Jeden krat a dost v praxi

Ako bonus treba notárom pribaliť aj elektronické platobné rozkazy, tak ako to majú notári v Maďarsku.

Len teraz treba pripraviť projekt a štúdiu, ktorá preukáže, že upomínacie konanie sa najviac oplatí ak bude u notárov, že je potrebné presunúť upomínaciu agendu na notárov a odbremeniť zahltené súdy.

A ministerstvo treba už konečne premenovať na: Ministerstvo spravodlivosti, legislatívy a riadenia projektov

Tu je “novela správneho poriadku”: https://www.slov-lex.sk/legislativne-procesy/SK/LP/2017/783
MPK do 23.11.

Precvičíte si rímske číslovky, mení sa ňou 147 zákonov, úúú!

Čiže ide sa realizovať koncept že úradník namiesto dnešného procesného kroku:

  1. “subjekt predloží výpis z registra X”
  2. úradník skontroluje či je to to čo má byť
  3. údaje z výpisu potrebné v konaní sa prepíšu
  4. tento výpis sa uloží do spisu

musí spraviť:

  1. zistiť či “sa dajú použiť údaje z ISVS” - ináč formulácia v Čl.I mi pripadá nejaká nekonkrétna
  2. ak “sa nedajú” choď na bod 1 postupu ako doteraz
  3. ak “sa dajú”, získaj si údaje potrebné v konaní - v akej forme? odkiaľ? ako?
  4. treba niečo niekde uložiť? alebo iba info že som použil údaje z ISVS?

Podľa dôvodovej správy “Ide o prvý krok z celého radu opatrení, ktoré postupne prispejú k naplneniu tzv. princípu „jedenkrát a dosť“, ktorý hovorí, že pokiaľ štát už disponuje údajmi o fyzickej osobe alebo právnickej osobe, nebude ho viac vyžadovať, ale si ho len overí sám.”

V doložke vplyvov mi nejako chýba vyčíslenie, koľko bude implementácia tohto prvého kroku stáť. Lebo teda aj len z pohľadu “konzumentov” údajov: implementácia nového riešenia, zmeny postupov, preškolenie personálu, počiatočná fáza chaosu - určite niečo stáť budú.

1 Like

Tu vznikla nejaka hromadna pripomienka: http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=937165

1 Like

zeby pokrok?

Malo to byt v maji nie?

“Technické riešenie pre odbúranie výpisov sa buduje ako nadstavba centrálneho informačného systému CSRÚ”

Preco?

Je to presne tak ako som sa obaval.

image

Inak neviete niekto kde ten projekt je v strategickych prioritach? Kde ma studiu, obstaravanie, zmluvu alebo CBA?

a co sa ide diat ? Asi mate presnejsie info ale zdialky to vyzera ako marketingova bublina, ktora je odpovedou na vase snahy ze sa treba zamerat na jeden krat a dost ( Hargas).
A podla vsetkeho to bude nejaky drobny portal ktory len prehlada 4 weby cez rozhrania ktore uz ma CSRU a da odpoved, ktoru si uradnik vytlaci a zalozi.
Preco by nieco taketo malo byt v stratregickych priioritach ak nejde o strategicku poziadavku ?
Ved sa plna vase zelania, nasiel sa drobny Quick win, nie celko rozumiem preco sa ako krstni otcovia od toho distancujete ?

co som z janovho popisu pochopil mi to pride akoby si ziadal automaticku zavlahu travnika lebo sa ti nechce polievat a miesto toho dostanes 2 panacikov co miesto teba chytia hadicu a poleju ti travnik

tak to si pochopil viac ako ja, ja to vidim tak ze skor nepochopil. V strategii je napisane ako to bude niekde v buducnosti a to vzdialenej. A toto je maly hotfix.
Ako ked snivas o riadenej kvapockovej zavlahe a kym ju nemas tak zaplatis chlapcovi od susedov aby ti polial travnik.
Ako to chapem ja : V IT sa okrem pisania dokumentov a studii nedej nic, a tlak na to aby sa prezentovalo aspon cosi je dost velky, tak sa pripravil zakon, ktory hovori ze par vypisov nebude treba nosit na urady. Co sa dalo spravit sice uz davno ale zrejme sa tento tromf vytiahol.
Co to v praxi znamena: Uradnik si ma vylustrovat 4 weby ( OR, Zivnostensky, kataster a Registrov trestov), co sice zvladne ale urobit male okienko co to spravi za neho na jedno zadanie je fajn. A dobre sa prezentuje.
A ziadat na nieco take male studiu, CBA ci neviem co ? Mam taky nejasny pocit ako keby to Jano chcel spravit sam. A skutocne ak cena bude premrstena , tak to stoji za kritiku. Ale o cene tu nic nepadlo.
Alebo sa mylim ?

LOL! Tak toto je dobra blbost.

Tak schvalne dajme si sutaz, ze kolko tato malicka vec, toto jedno okienko stalo a potom dame infoziadost.

A prizmurme teraz oci, ze toto male okienko uz dnes existuje minimalne na poste alebo na IOMO.

nuz, to ze ste krstni otcovia sa mi javi celkom jasne :slight_smile:

A ved pisem ak toto bude stat miliony, tak je kritika opravnena :), a ciste prakticky : aj na poste aj na IOMO ide o podstatne zlozitejsie aplikacie, ktore okrem ineho riesi zuctovanie, EID a kadeco ine. Uz len skolenie na pouzitie by bolo zrejme zlozitejsie.
Uprimne : keby si dostal zadanie toto spravit, tak by si skutocne ako prvu volbu zvazoval implementaciu IOMO u vsetkych uradnikov v state ? Realy ?
Ved aj ty by si spravil nieco blbuvzdorne, s minimom funkcionality. V skutocnosti asi jediny problem, ktory je trochu zlozitejsi je register trestov, inak by to ani audit nepotrebovalo.

Nevidim tu cislo.

ja ho nepoznam, ty ano ? A kedze tu nepadlo, tak ide o kritiku z principu, alebo o kritiku postupu alebo o kritiku predrazenia ?

A kedze nesuhlasis s “krstnym otcovstvom”, tak otazka ako ste si predstavovali quick win v oblasti jeden krat a dost ? Co ste cakali ze sa ma udiat ?

Ja cakam odhad, nie fakt. Nevies ho dat? Lebo uz si to zhora ohranicil na niekolko milionov. Este by som chcel vidiet ten odhad ako ex-sefa v IT. Pytam sa lebo ma to zaujima. Das odhad na to “jedno okienko” ?

Kedy sa ten krst mal udiat? Len tak ramcovo by ma to zaujimalo. Ze ci nahodou to nebolo davno naplanovane uz davno pred nami :slight_smile:

odhad ? Bez RT ako change request cca do 50 tis ( z toho vacsina na inteligentny load balancing, testy priechodnosti, implementacia v cloude atd, riesenie dostupnosti atd. ) Ale nepoznam architekturu a tak strielam od boku. Programovanie max 20 hodin, )
Marketing, skolenie atd, dalsich do 10 tis.

1 Like

Tada!!! Prilepene ako dodatok c.12 k CSRU, METAIS, IOMO projektu. 2014049202-12 | Centrálny register zmlúv

3 Likes

no, zjavne zle odhadujem :slight_smile:
btw :
citujem :slight_smile:
Ján Hargaš: "Ak dovolíte, ja najprv zareagujem na to, čo to dnes bolo ohlásené, teda to je tá vojna byrokracii a tam sú nejaké tri momenty, ktoré by som rád veľmi rýchlo spomenul. Ten prvý je, že z hľadiska IT je to veľmi dôležitý krok a my ho veľmi vítame. Vítame, že je tu naozaj priorita a zameranie na ten princíp tzv. jedenkrát a dosť, to znamená ak raz občan dá štátu nejaké informácie, štát by od neho tie informácie nemal pýtať naspäť. Druhý moment je veľmi dôležitý, to ohlasuje podpredseda vlády Pellegrini, pretože to predtým informatizácii často chýbalo, že informatizácia nemala politického vlastníka, nikto za ňu nezodpovedal. Dnes tu máme konkrétny záväzok podpredsedu vlády, že od mája by podnikatelia, alebo občania teda nemali dokladovať úradom… výpisov, alebo odpisov. To vnímam ako veľmi dôležité a samozrejme, že podporujeme tento záväzok. No a tretia vec je dôležitá aj z toho, že ak sa jedenkrát a dosť v tom IT-čkovom poňatí spraví dobre, tak je to cesta práve k tým proaktívnym službám, ktoré spomínal aj podpredseda vlády. To znamená, nie že štát nebude žiadať nejaké informácie, ale štát proaktívne sám občanovi navrhne riešenie nejakej životnej situácie. Ja s obľubou používam príklad severských krajín, kde presne takto fungujú daňové priznania. Nie že štát žiada od podnikateľa informácie, ale štát mu ponúkne už predvyplnené daňové priznanie, pretože všetky údaje má a podnikateľ, alebo občan len potvrdí, že s tým súhlasí a tým pádom má daňové priznanie potvrdené. No a posledná vec, ak sa dobre zvládne jedenkrát a dosť, to znamená zavedenie tohto princípu, tak to môžeme rozšíriť aj do komerčnej sféry, pretože často tie administratívne povinnosti sa netýkajú len štátu

Co asi tak znamena toto. Co tym tak mohlo byt myslene… skusite uhadnut?

Inak aby predislo omylom a zbytocnym vasnam. Ja som presvedceny, ze toto obcanom usetri kopec casu. To vitam, zaroven to vsak povazujem za hack, ktory by sa mal pouzivat len tam kde kvoli pocetnosti sa neoplati robit integracia priamo na registre.