Jeden krat a dost v praxi

to by aj mna zaujimalo, co ste tym mysleli pred pol rokom ? Co ste cakali ze sa da spravit za pol roka a nespravilo sa ?
A uplne vazne, uz nie ste uplno novici, chapete uz cast problemov, minimalne to ze iste lehoty nepustia.
A teda ak ziadate aby stat nieco spravil v oblasti debyrokratizacie za pol roka, tak co ste mali na mysli ?

ak teda ide o uzitocnu vec, tak potom nechapem vasne. Integracie na registre sa daju spravit u par aplikacii co su toho schopne, ale tie cakaju na svoje projekty a cakat budu, a bude to trvat este desat rokov. napriklad vypis z RT sa vyzdaje pri nastupe do zamestania, kedy budu mzdove softy integrovane ? Dalsie mnozstvo procesov je registraturach od mnozstva dodavatelov, podobny problem.
Atd. treba zacat takto a tych najvacsich konzumentov riesit postupne, to hovori zdravy rozum.

Hoci je to smutné, ale slovenský eGov je druhá diaľnica do Košíc :wink:

Celkom huste za 1 mega spravit aplikaciu ktora odpovie na otazky:

  • je obcan xyz konatelom firmy abc
  • je obcan xyz obcanom SR s platnym pobytom?
  • je obcan xyz vlastnikom nehnutelnosti klmn?
  • je obcan xyz bezuhonny?

Alebo co vlastne potrebuje uradnik vediet navyse o obcanovi z tych 4 dokumentov?

A smutne je, ze treba rozsirovat sluzby statu, za ktore sme zaplatili mega eura. To by analytici mali peniaze za svoje sluzby, ked tam toto nedali ako zakladnu poziadavku.

1 Like

V com je to IOMO zle? Poskytuje vsetky 4 sluzby, teda data ma. Keby sa IOMO rozsirilo o zjednodusenu formu, kde by len uradnik overil potrebne udaje, tak by to nemalo byt drahe.
Ideme nahradit napr. Vypis OR na pravne ucely max. 3 mesiace stary. Jeho vypovedna hodnota je len to, ze v case vydania vypisu bol dany clovek konatel. Ale ci je teraz, to nikto z toho listu nezisti. Uradnik len da peciaktu, ze to preveril.
Takze overenie skutocnej platnosti by sa riesilo na sude. A to sa moze diat aj teraz.
Naco prikladat nejake papiere, ved vsetky udaje maju byt spatne dohladatelne, teda ziskat stav k datumu podania.

Otazka za 2miliony: A toto chce zamestnavatel alebo stat? Lebo po mne to zamestnavatel este nechcel.

Co ja viem… nejaky fix za 50k a nie dodatok k inemu projektu za miliony :slight_smile:

1 Like

zrejme si nesiel do amazonu:), u iteckarov sa predpoklada ze ak maju zapis tak len za marihuanu. Ale vo fabrike nechcu zlodejov a bitkarov:).
a k druhemu, ak je umysel fajn a zla je cena tak nerozumiem kritike umyslu a nie ceny.

S čím tento projekt akosi nijako nepomáha.

Ja napríklad nerozumiem dobre ani úmyslu. Keď toho niekde je fakt veľa, tak sa oplatí integracia a nie toto. Keď je tam toho málo v kľude by stačilo rpo/iomo/atď. Proste mi uniká aká je hodnota tohto.

Ja rozumiem, resp. vítam ten zámer. Už len ako “priekopnícku” demonštráciu toho, že to ide aj bez toho “poštára”. Niekedy ľady prelomiť je tá najdôležitejšia vec, potom sa to už spustí. Či to v tomto prípade bude tak neviem predikovať, pretože tu už akékoľvek rácio dlhodobo absentuje.

Iná vec je, že toto sme tu mohli mať keď nie pred 12 rokmi, tak aspoň 6 a že nato naozaj nie je treba tie kľúčové komponenty typu slovensko.sk, csru, iomo ale prajednoduchý portál, s pár WS v troch IS. Ale to je už iná story.

3 Likes

Ešte možno stojí za otázku to, že koľko z tých výpisov potrebujeme na jednu agendu. Ak jeden (myslim že v drvivej väčšine) tak nevidím dôvod prečo sa toto musí centralizovat a nekukaju to úradníci rovno tam. Hm?

Tak dalo by sa aj tak. Akurát musíš tie prístupy riešiť vo všetkých dotknutých IS, okrem toho pozrieť nestačí v tejto našej situácii: de facto by stačilo ale vieš de iure musia byť všetky podklady k rozhodnutiu v spise :wink: Okrem toho ten náš “nepreukazny” systém referečných registrov “na papieri” na doveryhodnosit nepridáva.

Co ja viem, uz aj takej malej organizacii ako SD sa oplati nejaky centralizovanejsi identity management system, SSO a tak. To by nam ale museli fungovat dobre centralne komponenty :slight_smile:

1 Like

Takze preco sa nespravilo ‘de jure’ ze ich netreba v spise, ale sa riesi aby boli de fakto v spise za skoro 2 mega.
Aky je ten prakticky dovod, ze su tie podklady v spise? Preco nestaci kazdemu, kto sa dostane k spisu skontrolovat v pripade potreby rovnako udaje v registroch? Naco mame potom tie registre ze mega eurasov, ked si nedokazu zapamatat stav k danemu dnu.

Inak pointery vymysle K&R uz niekedy zaciatkom 70 rokov 20 storocia v C, a asi boli uz aj pred tym. Takze hadam to nemusime vymyslat nanovo.

tu sme pri prvotnom probleme slovenskej informatizacie :slight_smile: automatizuju sa neefektivne procesy miesto toho aby sa najprv upravil proces do noveho efektivneho kabatu, ktory bude brat v potaz automatizaciu

1 Like

Inak Pelle sa chvali, aky zlozity proces v legislative to bude, ze musia otvorit neviem kolko zakonov. Ked uz ich otvoria, preco tam nespravia tie zmeny poriadne bze potreby uchovania referencnych dokumentov, ale len zmenia povinnosti, kto referencne dokumenty ziskava a dorucuje.

Je smutne, ze v parlamente a vsade je mrte pravnikov, ale nikto z nich nie je schopny napisat zakon, co nie je za dva dni potrebne novelizovat. Nemozu si zaplati niekoho so znalostou logiky? Na MatFyze nikoho takeho nenajdu?

No si to tu precita nejaka konzultacka a zacne ponukat analyzy logiky v zakonoch sa smiesnych 5000e clovekoden :slight_smile:

inac vies ako sa hovori, 2 pravnici = 5 pravnych nazorov

Obávam sa, že to by museli zabrdnut do reformny statnej spravy a to nie je len tak. Ten princíp fungovania, že všetko úradu dokazuješ ty ako občan, je proste hlboko zakorený.

1 Like
  1. ten princip tymi novelami ciastocne zmenia, teda urad bude zistovat o obcanovi potrebne data zo 4 registrov.
  2. Princip tam vo velkej miere zostane aj ked nebudu prikladat dokument do spisu, ako obcan uvediem o sebe pravdive udaje (svoju identitu) v podani a rucim za to, ze som uviedol pravdu Urad akurat preveri, ci hovorim pravdu nahliadnutim do registra a nie do dokumentu, ktory som mu pribalil. Ak udaje nesedia, zostane to zase na obcanovi, aby bud dokazal, ze ma stat zle udaje, alebo opravil chyby v podani.

Stale cakam, ze niekto pride s relevantnym dovodom, preco vypisy zo 4 registrov musia byt sucastou spisu a nestaci referencny identifikator s datumom ako sucast spisu.

Osobne si myslím, že by nemuseli byť. Správny poriadok hovorí o pokladoch, to môže byť aj referečný identifikátor, avšak to by najskôr niečo táke muselo existovať. Už dlhodobo si myslím, že bez pravidiel (legislatívnych a technických) referencovania údajov nebude žiadne 1xdost fungovať tak ako by malo. Po pravde, keďže viem ako fungujú niektoré registre, som pokojnejší ak sa používa dokument, lebo aspoň mám niečo v rukách. Byť odkázaný na tzv. “referečné registre”, pre ktoré nie zadefinované technické požiadavky na bezchybnosť, dôveryhodnoť a integritu údajov, znamená veriť že niekto spätne nezmení hodnoty a to nemôžem.

prerobi sa do blockchainu

2 Likes