MIRRI Pracovná skupina K9.5 Lepšie služby - Dizajn manuál

Cize ako to teda bude? Idete to CSS/HTML prekopat ci nie? Do govuk css sa importne este aj tailwindcss alebo ako to bude? Som naozaj zmateny, ze co to vlastne chcete spravit. Predpokladam, ze mupvs uz sa zhusta kodi. Snad tam tiez nekodite komponenty nanovo.

Pripominam moj navrh od zaciatku.

Cize vsetky patterny z govuk (resp sucasneho idsk) ostavaju hej? Nebudete menit ani guidelines kedy sa ten ci onen komponent ma/nema pouzivat, atd? Na dizajnoch upvs su napriklad porusene sem-tam aj zakladne pravidla sucasneho idsk, ale do tohto detailu tu fakt teraz nechcem ist.

Prosim ta, co sa tu opustas. Toto je od zaciatku tejto vlady prvy “konflikt” medzi nami, beries to hrozne osobne. Opakujem, ze mne je dost jedno ci to bude zelene ruzove alebo oble, ale prosim vas - extremne podcenujete - tu cast vyvoja a udrzby a stratenych prilezitosti z toho, ze idete robit hard fork/zelenu luku.

Preto hovorim, ze ak chceme nase bryndzove komponenty, robme ich, nikto s tym nema velky problem, ale nechytajme sa gov.uk komponentov, ktore vieme pouzit a drzme soft fork (cela tech cast bude zasadne jednoduchsia - vyvoj, udrzba, nove komponety z uk). Nepocul som jediny argument preco je s tymto problem. Ak nejaky mas, prosim si ho zopakovat.

Argument, ze by inak ludia sedeli na benchi odmietam, je uplne zvrateny.

Rozdiel medzi nami je asi v tom, ze ja pozeram tak 2-3 roky dopredu a predikujem, ze ked 28.2. odides zo SKITtu ty, tak stiahnes este niekoho a uz do toho nikto poriadne nepichne a budeme tam, kde sme boli s IDSK za fica/pelleho - nikto sa tomu nebude venovat. S tym rozdielom, ze uz nikto ani sync s govuk nespravi, lebo nebude existovat. Na MIRRI to nema vlastnika, ktory by riesil aj nieco ine ako UX, SKIT nevieme ci prezije stret s realitou po dalsich volbach. Toto su dimenzie, ktore asi nema s tebou zmysel rozoberat, ale pri strategickych rozhodnutiach tohto typu to proste nemozeme prehliadnut. Preto som velmi prekvapeny, ze toto ani len nepreslo PS Lepsie Sluzby.

Vlastne za to, ze tu ten egov nemame lepsi moze Slovensko.Digital. Normalne si to nahlas povedz, sam tomu neveris. Ale chapem, ze si asi nezazil egov pred 3-5-10 rokmi, cize nemas asi velmi s cim porovnavat. Za mna ti hovorim, ze SD je v extremne konstruktivnom rezime, palime hodiny vysvetlovanim pozicii, kde si to MIRRI velakrat aj tak spravi po svojom (na co samozrejme pravo maju, drzia kluce od miesacky), ale je velmi smutne, ze nepocuvaju argumenty. Mas tu aj vyjadrenie SUXA/LB - ak nevies presvedcit ani ich, niekde sa stala chyba.

Toto som tu inak nasiel, dejavu.

1 Like

A toto na MIRRI robili podla akeho dizajn manualu? Lebo na idsk2 ani idsk3 sa to velmi nepodoba (ani vizualne, ani patternami).

Som rad, ze sa konecne dostavame na koren problemu. Situaciu vnimam podobne. Rozdiel vsak je, ze “cesta”, ktoru preferujem ja je o dost trnistejsia a vyzaduje ovela viac usilia. Som presvedceny, ze stat potrebuje kvalitny tim, ktory sa bude ID-SK venovat (ci uz na MIRRI, na urade vlady alebo kdekolvek inde). A je uplne jedno ci to bude preberanie Gov.uk, ID-SK.3 alebo cokolvek ine. Stale sa o to musi niekto starat.

Chapem, ze preberanie Gov.uk je to “bezpecne” riesenie, na druhu stranu vsak vidim, ze za 5 rokov prinieslo minimum uzitku (tych par pseudo implementacii za mna nie je dost). A ako sa hovori, iba blazon robi stale dookola to iste a caka od toho iny vysledok.

Osobne som clovek, ktory veri, ze ked sa nieco robi, ma sa to robit poriadne alebo sa to nema robit vobec. Pokial sa stat nedokaze o dizajn system starat, tak nech ho radsej nerobi vobec.

Tento nas "pseudo konflikt " povazujem za velmi uzitocny. Cim viac sa o tom bude hovorit, tym je vacsia sanca, ze sa konecne zacne tejto teme venovat aj niekto tam hore.

Toto robili podla dizajn manual PWC :smiley: Ber to ako “mockup”, ziaden dizajn. S chlapcami co to robia sa uz syncujeme, aby pouzivali ID-SK3 komponenty.

Dufam, ze tento dizajn manual sme im neplatili.

Kolko sluzieb sa podla teba od schvalenia vyhlasky (t.j. 31.12.2021) spustilo a kolko z nich je mimo IDSK? Lebo rovno ich mozeme nahlasit, je to porusenie vyhlasky a mozu dostat pokutu. Podme na to!

Zda sa ti napriklad taky web socialnej poistovne v ID-SK? A len pre tvoje info - dodrziavanie ID-SK je povinne pre hlavne webove sidla a elektronicke sluzby.

https://www.socpoist.sk/

Toto tesať do kameňa. Bez takéhoto tímu to môžme rovno zahodiť, lebo IDSK bude robiť len trenice a prieťahy.

1 Like

Toto je realita! Toto je ciel?
btw. zdrojak webu SP

Nie, ze by som skakal od radosti (niektore tie komponenty su na facku, ine na facku pouzite), ale teda podoba sa to na idsk mozno aj viac ako dizajn noveho UPVS :smiley:

Na tomto ma inak vobec nic nevyrusuje. Vyuzite centralne komponenty gov.uk, specialne centralne nase a nejake vlastne (otazne nakolko ich bolo treba - tu by mal byto byt skor usmernenie z MIRRI pri QA). Nevidim vsak ziadny zasadny problem v kode.

A co si myslis, ze sa bude diat aj s idsk3 bez dobrych kniznic, dokumentacie, odstranovania bugov, mentoringu, skoleni, evanjelizacie, supportu pre dodavatelov, atd. atd.? Bude to podobny implementacny bordel. V zozname priorit pri statnom DS ma byt na prvom mieste vytvorenie timu, ktory bude riesit veci, ktore spominam vyssie. Dizajn je menej prioritny, kedze govuk dizajn funguje a dokym sa neporiesia prioritnejsie veci, tak sa toho proste netreba chytat (nehovorim teraz o vytvarani novych komponentov, tie je ok vytvarat, ale netreba sa vybijat na prekreslovani vsetkeho). Ja si toto cele uzatvaram tak, ze ty mas dobry umysel, si usilovny a uvazujes nad tym, ale ako dizajner tomu nemozes sefovat, lebo prioritizujes “svoj chlebicek” a nie to co je naozaj prioritne. Toto si vyzaduje manazersky pristup.

2 Likes

No vidis, a tu je medzi nami rozdiel.

Co je toto za komponent? dizajn system nic take nepozna. Semanticky sa jedna o razcestnik, ktory ID-SK definuje: ID-SK Frontend - Rázcestník . Preco nie je pouzity komponent dizajn systemu? Btw. na razcestniky ako chybajuci komponent neustale upozornujem.

A len pre zaujimavost hned na dalsej stranke iny rozcestnik:

Podme dalej:

Co je toto za hlavicku? Hlavicka ID-SK je definovana tu: ID-SK Frontend - Hlavička . Kto a preco si vymyslel modre menu? preco sa pouziva nejake sekundarne menu v sedom pase?

Preco pouzivame modre nadpisy? Preco je velkost nadpisu H2 definovana na 26px ked podla ID-SK je jasne dana typografia a H2 ma mat 36px. Typografia tu: ID-SK Frontend - Typografia.

Preco nie je na novinky pouzity komponent karta, ktory je ID-SK definovany: ID-SK Frontend - Karta presne na toto pouzitie.

A mohol by som pokracovat dalej.

Toto nema s konzistenciou pouzivatelskeho rozhrania podla dizajn systemu nic spolocne. Mne to z pohladu naplnania klucoveho cielu dizajn systemu, pride ako totalne zlyhanie.

A vidi obcan kod, ci rozhranie ako take? Beznemu cloveku je uplne fuk co za tym je zakod.

Polozme si otazku. Ako by sa toto dalo zmenit? Ako by mohla mat SP web, ktory bude konzistentny s DS statu? Co je treba urobit aby sa to zmenilo?

Ako tomuto pomoze preberanie gov.uk? Ktory z komponentov gov.uk pouziju (uz teraz tam nemaju snad ani jeden)?

Toto je skor zlyhanie envagelizacie a QA. Vidim to vsade, ani dodavatelia nepouzivaju existujuce komponenty lebo… nevedia kedy a preco, nepoznaju ich. Das im prilisnu volnost, rozbiju to. Zviazes ich, zacnu vymyslat somariny.

Presne toto malo robit MIRRI a ked to MIRRI nevedelo, malo to dat robit SKIT - QA, evangelizaciu, ukazkove sablony pre nejake taketo pripady. Sam hovoris, ze sa to dalo do velkej miery vyskladat aj z komponentov co uz mame. Hovorime to iste (“niektore tie komponenty su na facku, ine na facku pouzite”). Osobne povazujem to, ze web rozsahu socpoist.sk vobec spravil nieco, co sa na IDSK aspon trosku podoba za velky uspech. Je to daleko od idealu? Je.

Jesus, doslova si tu nascreenshotoval kod, tak som pisal ku kodu. Nie je na nom nic zle. A vies co je na nom dokonca dobre? Pouzili sa hotove veci. Ked pride nova verzia gov.uk nebude to stat slovensko takmer nic, vedia spravit update jedneho css/js a je to. Ano a cielom ma byt vyuzivanie centralnych veci a moznost pridavat custom veci, ked treba (tu zjavne este vela custom treba nebolo).

Ty si si fakt nevsimol, ze to co z gov.uk pouzili je grid system a mozno nejaky input? Nic viac! A fakt veris tomu, ze ked bude nova verzia gov.uk tam to bude niekto riesit?

Tipol by som si, ze pouzivaju nejaky framework s hotovymi vecami, ktore teraz kvoli nejakemu ID-SK nebudu prerabat. Tak akurat poupravuju nejake styly na zaklade dizajnu, aby to bolo “akoze” ID-SK.

A toto napr. mne vobec nevadi - len nech aspon ten dizajn a pristupnost dobre urobia. A to je aj odpoved na tvoju otazku tailwind vs. gov.uk … je to uplne fuk kto co pouzije. V SKITe robime mUPVS v reacte s tailwindom, tam particka v asecu si bude robit Liferay a tu Ferko si to urobi v Bootstrape. Ty pouzijes samozrejme gov.uk (s CSS IDSK3 updatom). Ked to vsetko bude splnat zakladne pravidla dane DS - Typografia, farebna paleta, vzhlad, interakcne principy komponentov, pristupnost … je to uplne v poriadku. Ciel - konzistencia rozhrani - je naplneny!

Ved to tu cely cas riesim, o tom je cela roadmapa, lebo samozrejme toto povazujem za klucovy problem. Presne na tychto veciach pracujeme.

Podla coho usudzujes, ze funguje? (na Slovensku)

A krokovnik. https://socpoist.sk/kto-som/zamestnanec/poziadat-o-davku/ako-poziadat-o-osetrovne
A accordion https://socpoist.sk/kto-som/zivnostnik-szco/platit-poistne-na-slovensku-pri-cinnosti-v-zahranici
A typograficke triedy (zoznamy…)
A inset https://socpoist.sk/kto-som/zivnostnik-szco/kedy-vznikne-povinnost-platit-poistne-pre-szco

Cize vsimol som si toho nejako viac :slight_smile:

Dalo sa to lepsie? Jasne, ze vyrazne lepsie sa to dalo. Ved prvy krat ked som to videl som si @filip pisal, ze zase niekto si mysli, ze vymysli lepsie veci ako v gov.uk.

Ale stacilo, aby sme mali vzory ako robit taketo stranky z komponentov. Preco sme ich nemali? Lebo sa kreslilo nieco ine a neriesilo sa to, co OVM a dodavatelia potrebuju, hovoria a pisu. A preco govuk/idsk na toto nestacil? No lebo ste ho zacali tlacit tam, na co nebol pripraveny. Namiesto sluzieb ste zacali riesit webove portaly. A kedze UK maju centralny web, preto ich ani v dizajn manuali velmi neriesia. My sme sa tu rozhodli, ze nejdeme dorobit rozcestnik (a ine komponenty), ktore potrebujeme, ale ideme prekreslovat error hlasky, buttony.

Ja som inak presvedceny, ze v SKITe ste zacali hned kreslit a nejake IDSK ste vobec neriesili, to prislo az potom, ked ste zistili, ze to existuje. Ved si pamatam prve dizajny SVM - proste takto by to nekreslil nikto, kto by chcel nejaku elementarnu konzistenciu alebo aspon podobnost s IDSK.

Vid april 2021.

Ak tam budu fixnute bugy a komponenty, ktore potrebuju, tak budu. A naopak, myslis, ze niekto bude chciet riesit idsk30 s komplet novym html/css? :smiley:

Explodovala mi hlava. Toto je presne to, co asi stale nevidis. Ty koncis pri “farbickach”. Lenze to je tak prinajlepsom 1/3 cesty.

Cize dalsie naklady uplne zbytocne. Vlastne procesory si tam nechcete zacat pajkovat?

A toto si to prosim ta v akej krajine alebo dizajn manuale videl, ze sa nakresli grafika/figma a potom si kazdy lepi html/css/pristupnost/js sam? Lebo toto som fakt nevidel nikde. Pride mi to uplne ustrelene to takto nechat, lebo toto ciel zjavne nesplni, naopak, bude to vyzadovat este vacsiu kontrolu vsade (= dalsie naklady).

Este takto. Uvedomujeme si tu, ze z akehokolvek managerskeho pohladu je aktualne jedinou moznou variantou ID-SK 3?

Rozhrania slovensko.sk, moje.slovensko.sk, moje rozhodnutia a dalsie su tesne pred dokoncenim (dokonca niektore uz na produknych prostrediach).

Tu sa nikto nepodpise pod to aby sa nove slovensko.sk prerabalo na gov.uk - navyse naklady na takuto zmenu by daleko prevysovali cele financovanie ID-SK timu. Zaroven si nikto nezoberie na tricko, ze nove slovensko.sk nebude respektovat DS ID-SK.

Nech sa na to pozeram akokolvek jedina diskusia, ktora ma aktualne zmysel je o tom ako pristupit k tvorbe kniznic ID-SK 3 a budovaniu timu, ktory ID-SK 3 bude spravovat.

Kazdy DS zacina pri “farbickach”. Podobne ako vacsina projektov zacina fazou analyza a DIZAJN (podla vyhlasky 85/2020 o projektovom riadeni). Pre uspech DS je najdolezitejsie podchytit prave tuto fazu, ktorej vystupom su navrhy obrazoviek/prototypy schvalovane RV(riadiacim vyborom) projektu - to co RV schvali to sa bude vyvijat.

Ked mame toto uspene podchytene mozme riesit ako to bude vyvinute - tu prichadzaju na rad kvalitne kniznice pre vyvojarov. Ich ulohou je zabezpecit efektivitu vyvoja a kvalitu kodu. Efektivita je vsak velmi otazna - rozpocet projektu je schvalovany davno pred tym ako zacne samotny vyvoj. Takze efektivny kod viac-menej len zvysuje zisk jednotlivym dodavatelom (pokial bol rozpocet kalkulovany standartne).

Takze u “farbiciek” nekoncim, len ich povazujem za klucove k biznisovemu uspechu DS. Chapem vsak, ze z pohladu vyvojara existuju pri DS ine priority. Skus sa aj ty na to pozriet inou optikou.

Preto by som rád videl toho manažéra čo o tomto rozhodol a na základe akých alternatív. Si to ty?

A nemyslím si že sa celé upvs má prerábať. Bud dostane upvs výnimku (aj gov.uk má veci čo nie sú v dizajn manuále) a ostávame pri idsk2 alebo sa podľa upvs otočí celý vesmír a ovm čo budú robiť služby podľa idsk2 na vás budú pozerať ako na úplných debilov. Lebo doslova ich Mirri donútilo vyhláškou dodržiavať idsk a samo sa na to vysralo. Proste budete za debilov aj tak aj tak.

Ešte by som si rypol že či by ste z toho nového upvs nemohli len tých 10 riadkov css odstrániť, ktoré akože stačí na použitie idsk2 vs idsk3, že? Ale asi to nebude také jednoduché a niečo ste tam vyrobili navyše. Asi to o čom tu celý čas hovorím.

Riadiaci výbor nejakého projektu je asi tak tri levely nižšie ako by sa ds štátu mal riešiť.

Pozerám sa na to práve zo všetkých strán a jediné čo z teba vylieza je, že “sa mi to nepáči” na tisíc rôznych spôsobov.

Cestu ako z tejto sračky von si nechajme na rozjímanie PS a piatkového “rozporka”.

To ci som to bol ja uz sme rozoberali vyssie.

Co sa tyka dizajnov rozhrani jednotlivych projektov za odsuhlasenie je zodpovedny riadiaci vybor. To bola ta skupinka ludi na cele s JH, kde sa sem-tam zucastnujete aj vy.

Ja som mal tu cest byt na RV len raz (v januari 2022) ked sme ako dizajneri prezentovali prave koncept slovensko.sk a moje.slovensko.sk v ID-SK 3. Takze kludne sa obrat na tuto skupinku, ktora toto riesenie posvatila.

Videl si ten razcestnik socialnej poistovne vyssie? Jeden alebo druhy co si tam vymysleli. Vies preco to dizajneri takto navrhli? No najpravdepodobnejsie preto, ze im dizajn system nedal ziaden komponent, ktory by splnil to co chceli dosiahnut - niekto tomu hovori paci/nepaci, iny tomu hovoria potreby klucovej cielovej skupiny. A btw. keby taky komponent mali, devs. by nemuseli nic nove kuzlit - no a predstav si v ID-SK 3 uz maju!

Ako by si si to inak dalej predstavoval, ake kroky sa maju stat aby si bol spokojny - ty/SD/SUXA?

Tato skupinka, ako som povedal hore nema pravomoci nic taketo posvacovat. A je mi jasne, ze v NASES (oni su lead tohto RV) su tiez sem tam dobri pankaci a robia veci, ktorych dosahy nie uplne domyslaju. Ak sa RV rozhodol, ze porusi pravidla vyhlasky, tak nech sa paci, to vsak neznamena, ze vyhlaska sa podla nich zmeni.

Zmena IDSK sa riesi v standardizacii, strategicke smerovanie v PS lepsie sluzby, este vyssie v NKIVS/strategickych dokumentoch. Toto je snad jasne (dufam).

That’s what she said!

Ako presne im pomahate teda novym dizajnom? Maju si to teraz cele prekreslit kvoli novemu rozcestniku, bez kodov, bez guidelines, bez vsetkeho? Tvoja predstava, ze si tu zaroven namosureny, ze sa nepouzivaju existujuce komponenty, ktore maju aj kodmi, chlpami copy&paste ready a zaroven presvedcenie, ze ked spravis “pekny” obrazkovy dizajn manual, tak po tom vsetci skocia a urobia si vlastne kody, pristupnost a vsetko presne podla toho je taka haluz, ze ani nemusime rozoberat naklady. Proste to nedava zmysel ani na prvu. Nic take sa nestane, namiesto nadavania na to, ze nepouzili rozcestnik a “card” budes nadavat na to, ze ani “ten posraty input nevedia spravit tak ako som ho nakreslil”.

Dozvies sa piatok, chcem si to normalne rozpisat do alternativ a nech si zodpovedni informovane vyberu. Potom za toto rozhodnutie budu niest zodpovednost.