Jeden krat a dost v praxi

Pre mňa je ešte väčšia haluz že oversi dá úradníkovi ako výsledok nezákonný ZEP. A to bez akejkoľvek, niežeby kvalifikovanej časovej pečiatky. Čo pri novom systéme Absolútne nechápem. Ako úradník neskôr dokáže k akému času bol urobený výpis? A tej zep… No comment. Toto oficiálne môžu používať na právne účely ?

Ak nepotrebujete k agende vypis s KEP, tak to stale môžete robiť tak (ale potom je otázne načo to vlastne robíte, pretože výpis z orsr.sk nie je použiteľný na právne účely). A kým tam bude ten KEP treba, tak stále bude dlho trvať, rádovo v minútach, žiaľ. Ale to je na inú diskusiu a zatiaľ akosi celá eGov komunita ešte nedospela k poznaniu, že je potrebné riešiť bezpečný a spoľahlivý spôsob referencovania údajov. Ale ten čas sa už blíži asi :wink:

Wau, doniesem si vlastý výpis aby ten proces trval kratšie. To je kacírska myšlienka. Všetky štúdie uskutočniteľnosti protestujú :smiley:

2 Likes

A ono je taká zábava, vybudovali sa tu 4 IS, RPO potom CSRU a IOMO a teraz lowcostové oversi.sk a stále to nevie spraviť poriadne ten jeden jediný USE CASE, ktorý všetci chcú a potrebujú. A všetky tieto IS končia na staručkej službe starého IS CORWIN, ktorá pamätá ešte Sktalk 1.0 :rofl:

Pre internetbanking je to mozno normalne, tam narabam s peniazmi, ale pri nejakom vypise je to asi zbytocne ?

Ja som len pisal, ze orsr.sk je omnoho jednoduchsi, predstavoval by som si taky system aj na oversi.gov.sk, tam je to prilis komplikovane, nehovoriac o tom ako dlho to trva a ake je to nespolahlive.

1 Like

pekne by bolo, keby nad tym spravili jednoduche API na opendata alebo pravidelne napr. kazdy mesiac zverejnili statistiky v nejakej peknej forme

Ono toto bol asi hlavny plan: Nabalachame ludi na 1-krat a dost. Predlzi to ale cakacie a vybavovacie doby na uradoch (server nejde alebo je pomaly). A tak ludia nakoniec budu radi, ak sa vratime k systemu “obcan robi uradom postara (a nosi papiere)”. :}

Ale zasa sa netvárme že je to celé naprd. “Hlavný plán” je, že zháňať výpisy/potvrdenia nemá občan, ale úrady si ich majú sami medzi sebou vyriešiť. Väčšina podaní sa nevybavuje na počkanie. Čiže pošlem/donesiem podanie, úradník ho prijme a je jeho vec kedy a ako si výpis zoženie, alebo potrebné údaje overí bez výpisu.

toto je take slovenske, vsetko je zle. Ok, ma to muchy, na prvy pohlad su to drobnosti aj ked komplikuju zivot.
Prihlasovanie je tazkopadne, ale to sa da rychlo zlepsit. Zrejme treba zlepsit UI, tiez lahko dosiahnutelne.
To sa da zlepsit v dnoch, max tyzdnoch.
A uz dnes sa plno agendy robi na pockanie, myslim ze vacsina. Len ak ziadas o nejake rozhodnutie, tak to ide dlhsie. Ale zapis, potvrdenie ci zmena sa robi na pockanie.
A niekde treba zacat, napriek vsetkemu toto sa mi zda po dlhej dobe dobry quickwin. A ked budu dalsie tak sa sem pripoja. Kym sa na backende vyrobia a spojazdnia integracie, toto je dobry sposob.

Ak patrí aj mne, tak to som vôbec nechcel povedať. Skôr: to je také slovenské, sa tváriť, že vyrobené riešenie rieši daný problém, aj keď v skutočnosti daný problém (skoro) vôbec nerieši. Čiže v kontexte 1xdosť OR, len hovorím že sme pre portál oversi nepotrebovali CSRU a RPO lebo iba proxujú starú službu OR. Čiže portál oversi sme tu mohli mať pre výpis z OR už dávno.

Prosim nezabudat na IOMO :slight_smile:

1 Like

rpo nie je proxy, ale to je v principe jedno. aj doteraz mnohi uradnici si tlacili vypisy z or sami.ale nebol k tomu zakon a tak ak nechceli, nemohol si ich donutit. v tomto je to pokrok.
a len bokom pre jana, iomo nie je naozaj dobry napad na tuto sluzbu. ano da sa pouzit ale to je ako pouzitie kanona na vrabce.

Je to agregator, ale pokial viem nic nekonsoliduje, len prebera zo zdrojovych registrov. Cize z pohladu konzumenta to proxy je. Ci co tym myslis?

No principialne tam velky rozdiel nebude. Vypisy ako vypisy, konverzia ako konverzia. Skor som to vsak myslel tak, ze kolko este systemov, ktore poskytuju vypisy potrebujeme kym to 1x a dost zacne nejako fungovat.

1 Like

ok, nejdem diskutovat co to je, tu som skor myslel na to ze poziadavku na vypis z or obsluzi priamo, bez toho aby potreboval volanie inej sluzby.
a k iomo, jeho primarna uloha je vykonat danu sluzbu v zastupeni. Vypisy tam boli pridane aby to malo lepsi marketing, inak by jeho vyuzivanie bolo male. Ale nieco podobne jednoducho treba.
Oversi je podla mna dobry napad, len to nie je uplne domyslene. Najbeznejsie potvrdenie je napriklad potvrdenie o navsteve skoly a rodny list. To chce pravidelne kazda mzdova uctovnicka kazdy rok a od kazdeho rodica, toto je vyzva pre jeden krat a dost.

2 Likes

Tak naspäť k téme, uspokojíme sa s referencovaním cez podpísané pdf (eform)? Lebo zatiaľ sa nič iné nedeje a možno čítam veľa sci-fi, ale 1xdosť si stále predstavujem inak.

Aka je predstava iteckarov pri sluzbe 1x a dost?

Moja predstava je, ze sa konecne spravia jednoznacne referencovatelne identifikatory a zacnu sa pouzivat referencne registre. Cize to co je v zakone uz X rokov. Idealne take, kde sa bude dat referencovat aj na historicke udaje, ktore nebudu velmi miznut z historie registrov ako sa tomu deje teraz.

Na nemasove veci je nieco ako oversi ok lebo sa elektronizacia neoplati. (aj ked podla mna by bolo rovnako ok keby toto uradnici pozerali priamo v zdrojovych registroch). Ak sa elektronizacia oplati, tak sa tie vsetky kontroly (lebo na to sa vypisy asi prikladaju) maju automatizovat. Napr. zistenie ci si statutar firmy proste musi byt volanie na API - BIFO + IPO a vrati ti to true/false + nejaku referenciu na historicky zaznam, ktory sa nebude menit (pre paranoidnych nejako podpisane).

Taktiez si myslim, ze obrovske mnozstvo vybavovaciek by jednoducho uplne zmizlo keby existoval centralny pub/sub (nazvime to statna kafka) kde by registre a agendove systemy publikovali eventy/zmeny a opravnene systemy by mohli na tieto zmeny reagovat. Narodenie dietata by v tomto pripade pozostavalo asi z prebratia rodneho listu fyzicky (aj ked naco vlastne mi to je), vyberu zdravotnej poistovne a cisla uctu kde treba zaslat prispevok pri narodeni dietata. Pri zmene trvaleho bydliska a jeho nahlasovanie v state a komercii by uplne zmizla. Nehovoriac o uplne novych moznostiach pri proaktivnych sluzbach. Z mojho technickeho pohladu je toto priorita 1 pre 1x a dost + cistenie registrov.

4 Likes

Tak nejako si to predstavujem ja tiež, akurát ešte by som požadoval, aby každý register musel mať implementované referencovateľné identifikátory vo forme immutable logu (kľudne aj hash chain) s prepojením na hodnoty údajov (hash), voči ktorému by sa dala overiť hodnota údajov.
Áno ja som ten paranoidný, ale to preto, lebo viem ako ľahko sa dajú údaje v niektorých registroch zmeniť pokútnym spôsobom, a podpis sa mi nepáči, lebo je drahý ak má byť long-term.

Toto je inak vyriesene tu, staci to prebrat. https://openregister.github.io/specification/#immutable-resources

1 Like