MIRRI Pracovná skupina K9.5 Lepšie služby - Dizajn manuál

To je uz rokov, co :slight_smile: bol si o kusok mladsi aj s p. Kulichom.

1 Like

Vyrobil som s par ludmi takyto dokument. Snazim sa to porovnat podla najlepsieho vedomia a svedomia. Nemam cervene oci, ale jednoducho problem IDSK nemozeme zuzovat na to, ze dizajneri v SKIT by inak sedeli na benchi. Dizajneri vzdy budu chciet dizajnovat, programatori programovat a architekti architektovat, ale tu je uplne zrejme, ze toto nebolo riadene nijako. Ak to riadene bolo, nedokazem si vysvetlit, ktory PM vyhodnotil ako najlepsiu cestu ako dosiahnut ciele DS tak, ze to comu je treba prioritne venovat vzacne zdroje je to zacat prekreslovat, opustenie soft-forku a chystat sa vyrabat nove html a css.

IDSK vs. IDSK3.docx (17.3 KB)

Zaroven prosim @MilanK, tieto porovnania vybranych par elementov a farbiciek povazujem za hrube zavadzanie toho co sa v skutocnosti ide dalej spravit. Takto by som mohol zobrat trebars aj bootstrap a spravit rovnake porovnanie a “aha! nic sa nemeni, par riadkov CSSka to spravi”.

Mna zaujima co sa stane s komponentmi a vzormi a spravanim, ktore je postavene nad tymto (co gov uk robi). Naozaj som zvedavy, ze ked sa pustia nove formulare, nove upvs “krokovnik”, moje.slovensko.sk, schranka v SVM, ze kolko tam najdeme novych vzorov, hotovych v govuk, ale ktore odrazu nebudu vhodne lebo “sk specifika” - lebo nebudu sediet vizualne ani spravanim do toho co ste tam navrhli. Takze opat budeme vymyslat alebo aspon premalovavat koleso. Pojde sa kolecko analyzovania, dizajnovania, testovania (pristupnost, UX), kodovania, bug fixing, udrzba. Vsetci sa budeme chvalit, ze kolko super roboty sme urobili, ale hodnota za peniaze to bude fakt nizka, stratene prilezitosti obrovske. Uvedome si, ze BRISK ledva zvlada terajsiu agendu, nestiha QA, nestiha sa nic co sa IDSK tyka (nie je myslene teraz ako vycitka = bezny stav v state) a takto sa im nalozi este dalsi radovo vacsi projekt ako kedykolvek predtym robili. Hrozne sa tu podcenuje, co toto vsetko zahrna. Ved nakoniec staci pocuvat uz dnes ludi na stretnutiach zo SKIT, ze kolko vela roboty bolo tychto par komponentov vobec spravit a odladit. A este ste ani nezacali poriadne robit to vsetko ostatne.

3 Likes

@jsuchal videl si koncepciu ID-SK vyssie?

V SKITe sa do teraz robil DS UPVS … to nie je ID-SK! DS UPVS je postaveny na zakladoch ID-SK. Sam tvrdis, ze pridavanie komponentov nie je problem … to presne sa v UPVS stalo! Bavime sa tu, ze neobmedzujeme dodavatelov co sa zvolenej technologie tyka, to sa presne stalo!

Uz neviem ako to vysvetlit. ID-SK je jednotny dizajn manual statu! Nie je to dizajn system, ktory pokryje vsetko.

Filozofovat o tom uz nebudem. Gap analyzu som posielal. Rozpravas o veciach ktore si nemal moznost realne vidiet a len tvrdis ako to je zle. Kolko toho realne o ID-SK 3 vies? Ako mozes porovnavat veci o ktorych ani nemas zaujem sa viac dozvediet?

Podme riesit veci konkretne. S cim mas v ID-SK 3 konkretne problem?

A len pre istotu - verim, ze vsetci chapeme, ze jediny pravne zavazny dokument ohladne ID-SK je priloha c. 12 vyhlasky o standardoch 78/2020, kde je presne definovana podoba komponentov prevzatych z gov.uk.

Akakolvek prevzata zmena komponentu z gov.uk, ktora nie je zavedena do tohto dokumentu (=zmena vyhlasky) je v rozpore s platnou legislativou! = cokolvek chces upstreamovat mal by si explicitne pridat do vyhlasky

To co je mimo tento dokument - vzory, sablony, pravidla, … su cisto dobrovolne (pokial ich priloha 12 explicitne neuvadza).

Tu je priloha 12:

Toto je ID-SK! Nic viac, nic menej!

Takze ked to zjednodusim, ktokolvek chce byt v sulade s platnou legislativou a aktualnou verziou ID-SK:

  • kody si pouzijte ake len chcete, ziaden standard nehovori ake maju byt pouzite
  • vzory si pouzijte ake len chcete. Okrem validacie inputov ziaden standard nic nehovori.
  • nakodujte si tych par komponentov v prilohe 12 - hlavicka, paticka, button, input, checkbox, radio button a tie pouzijte
  • so zvyskom si robte co len chcete - accordiony nie su definovane, karty nie su definovane, text area nie je definovana, karticka noviniek nie je definovana, rozcestniky nie su definovane …
  • a aby toho nebolo malo, pokial sa nejedna o elektronicku sluzbu alebo hlavne webove sidlo tak si urobte cokolvek po com vase srdce tuzi

Riziká sú popísané v dokumente, jasnejšie to už popísať neviem. Ak je to podľa teba v pohode, tak Mirri/skit nemôže mať žiadny problém napísať návrh mitigacie a ide sa ďalej. Toto od nich žiadam, nič viac.

Samozrejme viem, čo formálne znamená dodržať štandard. Ver mi, že tento pohľad do ovm a dodávateľov vštepovať naozaj nechceš, ak máš aspoň trošku záujem, aby to dobre dopadlo.

Dokument je zrozumiteľný. Chýba mi tam jedna vec, a v tej sa strácam aj v tejto diskusii. Že čo je cieľom idsk, čo všetko pokryje. Mobily, weby, formuláre, návrhové vzory, … . Nie som UX, preto radšej formulujem otázku nekonkrétne. Bolo to tu viackrát povedané, ale mám pocit, že nie konzistentne, pomohla by mi jednoduchá grafika, tabuľka, alebo aj podrobnejší popis. A ideálne, keby ste sa na ňom zhodli :slight_smile: .

Ako dodávateľa (a rovnako je to pre ovm) ma veľmi zaujíma, čo musím dodržať, čo z toho dostanem (čím viac tým lepšie, nie je dôvod sa brániť idsk, ak bude dobrý zrýchli nám to vývoj, zjednodušuje testovanie), čo musíme vyvinúť (a niekedy ani nevieme k čomu máme smerovať, aby to nebolo označené za vlastnú tvorbu).

Prosím o zrozumiteľný obrázok/tabuľku/popis, čo všetko v tejto súvislosti riešime a označenie čo je in/out scope, čo bude iba vizuálna definícia a čo aj dodané ako použiteľné komponenty, návody, … . Ďakujem

3 Likes

Ja vychadzam zo sucasneho stavu. Cize vsetko to co dnes je na idsk.gov.sk + pouzitelne z gov.uk je to, co je v scope DS. Akekolvek zosekanie na menej by som povazoval za tak zasadne rozhodnutie, ze to nebude len na nejaku diskusiu o prilohe c. 12 v utrobach standardizacnej pracovnej skupiny.

Neviem ci toto je oficialne, ale vyzera to byt celkom kompletne.

Neviem ci ste si to takto predstavoval, ale toto je moj pohlad na vec:

Len pre príklad uvediem:

  1. Základná verzia - vhodná napr. na tvorbu el. sluzby alebo webu mensieho OVM, pripadne nejakeho projektoveho webu
  2. Rozšírená verzia - vhodná napr. na tvorbu webu ministerstva
  3. Riesenie na mieru - vhodne pre UPVS (SVM aj MOU pocitam ako sucast UPVS), ekosystemu socialnej poistovne, ekosystemu MV alebo fin. spravy, ktore spravidla obsahuju viacero roznych rozhrani.

Kto takto definoval scope? Bol si to ty?

Preco nestaci aby bolo v scope to co navrhujeme v upravenych standardoch (prilohe c. 12 - farebna paleta, typografia, styly, 13 komponentov)? Je to mnohonasobne mensia pracnost na udrziavanie ako to co ty popisujes. Tu energiu mozme venovat uplne inde - hlavne na podporu, vzdelavanie, …

Kolko bude stáť štát naviac podpora vsetkeho co si vyssie pomenoval? Nie len upstream komponentov ale uprava s tym suvisiacej dokumentacie, podpora, evanjelizacia, … zmena legislativy a pod.

Preco by toto mali pouzivat dodavatelia ked to nie je v standardoch a legislativa to po nich nevyzaduje?

Takto to bolo od zaciatku, takto to bolo diskutovane a schvalene na PS. Nerozumiem comu nerozumies. S tymto su uplne vsetci ok. To, ze do vyhlasky sa dali len nejake zakladne vyseky malo svoje velmi prakticke dovody (napriklad aj to, aby ostala flexibilita pri zmenach).

Skus toto vycislit, ze kolko stalo to, co ste doteraz robili a myslim, ze MIRRI bude velmi lahko vediet vycislit kolko par eur stalo to co tam robil miso blazej a jeden koder na sync.

Lebo im to pomaha. Kazdy s kym som sa bavil toto potvrdil.

1 Like

Mame tu vzacnu vec - historiu tohto celeho presne v tomto topicu, kde prave diskutujes. Doslova si staci odskrolovat uplne na zaciatok a dostanes sa na prvy prispevok do januara roku pana 2017 a pochopis, kto sa na to ako pozeral a co kto navrhoval a ako to dopadlo.

Podľa mňa o niečo menej ako keď to necháme na dodávateľov a oni si tie problémy, flows a komponenty budú vytvárať vo vlastnej réžii (niektoré z nich viacnásobne). Lebo tú kartu budú musieť vymyslieť na každom projekte. A dodávateľ si dá každú minútu do odhadov/faktúry.

1 Like

Milan akosi neustale zabuda na to, ze toto vsetko bude potrebne robit uplne pri lubovolnom DS. Pri novom IDSK na zelenej luke si este k tomuto ako bonus nakladame navyse aj vyvoj a celu udrzbu. Cize drahsie to nemoze byt takmer nikdy a je to presne naopak.

Pevne verim, ze sa teraz nebavime o tom, ze OVM a dodavatelom dame paletu 5 farieb a 13 komponentov a oni si vyskladaju, co uz len budu chciet, zvysok dokreslia a dokodia, lebo to mi pride tak ustrelene, ze normalne padla sanka, ze ci toto je ta “vizia” IDSK3.0. Ak ano, tak dufam, ze MIRRI na toto naozaj neskoci. Toto je 2 kroky spat a skok z mosta.

Realita je dnes taka, ze aj ked maju na podnose vsetko pripravene, tak este stale sa ich treba dokola pytat, ze preco nepouzili hotove otestovane a pouzivaju nieco vlastne (divne). Ak pojdeme touto cestou, tak mozeme rovno dat do CMS nejaky mocny WYSIWYG editor a bude. Vsetci co sme to niekedy zazili vieme, co sa stane.

Zase prazdne reci. Uz som ti tu ponukal - daj nejaku id-sk2 stranku prerobim ti ju do id-sk3. Bavme sa konkretne.

Tak poďme konkrétne. Koľko peňazí toto doteraz stalo daňových poplatníkov? Zrátaj svoj čas a kolegov a vyvolané náklady do Mirri, testovanie, prístupnosť, musí sa k tomu stretnúť skupina štandardizacie, pripraviť úprava vyhlášky…

A žiadne reči o tom, že inak by si sedel na benchi. Pod konkrétne.

Vies kam smerujeme?

  1. Na MIRRI p. Kopac alebo p. Granacka nebudu mat “gule” aby ti vzdorovali a vratia to vsetko do roku 2017.
  2. V tom momente na to vsetko kaslem a odchadzam. Ver tomu, ze aj vacsina timu zo SKITu. My si nas cas a pracu cenime.
  3. BRISK sa rozpadne, v lepsom pripade sa nejak ztransformuje a budu tam novi ludia s ktorymi budes toto vsetko riesit od znova.
  4. O kniznice sa nebude mat kto starat - vznikne totalny chaos. Uz teraz je v tom absolutny bordel.
  5. Dodavatelia si zacnu robit uz uplne co chcu lebo zistia co od nich legislativa skutocne vyzaduje

A v tom lepsom pripade po volbach pride niekto, kto stedro zaplati nejakej firmicke aby nieco ukutila.

Snad budes potom spokojny.

1 Like

Karta je sucastou zakladnych komponentov. Zaklad je navrhnuty tak aby z neho bolo mozne bez problemov tvorit normalne weby a elektronicke sluzby.

Ano, taku tabulku si bude musiet kazdy navrhnut sam - na zaklade definovanej typografie, farebnosti, … a samozrejme v sulade s pravidlami WCAG, ktore su vo vyhlaske definovane.

Vobec sa vsak nebranim tomu, aby sa doporucovalo vyuzitie principov vyuzivanych v gov.uk.

Viete mi niekto vysvetlit ako sa stalo to, ze sme mali soft-fork s gov uk … potom dlho nic … a odrazu je totalny bordel? Kto sa toho medzicasom chytal?

Naopak, dufam, ze sa podari nejako sklbit soft-fork a tvoje vizualne prevedenie (prispevok cislo jedna co toto zacal) a zaroven mitigovat vsetky rizika, ktore vidim keby sa slo zasadnou prerabkou.

Vendor lock. Dufam, ze MIRRI toto cita a blikaju im kontrolky v rizikach, dvihaju pravdepodobnosti. Dakujem za toto, otvara to oci, potvrdzuje chodbove reci.

Ale ved to davno vedia. Nic nove pod slnkom.

A prvi na rane budu v SKITe, lebo pride novy politicky dosadeny sef a vybavi si tucnu zakazku na MIRRI. Dizajneri u vas budu moct robit dalej, ale hlavne sa nebudu moct pozerat sa na fiktivne naklady/faktury, ktore pojdu na stat lebo by sa dogrcali. Videl som to uz vela krat. Opat riziko, ktore bolo popisane v tom “filozofickom” dokumente.

Toto je asi zbytocne. Uz som napisal x krat. Mne dokonca nevadi, aj keby sa cely DS isiel cely prerobit, ale normalne to treba priznat. Povedat, ze co to bude stat, co sa bude diat s migraciou, naco to robime a ci zelena luka je to najlepsie riesenie. DS ako taky zmysel ma, vsetci to vedia. Stal som pri jeho zrode, tak taketo podsuvanie, ze chcem, aby sme sa vratili do 2017 (ked DS neexistoval) mi pride fakt uz cez ciaru.

1 Like

Jano, vyzera, ze mame riesenie. Navrhujem uz nechat vsetky dohady a podme sa vsetci spolocne pustit do prace. Osobne navrhujem:

  1. Chlapci zo SKITu zverejnia pripravenu Figma kniznicu, ktoru moze ktokolvek komentovat a pripomienkovat. (aktualne ich blokuje MIRRI, lebo sa este “nerozhodli” ako dalej). Aspon vsetci uvidia co to ID-SK 3 v skutocnosti je.
  2. Ty si sadni s Robom zo SKITu, ktory riesi kniznicu ID-SK po dev. stranke a pobavte sa ako najlepsie soft-forkovat gov.uk, pripadne riesit komponenty dorabane pre SK prostredie - hlavicka a tak (kludne vas prepojim)
  3. Na MIRRI nech poriesia tu mitigaciu rizik a MPK (hlavne asi financovanie)
  4. Pokial bude zaujem, @Tomas_Makan1 a @Taja mozme spolocne zorganizovat pravidelne ID-SK meetupy, kde by sa riesil progres
  5. Vierka (BRISK) moze vyriesit PS Lepsie sluzby
  6. Ja som sa pustil do vytvarania obsahu na FB ID-SK … budem v tom pokracovat. Zaroven sa mozem skusit pozriet na navrh webu/dokumentacie. Ak sa niekto chce pridat a pomoct s tym dajte mi vediet.

Spolocny ciel - do konca Juna mat pripravene:

  • Odladenu Figma kniznicu ID-SK 3
  • Pripravene komponenty soft-forknute z Gov.uk
  • Novy web + dokumentaciu
  • Rozbehnutu komunikaciu a pravidelne meetupy

Co vy na to?

Ako vidis nie je to o mne - je to o vsetkych aktivnych ludoch, ktori s tym chcu nieco robit - a ja som jeden z nich.

Je toto aktuálne tá najlepšia cesta akou ísť? Zobrať ID-SK 3 dizajnový manuál (ako veci vyzerajú) a implementovať ich soft-forkom z gov.uk?

Ha si ma predbehol asi o 5 sekund v napísaní postu. Myslím, že stretnutia sa organizovať určite dajú. Otázka je či sú vhodnou alternatívou k pracovnej skupine, resp. na aký cieľ majú sľužiť.

2 Likes