Zaujíma nás váš názor: Predstavujeme podobu dvoch životných situácií

Projekt z Plánu obnovy a odolnosti s názvom Budovanie eGovernment riešení prioritných životných situácií sa dostal do svojej ďalšej fázy.
Jeho cieľom je umožniť občanom a podnikateľom, aby rýchlo a jednoducho administratívne vyriešili životné situácie v jednotnom digitálnom ekosystéme. Hneď v úvode bolo vybraných 16 prioritných životných situácií a radi by sme vám predstavili prvú víziu pre dve z nich – Strata a hľadanie zamestnania a Kúpa nehnuteľnosti na bývanie.

Pri vytváraní tejto vízie budúceho stavu sme kládli dôraz na to, aby štát pri riešení požiadaviek občanov čo najviac zjednodušil elektronickú komunikáciu, bol proaktívny a zabezpečoval kvalitné a prehľadné elektronické služby.

Vlastníkom tohto projektu je Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie, ale neustále úzko spolupracujeme aj s dotknutými OVM tak, aby sme vo vzájomnej kooperácii navrhované zmeny aj úspešne naplnili.

Dôležitá je pre nás spätná väzba od používateľov a aj od odbornej verejnosti, preto budeme radi, keď sa s nami podelíte o svoj pohľad na tieto dva návrhy:

MIRRI_ŽS_Mockup_Strata a hľadanie zamestnania.pdf (1.8 MB)

MIRRI_ŽS_Mockup_Kúpa nehnuteľnosti na bývanie.pdf (3.6 MB)

Tešíme sa na váš názor

Tím životných situácií MIRRI

6 Likes

Pri kúpe nehnuteľnosti ma zarazilo, že kúpnu zmluvu podľa scenára pripraví realitná maklérka. Prosím, vymeňte to za “advokátku”/“advokáta”. Realitky nemajú oprávnenie na poskytovanie právnych služieb a len tento mesiac mi rukami prešli štyri zmluvy “z realitky”, ktoré boli nezavkladovateľné, nechránili ani jednu zo strán pred rizikami, prípadne boli výrazne nevyvážené (lebo predávajúci mal advokáta a kupujúci sa spoľahol na realitku mysliac si, že v transakcii zastupuje jeho záujmy). Už mi ide pena z úst, keď čítam tie zdrapy, ktoré “za provízku len 3%” (v BA pri 3i byte aktuálne 10.000,-EUR) “pripravil” “odborník” z realitky.

A k veci - podania na kataster sú celkom novo spravené na Kataster Portal (skgeodesy.sk), podľa mňa je vyslovene nevhodné snažiť sa to po roku fungovania nejak vsunúť do jedného nového procesu na slovensko.sk; keďže ani na tom katastri stále nie sú vychytané všetky procesy (napr. sa nedá zriadiť záložné právo zároveň s predajom, lebo síce je na to proces, kde sa zriaďuje “ťarcha” ale reálne to na konci vypluje podanie, kde je záložné právo pomenované ako vecné bremeno, a kataster to týmpádom odmietne). Nehovoriac o iných najbežnejších transakciách, kedy vyslovene jedna banka vypláca druhú, čiže sa aj zriaďuje záložné právo, aj vymazáva, aj sa prevádza byt a ešte veľká časť peňazí ide cez notára. (Ak samozrejme, zmluvu nerobil realiťák žijúci v idylke, kde netreba zabezpečenia a všetci si veria a posielajú si 300k cash).

Inak na margo tohto, nedá sa spraviť projekt na “bug bounty hunting”, tj. projekt, ktorý by odmeňoval aktívnych užívateľov za to, že nahlasujú chyby technické/procesné a takto “vylaďujú” už vyrobené služby? Lebo to by pomohlo asi najvýraznejšie, keby sa už zavedené procesy “vychytávali” po zavedení do praxe a plátali sa hlúposti, čo sa naprojektovali/naprogramovali a v praxi nefungujú.

Len nemá každý úplne čas a chuť pri každom podaní následne urobiť polhodinový report, čo všetko je v tom procese zle a mohlo by byť po jednoduchom zásahu lepšie.

Možno sa to dá spraviť v rámci nejake kapitoly pri každom projekte, kde sa v rámci testingu narozpočtujú aj takéto bug bounties po nasadení; prípadne ako jeden projekt, ktorého výsledkom bude zvýšenie efektivity všetkých ostatných projektov…

2 Likes

Dobrý deň,

ďakujeme za Váš komentár.

Čo sa týka uvedenia príkladu pomoci so zmluvou zo strany realitnej maklérky, išlo o poukázanie na skutočnosť, že občan vie splnomocniť tretiu osobu na tieto služby a táto splnomocnená osoba bude vedieť podať návrh na vklad aj s prílohami elektronickou cestou aj s tým, že dokumenty bude možné podpísať elektronicky zúčastnenými stranami. Pre jasnejšiu komunikáciu som ale Váš komentár zapracovala.
Čo sa týka Návrhu na vklad a služieb ÚGKK, úzko spolupracujeme a pri detailnej špecifikácii riešenia nastavíme službu tak, aby bola efektívna a zrozumiteľná pre občana a aby sme nerobili duplicitné riešenia. Cieľom je samozrejme aj jednotný dizajn služieb štátu bez ohľadu na to, či sa nachádzate na slovensko.sk alebo priamo na špecializovanom portáli.

1 Like

Ok tak podme na to:

ZS strata a hladanie zamestnania:

  1. Uvodna notifikacia / proaktivita :+1:
  2. Vypocet predpokladanej vysky - toto predpokladam vie vypocitat len socialka, cize ona to bude musiet nejako poslat na UPVS v tej proaktivnej casti, alebo sa to do formulara dotiahne cez API?
  3. Jednoducha ziadost v mobile :+1: - nie je mi jasne ako je autorizovana/podpisana. Specialne ma zaujima cast procesu, kontrola udajov a odoslanie. Lebo ak je medzi tym este aj autorizacia/podpisovanie, tak v tomto bode je dolezite co clovek podpisuje. Ak sa mu predtym zobrazi nejaky sumar, tak uz bude mat tendenciu to druhy krat nekontrolovat (potencial pre vektor utoku).
  4. dashboard obcana - :+1:
  5. dynamicke sekcie podla ZS :+1:
  6. Notifikacie o stave ziadosti - tu mi trosku chyba asi preklik na to akej ziadosti/zs sa to tyka. A ci to vobec treba (vid nizsie)
  7. notifikacie o bliziacich sa terminoch - toto je kalendar + dashboard nie? - kedy sa zobrazi tato obrazovka?
  8. odovzdanie potvrdeni priamo z mobilu. - dobra idea avsak - co je v tom QR kode napisane a ako ho vyrobi zamestnavatel? Nevyzaduje to nejaku centralnu db? Ak ano, preco si to odtial rovno nevytiahnete? Odfotene papierove potvrdenie staci pre nejaku tu pravnu zavaznost?
  9. Aha, tak ked tam uz mame data v portali sluzby zamestnanosti, tak snad netreba to dokladat QR kodom ale rovno sa to naparuje samo nie? 1x a dost
  10. Automaticke ukoncenie ZS :+1: - mozno priestor pre nejake “a co dalej?”

Navrh na vklad do katastra:

  1. Návrh na vklad do katastra nehnuteľností - rovno z fleku vidim porusenie zakona o egove - “kupujuci” - vsetky tieto informacie o mne viete ked to kupujem + RFO
  2. online uhrada kolkov - vypocet poplatku nemusi byt vzdy zrejmy hned po podani, preto sa dnes posiela asynchronne (je zodpovednostou OVM, aby ho vypocitala) cize tento flow treba asi rozseknut na viac krokov.
  3. Obdržanie návrhu na vklad do katastra nehnuteľností na podpis :+1: ak toto je genericka sluzba co umoznuje podpisovat / autorizovat roznymi sposobmi viacerymi stranami tak +1
  4. Elektronický podpis návrhu na vklad do katastra nehnuteľností - nie je mi zrejme ci po podpise vsetkymi sa to rovno posle alebo co sa udeje. Kto je odosielatel? Toto ma trosku potencial sluzit aj ako komercna sluzba na podpisovanie dokumentov viacerymi stranami :slight_smile:
  5. Notifikácie o stave podaní - Toto je ok, ale neviem ci to nutne treba ako samostatnu spravu. Whatsapp a sluzby zvyknu robit dve :white_check_mark: :white_check_mark: a je to.
  6. Stav podania a nasledujúce kroky - “spracovava sa” a zeleny checkbox (vseobecne zelene) mi evokuje, ze to je hotovo. Pritom sa to len spracovava. Taktiez ten timeline ma trochu zmiatol, ze je vlastne v opacnom poradi, od najnovsieho po najstarsie (mozno len ja som divny). Skor by som tu cakal nejake dalsie kroky co sa bude diat potom ako to zapisu.
  7. Detail nehnuteľnosti - akoze fajn to vidiet, ale preco bolo zobrazenie listu vlastnictva ako primarna akcia? Robi sa to nejako velmi casto? Ja som to potreboval asi 1x v zivote. Nemali by tu byt skor nejake personalizovane akcie co mozem s tym robit?

Inak dobra robota, fakt som zvedavy, ako toto niekto “vyklika” v Adobe.

1 Like

presne tak a stat by mohol tento potencial vyuzit. Jasna pozaidavka = rychle (hotove) riesenie (kludne aj od viacerych dodavatelov)…Stacilo by jednotne API.

Inak … na pracovnej skupine v piatok som pocul ze S.D. opakoane ziada MV SR aby sa do dôvodov ziadosti o vymenu eID/obcianky uviedol aj dovod “expiracia certifikacie QSCD” resp. nieco podobne …
Ale na stránke MV SR som nasiel toto:

Certifikáty potrebné k elektronickému podpisovaniu dokumentov nie sú povinnou súčasťou občianskych preukazov. Občianske preukazy slúžia predovšetkým na preukazovanie totožnosti, štátneho občianstva SR a ďalších údajov na nich uvedených.

O doklad nebude možné požiadať elektronickou cestou, keďže výmena OP z dôvodu neplatných certifikátov nie je uzákonená. Elektronicky možno požiadať o OP len pri zmene trvalého pobytu alebo pri skončení časovej platnosti OP, a to za predpokladu, že podoba tváre a podpis žiadateľa nie sú v informačných systémoch evidované dlhšie ako 5 rokov.

takze MV odpovedalo na tieto výzvy ešte v Júli na ich webe.
BTW: za mňa … dosť nešťastné vyjadrenie, ktoré dosť podkopáva funkciu eID (a to nehovorím že mali už dávno nahradiť aj elektronicku kartu poistenca, ktorá sa s veľkou slávou zrušila) a jeho rolu v elektonizácii komunikácie zo štátom.

IMHO stare info, zákon sa myslím menil. Že @Lubor ?

Ak sa nemýlim, tak doteraz štát nezvládol vydanie a distribúciu “občianskych” preukazov bez fotky pre deti a dôchodcov.

Navyše aj keď máš občianku s čipom, tak Ti je u lekára nanič, keďže NCZI nedistribuovalo čítačky. Mám aktuálne skusenosti z preventívnych vyšetrení u niekoľkých rôznych lekárov. “Prístup” je stále cez rodné číslo. Kartička poistenca je stále potrebná.