Jeden krat a dost v praxi

tak na takúto debatu si ja osobne netrúfam. Áno, na prvý pohľad to zodpovedá tomu čo si napísal. Avšak život s právnikmi ma naučil, že nie je všetko červené, čo sa ako červené javí.

Osobne som len chcel podotknúť, že súd neoveruje kto je spoločník. Keď sa pozriete na rozsah činností ktoré súd robí pri zápise, je možno na mieste sa zamyslieť či to musí robiť sudca - VSU, pretože v elektronickom svete si viem predstaviť že veľa z tých úkonov by sa dalo automatizovať.

viem ze ten problem mame …

Život s právnikmi je zábavný :wink:

Ideálne ak sa budú dynamicky meniť aj zakladateľské dokumenty spoločnosti so zmenami v registroch, napr. automaticky pri zmene adresy trvalého pobytu sa zmení v zakladateľskom dokumente spoločnosti trvalý pobyt spoločníka

Alebo pri vstupe do konkurzu automaticky sa predgeneruje veriteľom prihláška pohľadávky

Dá sa to celé pekne automatizovať ale pochybujem, po tom všetkom, čo sa dialo za posledné roky, že sú schopní urobiť nový obchodný register

Ideálne ak sa celý obchodný register presunie na hospodársku alebo notársku komoru :wink:

Peniažky zase odplávajú do Karibiku - u nás taká obyčaj v Karibiku si účet požičaj

1 Like

Ja osobne nemam velmi pozitivny nazor na pravnikov, hlavne tych s vojenskymi hodnostami, ale nemozeme vsetko zahodit a povedat, ze to nefunguje a zacat na zelenej luke. Treba vyriesit pricinu, napr. notari zodpovedaju za vsetky skody co sposobia trebars aj garancnym fondom alebo niecim podobnym. Musi medzi nimi (aj inymi pravnickymi profesiami) tlak (negativna spatna vazba), aby si veci poriesili a vystrnadili cierne ovce.
Ale tato poziadavka je presne opacna, sice je mozne, ze notari spravili chybu, ale ich chybu (resp. mozne opravy) prenesieme na vsetkych mimo nich.

Nepamatam si, ci je v zakladatelskej listine aj rodne cislo, ak nie, je tam minimalne datum narodenia a adresa trvaleho bydliska v case podpisu. Takze stat ma dost informacii na sparovanie, ved vsetky uvedene udaje registruje. A to co sa ziada (KUV) je vec neverejna ak dobre chapem, nebude sucastou vypisu, len registra interne.

Alebo na financnu spravu, je vobec subjekt v ORSR, ktory nie je registrovany na FS?

Dodatky sa osvedcili, podme dalej.

https://www.crz.gov.sk/index.php?ID=3820629&l=sk

1xdosť má ďalšie pokračovanie. to je chvályhodné. len to ide strašne pomaly :frowning:

1 Like

Zaujimava je tam podla mna ta cast proaktivnych sluzieb - narodenie dietata.

Inak tak ako pri Pelle/Rasi by ma zaujimalo, ze ci budu dodatkovat CSRU donekonecna a dorabat tam dalsie vypisy alebo je nejaky plan ako sa dostat z tohto vendor locku.

Naozaj a ak dobre čítam, tak to má platiť od 01.04.2022, čo je celkom ambiciózne. Som zvedavý ako sa to bude implementovať.

Z dolozky vplyvov som vyhrabal: Detail materiálu | Portal OV

5.1-AV-na-rozpocet-verejnej-spravy_vlada.pdf (903.5 KB)

1 Like

Tak pri tom narodení mi to nejako nevychádza :frowning: ak to má začať už 04.22, tak v NZIS sa musí niečo spraviť už 2021, ale peniaze sú až na 2022

Oficiálne to akože “funguje”, preto nepýtajú ďalšie peniaze. Že su nejaké problémy, to zistia až budúci rok a budú to riešiť v urgentnom mode cez nejaku skratku.

NCZI priznáva, že majú problémy s neskorou evidenciou deti po narodení. Dôsledkom je, že lekár nemôže zapísať o eZdravie povinné vyšetrenia. Mal by ich síce zapísať dodatočne, ale to málokto z nich robi (majú iné povinnosti). A na základe týchto údajov budú generovať potvrdenie, že dieťa bolo zaevidované do lekárskej starostlivosti. To asi nebude fungovat.

Myslim si, že to skončí ako povinnosť ZP, ktoré to s dvojmesačným oneskorením vyextrahuju z dohôd o poskytovaní ZS.

1 Like

pozrel som si tu dolozku vplyvov:

  • je fajn, ze to je rozbite na jednotlive IS a sumy za upravy a aj ramcovy popis uprav
  • nepoznam tie IS a teda aj dopady uprav, ale tie sumy ked sa porovnavaju medzi sebou su zaujimave a asi by sa dalo ist aj hlbsie a rozbit to tak, aby to bolo porovnatelnejsie
  • s predoslym bodom suvisi aj to, ze nie je jasne, ze aky objem penazi ide na tu zmenu ZS Narodenie dietata a aka cast z tej ZS bude tymito peniazmi pokryta…smerujem k tomu, ze kolko nakoniec bude stat cela ta zivotna situacia
  • nepoznam detaily tych IS, domenu a teda ani tie sluzby a pod, ktore sa tam popisuju, ale na prvy pohlad to vyzera tak, ze sa to dratuje krizom-krazom…stylom ako keby si kazdy co je k dispozicii preberal k sebe a vznikaju tak klony dat na roznych miestach
  • napr. na ake biznis procesy potrebuje FS SR toto a v akom rozsahu:

"Vyššie uvedené výdavky sa vzťahujú k nevyhnutným úpravám IS finančnej správy za účelom zabezpečenia jeho integrácie na novosprístupnené údaje
vzťahujúce sa k predmetu novely zákona proti byrokracii, ktorými sú najmä:

  • kópie rodných, sobášnych a úmrtných listov,
  • potvrdení o pridelení IČO
  • potvrdení o tom, že hospodársky subjekt nie je v reštrukturalizácii, v konkurze, v likvidácii a ani nie je na neho vyhlásený konkurz,
  • vybraných rozhodnutí súdov napr.:
     o vyhlásení za mŕtveho;
     o rozvode;
     o úprave výkonu rodičovských práv a povinností.
  • notifikácií o narodení dieťaťa
  • potvrdení o poskytovaní pomoci v hmotnej núdzi"

Nepoznam celu zivotnu situaciu pri narodeni dietata, takze vychadzam iba z tohto :

Štát vyplatí príspevok pri narodení dieťaťa bez toho, aby museli oň rodičia žiadať a dokladovať splnenie podmienok ako prihlásenie dieťaťa u pediatra, absolvovanie prehliadok u ošetrujúceho lekára, dožitie 28 dní dieťaťa a ďalších.

  • prihlásenie dieťaťa u pediatra t.j. uzatvorenie dohody o poskytovani ZS medzi pediatrom a otcom/matkou dieta
    • NCZI dnes priznava, ze toto nevedia robit a chybaju im na to postupy
    • Dohody o poskytovani ZS idu raz mesacne davkovym sposobom od pediatra do prislusnej zdravotnej poistovne.
    • na dalsi mesiac ( ked poistovna vyhodnoti potencionalne konflikty ) posiela poistovna tieto informacie do NCZI/eZdravie
    • eZdravie na zaklade tychto informacii umozni pediatrovi citat / zapisovat informacie o dietati ( 2 mesiace meskanie )
    • eZdravie neumoznuje hocikomu citat udaje ( zoznam prijemcov je definovany zakonom )
    • neviem o tom, ze by eZdravie dokazalo z tychto informacii urobit extrakciu udajov tieto deti boli prihlasene od poslednej extrakcie
    • t.j. pravdepodobne neexistuje nic podobne a bude potrebne preslapat kompletne novu cesticku vratane legislativnych zmien
  • absolvovanie prehliadok u ošetrujúceho lekára
    • NCZI priznava, ze osetrujuci lekar nema moznost zapisat povinne prehliadky do dokumentacie, pretoze EZKO toho dietata vznikne az s mesacnym oneskorenim
    • ak by tam aj tie udaje boli, tak ich aj tak nevedia vyextrahovat ( rovnako ako v predchadzajucom bode )
    • da sa to extrahovat s dvojmesacnym oneskorenim z fakturacnych udajov posielanych do poistovne, tam vsak narazia znovu narazia na problem rychlosti ( 10riadkov/20sekund )
  • dožitie 28 dní dieťaťa
    • dozitie by mal zverejnovat Register obyvatelov, NCZI/ZP je az konzument tychto informacii

Kedze je potrebne vyskladat udaje z roznych systemov a udalost ma byt proaktivna, tak musi byt nejaky system, ktory to bude riadit a on by mal pozbierat informacie vznikajuce v roznych casoch a v roznych systemoch. Tie rozne systemy mozu informacie zbierat jednym z nasledovnych sposobov

  • batch == raz mesacne zbehne report
  • stream == vzdy ked vznikne dana udalost, tak bude preposlana dalej
  • on-demand == riadiaci system bude opakovane robit dotaz, ci uz doslo ku pozadovanemu stavu

Celkom by ma zaujimalo co zvolia :slight_smile: , kedze ani na jeden z tychto bodov nie je NCZI/eZdravie pripravene.

Reálnejšie vyčíslovanie finančných dopadov je výborné. Najmä ak je základom kalkulácie katalóg funkčných požiadaviek. Pomiňme nateraz “expertné odhady”, ktorými je to vyrobené - aspoň je to takto priznané. Mirri sa ozaj snažilo.

Čomu však ozaj nerozumiem je táto položka:

image

Špeciálne ak povedzme pre samosprávu je uvedená úvaha, ako Dcom musí spraviť zmeny za pol milióna pre 60% obcí. Ostatných 40% obcí to bude mať zadarmo? Ostatných 6000 OVM taktiež zadarmo???

2 Likes

zial zjavne tomu nerozumeli, alebo lepsie nedokazali vycislit ani autori. Tak tam dali nuly. Ale maly by tam byt Cervene otazniky. A kazdy z nich by mala nejaka expertna skupina za ulohu aspon ako-tak vycislit. A nezabudat pritom na non DCOMistov. Cize mozno je aj koloniek malo a niektory z otaznikov bude treba este rozdelit na viacero otaznikov :slight_smile:

NCZI rata s tymto v tej dolozke vplyvov

  • eZdravie stalo doteraz asi 100M, teraz to zimplementuju “iba” za 1.56M ?
  • peniaze su naplanovane na rok 2022, ale funkcne to ma byt podla tej novely od 1.4.2022
  • standardne jednoduche zmenove konanie trva aktualne v eZdravie 12 az 18mesiacov, aj keby uz teraz zacali, tak to do 1.4.2022 nestihnu
  • zas idu vytvarat novy register a vytvarat nove API, t.j. rovnake udaje budeme zbierat cez rozne API pretoze cez rozne API budu krmit rozne registre …
    • to sa pediatri/gynekologovia/ortopedi zas potesia, ze si budu musiet priplatit za nove verzie informacnych systemov a pribudne im dalsia byrokraticka povinnost :frowning:

Nuz, expertny odhad …

1 Like

Medzicasom sa objavila reinkarnacia Online procesy eZdravie, takze ta cena bude 1.56M + 14.9M, vsetko obstaravane v casovej tiesni :frowning: