MIRRI Pracovná skupina K9.4 Lepšie dáta

Pripomienky čo sme za S.D k tomuto materiálu poslali som aj tu dal do diskusie k materiálu.

Pre informáciu, na stretnutí PS v stredu 17.5. jej vedúci ohlásil že “je rozpustená”, keďže je schválený nový štatút pracovných skupín a najbližšie 2 týždne sa budú zbierať nové nominácie.

Tesne pred tým sme schválili návrh check-listu požiadaviek na štúdie uskutočniteľnosti z pohľadu NKIVS / SP Manažment údajov. Vyvesím ho tu hneď ako sa dostanem k výslednej verzii.

1 Like

Checklist, čo minimálne treba spraviť v štúdiách uskutočniteľnosti, aby boli v súlade NKIVS / strategická priorita Manažment údajov:
Checklist pre SP Manazment udajov FINAL SU.docx (72.9 KB)

Je to výsledok PS K9.4 - takto by to v štúdiách mal ÚPPVII kontrolovať.

2 Likes

Je niekde oficialny zdroj tohto (a inych) checklistu ?

@juraj.bardy ?

Je to vztiahnute ucelovo k OPII, takze ked idem z ineho zdroja financovania napr. rozpoctu tak sa ma to netyka ? Pricom NKIVS sa ma urcite tyka … Nechcem to nejako bagatelizovat, pretoze umysel je dobry - ale podla mojho nazoru je zvolena zla forma.

Presne toto sa pripomiankovalo pri tvorbe NKIVS … enterprise architektura musi fungovat nezavisle na zdroji financovania.
Ale ked potom Pelleho urad spoja s eurofondami … .tak sa na to samozrejme zabudne …

Ja teraz vazne nerozumiem, v tom dokumente nie je ani slovo o zdroji financovania, tyka sa studie uskutocnitelnosti.

studie uskutocnitelnosti sa povinne robia iba pre eu funded projekty alebo pre vsetky ?

Keby sa niekto zaujímal, ako sa teda plánujú použiť OPII peniaze na OpenData:

Toto uz vyzera sprocesovali. Zajtra (19.7.2017) sa kona dalsie “uvodne stretnutie”.

Za ostatne dva tyzdne sa konali dva stretnutia K9.4 z ktorych zapisy mozno najst tu:

https://sp.finance.gov.sk/lepsie-data/SitePages/Domov.aspx?RootFolder=%2Flepsie-data%2FZdielane%20dokumenty%2FStretnutia&FolderCTID=0x012000D24025E56965844C9F1724921ED4A477&View={A6FFDE59-755B-4196-9AAE-DAC4BE1FA110}

Dnes (2.8.2017) sa bude konat dalsie stretnutie, o.i. k tymto temam:

  • Miera centralizácie modulov: Čo má byť riešené na centrálnej úrovni a čo na lokálnej úrovni, aké sú kombinácie?
  • Aké licenčné modely budú používané?
  • Ako bude nastavená ochrana osobných údajov?
  • Ako sa zabezpečí dôveryhodnosť zverejnených údajov?
2 Likes

Milí priatelia/kolegovia,

posielam Vám spresnenú prezentáciu, ktorá je zahrnutá v SP Otvorené údaje.

http://www.semantickyweb.sk/2017-08-22-SP_OtvoreneUdaje-PravidlaPreUrovneInteroperability.pdf

Takze ake dalsie stretnutia boli:

Co mi utkvelo v hlave ako hlavne vyzvy:

  1. ako zabezpecit, aby sa peniaze alokovane v OPII na data, Open Data a pod. dostali realne k tym, co potrebuju financie na zrealizovanie zverejnovania udajov?
  2. ako podporit nasledne vyuzitie zverejnenych udajov komercnou aj nekomercnou sferou? (tym vlada totiz nemoze ulozit ulohu “pouzite tie data do vtedy a vtedy a vygenerujte tolko a tolkp prac. miest a DPH” :slight_smile: )
  3. ako zabezpecit riadne financovanie a chod tzv. datovych kuratorov? lebo z OPII prostredkov sa plati zvycajne skor iba infrastruktura (HW, SW) ktora ale bude bez kuratorov kvazi na nic
  4. ako zladit existujuce veci ohladom datovej integracie (centralny datovy model ktory riesi primarne PS1, existujuce nastroje na baze COMSODE v NASES/eDem/MOD, ine existujuce nastroje v CSRU na baze Talend) s buducimi potrebami, planmi a projektami (vid napr. Dátová integrácia (Konsolidácia nosnej údajovej základne pre sprístupnenie formou otvorených údajov) )

K bodu 1. planuje UPPVII do 31.10.2017 vyhlasit dopytovu vyzvu pre PO, vdaka ktorej si PO mozu zrealizovat publikovanie.

K bodu 2. je napad tiez robit dopytove vyzvy, ale:

  • ako to robit “dobre”? (aby to nebolo vela premrhanych penazi s podozrenim na tunel)
  • ako podporit napr. pravidelne hackatony (kde by sa spajali poskytovatelia s uzivatelmi, riesili co a ako zverejnovat a pracovali na zmyslulnom vyuziti uz zvrejneneho)

K 3.: Aktualne je uloha dane pozicie vytvorit a obsadit, financie ale alokovane nie su.

K 4.: Nie je jasne, lamem si nad tym hlavu. IMHO vramci KISS by som radej ostal pri decentralizovanom publikovani/zdielani udajov prisom PS1 (a buduci datovy kuratori) by fungovali ako koordinacne autority. Nejaky centralny projekt by mal vzist ako poziadavka z praxe povedzme o rok ci dva, nie teraz “od stola”.

3 Likes

Ved pomaly kazdy rok sa tu robi nejaka sprava o stave open data na slovensku. Zaznamenal niekto niekedy tam co i len zmienku o potrebe “noveho centralizovaneho riesenia open dat”? Ja teda nie. To, co sa toci stale dokola je: - chceme kvalitnejsie data (to chce aj VS samotna) a chceme tie data o ktore sa roky ziada (zmurk kataster, zmurk cestovne poriadky, zmurk data kriminality…)

1 Like

Tato vyzva sa podla popisu uz vztahuje aj na podporu zverejnovania otvorenych udajov nekomercnou sferou:

Z nazvov doteraz predlozenych ZoNFP k tej vyzve to vsak vyzera, ze ziadna z nasich neziskoviek zatial nema zaujem o tuto formu financovania prave takychto aktivit:
https://bi.ekosystem.slovensko.digital/dashboard/14?vyzva_itms_id=306

A to je mozno aj dobre. Ak ma byt vysledkom projektov nejaka lepsia verejna politika, tak si viem velmi dobre predstavit, ze pri jej tvorbe ludia v tych projektoch preluskaju (aj) nejake Open Data (cas na to budu mat zaplateny). Napr. “Podpora implementácie zákona o odpadoch v obciach” asi uvita aj nejake tie data o odpadoch a pod., “Koncepcia zamestnávania cuzincov pracujúcich na území SR” asi uvita aspon statisticke udaje o zamestnancoch celkovo a potom cudzincov specificky, atd. Ak by bolo len vysledkom “nejako pouzijeme Open Data”, tak by to neplnilop ciel vyzvy. Data budu prostriedok, nie ciel.

Len teda aby bolo naozaj podchytene aj zverejnovanie udajov (vid bod 1.: vyzva na publikovanie dat), tot aby bolo co luskat, spracuvat a pouzivat (t.j. bod 2). Lebo ked sa nic nezverejni, tak sa samozrejme asi ani nic nepouzije. (vartit dokola z tych istych 300-600 datasetov sa neda, plus vid co pisal @jsuchal o trosku vyssie).

Iste, samotne zverejnovanie open dat z roznych zdrojov v ucelenej a prehladnej podobe (ako napr. https://verejne.digital/ ) je len nastrojom (cize tym prostriedkom) na dosiahnutie ciela lepsej verejnej politiky, cim vsak sam o sebe podla mna prispieva k jeho naplneniu.

Napr. take ITMS Open Data su spristupnene uz vyse pol roka. Vazim si iniciativu NZK vdaka ktorej ich medzicasom SD zacalo zbierat do ich Ekosystemu a vdaka ktorej som si aj ja nad nimi mohla behom leta postavit zopar dashboardov. Ale aby sa tie data naozaj spristupnili verejnosti so sirokym zaberom a do uplnej hlbky, este stale to pyta nemaly kus prace.

Ludia v tych neziskovkach co maju zaujem pouzit open data ktore uz boli spristupnene, mozu teraz pouzivat na ich citanie napr. swagger alebo si osobitne kazdy sam za seba spracovat svoj kusok pieskoviska. A na takom pieskovisku sa potom lahko schovavaju suvislosti.

Zapisy uz su:

Dnes (6.9.2018) bolo dalsie stretnutie. Hlavnou temou bola udrzatelnost, t.j. aby vysledky z investicii OPII fungovali a mali zmysel aj po skonceni OPII (2020). Okrem toho ale vcelku zarezonovali (este stale) aj https://platforma.slovensko.digital/t/datova-integracia-konsolidacia-nosnej-udajovej-zakladne-pre-spristupnenie-formou-otvorenych-udajov/4101 alebo evanjelizacia resp. marketing. A tiez (opat) tema datovych kuratorov (aj v spojitosti s evanjelizaciou, marketingom ci skoleniami).

K marketingu: Bolo by napr. super, keby napr. p. Pellegrini “vyskolil” ine krajiny EU v tom, ako stransparentnit (aj) podnikatelske prostredie zverejnovanim uctovnych informacii ako Open Data (kedze http://www.registeruz.sk/cruz-public/home/api je co do temy … pokial nam je zname … len druhym takym na svete - po UK - a urcite prvym co do mnozstva detailov).

V akom zmysle?