraju ziadosti… Verim ze odvtedy tu bolo dost odbornikov, a aj nasi uradnici a manazeri chodili po svete … Ani po 15 rokoch sme si z toho nic nevzali … pytajme sa preco . Mozno to povedomie nie je az take pokrutene, mozno je az drasticky realisticke

Zdielame temy, ku ktorym planujeme v najblizsich dnoch zvolat pracovnu skupinu na UPVII:

PS Architektúra + Lepšie služby (tieto 2 PS su spolu, nakolko posledne info z UPVII hovoria o tom, ze by sa mali spojit)

  1. API GW:
  • koncept monetizácie OpenAPI - či vôbec monetizovať,
  • API GW ako PaaS,
  • prioritizácia publikovania služieb do API GW:
  • služby v gescii UPVII + Nases

  • služby mimo gescie UPVII + Nases

  1. Dizajn manuál eGov:
  • definovanie gestora, zodpovednej osoby za UPVII/štát,

  • potreba ďalšieho rozvoja,

  • systematický maintenance.

  1. Publish + subscribe koncept:
  • nadviazanie na predošlé aktivity,
  • definovanie ďalších krokov,
  • vytvorenie štandardov pre nové agendové IS/registre.
  1. Dopytové výzvy:
  • vyzvy - dátová a malé zlepšenia služieb,

  • nízky záujem,

  • analýza dôvodov,

  • definovanie potrebných zmien.

Ak mate dalsie temy, tak kludne som doplnte a mozeme zaradit. Potrebne je pre temu vediet odovodnit jej otvorenie na PS, keby bol pristup zo strany statu velmi formalisticky.

1 Like

super, diky za include dizajn manualu. suxa approves

1 Like

Davame sem pred stretnutim prezentaciu na zajtrajsie stretnutie skupiny. Asi tam nebude nic velmi prekvapive, avsak privitame last-minute pripomienky a navrhy. Je to prehlad toho co vidime ako prioritne riesit z pohladu lepsich sluzieb / architektury.

1 Like

Fyi - k dizajn manualu som mal sedenie, ma to uz na upvii majitela.

3 Likes

ale tema do PS stale aktualna, ci?

Iste, ma to zmysel.

https://www.gov.uk/service-manual/service-standard

Novy service standard v UK.

1 Like

Na UPVII vznikaju dve nove podskupiny. Za SD sme nominovali mna a @peter_k do API GW a mna do egov dizajn manualu. Budeme priebezne informovat, co sa tam deje.

  1. Podskupina API GW/API Manažment. Vedúci: Pavol Bandura. Prihlasovanie (len členovia PS) na:pavol.bandura@vicepremier.gov.sk
  1. Podskupina eGov dizajn manuál . Vedúca: Viera Hainzl. Prihlasovanie (len členovia PS) na: viera.hainzl@vicepremier.gov.sk