MIRRI Pracovná skupina K9.5 Lepšie služby - Dizajn manuál

Jano, kedy sme sedeli s Kopacom a troma stvrtinami NASESU? Su to dva, ci tri tyzdne?(uz druhy tyzden nie som v SKITe). Pockam este tyzden a bude to mesiac co sme tymto “odfajcili” (sorry za vyraz, nic lepsie ma nenapada).

Za mesiac mohol byt navrhnuty novy web a dokumentacia! A co mame?

Ano komponent akordeon bol identifikovany ako jeden zo zakladnych a bol pridany do standardov aby sa na kazdom webe nepouzival inak (napr. v pripade FAQ). Z mojho pohladu to vsak neznamena, ze musi byt nutne pouzity na vzor step-by-step navigacie.

A ako som vyssie spominal vyuzitie akychkolvek vzorov je cisto dobrovolne. Takze ked si povieme, ze budeme doporucovat vzor z gov.uk - som s tym uplne v pohode.

Podla mna mohlo byt pred 2 rokmi rozhodnutie, ze sa toho vobec nebudete chytat a len sa bude stale robit sync s gov uk a nemuseli ste nic robit. Mohli sme uz davno mat krasne vysokourovnove patterny na X dalsich veci. Tolko penazi, casu a nervov by sa usetrilo! Vsetci ti ludia co si ich tu vymenoval mohli robit nieco ovela uzitocnejsie! A ze by mali co robit!

Aj ja viem debatku takto viest. :smiley:

Mohlo, ale rozhodlo sa inak - dovody tu uz nebudem opakovat. Nebudem ani opakovat, ze sa nejedna o ziaden DS na zelenej luke - rozdiel v ID-SK 3 a Gov.uk som ti na tvojich prikladoch ukazal vyssie.

Je to v podstate takto:

A neviem v com je stale problem. Vsetko je navrhnute vlastne tak ako chces.

Podla mna by si to mali opakovat vsetci kazde rano pred zrkadlom dokola az kym nepochopia. Lebo vidim, ze tu len na jednej hviezdicke stravilo X ludi clovekomesiace zo statnych penazi. Kto bol ten “sa” co rozhodol… nevieme. Ty vies? Lebo rozhodnut formalne mohlo len MIRRI. A ja o takomto rozhodnuti od nich neviem. Spominal sa tu akurat RV nejakeho projektu mUPVS co na toto nema pravomoc.

Vies si predstavit, ze by sa teraz postavil pred kamery nejaky Rasi/Blaha a ukazal - vazeni pani a damy, tuto Remisovej ministerstvo kvoli cervenej hviezdicke cvicili cely rok X ludi za statne prachy. Sa modlite, aby na toto nedosli. Blaha by sa tesil dvojnasobne z tej cervenej hviezdy.

Este mozes skusit pozriet vselijake tie standardne pouzivane conditional radio buttony/checkboxy a k tomu validation errors. Mozes skusit pocas cakania prekreslit napriklad wizard/formular taky realisticky tu (nie je uplne tip-top idsk, ale dost blizko). Ale naozaj si to skus realisticky vyplnit (zalozenie sro) a nie nejake prve screeeny textove.

https://sluzby.orsr.sk/Sluzby/SpolocenskaZmluvaZjednodusenymSposobom

Na jednej strane tu hovoris, ze sa idsk3 zmeny su kozmeticke a na druhej tu vykrikujes, ze govuk je absolutne nepouzitelny na pokrocilejsie veci (uk github je doslova plny prikladov webapps kde to rozhodne nie je otazka - odpoved) a na nativne apps (otvorim app store a vidim 3 aplikacie co normalne vizualne sedia do stylu gov uk). Tebe ani vlastna mater nerozumie.

Ale hybeme sa. Uz sme sa pohli od toho, ze idsk je bordel a ideme nieco cele nove robit do “soft-fork je asi dobry napad”. Este dame prec hviezdicku a vratime radiobuttony a error stavy a uz budu vsetci spokojni. Dodavatelia dostanu novy release, vymenia css/js, poklikaju a najlahsia migracia na svete.

A budeme sa vytesovat, ze sme spravili za 2 roky oble rohy, pridali par ciar do existujucich komponentov a spravili novu hlavicku, paticku a rozcestnik, ktory pri prvej prilezitosti socialka ani nepouzila.

Budem sice skripat zubami, ale dobry vysledok. Katastrofa sa nekona.

Cize ak vysledok bude tento komentar co som tu napisal, tak som spokojny. Nemuseli sme tu robit ohnostroj.

1 Like

Minule si mi doporucil pozriet sa do historie - ja som to urobil a toto som tam nasiel:

Dolezite je - preberieme a zlokalizujeme. Len v 2017 uz nejak na lokalizaciu nedoslo. Tu lokalizaciu robime postupne od roku 2021 - zacali sme hlavickou - pisali sme o tom tu https://slovenskoit.sk/evolucia-hlavicky-id-sk/ … ta hlavicka je od roku 2021 aj v standardoch a vsetci su spoko. Teraz pokracujeme farebnou paletou a dlasimi vecami, ktore sme idetifikovali ako potrebne upravit.

Robime presne to, co sa nedotiahlo!

Tvoje prispevky su absolutne destruktivne a za mna koncim s reakciou na nich. Chapem, ze si plateny za kritizovanie a to aj robis, ale dakedy to uz trosku prehanas. Idem sa radsej venovat realnej praci, lebo nie slova ale ciny su dolezite.

Ad hviezdicka) posli Blahu za MIRRI … toto islo uplne mimo SKITu.

Este aby som ti nezostal dlzny, porovnanie OR SR - zalozenie zivnosti. Posud sam:

Zeleny button by sa pouzil pri poslednom kroku v ktorom sa finalne ziadost odosiela.

Si kompletne mimo. Lebo presne to sa robilo. Len na to nemali na rozdiel od SKITu nekonecny budget a bolo to za Fica/Pelle/Rasiho. Chapem, ze nemas s cim porovnat, ale s vami jednaju v absolutnych rukavickach a s usmevom na tvari oproti tomu co bolo bezne za minulych vlad. Ved vy si tam doslova v SKIT vymyslate robotu a MIRRI/stat vam za to plati. Ved to je uplny sen!

Plateny za to, na co si zozenieme peniaze. Tipnem, ze toto co tu ste spravili sa bude nakladmi blizit rocnemu rozpoctu celeho Slovensko.Digital. Len tak pre porovnanie.

Pobavil si ma, v destruktivnom rezime by som tu nevypisoval navrhy ako von ale pisal infoziadosti a do novin. Toto tu co robim je, ze davam konstruktivny navrh ako z tejto sracky von a prizmuril som 4 oka za tie vyliate naklady co ste tam spravili.

Vidis. My sme dnes este popri tejto debatke stihli vypustit navod a appku na priznanie danoveho podania.

Skus tie conditional radios s error stavmi, co som naozaj chcel, ked nechces zostat dlzny. A chybaju tam hviezdicky! :smiley:

Verim, ze toto je ono:

Tu este taka ochutnavka ako by to mohlo vyzerat napr. vo Figme:

Tak sa mi mari, ze tie radios su mierne inak v tej vyhlaske, ale mozno to len zle vidim (porovnavam voci mini radio uk a normalne radio uk/idsk2). Dalsia zmena, ktorej nerozumiem. Zmensuje to aktivnu plochu na touch zariadeniach.

Mozno to bude tym, ze v skutocnosti tieto porovnania robis tak, ze menis gov uk/idsk2 (robis defacto soft fork) a nie ides podla dizajn manualu idsk3. Cize mierne zavadzas stale.

Len doplnim - vykricnik je tam preto aby aj ludia z poruchou zraku (napr. farboslepost) dokazali jednoznacne odlisit inputy kde je chyba a kde nie je. Tak isto je tam popis chyby aby dostal pouzivatel kontext co za chybu tam ma. Sumar chyb sa zobrazuje rovnako v uvode stranky aby pri reloade stranky dokazala asistencna technologia odnavigovat nevidiaceho pouzivatela rovno na chybu.

image

Ta modra na cervenom “sa mi nepaci”.

no neviem, nechcem vynasat rychle sudy, ale zda sa mi ze to sme si moc nepomohli.
github je kde?

1 Like


Jano, neviem o co ti ide.

Sorry radio beriem spat, to som videl asi zle v nejakom z tych mnozstviev divnych porovnani co tu boli. Fakt sa mi to zdalo vyrazne mensie.

Dobre veci menit nebolo treba … takze nerozumiem v com by sme si tu mali pomoct. Pomohli sme si inymi vecami - napr. nova farebna paleta, rozsirena a skonsolidovana typografia (aj pre nativne appky), pridanie komponentu rozcestnikova karta a pod.

GitHub bude ked sa tomu konecne zacneme normalne venovat. V roadmape, ktoru najdete vyssie je to naplanovane na Q2 2023. Do konca marca ma byt pripravene koncepcia dev. kniznice - budeme forkovat, nebudeme, ako budu funngovat procesy a pod. Mesiac sa vsak venujeme tomu ci to nahodou cele nezahodime.

1 Like

a teda naco je toto cele dobre? ja som sa fakt stratil, ze preco sa to vobec robi.
a co s tým potom?
budeme mat teraz weby v starom a novom a co s tym potom? budeme to prerabat? alebo to bude zit vedla seba? ci aky je plan?

1 Like

Este si zabudol spomenut, ze ste sa rozhodli najprv sync opustit (teda najprv kompletne rozbombardovat - tvoje slova), cele ste si to zacali stavat nad tailwindcss (uplne zbytocne). UPVS to ma v reacte a ktovie ako nakodene.

Cize nie, to “sato” rozhodnutie opustit soft fork nas stalo mrte penazi uz teraz. A cele mupvs je nakodene v novom idsk3, na stretku sa potvrdilo, ze vratit sa k idsk2 by znamenalo komplet brutalnu prerabku. Proste v case uplne zle naplanovane. Ale tieto vyliate prachy nikto nevrati, daju sa len zosobnit.

Asi naozaj nerozumiem dizajnu ked tato podla teba “kozmeticka zmena a evolucia” nam odrazu umozni robit webappky a mobilne appky. Fakt toto bol blocker? Asi sa mi sniva.

Prosim uz oddelme 2 debaty navzdy:

  1. nejaka zmena farbiciek a oblych rohov co zaroven umozni v rozlete vsetkym a zaroven je to minimalisticka zmena a nic vlastne nemenim.
  2. ake naklady sa sposobili tym, ze sa pri mupvs nepouzil rovno ten soft fork co sa mal pouzivat od zaciatku a teraz vyzera, ze sa k nemu vraciame.

S 1. nemam nejaky zasadny problem, s 2. mam problem ako obcan.

Ale ved dobre, otocme list uz chapeme, ze soft-fork je cesta + custom css. Toto bola od zaciatku strategia a vlastne sa nic nemeni.

Tak podme znovu:

  1. Urobil sa prieskum ohladne ID-SK + bol zbierany feedback pri konzultaciach s dodavatelmi a zadavatelmi, ktori ID-SK implementuju
  2. Z tohoto vypadli nedostatky, ktore bolo treba odstranit - napr. doplnit farebnu paletu aby bola viac “slovenska”, doplnit typografiu lebo tu gov.uk bolo dost tazke pouzivat v nativnych appkach, chybali niektore komponenty - napr. taku gov.uk ciernu hlavicku nase ministerstva absolutne neakceptovali.
  3. Postupne sa to nabalovalo a kedze neexistovala jasna koncepcia vznikali rozne “dorobky” do kodu, fixy a pod.
  4. Preto potom padlo rozhodnutie, ze uz nebudeme vytvarat dalsiu 2.x verziu ID-SK ale urobime rovno verziu 3, v ktorej vsetky poznatky skosolidujeme - z pohladu dev. to mozme nazvat “refactoring”
  5. Kedze sa v tom case rozbiehal projekt modernizacie UPVS, prislo nam to idealne spojit a spolu s novym UPVS priniest aj nove ID-SK. Zaroven si na realnom rozhrani bolo mozne overit, ci navrhovane riesenia funguju. Taky bol od zaciatku plan a takto to dava zmysel.

Teraz je cielom to co je navrhnute pretavit do kvalitnej dokumentacie, kvalitnej figma kniznice, kvalitnej dev. kniznice aby sa dodavatelom s DS dobre pracovalo a radi ho pouzivali na tvorbu kvalitnych sluzieb pre obcanov - na toto nam to je dobre.

Nove veci budu v novom, stare v starom. Pre obcana bude realny rozdiel minimalny. Tu este ukazka webu MIRRI v ID-SK 3:

Chymeru o tom, ze budujeme totalne novy, mega drahy, brutalne zlozity, na udrzbu extremne narocny dizajn system, ktory nema s Gov.uk nic tu siri iba @jsuchal . Realita je taka, ze robime len dalsi evolucny krok statneho dizajn systemu, tak ako sa to robi pri akomkolvek modernom digitalnom produkte.

takze som spravne pochopil, menia sa len nejake veci v css a vsetko ostatne zostava? tak potom si ani nezasluzi tieto desiatky postov