Natívne mobilné aplikácie po tisíci krát

Je to uplne jednoduche. Chces z mojich dani financovat zjednodusovanie svojej zarobkovej cinnosti, pricom nie si nijako ohrozena skupina alebo skupina, ktora by mala nejake zasadne pozitivne externality pre ostatnych a teda by mala byt takto “dotovana”.

Uplne bezne pisem dokumenty napriklad v google docs priamo v prehliadaci. Nemam s tym ziadny problem.

Ale aby sme sa posunuli, kus tu napisat konkretne, ze ake dokumenty bezne na tom mobile a ipade chces vyrabat a ako casto to robis.

Ak ta moja zarobkova cinnost takto strasne serie, tak to je smutne, hlavne ak porovnas, koho ineho takto “financujes”. Slovensko.digital ta myslim tiez zamestnava a financovane je odkial? Vidim tu produkty, ktore su vytvorene na zaklade sluzieb a produktov, ktore poskytuje stat, takze toto ti nevadi? Ak by som nerobil to co robim, mohlo by mi podla tvojej logiky vadit, ze stat poskytuje volne dostupne udaje/api a komercne spolocnosti na zaklade tychto podkladov poskytuju komercne sluzby. Stat nech pekne krasne funguje ako v 19. storoci a celu digitalizaciu nechajme na trh /facepalm. Btw, urcite by bolo prospesne aj pre siroku verejnost, ak by aplikacia bola pouzitelna aj na situacie, v ktorych sa obcan ocitne mozno parkrat za zivot. Je smutne ze ti vadi, ze tymto sa mozno ulahci zivot aj inym profesiam ako tvojej, ale to je problem, s ktorym sa musis vysporiadat sam.

Myslel som iOS/Android/iPadOS, nie desktopOS.

PS: Ak by stat nenutil urcite profesie na pouzivanie ich sluzieb a proprietarnych produktov, bol by som ticho, ale bohuzial…

Asi tomu len prikladas nejaku velku vahu, mna to hlavne unavuje stale dookola opakovat tie iste argumenty.

Nase financovanie najdes kompletne na nasom webe.

Ak napadas OPEN API/DATA - tak si strielas do vlastneho kolena - ono to totiz statu zdroje setri, kedze nemusi vyrabat specialny softver pre uctovnikov, pravnikov, cyklistov… Ale asi zbytocne tuto debatu rozvijat dalej ked 5 rokov stale hovorim tie iste argumenty a vacsinou ich ludia chapu.

Áno, je to zbytočne, s tým súhlasím. Opakuješ vkuse to iste a stále ti nedocvaklo, ze tvoj obmedzený pohľad ti neumožňuje k tejto téme zaujať objektívny postoj, usvedčujes sa vo svojich reakciách. A ľudia co sa trošku vyznajú to veľmi dobre vidia :wink:

Isto si si vsimol, ze na toto reagujem len vtedy ked tu niekto bez nejakych hlbsich argumentov napise, ze “chcem nativnu apku a just!”.

Rad sa s tymi ludmi co sa troska vyznaju porozpravam, vies mi poslat nejake kontakty?

1 Like

21.10 máme na teams meeting, tak môžem navrhnúť aby si sa pripojil a pokecame, budem rad.

Ináč je naozaj podivuhodne, ze nevidíš ten bias proti akejkoľvek profesii ktorá nieje podobná tvojej, ktorý z tvojich príspevkov srší :thinking: Ak by mi stat nenariadoval “s pištoľou pri hlave”, ze mam používať tie ich primitívne systémy, nič by som od nich nechcel. Plus, natívna appka bude (takze asi nebudem jediný kto v nej vidí zmysel, ze), tak prečo nemôžem vyžadovať, aby sa to rozšírilo aj na iPadOS (ako som písal, na iOS\iPadOS je to triviálna záležitosť ak ti až tak nezáleží na pixel perfect UI).

Neviem, ja sa tu snažím diskutovať na položenú otázku že či má byť schránka v mobile len responsive alebo hybrid alebo čisto native.

A kto tam bude? Nech viem či to vôbec stojí za to.

Ináč minimálne proti traktoristom a dozorcom vo väzení som tu nič nenapísal, takže toto tvrdenie považujem za dokázateľne nepravdivé. :joy:

@Marty_MacFly , @jsuchal nejako ste sa do seba pustili :roll_eyes:

Toto prirovnanie nezodpovedá stavu mobil/tablet vs desktop. Ja si neviem predstaviť písať dlhší dokument jedným prstom na dotykovej obrazovke mobilu/tabletu.

Nie som odborník na natívne mobilné aplikácie, prosím preto o vysvetlenie : Ako bude fungovať update formuláru na novšiu verziu ? Znamená to vždy update celej natívnej aplikácie ? Alebo bude kód formuláru sťahovaný podľa potreby t.j nejaká forma html-form ?

1 Like

Preto som sa pytal na konkretne scenare pouzitia, ale tazko sa hlada idealny kanal ak neviem ani co sa tam ma robit, ale za to je tu vzdy velke presvedcenie, ze nativne to bude uplne super.

Vela ludi si to uz nepamata, ale 5 rokov dozadu mal pomaly kazdy statny projekt nativnu appku (ios/android), prinieslo to nove problemy do projektov, zvysilo naklady a nepamatam si, ze by nejaka z tych app bola nejaky uspech. Presne z tohto dovodu sa zvolil terajsi konzervativny pristup. Podobne postupovali v UK.

Ja fakt nemam nic proti nativnym appkam, dokonca ich bezne pouzivam ako hocikto iny, len to musi davat zmysel. Dvojnasobne to plati, ked sa to plati z verejnych zdrojov.

5 Likes

Ani ja, preto používam uz snáď od r. 2017 na iPad Pro klávesnice rôzneho typu.

Pravdaže nie. Natívna aplikácia SvM bude. Argument je, že ak teda bude natívna aplikácia na “mobil”, tak či nebude feasible uz rovno nahodit aj natívnu iPadOS appku.

Výhody natívnych aplikácií sú jednoznačné pre ľudí, čo s týmito platformami fungujú (tých ľudí je čím ďalej, tým viac). Natívna aplikácia je ďaleko pouzitelnejsia, keďže používa systémové a zabudované prednosti tej ktorej platformy, ako sú napr. viewcontrollers, rôzne API na prácu s externými súbormi, pointing devices a podobne. Ak niekdo reálne pracoval s iPadOS a s webapps, porozumie. Ak je pre niekoho domov skôr desktop, tak chápem skepsa a podivovaniu sa. Ako príklade som uviedol office365 v browseri vs prácu natívnu word app na iPadOS. Ajked mám na Office appky na iPadOS svoj vyhranený názor, je to stále tisíckrát lepšie ako to, co človek musí absolvovať ked používa webapp. To by skôr ľudí odradilo to na iPadoch používať úplne :grimacing:

Veď jasne, človek co v produkčnom prostredí nikdy neskúsil pracovať na iPade to nepochopí, ale napríklad môj otec, ktorému to uz ťahá na 70tku by ti podla mna svojsky a jednoducho vysvetlil prečo sa mu lepšie pracuje s dokumentácii v aplikácii na iPade ako vo webapp :grimacing: Ak chces pochopiť, musel by si to skúsiť reálne používať, skúsiť na iPade napísať v rámci slovensko.sk nejaké podanie, vyplniť nejaky formulár, editovať vo webapp dokument…

Kto je cieľovou skupinou používateľov SvM ? Tí čo vlastnia tablet s pripojenou fyzickou klávesnicou ?

Prosím odpoveď : Ako to bude s tými formulármi ?

Nerozumiem, prosím odpoveď, ku čomu sa viaže tento argument ?

Nič nie je zadarmo, aké sú nevýhody ?

Ktoré z nich potrebujem pre komunikáciu so štátom ? Barometrický výškomer ?

Ja si myslím, že veľká väčšina aplikácii pre komunikáciu so štátom bude o čítaní / vypĺňaní / podpisovaní rôznych formulárov, ktoré sa v čase menia. T.j pre takúto aplikáciu vidím dve hlavné výzvy :

  1. Distribúcia aktuálnych aj historických verzii formulárov.
  2. Užívateľsky akceptovateľné správanie tých formulárov na diametrálne rozličných fyzických rozliseniach obrazovky ( keďže aj responzivny design má svoje limity )

Nespochybňujem, že môže existovať nejaká špeciálna funkcionalita, ktorá skutočne bude vyžadovať natívne funkčnosti, ktorá musí byť realizovaná cez nativnu aplikáciu. Bolo by však veľmi vhodné takýto use-case pomenovať a kvantifikovať množstvo potencionálnych používateľov.

1 Like

Som si istý že cieľovou skupinou sú všetci občania, aj ti čo vlastní len mobil, len iPad, alebo lej desktop. Ti čo používajú Slovensko.sk každodenne, alebo raz ročne.

Netuším, predpokladám, že formuláre, resp xml source bude rovnaká (a budú sa sťahovať z nejakého centrálneho úložiska), avšak jednotlivé platformy si budú grafické interpretácie riešiť vo vlastnej réžii tak, aby mal konečný užívateľ príjemný UX a s radosťou preskúmal všetky možnosti eGov :wink:

V pôvodnej reakcii som vychádzal z toho, ze už sa nerieši či bude SvM natívna app, alebo responzivna web app, ale že teda ak už bude iOS verzia (s nativnym HIG UX), že teda by bolo fajn, už tomu spraviť aj iPadOS verziu.

Evidentne výhody prevažujú, prečo inak platformy investujú do aplikácii a nerobia všetko iba cez PWA? Z pohladu UX a cieľa čo najvyššej user retencie je nativna aplikácia určite najlepšie riešenie. Už to ako sa tu mordujem s text inputom na tomto fóre na webe v mobile je dostatočným argumentom pre natívnu appku…

Napríklad taký text input a file provider Services, drag&drop…je toho viac, UX dizajnér by určite vedel napísať o tejto téme traktáty. Ak chceš naučiť široké masy požívať nejakú eGov službu, mal by si sa snažiť vytvoriť prívetive a familiárne užívateľské prostredie. Toto bohužiaľ PWA s funkcionalitami ktorú predpokladám v SvM neposkytujú.

Škoda že som sa stále nedozvedel, kto sú to tí odborníci čo tomu aj rozumejú.

Advokáti, koncipient, notári atd., desiatky tisíc ľudí čo s eGov a appkami pracujú nasilu denno denne, aj v teréne. To budú ti ľudia čo “o tom vedia trosku viac” ako ty :wink: Konkrétne pracovná skupina SAK pre elektronizáciu. Napis mi PM, môžeme sa dohodnúť a pripojíš sa.

Trosku to teraz otacas, ja som nikde netvrdil, ze viem o pouzivani egovu viac ako ludia co s tym denne pracuju. Ja sa len pytam, ze kde su ti odbornici co mi ukazu ako nativna appka je natolko lepsia ako hybrid/responsive, ze sa to statu oplati kupovat a nema si to odborne zdruzenie/zoskupenie zabezpecit samo.

Ale teda rad sa tam pripojim posli mi kam, moj tip je, ze sa tam budu riesit uplne ine problemy (trosku tusim co su naozajstne problemy) a o nejakych nativnych appkach, ktore maju pekny drag&drop nepadne ani slovo.

Urcite menovane skupiny nepracuju na mobiloch ani tabletoch ci iPadoch, ale drviva vacsina ma desktop alebo notebook. Inak vedie sa tu zbytocna a dlha opakujuca sa diskusia. Ano vsetci vedia, ze nativne aplikacie na kazde zariadenie mozu byt o nieco lepsie, pretoze lepsie samozrejem vyuziju aj device aj OS a jeho moznosti. Ale vyvijat nativne apliakcie pre kazde zariadenie a zajtra budu nove s novymi features, tak tento stat na to urcite nema (ani kapacitne ani financne). stat ma urobit aplikaciu len nevyhnutnu (sukromna sfera, ak v tom vidi biznis moze dorabat dalsoie a dalsie k comu stat ma poskytnut rozumne API), ktora bude co najlepsie vyuzivat zariadenia co ma vacisna a pobezi aj pre tych co su v mensine a maju ine zariadenia. Krutit sa dokolecka tisic krat okolo toho isteho je kontraproduktivne (plati pre vsetkych co sa zucastnuju tejto diskusie). Myslim, ze je to moj prvy a posledny prispevok v tomto vlakne.

4 Likes

Tu by som len upozornil, ze pripojit napr. bluetooth klavesnicu je k mobilu ci tabletu jednoduche a je to pekne emergency riesenie, s ktorym sa da bez problemov fungovat. Ano, takyto setup nebude mat vela ludi, ale existuje a je potrebne nanho mysliet.

Ak sa zhodneme, ze tato formularova cast bude v tej aplikacii najcastejsie pouzivana, potom by bolo velmi vhodne, aby ste mali uz teraz premyslene fungovanie.

XML-definicia formularu, riesi jeho obsah ale nie formu. Zhodneme sa, ze spravne graficke zobrazenie a uzivatelsky prijemne fungovanie si musi kazda platforma nakodovat sama. Ja si navyse myslim, ze responzivny desing nie je vseliek a nikdy nebude rovnako dobre / uzivatelsky prijemne fungovat na diametralne rozdielnych fyzickych rozliseniach obrazovky. Ak budeme predpokladat 4 zakladne fyzicke rozlisenia ( napr. 400px, 800px, 1600px, 3200px ), tak to znamena, ze kazdy formular by bolo potrebne nakodovat a otestovat 4x, … pre kazdu platformu 4x.

Pri HTML/JS si prehliadac stiahne iba jeden aktualne platny formular, ktory moze byt optimalizovany pre dane rozlisenie. Vsetky platformy toto dnes nejako zvladaju.

Nativna aplikacia

  • bud bude mat nakodovane vsetky formulare, co vsak znamena
    • ze bude velmi velka, s potrebou castych upgradov
    • pripadne bude velmi vela malych aplikacii
  • alebo bude mat nejaku formu intepretacie/kompilacie jazyka v ktorom je napisany formular do nativneho kodu danej platformy. Takyto intepreter
    • bud pouzijeme existujuci ( napr. embedded prehliadac s HTML a dostavame sa ku hybridnej aplikacii)
    • alebo to budeme vymyslat ( co je super vyskumny projekt pre studentov )

To vsak znamena, ze kazdy formular z kazdeho uradu musi byt dostupny v kazdom rozliseni na vsetkych platformach, co dost predrazi vyvoj aj prevadzku takehoto riesenia.

Neviem co take vynimocne ponukne nativny text-input pre zadavanie rodneho cisla. Z bezpecnostneho hladiska sa mi nepozdava povolit pristup aplikacii ku filesystemu. Drag&drop som v mobile este asi nepouzil a unika mi dolezitost tejto funkcnosti pri vyplnani formularov.

Ovela radsej ako nativnu aplikaciu by som vsak ocenil online validacie dat aj na strane klienta. Napr. aby danove priznanie automaticky spocitalo cisla v kolonkach, pripadne skrylo kolonky, ktore maju zostat prazdne. Aby si formular predvyplnil udaje vyplnene v profile, alebo podla predchadzajuceho podania. Toto by mala robit “user-friendly” aplikacia. Vieme to nakodovat aj v HTML/JS aj v nativnych aplikaciach. Ak to vsak budeme vzdy kodovat pre vsetky platformy, tak to bude zbytocne drahe ( a potencionalne chybove ).

Ktore funkcionality su to ? ( a sme znova na zaciatku => Ake su use-case ? )

1 Like