MIRRI Pracovná skupina K9.5 Lepšie služby

konkretnejsie vies dat?

V roku 2018 UPVII spustilo dizajn manual elektronickych sluzieb ID-SK. Dizajn manual uz pouzilo viacero institucii (napr. Nases, MZP) a existuje verejny dopyt po jeho sprave a rozvoji. Na PS by sme si mali schvalit sposob rozvoja dizajn manualu a jeho manazmentu. To by napr. mne pomoholo ziskat mandat na ziskanie financii na jeho rozvoj.

6 Likes

Velmi velmi podobne to vyzera s dopytovkami na Open Data v kontexte K9.4 … hmmm.

“Pobavili sme se” … a teda co s tym?

Ono jasne ze nechcem teraz byt za to aby sa uvolnili podmienky len aby sa cerpalo (na blbosti). Pointa je, ze su napady na uzitocne veci za male sumy penzi a neprechadza to cez syto nastavene na UPPVII.

2 Likes

vieme to napady spisat? je ochota ich spisat? a prezentovat ich UPVII alebo ich UPVII uz videlo?

pripadne skusme inak…poznate konkretne prekazky, preco nie je zaujem o dopytove vyzvy, co su prekazky pre jednotlive subjekty - ministerstva, obce, VUC a pod.?

prehlad aktualneho stavu predlozenych ZoNFP v ramci dopytovych vyziev:

https://opendata.itms2014.sk/v2/zonfp/prijate?vyzvaId=444
https://opendata.itms2014.sk/v2/zonfp/prijate?vyzvaId=445
https://opendata.itms2014.sk/v2/zonfp/prijate?vyzvaId=446

vyzvaId 444 = Lepsie eGov sluzby
vyzvaId 445 = Data
vyzvaId 446 = Cloud

Nahruba, “za” mesta, obce ci mensie organizacie:

• KRIS: nemaju, myslia ze nepotebuju, zlozite
  • min. 80k€: privelka suma
  • rozne dalsie formalne nalezitosti projektov: nie je jasna sablona, nie je jasne ako to vobec napisat
  • “pokrutene povedomia”: ti mensi si asi myslia, ze peniqze v dopytovkach su ci uz formalne alebo nejako zakulisne vopred urcene/prislubene “tym velkym”

O.i. by sa teda mozno zisiel “outreach” od UPPVII. T.j. ak by sme spisali napady, mozeme skusit aj naparovat konkretne mensie org. s UPPVII. Nech im to UPPVII ujasni napriamo a da asistenciu.

(“za” = ja nikoho takeho nezastupujem, tak sa len snazim pospominat, co som kde zapocul)

2 Likes

o_O Akoze wau.

Ked sa pripravovalo prve Itms v januari 2004, tak sem prisli odbornici z francuzka a ukazovali ako to u nich funguje. Tam chodia ludia zo statnych agentur po farmach, malych podnikoch, ukazuju im ktore vyzvy buy boli pre niuch dobre a na mieste s nimi na laptope vytvaraju ziadosti… Verim ze odvtedy tu bolo dost odbornikov, a aj nasi uradnici a manazeri chodili po svete … Ani po 15 rokoch sme si z toho nic nevzali … pytajme sa preco . Mozno to povedomie nie je az take pokrutene, mozno je az drasticky realisticke

Zdielame temy, ku ktorym planujeme v najblizsich dnoch zvolat pracovnu skupinu na UPVII:

PS Architektúra + Lepšie služby (tieto 2 PS su spolu, nakolko posledne info z UPVII hovoria o tom, ze by sa mali spojit)

1. API GW:
  • koncept monetizácie OpenAPI - či vôbec monetizovať,
  • API GW ako PaaS,
  • prioritizácia publikovania služieb do API GW:
  • služby v gescii UPVII + Nases

• služby mimo gescie UPVII + Nases

1. Dizajn manuál eGov:
  • definovanie gestora, zodpovednej osoby za UPVII/štát,

• potreba ďalšieho rozvoja,

• systematický maintenance.

1. Publish + subscribe koncept:
  • nadviazanie na predošlé aktivity,
  • definovanie ďalších krokov,
  • vytvorenie štandardov pre nové agendové IS/registre.
  1. Dopytové výzvy:
  • vyzvy - dátová a malé zlepšenia služieb,

• nízky záujem,

• analýza dôvodov,

• definovanie potrebných zmien.

Ak mate dalsie temy, tak kludne som doplnte a mozeme zaradit. Potrebne je pre temu vediet odovodnit jej otvorenie na PS, keby bol pristup zo strany statu velmi formalisticky.

1 Like

super, diky za include dizajn manualu. suxa approves

1 Like

Davame sem pred stretnutim prezentaciu na zajtrajsie stretnutie skupiny. Asi tam nebude nic velmi prekvapive, avsak privitame last-minute pripomienky a navrhy. Je to prehlad toho co vidime ako prioritne riesit z pohladu lepsich sluzieb / architektury.

1 Like

Fyi - k dizajn manualu som mal sedenie, ma to uz na upvii majitela.

3 Likes

ale tema do PS stale aktualna, ci?

Iste, ma to zmysel.

https://www.gov.uk/service-manual/service-standard

Novy service standard v UK.

1 Like

Na UPVII vznikaju dve nove podskupiny. Za SD sme nominovali mna a @peter_k do API GW a mna do egov dizajn manualu. Budeme priebezne informovat, co sa tam deje.

1. Podskupina API GW/API Manažment. Vedúci: Pavol Bandura. Prihlasovanie (len členovia PS) na:pavol.bandura@vicepremier.gov.sk
  1. Podskupina eGov dizajn manuál . Vedúca: Viera Hainzl. Prihlasovanie (len členovia PS) na: viera.hainzl@vicepremier.gov.sk

Podobny problem sme rozoberali, kde som pisal ze by bolo dobre ak kazdy zverejneny dataset bude podpisany tak by som pomocou toho vedel preukazat ze to co v mojom IS prezentujem zakaznikovi a pochadza od statu ze bolo v danej dobe tak ako mu to zobratzujem.

1 Like

Jedno riesenie uz dlhsie caka na nasadenie a metodicku podporu. Mohlo by byt Tvoje oblubene, “lebo blockchain”. :slight_smile:

1 Like

Ak by sa to legislativne upravilo ze sa na to mozem spolahnut. Teda ze tym v pripade chybnych udajov preukazem pred tretou osobou v pripadnom spore ze tie data boli v danom case take ako tvrdim tak by to bolo vhodne riesenie.