MIRRI Pracovná skupina K9.5 Lepšie služby - Dizajn manuál

Toto sme tiez riesili vyssie, zapis z PS Standardizacie tam je nazdielany. Myslim, ze co sa tyka NKIVS sme plne v sulade - konkretne strategicka priorita: Orientácia na používateľa, multikanálový prístup, orchestrácia a životné situácie.

Ty si uz bol na webe idsk.gov.sk? Ak ano urcite si si vsimol sekciu VZORY. Napr. konkretne vzor Blok s razcestnikom: ID-SK Frontend - Blok s rázcestníkom

Cielovy stav, je mat standardizovany komponent, ktory mozu v takychto pripadoch pouzit + pripravene vzory + pripravene video v ID-SK univerzite o tom ako pripravovat razcestniky + to mat odkomunikovane na dizajnerov v dodavatelskych firmach + mat pripravene vzory v knizniciach pre dizajnerov a developerov. Ano da sa to aj s tym gov.uk razcestnikom (len ten sa akosi neujal)

Takto by malo vyzerat navrhovanie statnych webov:

Ok, alternativy som tu uz tiez daval, maju ich aj na MIRRI.

Na odlahcenie:

Na dnes koncim :smiley: mam feedback od ludi, ze im nasa diskusia berie hodiny zivota :slight_smile: Tak nech to zajtra pri rannej kave v pohode stihnu :coffee:

Iste, ved nemozete zmenit vyhlasku len tak halabal. Este bude MPK, schvalenie je dost daleko. V klude sa to nemusi stihnut ani do spustenia UPVS. A isto si si aj vsimol, ze toto tu povazujem za strategicke smerovanie, ktore nie je len tak o nejakych “standardoch”. Specialne preto, lebo sa tu nejedna len o to, ze sa ide trosku pomenit vizual, ale ide sa kompletne zmenit strategia toho ako IDSK funguje (a toto sa teda pekne dlho riesilo na PS 5 rokov dozadu).

Vyborne, cize pre koho je ten komponent vyrobeny a kde sa pouziva? Lebo teda opakujem. govuk to robi tak, ze nechaju OVM navyrabat si custom komponenty podla lubovole a az nasledne ked to vidia 3-5 krat to idu centralizovat. Ak toto tu sleduju programatori, tak “premature abstraction” alebo “Duplication is cheaper than the wrong abstraction”. Plati aj tu.

Co presne nam brani spravit toto nad idsk2 + nase komponenty?

Neboj aj tvoje veci zahrniem.

Ako sa hovori: Mohli sme si usetrit hodiny analyz, keby sme rovno clovekoroky implementovali nespravnu vec.

1 Like

Taka uvaha:

  • Ty tvrdis, ze fork gov.uk ma primarne sluzit na standardizaciu a zefektivnenie tvorby formularovych sluzieb.
  • NASES tvrdi, ze minul 1,2 mega na Adobe Forms, ktory ma sluzit na standardizaciu a zefektivnenie tvorby formularovych sluzieb.

Ked teda bude vacsina sluzieb vytvarana v Adobe Forms t.z. kod bude generovany Adobe Forms nestaci mat podchyteny ich “generator”? Toto by znacne zjednodusilo cely maintainence DS.

:thinking:

1 Like

jáááj … pre nové to možno stači … ale čo so stovkami až tisícmi formulárov, čo sú už v prevádkze ?

Dobrá otázka! A ešte sa sem tíska napríklad: A je Adobe Forms nejako podchytený vrámci IDSK? Aké sú tam vlastne možnosti? Aký je zámer s adobkom? One tool for all, alebo bude v súbehu s existujúcimi form buildermi?

Prikladám aj vlákno kde sa to otvorilo (aj keď sa veľmi rýchlo zbehlo na problematiku podpisovania). Téma supportu z pohľadu dizajnu mi tam chýba (preletel som to rýchlo, možno tam bola)…

Otázka nerieši veľkú časť problému, lebo neviem ako akokoľvek ovplyvní toto úplne zbytočné vyliatie nákladov smerom na skit, riziká s ním spojené a stále je to odstrihnutie sa od “budúcej roboty zadarmo z gov.uk”.

Jediné čo by to vyriešilo je, že by si nemusel každý kodit svoj tooling k ds za ďalšieho (IMHO veľmi silného) predpokladu, že ovm budú preferovať robenie formulárov v nases udelátku (Adobe). Čo by teda v prvom rade žiadny problém nebol, keby sa nevyrábal nový DS “ako obrázok”, ktorý si môže každý implementovať ako len chce.

Neriešime podstatu, len dôsledky.

ake naklady myslis? len pre istotu - Figma kniznica uz existuje, react komponenty su uz hotove … to uz su naklady, ktore nevratis, s tym uz nic neurobis, to uz stat ma. Co nema je 13 uplne zakladnych komponentov v HTML/CSS (viz. nizsie)

Vies specifikovat tu buducu robotu zadarmo? Aktualne to co mame vo vyhlaske su tieto komponenty - Hlavicka, Paticka, Input, Textarea, Checkbox, Radio button, Button, Karticka, Razcestnik, Accordion, Informacna lista, Lista spatnej vazby, Breadcrumb - prosim, fakt seriozne mi napis tvoj odhad kolko ludi je potrebnych aby dokazali udrziavat tychto 13 uplne primitivnych komponentov (ktore sa na zaciatku uplne kludne mozu prebrat z vymakaneho gov.uk a prestylovat)? A este mi skus prosim napisat kolko krat sa podla teba za zivotnost DS zmeni taky chceckbox. Fakt seriozne - bez nejakych bullshitov - napis jasne cislo aky mas na toto odhad.

No takto, predpokladam, ze stat nekupil nastroj za pomerne dost penazi (vobec nehovorim o dalsich nakladoch s tym spojenych), ktory OVMka nebudu pouzivat. V akomkolvek projekte, ktory by si vytvaral formulare “po svojom” by som toto povazoval za neopravnene vydavky. Stat kupil nastroj a chce ho ponukat OVMkam zadarmo. (btw. ID-SK je jedna z katalogovych poziadaviek - len zatial nas nikto neoslovil)

No a samozrejme, ze by to vela vyriesilo. Ved ten nastroj sa raz nakonfiguruje a potom to uz generuje tie spravne kody. A taky formular to je v podstate len set uplne zakladnych formularovych prvkov. Co chces pre pana jana na tom tolko udrziavat? A ked sa to zmeni, zmeni sa to vo vsetkych formularoch bez akejkolvek namahy.

Mno:
:white_check_mark: V plane obnovy sa pocita pri 18 prioritnych ZS s novymi formularmi (predpokladam Adobe)
:white_check_mark: Co viem, NASES chce prerobit vsetky svoje formulare (vseobecna agenda, ziadost o aktivaciu, …) + zacul som aj take, ze prerobia vsetky formulare ktore su na UPVS (nie na specializovanom portali)
:white_check_mark: Vsetky nove formulare by uz mali byt vytvorene v Adobe (aspon teda predpokladam)

Z mojho pohladu, tie klucove sluzby pokryte su. Co so zvyskom? Tak sa opytam - google vydal novy material dizajn M3 … prerabaju sa teraz vsetky appky do M3? Je to skutocne potrebne riesit?

Sunk cost fallacy.

Vsetku udrzbu co spravi gov.uk, vsetky ich komponenty, vsetky updaty pouzitelnosti… Maju release kazdy mesiac pomaly. Ako som uz pisal - extremne podcenujes tuto ich robotu.

Kolko stoji vyrobit a udrziavat DS napisala SUXA hore. Ja si myslim, ze celkom vedia co hovoria, ked to komercne uz X krat robili. Rozhodne si nemyslim, ze DS len je o par inputoch a komponentoch ako tu prezentujes.

Ty si tu novy? :smiley:

A co takto vlastny novy bryndzovy dizajn manual? To keby si niekto zacal robit (co ja viem kvoli portalu socialky), to by ta asi tiez dost nasralo, ze? Alebo kvoli jednej mobilnej appke… Oh wait…

Prepac, tej technickej casti naozaj nerozumies. Toto som ja za problem nikdy nepovazoval. Vymenit jeden package za druhy je lahke aj bez centralnej formularovej sluzby. Naklady su inde.

Uz sa tu tocime dokola a neustale len hladame argumenty, ze preco bolo toto rozhodnutie vyrobit si vlastny dizajn v pohode. Vratme sa na zaciatok a pytajme sa otazku: Preco si chceme pridavat robotu? Na co? Chceme do SKITu prachy na vymyslanie kolesa? Mam si zacat pytat faktury, ze kolko to uz stalo? Ktomu zasobnime toto rozhodnutie? Antalovi? Hargasovi? Sulikovi? Tebe?

Preco toto robime? No lebo niekomu sa nepacilo ako to v gov.uk nakreslili.

2 Likes

Pytal som sa konkretnu otazku, cakal som konkretnu odpoved. Tato odpoved je klucova pre akukolvek dalsiu diskusiu. Ked sa chces o tejto teme konstruktivne bavit, odpovedaj konstruktivne. Takze este raz:

Kolko odhadujes casu potrebneho na udrziavanie tychto 13 zakladnych komponentov:
Hlavicka, Paticka, Input, Textarea, Checkbox, Radio button, Button, Karticka, Razcestnik, Accordion, Informacna lista, Lista spatnej vazby, Breadcrumb ? (staci mi odhad za development)

Chlapi, tocite tu dokolecka to iste a kazdy svoje a zbytocne zvysujute entropiu a elektronicky smog. ja dam k tomu len tento posledny prispevok (osoben sa priklanam k tomu co hovori SUXA. co nie su amateri a teda aj Jano). Nikdy som nebol zastancom vzniku statnej it akciovky, ale to kde to dospelo, je problem ziadovatela, ten zalozil firmu a vlastne nemal jasno na co, ani ako bude financovana, co bude presne robit, ako sa dostane k zakazkam, ak to prefinancuje, ake odborne kapacity firma ma mat, ako bude riadena atd. Navyse vlastne kupil firmu s nejakymi znalostami a hlavne s absolutnym nepoznanim a skusenostami zo statnej spravy, ktora sa chcela presadit s tym co povazovali, ze vedia a chcu a vobec sa nespravali ako dodavatel (nikto im podla mna ziadnu inu rolu nedal a ani nemaju), ktori ma dodat to co zakaznik (MIRRI) zadefinuje a ten asi ani tu schopnost nemal (na zaciatku urcite), takze si presadzoval svoje (SvM, DS atd.), nieco urobil, minul peniaze, neplatilo to, ze zacal robit az ked mal “contract” a jasno co, ved sa chcelo byt agilny. Bol to politicke rozhodnutie, doteraz to bolo nanic, tak si zalozime firmu a bude to. Nebude potrebne “sanovat” len DS, ale cely SKIT a povedat co s tym. Zodpovednost beru Ti, ktori to zalozili a manazovali.

@michalblazej moja ponuka na stretnutie stale plati. Zatial som nedostal ziadnu odpoved a pride mi trochu neprofesionalne davat tu vyjadrenia bez toho aby ste si vypocili vsetky strany (aj ked som tu toho za seba popisal uz celkom dost).

Uplne suhlasim. Pre tych, ktorym sa to cele nechce citat skusim zhrnut co sme sa dozvedeli (kludne doplnte):

  • dozvedeli sme sa, ze podla @jsuchal je DS dolezity najma pre formularove sluzby. Ja tvrdim, ze ulohou DS je zabezpecit konzistenciu rozhrani napriec celou cestou uzivatela pri prechode ZS (takze aj appka, weby, …). Proste jednotny uzivatelsky zazitok.
  • dozvedeli sme sa, ze pokial chceme gov.uk vyuzivat aj na weby, mobilne aplikacie, webove aplikacie (el. schranka), … je potrebne pomerne dost komponentov dorabat (proste nie je to na to vhodne) … je dolezite povedat, ze je potrebne dorabat v oboch pripadoch. Otazkou je, co je lepsim zakladom na dorabanie?
  • dozvedeli sme sa, ze NASES kupil pomerne drahy nastroj(Adobe Forms), ktoreho cielom je zjednodusit OVM tvorbu formularovych sluzieb - proste si formular v nejakom udelatku vyklikaju a udelatko vygeneruje kod (=> OVM ani ich dodavatelia nepotrebuju na formulare gov.uk)
  • dozvedeli sme, ze bezna prax v inych krajinach, ktore gov.uk prebrali je taka, ze sa od neho odpojili a dalej ho pouzivaju podla svojich potrieb (posielal som ukazky - novy zeland, australia, skotsko). Na druhej strane sme nenasli krajinu, ktora by preberala gov.uk tak ako je.
  • dozvedeli sme sa, ze biznisovo je velmi tazke gov.uk “predavat” (skusenosti s komunikaciu s OVM na strane BRISK a SKIT). Ano, jednym z dovodov je aj vizualna stranka veci.
  • dozvedeli sme sa, ze navrat ku ID-SK 2(gov.uk) by aktualne vyzadoval pomerne dost pracnosti na upravach odovzdanych veci ako novy web slovensko.sk a pod. Zaroven by bola spalena vsetka energia venovana legislativnemu procesu (prezentacia na PS, priprava podkladov, zapracovanie pripomienok, … ).
  • dozvedeli sme sa, ze vacsina ID-SK 3 uz je pripravena a stat ho ma k dispozicii (konkretne myslim, typografia, farebna paleta, navrh komponentov, pravidla pouzivania, figma kniznica, …). To co nam chyba je HTML/CSS kniznica, dokumentacia a komunikacia (viz. roadmapa)
  • dozvedeli sme sa, ze pokial to stat mysli s DS vazne potrebuje mat tim ludi, ktori sa o DS staraju … bez ohladu na to, ci riesime jednu alebo druhu variantu
  • dozvedeli sme sa, ze pokial pojdeme cestou ID-SK 3 stratime vyhodu toho, ze v UK dizajn system rozvijaju a my ho mozme “zadarmo” vyuzit. Pomoze nam vsak rozvoj, ktory riesi ich potreby nie nase?
  • dozvedeli sme sa, ze je tu riziko, ze sa o DS nebude mat kto v state starat. No ano, tak v pripade ID-SK 3 sa bude pouzivat to co sa navrhlo bez akehokolvek rozvoja. V pripade gov.uk nebude mat aj tak kto robit nejaky upstream.
  • dozvedeli sme sa, ze SUXA zastava nazor, ze by sme sa mali vratit k ID-SK 2(resp. Gov.uk). Bol by som vsak rad aby si pred prezentovanim nejakych nazorov vypoculi obe strany a ich argumenty. Ponuka na diskusiu bola.

Co sme sa nedozvedeli?

  • to kolko to bude stat. Stale cakam na odpoved na vyssie polozenu otazku, ktora nam v tom moze urobit jasnejsie.

Mozes si skusit pozriet github a tie tisice commitov co tam narobili odkedy sme prestali robit sync, potom si mozes vycislit kolko to asi stalo testovania, analyzovania, navrhovania, skusania a implementovania. SUXA vravi, ze to X krat robila a je drahe, ja hovorim, ze to podcenujete, lebo vidim, ze udrziavat DS nie je sranda nikde na svete, ale ty prehlasis, ze to je 13 komponentov a ziadny problem. Dohodnime sa, ze tu sa nezhodneme.

V prvom rade vsak plati, ze “dokazne bremeno” je na tom, kto nieco navrhuje. To je SKIT(MIRRI) a nie ja. Toto vsetko co tu pises je v tomto momente stale neschvaleny NAVRH. Cize ked to pride do MPK ako navrh na zmenu vyhlasky, ocakavam, ze tam MIRRI seriozne vypracuje akusi “dolozku vplyvov” aj s nakladmi, ktore do toho uz naliali. Netusim kolko systemov z OPII v IDSK2 je v pipeline (do konca roka musia byt vonku), ale dufam, ze MIRRI vie a zarata do kalkulacie. Velmi ma bude zaujimat ako mieni NASES vysvetlit, ze sa schvalovali dizajny v rozpore s platnou vyhlaskou.

Vysledkom tohto celeho pre mna je to, ze transparentnost a participaciu si MIRRI a SKIT predstavuje tak, ze si nieco zmyslite, zacnete to robit a potom sa vynorite z vasej jaskyne a cakate, ze to vsetci s ovaciami prijmu a nic nebudete musiet menit. Takto nejako to fungovalo za Fica v OPISe. Sice sa tvarime, ze sme kamosi a asi ani nechcete kradnut, ale vlastne si to urobite aj tak po svojom. Ked suhlasime je tak je po nasom, ked nesuhlasime tak je podla vas. A keby sme nahodou aj mali pravdu, tak uz je to rozbehnuty vlak a “vy nam len hadzete polena pod nohy, fnuk”. Genialna strategia, musim uznat.

Beriem to tak, ze toto rozhodnutie davno padlo, na naklady sa nepozeralo (lebo ved je to v budgete upvs, asi prachy narastli na strome a nedali sa vyuzit nijako lepsie), ved SKIT by nemalo do coho pichnut (sedeli by na benchi), MIRRI sa nebranilo (lebo same dlhodobo nebolo schopne zabezpecit nikoho, kto by sa tomu venoval) a vysledkom tohto bude, ze cely IDSK2 vyhodite do hajzlu a weby/sluzby v nom vyrobene prehlasite za “collateral damage” a pojde sa dalej. A urcite sa tymto este aj pochvalite ako ste to transparentne a participativne s komunitou spravili. Dodavatelia co doteraz srali na dizajn manual sa budu smiat dodavatelom, co na to nesrali. Slusni budu po zasluhe potrestani.

Planovane nove slovensko.sk sa zaradi len ako dalsi portal do radu portalov, ktore vyzeraju inak. Podpisovac bude stale hnusny, eid klient bude stale vyzerat inak, prechody na specializovane portaly, ktore sa robili podla dizajn manualu budu vyzerat inak. Bude to krajsie ako stare slovensko.sk? Bude. Bolo by aj bez tohto. Bajna konzistencia sa nedostavi a aj tak bude treba vyvinut obrovske usilie, aby sa adopcia DS zlepsila (bolo by treba aj s povodnym IDSK). Svet sa vsak nezruti, len sa vyliali prachy a zopar dizajnerov a koderov vymysla koleso. Vlastne nic nove.

Som zvedavy co bude robit o 2 tyzdne MIRRI, ked to opat strati defacto biznis vlastnika (to si ty milan).


Ked tak nad tym rozmyslam, kolko ste vlastne v SKITe spravili sluzieb podla povodneho IDSK a kolko ludi ich pouzilo?

2 Likes

Pozri, moje argumenty su popisane vyssie. Vyssie som ti posielal aj jasnu timelinu, kde som ti na konkretnych prikladoch ukazal ako o tejto teme komunikujeme otverene uz rok (to,ze si ty vsade nebol nie je moj problem). Kludne si pozri spatne aj diskusie tu na platforme … 2 roky sa tu o tom bavime. Vraciat sa k tomu nebudem.

500 komitov gov.uk pre ich hlavicku ma vobec netrapi - proste ten komponent nie je pre SK prostredie vhodny. Ked chces byt konstruktivny urob analyzu tych tisicov komitov. Kolko z nich je k spominanym 13tim zakladnym komponentom? Lebo tych 13 nam k tvorbe formularov uplne staci.

Budem rad ked sa zacneme bavit o konretnych cislach. Pokial mas o temu fakt zaujem urob nieco - argumentuj, vycisli jasne veci - kludne sa pobavte s Misom a dajte na papier co bude kolko stat. Zatial som od teba nevidel jeden dokument, jednu inspiraciu zo zahranicia, jedno konretne cislo (okrem tisicov komitov), … proste nic, len reci.

Opakujem ze vycislit naklady na zmenu je zodpovednost navrhovatela, ja nenavrhujem zmenu, ty navrhujes zmenu.

Ak chces zacat hrat hru s cislami, tak nech sa paci. Kolko toto doteraz co ste robili stalo? Kolko to bude stat rocne do buducna? Ake alternativy sa zvazovali? Aka je exit strategia (kazdym dnom tejto vlady relevantnejsia) ? Nevidel som ziadny takyto dokument (pri projektoch nad 5 milionov by to malo dokonca vidiet UHP). Ziadas po mne nieco, co nie je moja zodpovednost a sam to nerobis (pritom je to tvoja zodpovednost a mozno aj povinnost). Lebo toto su verejne zdroje.

Inak presne toto som cakal, ze prileti na pracovnu skupinu LS, povieme si ok, pol mega rocne do toho ideme vliat a toto od toho vsetci cakaju, ide sa tadeto. Ale vy ne, vy to upecete a potom mam ja “konstruktivne” navrhovat ako z toho von? Si sa asi zblaznil.

Toto vsetko co tu vidis je take slabucke hryzkanie. V podstate si stale len tak nezavazne pismenkujeme. :smiley: Destruktivny by som bol, keby som vas zacal vlacit po mediach a pisat infoziadosti az budete zeleni. Nemyslim si, ze toto co sa tu deje je toho hodne.

Kolkoze tych sluzieb ste v tom IDSK vlastne spravili? Nejake cislo daj aj ty.

1 Like
  1. Vseobecna agenda
  2. Aktivacia schranky, Navysenie kapacity schranky, + dalsie NASESove
  3. Ohlasenie volnej, viazanej a remeselnej zivnosti
  4. Prepis vozidla
  5. Oznamenie o VO (taky brutalny formular si v zivote nevidel)
  6. Plus nejake dalsie sme konzultovali

Schvalne vyber jeden v ID-SK 2 ja ti ho prerobim do ID-SK 3. Nech sa bavime konkretne o rozdieloch.

Presne tolko isto ako keby sme to nerobili. Vyplatu by kazdy z nas dostal (je to dokonca trestny cin, keby sme ju nedostali). A tu vyplatu na konci dna zaplati MIRRI - potazmo ty, ja a vsetci co to tu citame z nasich dani. Aku logiku by davalo tu sediet a nic nerobit? Ved by som okradal sam seba.

No pozri, preto chcem pripravit ten odhad. Ja za dizajn viem povedat, ze tychto 13 komponentov je vymakanych a bude nam staci na vacsinu uplne normalnych webov, formularov a pod. Ako dizajner nemam zaujem v najblizsich rokoch na tieto zakladne komponenty vobec sahat. Takze pokial sa nas stat rozhodne zrusit, bude sa s nimi pracovat ak ako su - a bude to uplne v pohode.

To comu by som venoval energiu su nejake vzory a sablony. Na to potrebujem tak 1 cloveka za dizajn (max). Vobec si neviem predstavit co by tam na full time robil. Ako pises … specialne komponenty vznikaju v projektoch. Nasou ambiciou je mat dobry zaklad, ktory si nasledne kazdy rozvija po svojom.

Takze za dizajn by som povedal 10 MD/mesiac. Co sa tyka maintainence developmentu, ocakaval by som, ze to bude velmi podobne … ak sa uplny zaklad (13 vyssie spomenutych komponentov) preberie z gov.uk, prestyluje a necha tak, bude to fungovat.

Nic, viac na zaciatok nepotrebujeme. Ked budeme mat kapacity, podme to rozvijat. Ked nie pracujeme s tym co bude.

Ja sa pytam na zive sluzby v IDSK2, nie nejake obrazky.

Ty stale nerozumies, ze by ti dali inu robotu? Napriklad prekreslit podpisovac, eid klient, robit patterny pre socpoist.sk… proste to, co ste mali robit od zaciatku. Vy ste si vymysleli nieco ine a este dalsie naklady za tym. To je cele co mi vadi :slight_smile: Proste stratene prilezitosti + vynutene naklady. Toto je argumentacia ako za komunizmu. Podme prehadzovat hlinu z jednej diery do druhej, len aby ludia nestali.

Som ochotny pristupit na nove farbicky a komponenty, ak spravite sync s gov.uk, prilepime tam to 10riadkove CSSko, ktore pises, ze znamena, ze to uz bude krasne a OVMka sa nebudu branit. Slovenske komponenty tam pridame ak bude treba. Nic viac nepotrebujeme. Dokonca prizmurim oko, ze ste si to uplne zbytocne vyrabali v tailwindcss pre upvs. Cert to ber. Deal?

1 Like

Vies velmi dobre, ze je uplne jedno co sa dohodneme my dvaja. Ja s tvojim navrhom inak nemam problem. Od 1.3 sa nam vracia seniorny front-endista, ktory sa ma starat full-time o ID-SK. Budem rad, ked si spolu sadnete, dohodnete sa a date nejake doporucenie BRISKu/MIRRI ako pristupit k dev. kniznici.

Nerozumiem velmi podstate tejto otazky - ved pri navrhu sluzieb je niekolko nasobne dolezitejsie UX ako UI. Navrh formulara bude vyzerat viac-menej rovnako v ID-SK 2 aj ID-SK 3. Dobrou skolou su prave formulare pre UVO - to je jeden masaker hlavne z pohladu UX.

Ale aby som odpovedal:
Spolu s Briskom sme riesili primarne covidove formulare. Mnozstvo formularov a pracu s formularmi sme analyzovali aj v ramci mUPVS. Sam som prechadzal 100 najcastejsie pouzivanych sluzieb podla GA na UPVS.

Pýtam sa preto, lebo hovoríš, že technickú časť idsk idete urobiť nanovo a pritom SKIT neviem ani, že by niekedy niečo reálne s idsk čo šlo do produkcie robil.

Lebo ja osobne som realne robil s tými kódmi, na našich službách to používali desiatky tisíc ľudí, aj iní dodávatelia to majú na reálnych službách, viem kde sú limity a zatiaľ mi to vychádza tak, že neviem nájsť nikoho, kto by nechcel soft fork a tešil sa na nové html/css.

Čiže SKIT to nikde reálne nenasadil a už to chce prerábať? Ja neviem.

Koncepcia dev. kniznice = pozriet sa na rozne moznosti (gov.uk, tailwindcss, …), zhodnotit co a preco ma zmysel, urobit pripadne nejaky POC a urobit rozhodnutie aby sa na zaciatku Q2(april) mohlo zacat s vyrobou. Zaroven je ulohou urobit koncepciu gitov, pozriet sa na to ako by mohli jednotlive kniznice (webove, mobilne, html/css, react, pripadne cokolvek dalsie) “spolupracovat”, atd.

Tvoje skusenosti sa urcite hodia a budem rad ked budes na tomto participovat!