MIRRI Pracovná skupina K9.5 Lepšie služby - Dizajn manuál

Na FB som akurat vcera daval post o DSFR:

Maju tam raz do mesiaca nieco co volaju Le bureau UX/UI a Le bureau Dev - stretnutie timu DSFR a komunity, kde je priestor na dotazy a diskusiu, podla mna je to super:
https://www.systeme-de-design.gouv.fr/communaute/evenements

Pracovna skupina vobec nie je pracovna :smiley: ahlavne tam bezny developeri a dizajneri nemaju pristup. Skor je to pre uradnikov aby vedeli co sa deje.

Ja navrhujem toto. Zatial co som sa bavil s ludmi co IDSK pouzivaju, tak to povazuju za schodne, migracia bude celkom lahka, nezabuchneme si dvere pre dalsi rozvoj prichadzajuci zvonka, vendor lock hrozba nizka, aj sa trosku vizualne odlisime od UK (co beriem ako plus). Ale myslim, ze nejake veci bude treba este mozno spatne vratit alebo viac rozdiskutovat, lebo sli uz na moj vkus pridaleko. Napriklad len taka blbost ako ta hviezdicka pri vsetkych povinnych fieldoch mi pride nedomyslena a bude to cele komplikovat. Fakt tu neriesme taketo mikroveci, toto bol len priklad. Pokial nevieme ako bude financovane COKOLVEK sa s IDSK bude diat, nema zmysel tuto nizkourovnovu debatu vobec otvarat. Vizualna cast je ta najlahsia cast toho celeho, a opakujem od zaciatku, ze velka zmena tu je nova zodpovednost za novy velky projekt na MIRRI, kde na to nemaju kapacitu + nove rizika tohto pristupu.

1 Like

Toto znie pozitívne x)

Gov.uk zadefinoval veľa patternov, ktoré môžeme buď prevzať alebo o nich otvoriť debatu. Konkrétne sa tieto hviezdičky riešili aj 2 roky dozadu. Moj názor na to je nasledovný: V UK razia názor, že služby nemajú byť 1:1 k formulárom a políčka, ktoré nie sú povinné tam nemajú čo robiť (vo väčšine prípadov). Preto je odstránenie hviezdičky logické – načo ju tam vôbec mať, keď je všetko už odfiltrované na naozaj dôležité a povinné políčka. U nás táto mentalita nie je. Osobne si myslím, že radšej ako zobrať fungujúci pattern z gov.uk a ‘pokaziť’ ho je lepšie túto mentalitu preniesť do štátnej správy. Je to cesta exponenciálne náročnejšia ale o to výraznejšie pozitíva prinesie.

Život v tomto vlákne môže implikovať záujem o túto tému minimálne zo strany verejnosti. Čo teda môžeme spraviť pre to, aby sme vyriešili tieto veľké blockre?

1 Like

Prosim temu hviezdicky/povinne/nepovinne polia neotvarajme :smiley: Na PS (myslim standardy) sa to riesilo rok! Vysledok - povinne polia su oznacene hviezdickou, nepovinne maju pridany text nepovinne. Ked s tym ma niekto problem prosim napiste Monike Miazdrovej. Ona vam to urcite vysvetli.

Ja som vedel prečo to sem píšem. Opäť ukážka ako zjavne banálne veci môžu byť exponenciálne zložitejšie v štáte.

Nastastie vsetky komponenty, ktore mame v upravenej prilohe 12 uz presli cez PS standardy.

@jsuchal mozem ta teda prepojit s tym Robom? Prediskutujete to forkovanie? Mozno ti aj vysvetli kolko toho sa uz za posledne 2 roky co SKIT ID-SK maintainuje zmenilo a preco.

Zatial to bolo na PS standardy len odprezentovane. MPK zmeny vyhlasky vas este len caka. V principe je este vsetko otvorene.

Kluce od miesacky a lopticka su teraz na MIRRI. Ale ved nech sa mi ozve a snad nieco vyhutame.

Páni, logistika stretnutia ku ID-SK knižniciam s dopadom na budúcnosť ID-SK sa už na MIRRI organizuje, chvíľu strpenia (ofc pokecajte aj pred tým neformálne, ak chcete).

4 Likes

Normalne ste ma nastartovali aby som sa sem zaregistroval a nieco sem prvy krat napisal :slight_smile:

Toto teda vtipne nie je. Roky sa na nas tlaci aby sa nepouzivali hviezdicky, my sa zakaznikom snazime prezentovat tento pristup k implementacii sluzieb a vyhadzovat nepovinne polia von z formularov, a teraz sa to len tak vrati spat?
Toto teda nie je zmena co sa spravi za 5 minut cez inspectora. To by som velmi rad videl ako iba taky vzor akym je adresa bude vyzerat.
A to ani nehovorim, ze ked bude polka sluzieb IDSK v2 a polka v3, tak o nejakom zjednoteni vizualu a UX sa nemusime ani bavit.

4 Likes

Trigger warning… Hviezdička!

Nemôžem hovoriť za všetkých dodávateľov. Ale idsk sme sa v čo najväčšej miere snažili používať. Jednak sa snažíme podporovať rozumné iniciatívy štátu a okrem toho aj z čisto zištných dôvodov :slight_smile: .

Je pre nás jednoduché zobrať komponent a potom povedať: nemusíme sa zamýšľať nad prístupnosťou lebo toto je podľa štátu OK, nemusím robiť detailné UX, lebo toto je podľa štátu dobré, nemusím riešiť farbičky, fonty, lebo toto je podľa štátu OK, nemusím … . Výrazne to zjednodušuje vývoj a akceptáciu.

Myslím, že dodávatelia uvitajú bohatší a jednoznačný DS. Znamená to investovať čas do zoznámenia sa s ním (tu by sme uvítali každú pomoc), ale keď sa ako benefit povie jednoduchšia akceptácia, každý projektový manažér je šťastný. A potom máme samozrejme viac času venovať sa veciam, ktoré sú na projekte špecifické.

Takže naozaj máme motiváciu využívať kvalitný DS. Aj ekonomickú. A okrem toho, tak ako v skite chcete robiť dobré veci, aj dodávatelia žijú v tejto krajine, chcú robiť dobré veci a teší ich keď sa veci podaria. Možno som len zbytočne citlivý, a vidím negatívne podtóny tam kde nie sú. Aby som naviazal na úvodný citát: Bude fajn, keď dodávatelia budú môcť robiť čo chcú: efektívne dodávať kvalitný produkt ktorý prináša zákazníkovi hodnotu. Ináč, tuším aj skit je dodávateľ, znamená to, že si robí čo chce?

8 Likes

Myslím, že @vojtob to zhrnul dobre. Čím viac štandardných (a funkčných) riešení v eGov, tým lepšie. Je to jednoduchšie pre nás dodávateľov a nakoniec z toho profituje aj štát, pretože čím menej neznámych/neštandardných vecí v projekte, tým lepšia cena. Horšie je ak predpisované riešenie nefunguje dobre (nespĺňa očakávania, alebo predražuje výsledné riešenie). A keďže dostať sa do stavu, aby to fungovalo dobre, naozaj trvá dlho, je potrebná kontinuita a predvídateľnosť/stabilita. Preto by som kládol dôraz predovšetkým nato, aby sa vychádzalo z toho čo existuje a to treba rozvíjať (k lepšiemu samozrejme). A tam stále ešte máme čo robiť. A rozhodne by som upustil by som od veľkých treskov.
A k téme: vítam nadšenie, avšak ak chceme vybudovať centrum excelentnosti, nemôžeme preskočiť fázu základných zručností, naučiť sa riadne udržiavať a rozvíjať obyčajné veci.

2 Likes

začne to 99% v ID-SK v2 a … a polka bude možno o 5 rokov … to bude chaooooos na tých štátnych špecializovaných portáloch … a tam si na to ešte asi dá zvyknúť, resp. tam to buydú asi vymieňať po nejakých sadách … ale v schránke to budeš mať všetko na kope, jedn prístup v jednej správe, druhý pístup v druhej správe .,… gratulujem :slight_smile: (už neviem komu)

Pani, uprimne ma tesi vas zaujem o tuto temu. Ja si z toho odnasam jedno - vsetci chceme to iste - kvalitny dizajn system, ktory zjednocuje pouzivatelske rozhrania a zefektivnuje pracu dodavatelov. Presne na tom posledne 2 roky pracujeme!

Co sme teda urobili:

  • Urobili sme niekolko vyskumov v komunite vyvojarov a dizajnerov kde sme sa snazili pochopit ako pracuju s dizajn systemom, ako pouzivaju ID-SK, co im vadi, co by bolo treba zlepsit, … (vystup tu uz niekde vyssie daval @Taja )
  • Aktualne realizujeme kvantitativny prieskum na overenie niektorych hypotez (odkaz som daval vyssie a moji byvali kolegovia zo SKITu to mimo inych kanalov pridavali aj tu na platformu)
  • 2 roky sme spolocne s BRISK konzultovali implementacie ID-SK, bavili sa so zadavatelmi, dodavatelmi, dizajnermi a dalsimi, ktori na projektoch pracuju a ziskavali spatnu vazbu na to ako sa im s ID-SK pracuje
  • 2 roky spolu s BRISKom rozvijame aktaulnu verziu ID-SK. Vieme ake su jej silne a slabe stranky
  • Urobili sme analyzu mnozstva zahranicnych dizajn systemov, kde sme sa snazili zistit ake su priklady dobrej praxe v zahranici - mnozstvo ukaziek som posielal vyssie.
  • Postupne sme zacali pracovat na modernizacii UPVS a spolu s BRISKom sme sa dohodli, ze v ramci modernizacie, zmodernizujeme aj ID-SK na zaklade nazbieranych podkladov
  • Vytvorili sme novu verziu ID-SK, ktora je postavena na zakladoch predchadzajucej verzie - nejedna sa o ziadnu revoluciu(!) - ide o evoluci toho co mame - porovnanie som daval vyssie - pre istotu este raz:
    Porovnanie.pdf (4.6 MB)
    Znova vyzyvam kohokolvek kto chce realne vidiet rozdieli medzi ID-SK 2 a ID-SK 3, poslite mi tu nejaky odkaz/screenshot, rad vam na realnom priklade predvediem ake su skutocne rozdiely.
  • Pripravili sme jasnu roadmapu rozvoja ID-SK na rok 2023, ktoru sme zverejnili aj tu na platforme. Najdete ju vyssie v tomto vlakne
  • Pripravili sme prvotriednu figma kniznicu, ktorej cielom je co najviac zjednodusit pracu dizajnerov s ID-SK. Skladanie webov v ID-SK musi byt ako hra s Legom. Potrebujeme dosiahnut aby sa dizajneri zacali ovela viac sustredit na cast UX namiesto riesenia vizualu (UI). Bohuzial tuto kniznicu vam aktualne nemozem nazdielat, kedze sme blokovani MIRRI(caka sa kym sa doriesi Janova eskalacia - do vtedy nechcu davat nic von)
  • Pripravili sme updatovanu verziu standardov - prilohu 12 - je zverejnena aj niekde tu vyssie. Transparentne sme ju odprezentovali na PS standardy, nasledne ju ludia z OVM mesiac pripomienkovali a my sme zapracovali cez 170 pripomienok
  • Pripravujeme novy web ID-SK, s novou kvalitnou dokumentaciou a navodmi pre dizajnerov, developerov, zadavatelov. Potrebujeme dosiahnut aby ktokolvek chce s ID-SK pracovat jasne vedel co a ako ma robit. Aktualne je tato aktivita pozastavena, kedze sa caka na vyriesenie Janovej eskalacie.
  • Rozbehli sme komunikaciu na Facebooku: Redirecting... ktorej cielom je edukovat a inspirovat kazdeho kto ma o temu ID-SK zaujem. Osobne som pripravil redakcny plan na nasledujuce 3 mesiace a som ochotny sa zdarma “ziveniu” tejto stranky venovat (budem rad ked sa ktokolvek prida a pomoze so zaujimavym obsahom zo sveta lepsich digitalnych sluzieb)
  • Pripravili sme Youtube kanal ID-SK, ktoreho cielom je edukovat dizajnerov a developerov ako pracovat s ID-SK. Podobne ako to robia akekolvek ine moderne spolocnosti. Kanal je tu: ID-SK - YouTube . Zatial tam nic nie je, tato aktivita je blokovana Figma kniznicou a Dev kniznicou, ktore su blokovane Janovou eskalaciou.
  • Zacali sme sa venovat skvalitneniu dev. kniznice, tak aby bola maximalne uzitocna pre vsetkych dodavatelov. Niekolko krat som tu vyzyval k partipacii na tvorbe koncepcii tejto kniznice. Kludne ako fork gov.uk. Aktualne sa pripravuje stretnutie a cakame na vyriesenie Janovej eskalacie.
  • Posledne 2 roky sme zorganizovali niekolko eventov, kde sme o tejto teme proaktivne hovoril s komunitou a verejnostou (konkretne som posielal vyssie). Aktivne komunikuje, coho dokazom je aj toto vlakno tu na platforme.
  • Snazime sa rozbehnut pravidelne komunitne ID-SK meetupy. Pisal som o tom tu vyssie.
    atd.

ID-SK 3 nie je ziadne “honenie” ega, nie je to ziadne prefarbickovanie a uz vobec to nie ziadna “one man” show. Je to premysleny evolucny krok v rozvoji statneho dizajn systemu. Je to dvojrocna praca mnozstva ludi z MIRRI/BRISK (Vierka, Pato, Lukas, Martin, Monika, pravnici, legislativci, …) a SKITu (Martin, Milan, Mark, Patrik, Juraj, Tomas, Tomas, Robo, Ivan, Maros, Tibor, Rado, …).

Este raz chcem preto vsetkych vyzvat. Prestanme uz prosim o tom diskutovat. Venujme radsej tu energiu praci a podme spolocne vybudovat kvalitny dizajn system, ktory bude prinasat uzitok vsetkym - obcanom, statu aj jeho dodavatelom.

a tieto onedlho pridu

Alebo si len zoberme posledny release (summary card + actions)

Chceme ich prebrat? Podla mna ano. Co bude treba urobit, aby sa dali u nas pouzit? To znamena, ze treba aby to vizualne sedelo s novym navrhom ako aj kody sme nejako vedeli lahko zobrat.

Samozrejme, ze ked zuzis idsk na 5 komponentov a 3 farby, tak ziadny velky rozdiel sa nekona, ale to uz sme si vysvetlili, ze idsk je daleko viac ako to co je vo vyhlaske formalne, ze?

:smiley:

Milan, daj si caj alebo nieco. Fakt sa uz ukludni. Rozumiem, ze mas teraz asi vela volneho casu odrazu a kvitujem, ze to chces tlacit, ale ked toto vydrzalo 2 roky, tak tyzden hore dole nas nezabije.

Týždeň hore dole je v pohode – ujasnenie môže priniesť oveľa pozitívnejšie výsledky v dlhodobom procese.

Milan to tu krásne zosumarizoval a bez toho, aby som implikoval sunk cost fallacy chcem skonštatovať, že by bola škoda to celé zahodiť bez poriadneho dôvodu a vzájomného ujasnenia. Myslím si, že začína vznikať obava či sa nestane presne to.

Ako to tu čítam, strácam sa v tom kedy sa rozpráva o dizajnovom systéme, kedy o manuály, kedy o implementácií. A popravde sa ani až tak veľmi nevyznám do problematiky, ktorá je určite dostatočne komplexná, však sa o nej vedú debaty už minimálne 2 roky za účasti SKITu a niekoľko rokov pred vznikom SKITu.

1 Like

Task list page je uplne v pohode. Ta je viac-menej 100% kompatibilna. Jedine co, pouzivame inu modru na odkazy = jeden HEX vymeneny v CSS:

Co sa tyka step-by-step navigacie. Je potrebne urobit drobne upravy aby to bolo kompatibilne s ID-SK 3 = zmenit farbu odkazov na ciernu a pridat tam podciarknutie (modru pouzivame na vsetko co ta zo stranky odnaviguje dalej - tlacitka, odkazy - interne a externe, … klikatelne elementy vsak pre lepsiu pristupnost identifikujeme podciarknutim, aby bolo jednoznacne, ze sa na tento prvok da kliknut)

Na prikladoch, ktore si poslal mozes sam posudit ako “velmi” sa lisi ID-SK 3 od Gov.uk. Ukazky, ktore som tu dal nie su dizajny! Upravil som ich priamo na strankach gov.uk pomocou inspektora!

Pouzitie tychto vzorov je plne kompatibilne s ID-SK 3 aj upravenou verziou standardov. Jedine co je trochu v rozpore je, ze v ramci mUPVS aktualne na step-by-step navigaciu pouzivame komponent cislovany akordeon, ktory vychadza z aktualnej verzie stepperu: ID-SK Frontend - Stepper

Je tento komponent medzi tými základnými? Ak nie, tak tu máme presne takú ukážku dynamickosti, keď môže vzniknúť viac riešení na podobnú vec a pokiaľ to vychádza z rovnakého základu, nemusí to byť vôbec problém.
Avšak v budúcnosti ak toho začne vznikať viac, tak to treba už upratať trochu a pridať do základu (tak o 2 až 3 roky najskôr).

1 Like