MIRRI Pracovná skupina K9.5 Lepšie služby - Dizajn manuál

Ono to nie je rozhorcovanie. Ako som uz niekolko krat pisal, takmer pri kazdom webe, ktory sme v poslednych dvoch rokoch konzultovali bol pouzity nejaky razcestnik … a vzdy inak.

Toto sme identifikovali ako priestor na zlepsenie a tak sme “kartickovu” verziu razcestniku zaradili do standardu (ako snad jediny novy komponent)

Neviem teda ktore myslis, ale podla prilohy cislo 12, ktora tu je niekde vyssie, je vyhlaskou vyzadovane pouzitie 13 zakladnych komponentov. Nic viac, nic menej. Mimo tychto 13 mozu dodavatelia pouzivat cokolvek. Kludne z DS gov.uk.

Neviem co s cim porovnavas ale nova kniznica ID-SK bude len coskoro zverejnena. A ano bude kompletne prekopana, zladena s vyhlaskou, kompletne odladene varianty komponentov, popisane pouzitie, …

Mala ochutnavka:


Kredit: moji kolegovia z dizajn timu!

pevne verim ze prebehol vyskum pocas ktoreho ste porovnali varianty a vybrane riesenie/a validovali s pouzivatelmi.

25 poloziek v https://idsk.gov.sk/ webove komponenty (okej, nie vsetko je komoponent)

vs

ja uz neviem. tak raz to je uplne rovnake a druhykrat uplne prekopane.

2 Likes

Pokial myslis kartickovy rozcestnik, prebehlo uz niekolko roznych testovani a nikdy s nim nebol problem. Zaroven je samozrejme postaveny na zakladoch DS gov.uk a pouziva farebnost a typografiu, ktora je odladena co sa pristupnosti tyka.

Snazim sa to tu vysvetlit uz pomerne dlho - to co je legislativne vyzadovane je vyssie spominanych 13 zakladnych komponentov. Toto chceme v ID-SK 3 podporovat. Zvysok je uz na dodavateloch, komunite a pod. Nerobime megalomansku kniznicu co vyriesi vsetko.

Po pravde neviem co riesime? Komponenty DS, ci figma kniznicu? Plati co som napisal - ID-SK 3 vychadza z gov.uk (viz. porovnanie) … urcite to nie je prerobenie celeho DS a UI kitu. Figma kniznica ako taka je vyrabana nanovo. Neviem ci si videl povodnu Figma kniznicu ID-SK. Ono aj Figma sa vyvija a za tie roky uz je niekde inde - auto layout, varianty komponentov, …

Je už rozhodnuté na čom bude html, css postavené? Bude to DS gov.uk, nejaký iný DS, alebo to bude urobené na zelenej lúke? Myslím, že toto je podstatnejšie ako to, že aké farby to bude mať.

Nic nie je rozhodnute. Podla roadmapy, ktora bola “spustacom” tejto diskusie mame naplanovane temu koncepcie dev kniznice uzavriet do konca marca.

Dlhodobym cielom je vsak mat jednu zakladnu oficialne podporovanu kniznicu (HTML/CSS) a potom rozne “komunitne kniznice”, ktore nemaju oficialnu podporu ale je mozne ich pouzit (napr. react, bootstrap, cokolvek dalsie).

Tuto temu by som vsak prenechal na kompetentnych. V SKITe sa tomu od 1.3 ma full time venovat senior frontend developer. Urcite by bolo fajn si k tomuto zorganizovat meetup/pracovnu skupinu. Pokial budem mat nejake dalsie info urcite dam vediet.

1 Like

For two years, the Government Information Service (GIS) has been building this tool with the help of many developers and designers from the public sphere.

1 Like

Do pozornosti davam MIRRI najma toto:
https://www.systeme-de-design.gouv.fr/utilisation-et-organisation/procedure-des-agrements

In accordance with circular n°6120/SG of October 14, 2019 relating to the organization and coordination of government communication, the redesigns or creations of the State’s general public website and mobile applications, whatever the name domain names (in .gouv.fr , or any other domain name extension), are subject to the approval of the Government Information Service (GIS).

a https://www.systeme-de-design.gouv.fr/utilisation-et-organisation/perimetre-d-application

The State Design System is to be used immediately for any new digital project within the State : central administrations, their departments, interministerial delegations, prefectures, embassies and all decentralized services.

The Design System will become strictly mandatory under conditions that will be communicated in 2023 by circular. A specific migration roadmap will also concern the State’s seventy-five priority sites.

Pekne to maju spracovane. Mne osobne sa paci najma ich Figma community page: https://www.figma.com/@gouvfr

V porovnani s ID-SK vsak myslim, ze maju iny ciel. Ich cielom je zjavne vytvorit jeden komplexny DS, ktory bude sluzit pre vyrobu akehokolvek riesenia v statnej sprave:

Koncepcia ID-SK je vsak ina. Cielom ID-SK je postavit pevny zaklad - typografia, farebnost, styly, zakladne komponenty (na zaciatok 13 :slight_smile: ), vzory, sablony a pravidla, ktore budu nasledne sluzit ako podklad pre stavbu DS jednotlivych organizacii (OVM mozno samosprav) podla ich potrieb.

Aspon tak to vnimam ja.

A do pozornosti by som dal este toto:

Pocas dvoch rokov co som mal moznost na ID-SK pracovat tej pomoci z verejneho sektora teda fakt vela neprislo (skor naopak) - samozrejme cest vynimkam! Myslim, ze DS FR je dobry priklad, ze treba len chciet.

Sám som na pive otvoril tú tému (2021 alebo 22). Všetci boli nadšení, bol som ochotný venovať tomu môj čas a know-how k DS, event manažmentu, komunitných vecí…
Reakcia - bude to riešiť BRISK/MIRRI.
Výsledok - BRISK vyriešil nula celá nula celá nula nula

Zbytočne mám doma zariadený bar, keď nikoho nepozvem na jedno točené…

1 Like

Pamatam, ved to su tie vynimky co som spominal. Ja verim, ze potom co to Jano vyeskaloval do vesmiru sa trochu na MIRRI rozbehnu. Meetup uz organizujeme mesiac a pol. Fakt neviem kde je problem :frowning: . Pisal som Briskacom, tak uvidime.

:clap: Uz aj pomaly zacinate chapat, ze preco a ako to bolo vyeskalovane. :smiley:

2 Likes

Tu este taky rychly pohlad na spominanu koncepciu:

  1. Stat vytvara a podporuje uplny zaklad - dava guidlines ako robit weby a el. sluzby.
  2. Mensie OVM si mozu z tohoto zakladu bez problemov vybudovat webove sidlo, el. sluzbu, …
  3. Vacsie OVM si na zakladoch ID-SK buduju svoje DS, ktore rozsiruju/prisposobuju podla svojich potrieb

=>

  1. stat nespravuje komplexny DS za miliony, ktory pokryje vsetko. Vyvija a rozvija zaklad, ktory bude fungovat aj bez toho aby sa o neho niekto intenzivne staral.
  2. Zakladne prvky ako hlavicka, paticka, typografia, farebnost, … su zladene napriec celou statnou spravou = splnenie primarneho ciela
  3. OVMka maju volnost v rozvoji svojich DS (vyber technologie, rozsirovanie komponentov, …)

Trochu oxymoron :frowning:

Ak sa o produkt prestanes intenzívne starať, tak veľmi rýchlo zahynie. Najmä v IT.

no zalezi na uhle pohladu.

Dobre pripraveny zaklad nie je z mojho pohladu ani ziaduce nejak rozvijat. Ked sa ho 3 roky nikto nedotkne, nic sa nestane - modra bude stale modra, 48px bude stale 48px a input bude stale inputom. (Bavime sa stale o uplnom zaklade!)

To kde ma rozvoj zmysel je priprava novych vzorov a sablon, pripadne zaradenie novych komponentov na zaklade potrieb OVM. Tam zalezi na tom ako “velmi to chceme robit” resp. ake mame kapacity a rozpocet. Fungovat sa da aj bez rozvoja ale verim, ze sa zhodneme, ze toto nie je cesta.

Za mna je vsak dalsia, este dolezitejsia, dimenzia toho celeho - komunikacia, praca s komunitou, inspiracia, evanielizacia, … a na toto sa celkom zabuda :frowning:

Veď toto ^^^^ patrí do tej “intenzívnej starostlivosti”. Ak to prestanes robiť, tak produkt zahynie. Používatelia pôjdu tam, kde im niekto zodpovie ich otázky, poskytne školenie, poradí pri návrhu UX.

Design systém nie sú iba farbičky a veľkosť písma. Nemyslím si, že si najbližších 10 rokov vystačíme s absolútnym základom, o ktorý sa nikto nestará. A postaviť čokoľvek zložitejšie si vyžaduje trvalú starostlivosť.

Ja by som tu rád ilustroval moje skúsenosti s Carbon Design System. Tiež sa spravili nejaké minimalistické základy a nechalo sa ľudí pracovať s nimi. V takom stave akom to bolo, by bez úprav bol celý DS zbytočný na mnoho projektov. Avšak základy poskytli dobrý podklad na tvorbu nových komponentov. Karta napríklad nebola zadefinovaná, ale všetko potrebné na vytvorenie karty zadefinované bolo. A tak jednotlivé tímy či projekty začali vytvárať karty. Každý trochu inak.

Síce sa stávalo, že sme museli prejsť 5 knižnicami a nájsť 5 rôznych variácii toho istého komponentu, zvyčajne sme vždy našli to čo sme potrebovali alebo sme si to vedeli dorobiť podľa dostupných základov. A po nejakom čase sa z tých 5 variaci spravil základný komponent, ktorý to tak trochu zjednotil.

Vždy tam bola istá flexibilita a tých rôznych implementácií bolo viac. Na konci dňa sú všade tie karty trochu iné. A svojim spôsobom to nevadí, lebo všade sú na niečo iné aj používané. Tá logika za tým a samotný vizuál, je však vo väčšine prípadov rovnaký alebo veľmi obdobný.

Je to validný spôsob ako nad tým uvažovať, ako to celé poňať – mať základ a nechať komunitu na nej stavať. Čo je však veľmi dôležité a nesmierne potrebné, aby sa ten základ rozvýjal a pridávali sa tam komunitné nápady: keď už ich je dostatok, keď je jasné akým smerom sa to celé má hýbať. Pretože keď sa to niekde nezastaví, tých variacií tam začne pribúdať. A potom to už začne byť čistý chaos.

Je podľa mňa ok to nechať na komunitu ale treba to udržiavať ďalej. Kľudne každý druhý rok nový major update, ale treba to robiť. Lebo inak tie základy zhrdzavejú a svet sa bude hýbať ďalej bez nich.

1 Like

V Košiciach bol meetup pred mesiacom a @michalblazej tam mal krásnu prednášku o tom ako ID-SK začínalo. Určite stojí za mrknutie popri varení alebo tak x)

UX / PIVO #11 - UX mení slovenské inštitúcie - YouTube

1 Like

Dávam do pozornosti dotaznik, ktory bol zverejneny v inom vlakne:

1 Like

@michalblazej diky za túto prezentáciu, už som aj zabudol na polovicu vecí z tejto púte.