MIRRI Pracovná skupina K9.5 Lepšie služby

Z pohladu cloveka, ktory sa o verejnu spravu obtrie niekolkokrat do roka vlastne verejna sprava nema ziadnu priamo ohodnotitelnu pridanu hodnotu, to je pravda. Ak by som to bral z tejto velmi obmedzenej vychodiskovej polohy, nema pre mna hodnotu 90% toho co sa okolo mna v state deje. Ale to neznamena, ze to mam nechat na trh, nech to vyriesi. Ja ti mozem povedat, ze z pohladu cloveka, ktory komunikuje s verejnou spravou, zucastnuje sa na VO, riesi podania, procesy a podobne, ma nativna aplikacia zmysel. Neviem ci si uz niekedy skusal porovnat UX responzivneho funkcneho webu a nativnej aplikacie, asi mozno len “zbezne”, ale ver tomu, že napriklad pisat a editovat dokumenty v office365/googleDocs v browseri je tragedia oproti native rieseniu. Pozri, ked uz bude nativna appka na mobilne scenare (kde pocitam s tym, ze bude umoznene v obmedzenej miere aj aktivne tvorit podania a odosielat ich), nieje dovod, aby tato appka nebola scalovatelna aj na iPadOS (je to trivialne, ak existuje desktop UI). Neviem preco tato tema vyvolava v niektorych jedincoch take emotivne a zatrpknute reakcie. Je nad slnko jasne, ze z pohladu akehokolvek individua je podstatna cast toho co sa riesi momentalne v eGov absolutne nepodstatna a kludne by bez toho (podla jeho nazoru) mohol zit. Avsak tieto procesy a veci su navzajom prepojene, ak sa vylepsi UX a flow celeho procesu modernym sposobom, nepomoze to iba stakoholderom (ktorych je oproti celkovemu obyvatelstu minimum), ale realne to pomoze aj ostatnym.