Monitorovací výbor OPII

Ako jeden zo zástupcov Komory mimovládnych neziskových organizácií som sa stal členom Monitorovacieho výboru OPII.
Dokumenty k tomu sú tu: https://www.opii.gov.sk/monitorovanie-a-hodnotenie/monitorovaci-vybor

IT projekty, ktoré sú súčasťou “Prioritnej osi 7” OPII sa tu priamo neschvaľujú, skôr veci o level vyššie, čiže povedzme kritériá pre výzvy, priebežné informovanie ako to ide, ako sa plnia ukazovatele atď.

Tak tu podľa nášho dobrého zvyku budem písať čo sa tam deje a najlepšie ak aj napíšete čo si o tom myslíte.

1 Like

ÚPVII poslalo mon. výboru na schválenie aktualizáciu hodnotiacich a výberových kritérií pre PO 7 OPII pre dopytovo-orientované projekty.

Kritériá pre dop.prj. Manažment údajov: HK_DOP_Manazment_udajov_institucie_30042019_SZ.docx
Zdôvodnenie zmien: Zdovodnenie zmien_HK_manazment udajov.docx

Kritériá pre dop.prj. Malé zlepšenie eGov služieb: HK_DOP_Male_zlepsenia_eGOVsluzieb_30042019_SZ.docx
Zdôvodnenie zmien: Zdovodnenie zmeny_HK_male zlepsenia sluzieb.docx

V dokumentoch kritérií vidno zmeny.

Rokovanie MV OPII k tomuto bude 17.5.2019, pripomienky je možné poslať do 9.5.

Ja to zatiaľ hodnotím takto:

K obidvom dop. výzvam:

  • ÚPVII by malo odprezentovať súčasný stav projektov v týchto výzvach,
  • hlavný problém zrejme je, že je tam málo projektov, čiže ÚPVII by malo vedieť prečo to tak je a aké opatrenia spravia aby ich bolo do budúcnosti viac
  • mali by byť zadefinované ciele (najlepšie aj merateľné) pre celé dop. výzvy, skrátka čo nimi chceme dosiahnuť, povedzme aký konkrétny príspevok k uzazovateľom OPII

Ku kritériám dop.prj. Manažment údajov:

  • v kritériu 3.1 sa vypustila požiadavka na existencie Dátového kurátora, s tým nesúhlasím, cieľový stav pre riešenie ľudských zdrojov je práve potreba existencie takýchto špecializovaných rolí, projekt má mať synergický efekt práve v oblasti riadenia údajov, viaceré činnosti pri príprave a realizácii projektu práve má zmysel aby zabezpečoval človek ktorý to bude robiť dlhodobo
  • kritérium 4.1 - nová požiadavka na CBA súvisí so zvýšením limitu na 5M Eur, to je suma za ktorú sa robia “veľké” registrové národné projekty, tým sa táto dopytová výzva míňa cieľom
  • ostatné podľa mňa v pohode

Ku kritériám dop.prj. Malé zlepšenie eGov služieb:

  • kap.1 “typ aktivít” - tu by asi malo zmysel doplniť ešte aj možnosť úpravy UX už existujúcich služieb a taktiež asi OpenAPI
  • kritérium 2.9, 2.10 a 2.11 - keďže po novom musí byť riešená “koncová služba”, toto asi vylučuje OpenAPI projekty, nie?
  • kritérium 4.4 - ako pri Mgmt. údajov, nová požiadavka na CBA súvisí so zvýšením limitu na 5M Eur, to je suma za ktorú sa robia “veľké” registrové národné projekty, tým sa táto dopytová výzva míňa cieľom, zjavne to už nie je “malé zlepšenie eGov”
  • k tejto výzve povedz @jsuchal čo má zmysel pripomienkovať

Ak si spravne spominam, tak na PS lepsie sluzby bola zhoda, ze by tato vyzva mala Open API zahrnat, pretoze sme presvedceni, ze prave otvaranie API moze nastartovat vylepsovanie niektorych sluzieb s minimalnymi nakladmi. Specialne tam kde dnes existuje dopyt. Nerozumiem preco sa toto limituje na koncove sluzby (resp. neviem uplne ci to API vylucuje, ale uz tam nie su explicitne spomenute externe integracie). Toto treba objasnit, ak Open API vypadlo, tak to povazujem za zasadne.

Hodnotiace kritérium 4.4 bolo doplnené z dôvodu navýšenia maximálnej výšky celkových oprávnených výdavkov na projekt z 800 000 EUR na 5 000 000 EUR.

Tuto jedno mesto malo problem, ze minimalna suma 80.000 (ano o nulu menej) bolo privela.

Suma 5M je naozaj ulet. Aky je objem celej vyzvy?

Celá výzva Malé zlepšenie eGov vyzerá byť 20M:
https://www.itms2014.sk/vyzva?id=519772b6-a118-4b29-903f-5bf91dc696cb

Manažment údajov je 30M:
https://www.itms2014.sk/vyzva?id=2fda83ea-e545-40ee-be94-66b4bf1b43e9

Časom sa to môže meniť, na ÚPVII som viackrát počul, že ak bude veľký záujem (bodaj by bol), tak sa alokácie môžu aj zvýšiť.

Len teda najprv musia urobit “nelogicku vec” a napr. znizit. limit na minimalnu cenovku. Lebo ergo “Malé zlepšenie eGov služieb za 5 a viac M€” je IMHO oxymoron.

Ale “rozumiem” motivacii, ze sa citia na menezovanie cca 20/5 + 30/5 = cca 10 projektov. A menezovat 20, 50 ci 100 sa im nechce/nevedia/nemozu/… “Rozumiem” = pocul som, ze z formalneho hladiska to mnohi na UPVII&co. povazuju za “velmi velmi tazke”, ale ja osobne to nepovazujem za rozumne, kedze “tazke” sa hovori aj na obstaravanie a ergo to ma byt argument “spravme to radsej ako to bolo v OPIPS-e, lepsie to nebude” ci by z pohladu “nas” slnieckarov bolo popretie vsetkych post-OPIS iniciativ. IMHO treba zreformovat tu byrokraciu a formality, aby sa dalo riadne implementovat OPII a EVS (nie naopak, ohnut implementaciu OPII a EVS len aby mohla byrokracia ostat bezo zmeny).

Preberal som včera tieto veci s Bezekom/ÚPVII. Oni skutočne nechcú aby sa z týchto výziev robili “malé” projekty, t.j. menej ako cca. 300k Eur. A teda skôr že tie “väčšie”. To celé kvôli administratívnej náročnosti OPII.
O to dôležitejšie je imho otázka, aké sú ciele týchto výziev / čo sa nimi má dosiahnuť.
Plus teda očakávam, že vznikne nejaký iný nástroj na skutočne malé veci.

argument, ktory som pocul aj ja je, ze z eurofondoveho hladiska su male projekty nerentabilne, nakolko administrativa okolo je vacsia ako je podpora, ale teda par argumentov:

  1. EK umoznuje aj tzv. zjednodusene vykazovanie nakladov projektu a to hlavne cez dosiahnute vysledky, ale toto sa neda zaviest z dna na den, nakolko EK k tomu chce analyzy, metodiky a pod., proste treba ju presvedcit a taketo opatrenia sa robia na zaciatku programoveho obdobia
  2. zaroven to je o premysleni si celeho modelu fungovania a financovania, napr. take MZP SR troska pohlo hlavou a vymyslelo si takyto projekt https://zelenadomacnostiam.sk/sk/ kde cez vouchre podporuju dotacie napr. na tepelne cerpadla v domacnostiach, cize aktivity do 10 000,- EUR v obrovskej pocetnosti…keby niekto chcel detailnejsie pochopit ten model, tak ho mozem rozpisat

Cize asi tak…a to tu uz mame 3. programove obdobie…proste ak dopredu poriadne nepremyslis a nepripravis sa, tak tazko potom chces quick wins

2 Likes

V OPII budú vyhlásené 3 nové dopytové výzvy. Teraz sa k nim idú schvaľovať dokumenty s hodnotiacimi kritériami.

  1. Digitálna inklúzia HK_DOP_Digitálna inkluzia MV.docx
  • predpokladaná alokácia spolu 15M Eur
  • časť je na projekty telemedicíny
  • časť na podporu prispôsobenia existujúcich služieb pre znevýhodnené skupiny (najmä web stránky na súlad so štd. pre prístupnosť)
  • a ešte iná možnosť je vytváranie digitálneho obsahu pre znevýhodnené skupiny
  • s týmto majú všetci dosť malé skúsenosti, preto nie je jasné aký bude po takýchto projektoch dopyt
  1. “Lepšie využívanie údajov inštitúciami verejnej správy” HK_DOP_Lepšie využívanie dát MV.docx
  • v podstate ide o podporu analytického spracovania údajov
  • predpokladaná alokácia spolu 30M, nie je mi jasné prečo takto veľa oproti iným výzvam
  • nemali by sa nakupovať až tak “technológie” (napr. megalomanské BI komponenty, ktoré potom ležia nevyužité…), ale skôr riešiť prípady použitia údajov
  • k tomuto má byť ešte dokument, aké sú presne oprávnené aktivity, ako sa má napísať štúdia atď., ako v dopytovej výzve na riadenie údajov, čiže by to malo prejsť cez PS Lepšie údaje
  1. “Zvýšenie úrovne informačnej a kybernetickej bezpečnosti v podsektore IS VS” HK_DOP_CyberSec.docx
  • alokácia spolu 15M
  • sú v tom 4 typy “prioritných aktivít”: 1) zvýšenie ochrany pred útokmi z externého prostredia, 2) zvýšenie schopnosti detekcie škodlivých aktivít, a bezpečnostných incidentov, 3) ochrana dát, dátových prenosov a komunikácie, 4) budovanie bezpečnostného povedomia
  • musí sa ísť podľa “Metodiky pre systematické zabezpečenie organizácií verejnej správy v oblasti informačnej bezpečnosti”, na základe výsledkov analýzy rizík, musí byť “komplexný rámec opatrení”, “prepojenie na rozhrania CSIRTu”, a kopa ďalších požiadaviek
  • celkovo to asi je myslené pre veľké OVM, ktoré musia riešiť bezpečnosť “komplexne”, ja by som viac uvítal jednoduché riešenie súladu s požiadavkami (OOÚ, KyB, KI, štd. ISVS)

Pripomienky k tomu môžeme poslať do 12.6. Dajte vedieť ak niečo treba zmeniť/vysvetliť.

Oficiálne schvaľovanie bude na zasadnutí MV OPII 17-18.6. v Martine.
Ešte sa tam budú schvaľovať úpravy OPII - informatizácie sa týka doplnenie oprávnených aktivít “Podpora inovatívnych riešení MSP využívajúcich údaje a služby poskytované verejnou správou” (ŠC 7.2 D) a “Podpora budovania inteligentných miest a regiónov” (ŠC 7.4 E).

Všetky dokumenty k tomu sú tu: Dropbox - MV OPII 10 - Simplify your life

V takom pripade by som navrhoval upravid hodnotiace kriterium “1.2 Príspevok projektu k lepšiemu vyžitiu dát”:

  • A: projekt vytvára priestor na zlepšenie rozhodovania na základe údajov – 20 bodov” znizit na povedzme 10 bodov
  • B: projekt sprístupňuje nové dostupné údaje na analytické spracovanie - 10 bodov” a “C: projekt vytvára nové analytické modely prepoužiteľné na rozhodovanie - 10 bodov” zvysit na 15 bodov (obe, t.j. dokopy za 30)

Preco: “Vytvorit priestor” sa da prave napr. nakupom megalomanskeho BI. Naopak u B a C ocakavam konkretne(-jsie) veci, t.j. taxativny vypocet novych datasetov a pod. (pre B) ci modelov (ktore sa, ak chapem spravne, zakladaju na datasetoch; tot pre C). B a C teda chapem ako tlak na konkretnosti a teda ich povazujem za lepsie metriky.

K D (Open Data) sa nevyjadrim, kedze to je moja srdcovka. Tak aby som nebol obvineny zo zaujatosti. :slight_smile: