Informacny system vystavby - ISV

no ked prekazis milionove ksefty, mas sa coho bat.
Zabija sa aj pre mensie veci. A to nehovorim, ze staci ta znemoznit a vyhodit z prace …

velke stavebne urady maju vlastne IS na stavebne konania.
Hovoril som o datach z tych systemov.
Pozri napr. toto.

Nie je náhodou Vita Software tá firma, pre ktorej produkt pre stavebné úrady"bola ukončená podpora" pred 2 rokmi - ako sa tu píše v štúdii - a nebola tam náhodou súvislosť s pripravovaným ISV?

to uz neviem, viem iba ze v niektorych mestach to bezi, a v cechach je toho plno … Tu sme sa bavili iba o vydolovani par dat z toho softveru, vobec neriesim ci to riesenie je dobre, alebo kto s kym to kam natlacil … :slight_smile: Samozrejme kludne aj z ineho softveru …

hm. rozumiem. vracia sa mi moje oblúbené slovné spojenie … nasrať=rozmazať…

tým pádom je to vec verejná, kde má byť zainteresovaná : politická opozícia, obudsman pre ľudské práva určite tiež, a taktiež nejaké neziskovky…
ale nehcem diktovať čo sa má diať - popisujem len nutný postoj - tak ako ho chápem ja - aby som si zrovnával v diskusii závery…

… mimochodom, neexistuje žiadna platforma, kde sa podobné zakázky (a ich finančné objemy) sledujú - pekne graficky stvárnená (nie trapné mrte textov), v sposobe interaktívnej infografiky, napojenej priamo na weby týkajúce sa výberových konaní a scrapovať odtial dáta…

to sa mám o to postarať ja ???

tak čo s tým videom ?? je záujem medializovať vec kurva drát alebo neni ?
szthpsrm

jj … je to rovnako verejne ako prenajom basternakoveho bytu a spusta daslich veci … ale kym prenajom bytu lahko ludom vysvetlis, tak komplikovane realie IT projektov a hlavne spravne ponatu Enterprise architekturu a plan jej naplnania len tak nevysvetlis … a preto nehladaj pomoc u opozicie. Inak by tu uz davno bola - oni si toto forum totiz citaju … :slight_smile:

Preco nie ? okrem Jadra platenych ludi je s.d. obcianskym zdruzenim. Kazdy prispieva ako vie a moze. V samotnom tomto vlakne je textov dost, v odkazoch tiez a na konkretne otazky vieme urite nejake dalsie texty pripravit, alebo aspon ich zodpovedat, kurvadrat … !

1 Like

:smiley: hej ide ale o efektívne informovanie, nie fucking big bunch of text…

no musím sa nad tým zamysliet, že ako …

ponuka tvorby reportov platí … stačí len aby som videl scenár na zaklade ktorého sa dá rozpracovať ostatné

RP

kazdopadne, si evidentne na to kvalifikovany, vies to a chces to…

:smiley: :smiley: eeeh… ako by som to…

no vieš… v rámci výstavby sa developerské…či …vývojové tímy delia na časť tímu “čo??” a časť tímu “ako??” … ja patrím k tej prvej skupine

takže skor aj u nás na univ. sa momentálne trápim v snahe poskladať multiodborovú pracovnú skupinu pre práce na front-endových častiach, medzivrstvách a databázach , čo sú back-endové časti

Veľmi zaujímavá iniciatíva. Pokiaľ mám správne info, nešlo to na všetky úrady v BA. Pritom tie sú na tom najhoršie - čo sa týka množstva agendy. Veď pochopiteľne. V BA je najväčší stavebný boom.

Tie výsledky sú ale naozaj znepokojujúce. Osobne by som ale tipoval, že viac budú úradníci odpovedať, že ISV je potrebný.

A čo sa týka otázok o spolupráci ministerstva s úradmi, tie výsledky ankety ma neprekvapujú.

Vyjadrenie k projektu ISV

Vážený pán minister, vážený pán štátny tajomník, vážený pán riaditeľ sekcie výstavby,

so znepokojením už dlhšie sledujem spôsob obstarávania Informačného systému výstavby (ISV). Ide o softvér, ktorého cena sa v priebehu príprav niekoľkonásobne zvýšila, najvyšší predstavitelia ministerstva verejne naznačili, že môže byť predražený. Väčšina dokumentov súvisiacich s týmto softvérom je verejnosti systematicky odopieraná, na čo Vás upozornilo aj občianske združenie Slovensko.digital v otvorenom liste.

Dovolil som si iniciatívne osloviť mnoho úradníkov na stavebných úradoch, ktorí sú odborne spôsobilými osobami podľa zákona, s možnosťou vyjadriť svoj názor na reformu výstavby, ISV, a komunikáciu ministerstva o týchto témach, prostredníctvom elektronického formulára. Za tak krátky čas, aký dalo ministerstvo na pripomienky, sa podarilo osloviť len časť úradníkov, pretože neexistuje ucelená databáza kontaktov. Napriek tomu sa ankety sa zúčastnilo 158 úradníkov, čo nie je malý počet.

Veľmi dôležitou skutočnosťou, ktorej by ste mali venovať zvýšenú pozornosť, je, že ŽIADEN Z RESPONDENTOV nepovažuje schválený reformný zámer za kvalitný a efektívny, a iba DVAJA respondenti považujú ISV za vhodný a neodkladný projekt.

Výsledky ankety si môžete pozrieť na tomto linku:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdw-CmA5p6a3jzyacGSRqDwk3IFI0PeFNi8-2fsj50E8gkBLQ/viewanalytics

Schválený reformný zámer vo výstavbe považuje
0 % respondentov za kvalitný a efektívny (!!!)
54% za nekvalitný a neefektívny
22% za nezrozumiteľný
24 % respondentov nemá žiadne informácie

Zámer implementovať ISV považuje
1,3 % respondentov za správny a neodkladný
6% za vhodný ale nesprávne načasovaný
61% za nezrozumiteľný
31% respondentov nemá o ISV žiadne informácie

Komunikáciu ministerstva o dôležitých skutočnostiach súvisiacich so schváleným reformným zámerom vo výstavbe považuje
0% respondentov za nadštandardnú
2% za priemernú
24% za slabú
74% za žiadnu

Záujem ministerstva o problémy prvostupňových stavebných úradov považuje
0% respondentov za intenzívny
2% za priemerný
38% za slabý
61% za žiadny

Medzi textovými odkazmi v rámci ankety sa objavujú prevažne nelichotivé.

Vážený pán minister,

aj na prvý pohľad je zrejmé, že výsledky sú veľmi nepríjemné, naznačujúce, že reformný zámer a zámer obstarať ISV, zjavne nebol pripravený tak, ako by sa od fungujúceho ministerstva oprávnene očakávalo. Príprava a obsah tak dôležitých zámerov vo výstavbe bola pripravovaná viacmenej v tichosti, bez konštruktívnej spolupráce so zainteresovanými, čo celý zámer významne znehodnocuje.

Doterajšia ignorácia úradníkov a stavebných úradov, čiže tých, ktorých sa reformný zámer bude dotýkať najviac, tých, ktorí sú a aj budú ako prví konfrontovaní s nespokojnými občanmi, naznačuje, že vysoká miera pýchy ministerstva sa prejaví aj v ďalších krokoch ministerstva.

Je smutné, že ministerstvo ani pod Vaším vedením nedokázalo prekročiť svoj tieň a pripraviť skutočne kvalitnú reformu, ktorá by bola zainteresovanými subjektami akceptovaná a očakávaná. Veď napokon skúste sa úprimne zamyslieť, že ktorý zo zainteresovaných subjektov vyjadril reformnému zámeru podporu alebo dokonca obdiv. Azda len tí, ktorých sa zmeny dotknú len minimálne, prípadne tí, ktorí z nej budú (neoprávnene) profitovať.

S úctou

Juraj Teleki

7 Likes

Máš pravdu, nestíhal som. Tiež si myslím, že tie čísla sú znepokojujúce. V slušnej spoločnosti by minister zodpovedným zajtra kúpil kytice a s ďakovačkami a vinšami o úspechoch v ďalšej práci ich vyprevadil pred budovu ministerstva.
Na rovinu - je to strašná hanba. Prepadák.

Práve som poslal pripomienky k štúdii uskutočniteľnosti, za task force LinkedData :slight_smile:
Je fajn, že sa tam dokonca objavilo slovo: Ontológie, v časti Dátové princípy: “Využívajú sa spoločné údajové ontológie a definície konceptov. Koncepty a vzťahy medzi nimi sú konzistentne definované v celej verejnej správe pre danú problematiku a definície sú zrozumiteľné a sú k dispozícii.”, ale predsa to chce dopresniť, aby to nebolo príliš vágne. Čiže pripomienky sú:

A) Znenie pripomienok

Pre zosúladenie uvedenej štúdie so strategickou prioritou Manažment údajov schválenou legislatívnou radou vlády 2.3.2017
http://informatizacia.sk/ext_dok-uppvii_sp_manazment_udajov_vfinal/24196c

je nutné do predloženej štúdie doplniť uvedené deklarácie:

časť 2 - Manažérske zhrnutie

  • Vízia manažmentu údajov (povinné)
    Deklarácia: Z dôvodu zabezpečenia požadovanej interoperability riešenia s ostatnými ISVS Slovenskej republiky ako aj odporúčaniami Európskej komisie pre interoperabilitu informačných systémov verejnej správy (ISA), bude nový projekt používať na popis svojich údajov Centrálny model údajov verejnej správy založený na ontológiach, a súčasne na identifikáciu objektov budú použité registrované a schválené URI identifikátory v Centrálnom metainformačnom systéme.

časť 1.2 - Dátové princípy

  • Centrálny model údajov VS založený na ontológiách (povinné)
    Deklarácia: Model údajov riešenej agendy bude vychádzať z Centrálneho modelu údajov verejnej správy založeného na ontológiach. V prípade, že pre potreby riešenej agendy potrebné ontológie existovať nebudú, bude o ne požiadané prostredníctvom procesu štandardizácie dátových prvkov v príslušnej pracovnej skupine.
  • Použitie prepojených údajov pre otvorené údaje (povinné)
    Deklarácia: Všetky údaje publikované otvoreným spôsobom budú referencovateľné prostredníctvom registrovaných a schválených URI identifikátorov v Centrálnom metainformačnom systéme. V prípade, že pre potreby publikácie otvorených údajov URI neexistujú, bude o ne požiadané prostredníctvom procesu štandardizácie dátových prvkov v príslušnej pracovnej skupine.

časť 1.3 - Aplikačné princípy

  • Používanie URI identifikátorov v službách (povinné)
    Deklarácia: Všetky poskytované aplikačné služby v rámci riešenej agendy budú vystavovať také rozhrania, ktoré pre identifikáciu vstupno/výstupných entít používajú URI identifikátory registrované a schválené v Centrálnom metainformačnom systéme. V prípade, že pre potreby riešenej agendy potrebné referenčné URI neexistujú, bude o ne požiadať prostredníctvom procesu štandardizácie dátových prvkov v príslušnej pracovnej skupine.

B) Doplnková informácia

Uvedené deklarácie vychádzajú so schválenej strategickej priority pre Manažment údajov pracovnej skupiny K9.4 Lepšie dáta na UPVII. Do štúdie uskutočniteľnosti pre Centrálny informačný systém štátnej služby boli tieto pripomienky akceptované.

2 Likes

S kolegami z ČVUT,
sme spísali naše pripomienky, otázky, potrebné princípy návrhu ISV,
samozrejme sťažujúc si na krátku pripomienkovú dobu (neskutočné toto)

k dispozcícii k nahliadnutiu uprípadného komentovania tu :

niektorých kolegov som vypustil, pretože mi nepotvrdili z časových dovodov ich revíziu dokumentu a potvrdenie.

2 Likes

Píšeš, že v ČR je na analýzy pripravených 4,7 mil. CZK? My sme na analýzy minuli 2 milióny eur a nemáme čo čítať.
Inak, veľmi pekne si naznačil v podnetoch, že sa patrilo viac spolupracovať.

tož… čo dodať. … čo viac k tomu… kdo je z akad. pody do tejto témy v rámci dlhodobých príprav zapojený ?
Kdo bol oslovený z IT odborov- fakúlt-katedier ? Bol niekdo ? no akože toto sú veci ktoré sa mali preberať na SVK snád 5 rokov dozadu…
bohužiaľ no ale nemyslím si že veci sú stratené.

každopádne ten zmienený rozpočet nám ešte neuznali, ale som pripravený klopať na úradoch ministerstiev ked to bude treba… už nejaké zábrany mať nebudem. pred týždňom nám totálne zmenili štruktúru dokumentu na písanie grantu a 3 týždne krvopotného spisovania sú v háji. a to kvoli tým politickým rošádam na ministerstve školstva ČR … teda si to myslím

keď sú slováci šulíni a jebú sa skorej do nacionalistickej farby a chodia chváliť Tisa na jeho krásny hrob, ale takéto pitomosti týmto ľudom prechádza cez prsty… na mňa sa nedívajte.

politika je v prvom rade obchod - biznis… a potom ostatné veci… politikom netreba v prvom rade veriť, ale ich kontrolovať.
takže len asi ešte prepošlem naše vyjadrenie teraz nejakým tým “nehnedým” opozičným stranám, a som zatial z kola ven

Dnes som mal doobeda nejaké technické problémy s pripojením, preto som aj tu nepísal a pripomienky za S.D som (po komunikácii s kanceláriou št. tajomníka) poslal na ministerstvo mailom.
pripomienky-ISV.docx (17.5 KB)

Super že aj ostatní posielate pripomienky za seba, tak je to správne.

2 Likes

no a teraz všetky body a pripomienky integrovať a hodnotiť, politicky, odborne, taktiež v zmysle qui bono, … kiež by som mal na to nástroj :slight_smile:

vzhladom na fakt, že aj tu v čr mám s inými vecami plné ruky práce, nielen plné zuby,
tak som svoj záver zhrnul len do otázky, odkiaľ čerpali - odkiaľ vzali hodnoty dlžok procesov bez a s ISV a dalšie podklady , za kého zdroja či akého priezkumu, či akých historických podkladov…
a ani som sa nepýtal na podrobnejší rozpočet tých nákladov … človekohodiny, (či človekomesiace), popisy práce…atd…

myslím že odpoved bude : odhad pohľadom z okna, čo celú štúdiu stvia do pozície nepravdivej, ergo nepravidvé vstupy neprivedú pravdivý výstup (pokial sa metodika dodržala - na čo nemá čas a skúsenoť s danou metodikou )

RP