SND - nový web

Takto ja som napisal iba nejaku cenu za kolko by nam davalo zmysel bavit sa o projekte takehoto rozsahu a typu, kde by sme s tou cenou skoncili tiez zalezi od vela parametrov. Celkovo cena je velmi flexibilny parameter, zalezi velmi od toho aka som velka firma ako si cenim svoje sluzby a milion dalsich dovodov. Co je klucove je cas, ktory sme stravili nadtym. Teraz som pozrel do archivu a stravenych bolo 2800h / 350 MDs cize to bola cista charita z nasej strany az ma to boli, ked to znovu pozeram ale sebatriznenie obcas treba aby sme si zapamatali poriadne nase chyby :slight_smile: Samozrejme da sa vzdy polemizovat ci efektivne stravenych lebo urcite by sa tam nasli rezervy na vsetkych stranach atd atd ale hlavne dovody za nas boli:

  • podceneny rozsah projektu ako taky, jednoducho brief isiel po povrchu velmi a niektore veci sa ujasnili este uplne aj na konci, ked sme uz boli v tom, ze vsetko uz musi byt jasne
  • podceneny bol aj manazment projektu pre statnu spravu (vela balastu, bordelu, ludi atd). Ta specka je pomerne upratana ale kym sme sa k nej dopracovali vela casu sme stravili meetingmi, ujasnovanim s xxx ludmi co a ako atd. Niektore veci si navzajom odporovali a tak sme to cele upratovali od podlahy asi az moc
  • zafixovanie klienta na povodne zavery z workshopov. Hlavne na zaciatu sme isli do toho tak idealisticky, ze sme vymyslali ako to urobit co najlepsie ale nakoniec sa to obratilo proti nam lebo cokolvek sme vymysleli, tak bolo pozadovane v ramci budgetu.

Len na ilustraciu tu su detailnejsie cisla najklucovejsich casti:

  • vyvoj 1700h / 212 MD
  • management 400h / 50MD
  • specka 200h / 25 MD
  • design 150h / 19 MD
  • meetingy 100h / 12 MD
3 Likes

cize ak dobre ratam, tak takyo rozsah by aj pri nizkych hodinovych ratoch stal cca 100 tis.
Prva otazka teda znie, akym sposobom ste nacenili vas prvy odhad ? Ake ste mali ocakavania ?

Druha otazka je na SD, akym sposobom ste urcili PHZ ? To ze ide o nerealne nizku cenu sa pisalo aj tu, kto je teda zodpovedny za urcenie ceny ?

A postreh z mojej strany : Charita je fajn, ale treba vediet dopredu v akom rozsahu, ulohou PM je strazit budget, terminy a rozsah. Ak dopredu nie je jasny budget, tak zlyha kazdy projekt.
A poznamka pre eurofondy, tu je navyse problem ze budget je strop, je malo uradov kde sa da budget doplnit, vacsina ma rozpocet tak napnuty ze dalsie peniaze nie su. Ak by sa podobnym sposobom podstrelila cena pri vacsom projekte, tak by sa nedal zrealizovat vobec.

A ciste pri pohlade na delenie, managment je vyssi ako sa bezne kalkuluje, specka zase nizsia.

@grigor dakujem ti, super konkretne postrehy a zavery z praxe .

PHZ by aj mna zaujimalo ako vznikla. @janhargas asi bude vediet.

Kardinalnou otazkou nadalej ostava, ake poucenia pre obstaravatela z toho projektu vyplyvaju.

mne staci poucenie, ze necitaj vyjadrenia typu ja by som to spravil za 20 tisic aj s prstom v zadku … :smiley:

1 Like

cize ked sa sa SD vyjadruje k cene, tak to mame nasobit faktorom 7 ? :slight_smile:

1 Like

Prosim uvedies, kde v tomto projekte SD sa vyjadrovalo k cene? Lebo ja si pamatam skor presny opak.


Poznamka pod ciarou k odhadom. Vysledok bol za 1.8M eur.

pokial viem tak stanovenie prepokladanej ceny zakazky vs rozsah zakazky bolo pod reziou SD.

A teraz sme sa dozvedeli ze skutocna cena wezea bola 100 tis, plus dalsich 15 na SLA.

A pokial viem ja som daval disclaimer strielania od boku :), odhadol som jednoi mozne ale nerealizovane riesenie. Nerobil som nacenenie toho co sa dodavalo. Ak by som mal zodpovednost za takuto zaakazku ci uz na strane dodavatela alebo objednavatela, tak by som nestrielal od boku.
A tak je otazka stale rovnaka, ako bola stanovena cena a preco je tak sialene mimo. Kde to zlyhalo ? Ak by sa takto mali urcovat ceny projektov tak by to bol dost pruser.

Toto pocujem prvy krat. Ja vidim toto:

Súťažilo sa o “najlepší možný web za 15k”(inak už neviem povedať, že to je pointa agilného prístupu) s rámcovými parametrami stanovenými vo VO.

a miesto toho vznikol najlepsi mozny web bez ohladu na peniaze.

A dodavatel hovori ze SND na workshopoch povedali ze to ide.

ako ukazka limitov agilneho pristupu kde objednavatel ma naivne predstavy co vlastne moze dostat a ze to moze byt nieco uplne ine ako povodne chcel, to je tiez poucne. Sediva je teoria, zeleny je strom praxe

1 Like

vliv2: Takze to skusim napriamo. Ospravedlnite sa nam, za tie sproste vymysly co tu o nas sirite?

Iste, ospravedlnujem sa. A len aby som vedel, ktore su to ?

Ospravedlnenie sa neprijima.

:slight_smile: no to je zadanie jak noha, "tu mate prachy a dodajte mi 1ks web alezefakt najlepsi, "

srandy nabok:

  1. je pomerne zahanbujuce pre s.d. ze zavery a lessons learned z toho experimentu spisuje dodavatel a nie s.d

  2. kym sa strhnu vasne, by sa zislo aspon jasne kratke stanovisko s.d ku case. Reakcie typu “musime zistit co sa tam stalo”, “nemame cas”, “su ine, dolezitejsie veci” a natahovanie casu posobia dost zvlastne a nedoveryhodne.

:slight_smile: OK. Takze este raz, ako to vidim ja, SD organizovalo pre SND sutaz, gestorovalo zadanie a pomohlo pri vybere vitaza. Vitaz pracu nedokoncil, pretoze rozsah bol daleko nad budgetom, v ramci dalsej sutaze vyhral niekto iny SLA a web dorobil.
Ale vecny gestor je urazeny, podla neho bolo vsetko v najlepsom proriadku.

Opat sproste zavazanie. Vid diskusia vyssie.

Pragmaticka vsuvka Suchal ™: Ja nie som fanusik procesov, ale fanusik vysledkov. Z tohto pohladu chapem, ze je uplne jedno ako sa to robilo, ked vysledok budi pochybnosti (aj ked mne sa web paci).

Mna osobne velmi trapi, ze toto dopadlo ako to dopadlo, ale problem vidim trochu inde ako v tom, ze “SD spravilo zlu PHZ”, “delenie zakazky” a podobne vymysly. Problem nebola ani cena (tam mam pocit, ze vstupne zadanie bolo - podlimitna zakazka). Problem bol ten scope (potvrdene zakaznikom) a kedze som do tohto procesu nevstupoval, budeme si musiet pockat na vyjadrenie niekoho kto pri tom bol.

neni dovod sa trapit. Jedine co treba je spisat “snd chceli TOTOK, s.d. pomohlo v TOMTO, urobilo sa A B C D E, A B C bolo super, v D E sme sa kopli, do buducna bacha na HENTOTO”

Co bolo niekolko krat prislubene.

sa mi zacinaju vynarat nezelane asociacie, tak radsej som uz ticho

AUTOCENZURA

ale nech mi nikto nema za zle ze sa dozadujem pointy.

Chlapi na vsetko vam zareagujem na konci dna ak stihnem lebo mam toho hodne a je tu toho vela co si vyzaduje ujasnit ale dajme bokom vasne / ironie a taketo haluze. Veci to uz nepomoze a ostanme pri konstruktivnej debate.

1 Like