Jeden krat a dost v praxi

aky je pomer k zvysku? teda kolko percent firiem je referencovanych na rfo ?

firiem? zostalo tam cca par tisíc zaznamov FO, myslim do 10 000

Preco nejdeme cestou ČR kde z obchodneho registra urobili verejny register, su v ňom všetky entity, pričom sam o sebe je zakladným registrom.

lebo mame RPO na SU

Nezahejtoval. Pred mesiacom a pol sme riesili zapis do RPVS a teraz sa docitam ze kvoli tomu musime (na nasu zodpovednost) o tejto zmene o ktorej stat vie, urobit inde dalsiu zmenu. Povinne… no neporazi ta ? Ak to nejaka novela napravi budem rad, ale zatial som sa na stranke komory danovych porqdcov docital iba o novej povinnosti od 1.novembra.

preco si toto myslis ? Nie je to len o neschopnosti riadit ?

Tento upodate riesi len tych, co su v registri KUV.
Preco vobec treba pisat KUV do OR, ked neberie vyhody z dani. Ak je nejaka firma v registri KUV a jej subdodavatel pracuje na projekte z dani, tak vtedy by mal poslat info do registra KUV.
Kludne mohli pridat povinnost zapisu aj pri ziadosti o vratky DPH ak teda bola potreba nieco ochranit. A mohlo sa to postupne naplnit.

O tom som pochopil, že je diskusia, aplikácia 1xdosť v rámci IT na KUV, ostatné ja neviem vôbec vyhodnotiť. Čo som pochytil že ide o nejaké EU veci:

Hlavným cieľom návrhu je transpozícia smernice Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2015/849 z 20. mája 2015 o predchádzaní využívaniu finančného systému na účely prania špinavých peňazí alebo financovania terorizmu, ktorou sa mení nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 648/2012 a zrušuje smernica Európskeho parlamentu a Rady 2005/60/ES a smernica Komisie 2006/70/ES (ďalej len „IV. AML Smernica“).

Ako tomu pomoze, ze vlastnik s.r.o alebo statutar ako fyzucka osoba prizna to co stat vie, teda ze je KUV. Alebo nebodaj nejaka s.r.o prizna, ze zisky vybera nejaky terorista a nie majitel s.r.o?

Chapem to v pripade retazoveho vlastnictva s.r.o a u a.s., ale preco stat neziskava len veci co nevie zistit alebo vysledok by bol prilis nejasny.

Systemy vybodovane za miliardu a stale nemaju dost informacii aby si to poskladali? Ked nevedia, nech si to daju srpavit finstatu, ktory ten system robil urcite za radovo mensie peniaze.

Lebo zodpovednosť a psychológia. Je rozdiel, ak musíš jednoznačne vyhlásiť „ja som ten, čo za tým stojí“ alebo reagovať na správu, ktorá sa ťa spýta „si to naozaj ty“? Prvý prípad je jasný a zodpovednosť je na tebe. V druhom už sa zväčšuje priestor na odignorovanie správy, vykrúcanie sa, zahmlievanie. Všade inde som za zjednodušovanie, automatické prepájanie registrov a podobne krásne nové veci. V tomto prípade skôr nie.

Preco v ORSR treba byt tak aktivny? Ved nepoberam ziadne vyhody od statu, tak ten register primarne u FO moze take zjednodusenie predpokladat.
U registra partnerov verejneho sektora by som to este nejak prekusol, ale zase preco stat nedoveruje svojim obcanom a apriori predpoklada ze klamu? Normalne potlaca ustavou danu prezumpciu neviny.

Popisal by som to na priklade p. Sirokeho: Tym ze mal v registroch X znamov a nebola (pravna) istota, ze “Siroky Juraj” je to iste ako “Juraj Siroky”, tak hned velka cast akejkolvek datovej analytiky (ci vysetrovania) zlyhava resp. sa prudko komplikuje a predrazuje. P. Sirokemu to zrejme vyhovuje.

Cize ked to zovseobecnim: Par “zlodejov” sa schovava za velke mnozstvo “slusnych ludi”, vyuzivajuc vyhody prezumpcie neviny (kombinovanej z “lenivym vysetrovanim”) a pod. Tot IMHO podstata problemu.

Nuz a teraz co s tym? Sveto zrejme trva na tom, ze slusni ludia bojuju slusne a teda neposliapavaju prezumpciu neviny (v tomto pripade = dopisovat KUV do ORSR co najviac automaticky). A Dami, asi chapajuc istu “zdlhavost” slusneho boja, by na to rad isiel inak.

Tazko povedat co s tym, nie je to technicky problem.

Ja osobne som pri tej svojej jednej s.r.o. takyto “zasah” ochotny strpiet, dufajuc ze tym pomozem zatlacit zlodejov viac do kuta. Ale pokial sa napr. policajti (niektori) nadalej budu v praci skor len zadrbavat, tak si nepomozem(e). Viem a chcem teda pomoct, ale musia pomoct aj ini.

Takze spravca ORSR ide robit croudsourcing aby sa dozvedel zmeny o vlastnikoch s.r.o.
Ked sa zapisje s.r.o, to nikto nevie, kto je statutar? To sa nepreveruje? Naco su notari plateni statom, ktori maju zarucit podpisy na zakladajucej listine resp. dalsich ukonoch pri podaniach?

nie je KUV

sorry, myslel som spolocnik. Spolocnost zakladaju spolocnici spolocneskou zmluvou. Takze spolocnici ako FO.

http://www.orsr.sk/vypis.asp?ID=202040&SID=2&P=1

Ocakavame ze stat predpoklada, ze tento 100% spolocnik poda nejaky papier, v ktorom povie kto je KUV? Aj tak tam poda, ze je to on sam. A ani nemoze podat nic ine, ved to by ho nahanala potom este aj financna sprava.

nie nepreveruje, ak správne chápem, tak idea za OR je, že firmy si tam povinne zapisujú údaje. pri zápisoch sa overuje iba formálna stránka a úplnosť údajov. Tak to treba brať. Ak budem preháňať, v zásade tam môžeš zapísať ako spoločníka aj svojho psa. Je to tvoja vec, čo si tam zapíšeš, ak splníš formálne náležitosti. To je princíp. Zachytil som, že v rámci prípravy “nového” OR (nemyslím tým IS, ale reformu) prebieha diskusia o tom ako naplniť očakávania a vnímania OR. Takže uvidíme, keď bude predstavená, čo to možno pochytiť v schválenom materiáli Aktuality - Ministerstvo spravodlivosti SR

Nespravne chapes.
Zakon 530/2003 hovori:

§ 7
(3) Pred zápisom spoločnosti s ručením obmedzeným registrový súd okrem skutočností podľa § 6 z predložených listín preverí aj to, či
f) spoločenskú zmluvu podpísali všetci spoločníci a či je pravosť podpisov všetkých spoločníkov na spoločenskej zmluve osvedčená; ak spoločnosť založil jeden zakladateľ, či podpísal zakladateľskú listinu a či pravosť jeho podpisu na zakladateľskej listine je osvedčená,

Takze pokial by uznali psa, tak notar/matrika museli overit, ze sa pes vlastnorucne podpisal.
Ak berieme notarov a matriky ako nedoveryhodne institucie, tak potom mame velky problem nielen v ORSR.

1 Like

Ok, ak beries osvedcenie pravosti podpisu ako preverenie toho kto je spolocnik tak potom ok.
Sud ale kontroluje ci su podpisy overene a ci udaje o overeni podpisov sedia so zapisovanymi udajmi vo formularoch. To je vsetko. Nic dalej nepreveruje, ani ci osoby existuj[ alebo nie. Ani som nie isty ci to preveruju v NCRop https://www.notar.sk/Úvod/Notárskecentrálneregistre/Osvedčenépodpisy/Overeniepravostipodpisunalistine.aspx alebo sa iba pozru na skeny listin :wink:

V pravnom state predpokladam, ze urady a osoby poverene statom si navzajom doveruju. Ani kataster nepreveruje toho, kto podpisal zmluvu ak je notarsky osvedcena, ci to nie je pes.
A u notara musi byt podpisujuca osoba fyzicky pritomna a overuje sa jej totoznost a asi aj to, ci nesteka (hadam aj to, ci je opravnena na pravne ukony).

Takze mne stale vychadza, ze ak ma sud (=stat) zakladatelsku listinu s.r.o so spolocnikmi ako FO, tak moze smelo predpokladat ze tito spolocnici su KUV a nepomyli sa. A moze to tiez predpokladat aj pri zmene zapisov v ORSR, lebo vsetko musi byt notarsky (alebo adekvatne tomu) osvedcene.