MIRRI Pracovná skupina K9.3 Strategická architektúra

Dobrý deň, vážení členovia pracovnej skupiny Strategická architektúra

Dovoľte, aby som Vás pozval na online stretnutie pracovnej skupiny.

Predbežná agenda programu:

  1. Informácia o pripravovanej dopytovej výzve na digitálnu transformáciu na úsekoch verejnej správy
  2. Informácia o vyhláške 401/2023 o riadení projektov a zmenových požiadaviek v prevádzke informačných technológií verejnej správy
  3. informácia o Metodickom usmernení o kvalite zdrojových kódov a balíkov softvéru

Program ešte môže byť v priebehu týždňa upresnený.

Stretko bude 16.11.2023 o 10:00. Materialy sem vyklopim, ked ich poslu.

Bod 3-Informacia o Metodickom usmerneni o kvalite zdrojovych kodov a balikov softveru.zip (1.5 MB)
Bod 2-Informacia o Vyhlaske 401-2023.zip (1.5 MB)
Bod 1-Informacia o Dopytovej vyzve na digitalnu transformaciu.zip (1.1 MB)

Slubene materialy. Stretnutie prebiehalo podla ocakavania, pripomienky som mal najma ja. :rofl:

K dopytovej vyzve su tie KPI podla mna zrele na komplet prekopanie, takto to moze dopadnut tak, ze vyhodu budu mat sluzby, ktore migruju existujuce systemy do cloudu a lepsie by bolo ich trebars zahodit a kupit krabicu. Tym, ze je tam tak vela kriterii je to extremne nachylne na nejake spekulacie + takmer isto do dopadne tak, ze keby sme zoradili projekty podla prinosov z CBA a tychto kriterii tak nebude rovnake poradie (co povazujem, za dost neziaduce). MIRRI vsak je naklonene zmene.

Ku kvalite kodov som sa pytal, ze ci by nebolo dobre tam dat vacsi doraz na testovanie a spustitelnost testov. Je zrejme, ze toto videli najma bezpecaci (co je super, ale je to len jeden rozmer kvality kodu). MIRRI prislubilo, ze sa zamysli, ze ako to tam dostat.

Ku vyhlaske som mal blbu kacirsku otazku, ze ci nahodou takato formulacia (401/2023 Z.z. - Vyhláška Ministerstva investícií, r... - SLOV-LEX) neznamena, ze cokolvek z toho nesplni, tak to uz NIE JE projekt podla tejto vyhlasky a teda sa na neho nevztahuje. To by bolo naozaj nemyle, ale logicky mi to tak vychadza. Som vsak zvyknuti na to, ze zapis logiky pravnikmi je v rozpore so zapisom, ktory poznam z informatiky a niekedy dokonca aj bezneho zivota. MIRRI povedalo, ze urcite to takto nebolo myslene, ale teda preveria.

1 Like

To je fajn že to je rozpoznatelne, potešil si :slight_smile:

Waw :slight_smile: V podstate SBOM :slight_smile:

Iba otazka. Nieje dobre sa v tomto texte rovno opriet o nejaky otvoreny standard? SPDX, CycloneDX ? Nech to je unifikovane a nieje v tom potom bordel? Lebo si kazdy vytvori svoj format (zbytocne).

Inac prave ked sa v metodike pise o licenciach, tak sa odkazuju na SPDX® License list, SPDX License List | Software Package Data Exchange (SPDX) :slight_smile:

1 Like

A kontajnerizacia je kde? Ak mi niekto povie ze je to ako virtualizacia, a teda je to vec “runtime”, tak ho “skaredo zranim” :-). Ak kontajnerizaciu niekto v roku 2023 (teda uz 2024) opomenie, tak z pohladu mnohych veci tykajucich sa zavislosti, dodavania, verzovania, nasadenia, prevadzky … si vyraba pruser.
Za mna zbytocna vec cele toto. Ak toto bude pozadovane od dodavatelov, tak sa zase iba zdrazi vyvoj a bude plac preco je statne IT take drahe. Zaroven sa este viac “roztvoria noznice” medzi VS a komernym sektorom, pretoze na strane statu na toto nebudu ludia.

3 Likes

Ja to poviem z ineho odvetvia. PCI DSS dlho riesilo prave tuto temu. A nakoniec je to kompletne oddelena cast - samostatny dokument. Kontajnerizacia je pre mna osobne komplexna zalezitost, ktora by sa musela dotknut nielen kvality zdrojakov a software ale musela by ist srkz vela vrstiev. Ide defacto o dynamicke infrastruktury ktore u nas stale nemaju vela pochopenia. Tam sa otvara kopec veci.

Ale ano… videl ze prave tato tema je dost anarchia a zasluzila by si aspon ake take metodicke usmernenie. Vela ludi ma pocit ze mam container image a tam pribeh konci.

Inac toto ma dnes zaujalo :slight_smile: Do urovne U3 sa veselo da EKS

https://katalog.statneit.sk/ziadost_view.php?ziadatel_ID=41&tb_ziadatel_tb_kategoriaPage=2&ziadost_ID=473

2 Likes

V CZ sa deje nieco velmi podobne. Mozeme porovnavat (zakonom sa zjavne inspirovali u nas).

Plan PS na 2024.

ID Téma / dokument TERMÍN
1 Referenčná architektúra pre ŽS - Zvyšovanie vyspelosti architektúry verejnej správy 03/2024
2 Referenčná architektúra pre ŽS - Notifikácie, Autorizácia 04/2024
3 Integrácie na CAMP a CSRÚ 05/2024

Je mozne temy na navrh clenov skupiny rozsirit. Prijimam navrhy aj tu.

Dostal som odpoved k tejto veci z novembra. Kopirujem:

Diskusia k bodu 2:

p. Ján Suchal: Upozornil, že kritériá pre hodnotenie projektov žiadateľov by mohli byť náchylné na manipuláciu a mohli by byť skôr byť motiváciou na zachovanie vendor-locku.

Odpoveď:

V niektorých prípadoch zvolenej formy realizácie projektov a plnenia podmienok výzvy môže byť sekundárnym dopadom riziko vzniku alebo pokračovania vendor-locku. Kritériá ale boli navrhnuté s cieľom zamerať sa hlavne na pozitívne prínosy v oblasti poskytovania služieb a procesov a nie na elimináciu problému vendor-locku. A ak sa má dosiahnuť čo najväčší efekt v oblasti digitálnej transformácie nemôžeme vylúčiť z riešenia projekty, ktoré majú pozitívny efekt na služby a procesy verejnej správy, len kvôli existujúcemu alebo potenciálnemu vzniku vendor-locku. Z podmienok výzvy a hodnotiacich kritérií boli vylúčené prípady zamerané len na zmenu prevádzkového prostredia migráciou na cloudové služby (rehost), ktoré najviac podporovali zachovanie vendor-lock-u. Pre prípad rehost môžu potenciálni záujemcovia využiť výzvu PSK-MIRRI-604-2023-DV-EFRR - Zvýšenie dostupnosti systémov verejnej správy (https://www.itms2014.sk/vyzva?id=f028e4c1-18e2-49e5-b9e3-fd6bf8ed80f8 ). Zároveň je potrebné brať do úvahy, že problém zabezpečenia potrebných práv nakladania s výsledkami projektu by si nakoniec mal v súlade so zákonom 95/2019 a zmluvami o poskytnutí príspevku vyriešiť realizátor projektu, aby si zabezpečil potrebnú hospodárnosť projektu a udržateľnosti dodaného riešenia. Zároveň táto podmienka je súčasťou schvaľovacieho procesu projektov podliehajúcich Vyhláške 401/2023, kde sa pri hodnotení predloženej projektovej dokumentácie berie do úvahy faktor vendor-locku.

V prílohe posielam aktuálne upravené kritériá hodnotenia návrhov projektov výzvy pre financovanie digitálnej transformácie z POO. Ešte stále je možnosť ich nejako upraviť, ak by ste mali nápad, ako niektoré kritériá upraviť. Len ako som napísal vyššie, nie je primárnym ani sekundárnym cieľom výzvy eliminácia vendor-lock, takže nemyslím si, že by tam pre tento účel malo byť kritérium typu K.O alebo také, že výrazne zníži význam kritérií ostatných potenciálnych prínosov.

Diskusia k bodu 3:

p. Ján Suchal: Upozornil, že podľa jeho výkladu vyhlášky je definícia projektu v základných ustanoveniach §2 ods. 1 písm. x taká, že by sa niektorý subjekt VS mohol pokúsiť vyhnúť postupu podľa vyhlášky tým, že by poukázal na to, že jeho aktivita nemá niektoré z podrobných charakteristík projektu v bodoch 1a až 7a a teda nemusí aktivitu realizovať podľa vyhlášky 401/2023.

Odpoveď:

Konzultovali sme otázku s odborom legislatívy a potvrdili, že charakteristiky projektu uvedené §2 ods. 1 písm. x sú kumulatívne a spoločne vytvárajú základnú charakteristiku projektu a jeho minimálne náležitosti pre účely vyhlášky, a pokiaľ ich projekt nemá, mal by subjekt, ktorý realizuje zmenu svojho informačného systému skôr zabezpečiť nápravu podmienok pripravovanej investície a zmeny a nie pokúsiť sa využiť vynechanie týchto charakteristík na to, aby sa vyhol postupu podľa tejto vyhlášky. V opačnom prípade subjektu realizujúcemu takýto neúplne pripravený „projekt“ hrozí, že buď mu nebudú schválené investičné prostriedky, napr. z EU prostriedkov, alebo riziku postihov od kontrolných orgánov. Táto charakteristika projektu bola podobne uvedená aj v predchádzajúcej verzii vyhlášky 85/2020 a v praxi sa nepotvrdilo jej využitie na vyhnutie sa postupu podľa tejto vyhlášky. Úplne zabrániť takejto situácii vieme až budúcou novelizáciou nastavením definície/podmienok tak, aby boli napr. alternatívne a nie kumulatívne. Zároveň sa na vás obraciame s prosbou o spoluprácu vo veci návrhu formulácie novej definície, ktorá by bola jednoznačná a zamedzila by možnosti vyhnúť sa dodržaniu postupu podľa vyhlášky.

3_VYZVA_17I02-04-V01_Príloha_3_Kritéria na vytvorenie poradia.xlsx (85.9 KB)