Materiály k národnej koncepcii informatizácie verejnej správy

Ja pracujem s uradnikmi dlhodobo a momentalne je nalada nastavena velmi pozitivne zmenam a inovacii. Existuje pomerne velka skupina sikovnych a progresivnych ludi, ktori chcu krajinu vhodnu pre 21. storocie. Menit sa bude skoro vsetko.

Migrovanim som myslel data.

Ako inak by to malo podla Teba postupovat? Lebo podla mna si mylite koncepciu, z akcnym planom, roadmapou, implementacnym planom. Ja som to popisal ramcovo, bude sa to navrhovat pre kazdu skupinu sluzieb. Kazdy ISVS bude migrovany do cloudu, to znamena, ze zmene sa nik nevyhne.

Takze este raz. Dnes mas celu agendu uradu v jednom systeme. To, ze vyseknes data z registratury a das to do dalsej sluzby ktora bude v cloude ako SaaS znamena pre uradnika, ze ma namiesto jedneho systemu dva. Toto nechce nikto. Ani ti sikovni a progresivni.

Ale toto je nieco uplne ine. Premigrovat nieco do cloudu nie je ziadna zmena. Proste ten sw s nejakymi vacsimi ci mensimi bolestami rozbehnes na inom hw. Pre uradnika sa nezmeni zhola nic. Mozno url kam bude chodit.

Toto je specialne pikantne ked dagmar v inom topicu vytyka starej NKIVS toto:

Z mojho pohladu je to uplne ta ista situacia. Nova NKVIS nenavrhuje ako tieto nove principy (SaaS sluzby) aj dosiahneme a neostanu z toho len vagne deklaracie.

1 Like

Chválim rozhodnutie zverejniť jendnotlivé dokumenty k strategickým prioritám. Je možné následne nasmerovať expertov z AKVS, aby prípadne priamo tu reagovali na otázky/komentáre k daným témam (mňa osobne zaujíma oblasť integračnej architektúry, ale pýtam sa na priority všeobecne)? Myslím, že @rho a jeho zapojenie v témach ako cloud PaaS/Heroku demonštruje príklad, že diskusia tu môže byť zároveň zaujímavá aj prínosná pre kvalitu výstupných artefaktov tej-ktorej témy.

1 Like

FYI: roadmapa priorit z novej NKIVS v interaktivnejšej forme.
https://app.roadmunk.com/publish/fec2de330eab680a413dd560511a39a7e11e8170

2 Likes

Praveze nemaju jeden system na celu svoju agendu. Obzvlast aj preto, lebo OPIS sa sustredil len na poskytovanie sluzieb obcanom a podnikatelom, tak vznikali systemy aj z inych zdrojov na ostatne cinnosti zamestnancov. Preto sa ide robit napriklad aj ten spominany pracovny priestor zamestnanca so Single Sign-On. Vela cinnosti je ale aj stale nepokryta modernymi nastrojmi, a pouziva sa maximalne MS Office. Vela systemov je tiez zastaranych, takze ked si napriklad nejaky rezort bude chciet optimalizovat procesy, ktore spadaju pod Shared services, tak sa pre ne vybuduje jedna SaaS sluzba a procesy sa optimalizuju plosne pre vsetky rezorty, ako sa to planuje napriklad v oblasti HR.

SaaS sluzba oproti proaktivnosti a jeden krat a dost je menej vagna deklaracia, lebo je jasne, ako ju technologicky spravit, a tiez je uz definovana mnozina kandidatov na SaaS sluzby. Navyse je to samostatna strategicka priorita, nie len princip. To, aby sa SaaS podarilo aj organizacne a vo vztahu k AS IS stavu zrealizovat, uz nie je predmetom koncepcie, ale detailnejsieho popisu strategickej priority pre SaaS zdielane sluzby. Povodne mala mat aj NKIVS vacsi detail, ale takato NKIVS by mala stovky stran. Tym, ze sa standardne schvaluje na pat rokov v medzirezortnom pripomienkovom konani, by mohla byt prilis obmedzujuca v tom, ako sa to presne bude realizovat, kedze technologie ako aj interne IT prostredie sa stale vyvija. Tiez paralelne bude prebiehat reforma verejnej spravy.

1 Like

Tuto som mi zmrzol mozog a neviem sa z toho dostat.

1 Like

Ta roadmapa je fajn, ale stale mi nie je jasne ako existujuce OPISoviny prejdu postupne na SaaS sluzby. Vies nejaky jednoduchy konkretny a realisticky priklad?

Opis projekty, teda z drvivej väčšiny agendove ISVS neprejdú celé na Saas nikdy, výnimkou je to čo už dnes robi dcom pre samosprávu. Migrácia skôr počíta s prechodom cez iaas, alebo rovno na paas. A pokial by sa dalo tak postupne nahrádzať časti systémov parciálnymi Saas.

1 Like

V roadmape ma trosku zaraza swimlane “Otvorene data”

  • Identifikácia prioritných dátových zdrojov - do konca 2016 - prioritne datasety boli identifikovane zaciatkom roka 2015, mame tu nariadenie vlady, ktore ich prikazuje do 30.6.2015 publikovat. https://github.com/otvorenavlada/akcnyplan2015

  • Implementácia nástrojov pre vytváranie otvorených údajov v rámci Správy otvorených údajov - neriesi toto modul Open Data vo finisujucom projekte eDemokracia?

  • Linked Data - @Lubor, @gla nie je toto uz tiez pripravene tiez?

Koncepcne to naozaj tak bolo definovane (odporucam precitat dokument OPIS). Aj na zaklade indikatorov operacneho programu. Znamenalo to napriklad, ze systemy pre vnutornu spravu, alebo navrh politik a regulacii neboli rozvijane systematicky.

Zverejni sa aj strategicka priorita Open Data, v ktorej bude jasne vidiet, ako sa budu Open Data nad existujucimi zakladmi rozvijat. Plati vsetko, co si napisal, a nastroje na Open Data su uz na velmi vysokej urovni.

Nove obdobie bude hlavne o tvorbe a manazovani API nad datami a o automatickych nastrojoch na ich zverejnovanie, ktore budu napojene priamo na databazy informacnych systemov, alebo na Centralny datovy sklad. Pre kazdy novy alebo aktualizovany informacny system sa musi jasne deklarovat, ake ma datove zdroje, ake datasety je schopny produkovat, a takyto system sa musi priamo napojit na nastroje pre zverejnovanie na platforme data.gov.sk. Tiez bude nove obdobie vela o vzdelavani povinnych osob, zjednodusovani licencovania, o neustalom vylepsovani metodik, aby boli data v co najvyssej kvalite.

Boli tiez polozene zaklady Linked Data, ale bez centralneho datoveho modelu verejnej spravy a koncepcneho pristupu k tvorbe ontologii je velmi tazke ich vytvarat a nachadzat im pouzitie. Open Data sa v novom obdobi maju tiez stat top temou samosprav.

1 Like

Pani, osobne som presvedčený,
že minimálne polovica elektronických služieb je v rámci procesov verejnej správy uplne zbytočná. Už teraz sa mali všetky služby, cez ktoré sa žiadajú akékoľvek výpisy alebo odpisy úplne zrušiť alebo ich preklasifikovať na služby pre OVM a nie občana alebo podnikateľa

Dalšou fázou je viazanie služieb v procese životnej situácie, ktorá úplne absentovala v OPISe a dokonca sú tam služby, ktoré sú duplicitné a viacplicitné ;o)

Aká udržateľnosť, práve vyškrtanie týchto služieb ušetríme OVM peniaze na udržateľnosť a na rozvoj. Nehovoriac o prínosoch pre občana, ale hlavne úradníkov, na ktorých akosi zabúdame.

tiez sa mi zda ze su prilis velke naroky na jeden dokument, ja si po precitani myslim naopak ze je prilis detailny a riesi to co by malo byt riesene neskor.
Ale dobre je ze tam je menej politiky ako bolo v v tej starej, Tam sa hovorilo o sluzbach, a vysledok bol ze sa budovali sluzby a to co bolo treba ako hw a backend sa tam pasoval nacierno. Tu pocuvam stale o tom ako sa sialene minuli peniaze, ale dodavatelia vieme ze sa v skutocnosti zastavila prirodzena obnova IT a ta nieco stoji aj normalne. Estonsko vraj dava na IT 60 mil EUR rocne, co je za 15 rokov nasich 900 mil. Vzhladom na ich velkost by sa dalo vazne hovorit o ich predrazenosti :),
Sucasna koncepcia je v tomto smere realistickejsia, treba budovat aj backedndove systemy, stavat ich tak aby mohli bezat v cloude, nesnazit sa vyriesit uplne vsetko. A ak sa zacne od zaciatku nie ako v OPISE na konci, tak snad nejaky pokrok uvidiime

1 Like

Napriklad moje otazky

Zatial zodpovedane neboli (ak dobre pozeram), netvrdim, ze to ma byt tam, ale podla mna su zasadneho charakteru.

no, ak je koncepcia, tak sa to da riesit per projekt pri schvalovani konkretneho projektu, neschvalit duplicitne sluzby, A kedze nie som v obraze, co ide po starom ? Uz nieco bezi podla OPII ?
Tu bolo spominane ze su tusim tri cloudy, MF, vnutro a skolstvo,
Tak si to budu strazit na mf, vnutre a skolstve. Uloha koncepcie nie je davat konkretne postupy, ale dat filozofiu a potom ju treba dodrzat. Ale to ze ide do detailov sa podla mna moze ukazat ako problem, bud sa bude dodrziavat hlava nehlava, alebo sa zacne porusovat uz od zaciatku, pretoze predstava ze zrazu sa vsetko presunie do cloudu je taka hurvinkovska.

Nová NKIVS je len dalsim toaletakom, v ktorom budu krásne načrtnuté veľkolepé ciele a nádherne opísané nové prístupy …a to vsetko v krasnom pozlátku zabalené, bude sluzit na dalsie nezmyselne míňanie prachov…
Pritom cieľ je jasný…akurát sa všetci boja jeho naplnenia, lebo by sme videli, že ziadne velke IT projekty nepotrebujeme…preco?
No lebo sme nepochopili zakladnu myslienku eGovernmentu, ktorou nie je preklopenie z formulárov na papieroch do ich elektronickej podoby…eGovernement znamena najma ODBURAVANIE NADBYTOCNYCH UKONOV a ZMENU POVINNEJ OSOBY…

ad1) Procesná analýza - absolútna koncepčná zmena legislatívy, ktorá obsahuje tisíce zbytočných noriem s pokriveným procesným nastavením a niekoľkonásobným opakovaním…

ad2) Zmena myslenia úradníkov - bohužial práve títo ludia boli tzv. gestormi služieb a neurobili nic, len preklopili papierové formuláre do elektronickych bez toho aby sa riesil proces za tym…

ad3) zmena architektury ISVS - toto je na dlhsi vyklad…viac sa tomu chcem venovat v rigoroznej praci.

1 Like

Permission denied - Account has Expired

FYI: Národná koncepcia informatizácie verejnej správy je v medzirezortnom pripomienkovom konaní (alebo inak: NKIVS je v MPK) :slight_smile: /cc: @janhargas @Lubor @jsuchal @gla (edit: preklep)

neviete preco je vlastny material iba v pdf to sa blbo komentuje? mate niekto nejaky otvorenejsi format?

bump
Materiál v MPK: https://lt.justice.gov.sk/Material/MaterialHome.aspx?instEID=-1&matEID=8758&langEID=1
Materiál na stránke informatizácia: http://informatizacia.sk/narodna-koncepcia-informatizacie-verejnej-spravy--2016-/22662s konkrétne: http://informatizacia.sk/suvisiace-dokumenty/22701s
Materiál na komentovanie (vytvorený z dostupného PDF): https://docs.google.com/document/d/1VZ_lL0jesnnbGqu1X4edch-2tvsZmv1bg720zInU8Zk/edit
Zatiaľ smelo čítať a čoskoro aj komentovať. Každý dobrý nápad bude po zásluhe potrestaný :slightly_smiling:

1 Like