Informacny system vystavby - ISV

ok…
tak má byt na stole (neustále a v kuse) tvrdá kritika, spájanie s polit. opozíciou, a dalšie nástroje…
s pozdravom RP

Ahoj Tomáš,
ano, spísať pripomienky máme v pláne…
každopádne : keď som nazeral do formluláru, je to vždy pripomienka za nejakú inštitúciu či organizáciu… (alebo aj FO ? ))

takticky : čím viac inštitúticií či organizácií sa ozve, tým lepšie. čím viac bude v týchto poznámkach rovnakých bodov, tým lepšie…

chceme podať vyjadrenie za ČVUT …respektive za dielčích vedcov z čvut…

zamýšlam sa ako nájsť akademické skupiny venujúce sa tejto tematiky, aby
1/ som ich informoval o našom úmysle tam podať vyjadrenia a otázky
2/ opýtať sa na situáciu vo vede v SR - kdo , aké skupiny či jednotlivci existujú
3/ vyzvat ich na ich vyjadrenie, tiež

takto v rýchlosti, snád napíšem vedeckým radám univerzít, tí by mali mat prehlad o tom , kdo sa čomu venuje…

takže aby sme mali najvačší účinok, bolo by dobré ked budeš podávat svoje veci samostatne sám … respektive za organizáciu pod ktorou si . súhlasíš ?
každopádne ked bude viac spísaný podklad, dáme ti ho k nahliadnutiu aspon v bodoch

Len pre zopakovanie vtedy sa to volalo IS Stavebneho konania a uzemneho planovania a projekt za 12 milionov bol aj zacaty v zmysle ze bolo schvalene financovanie z operacneho programu. Po # mesiacoch projekt zastavili a zrusili. Nasledene par rokov klud a novy projekt s inym nazvom ISV (k povodnemu obsahu pridane nejake portaly intranetu ministerstva a nejaka appka). Len ak by niekto hladal …

3 Likes

no je. som z toho rozčúlený. premýšlam ako to napadnem, zosmiešnim a zviditeľním
RP

1 Like

napadlo ma, že som schopný urobiť k tomu krátky video-report… mám k tomu všetko - až na kameru (ale stačí snáď mobil) a scenár…
ak spíšeme scenár, o ostatné bych sa postaral :wink:

takže scenár…
rozprávač rozpráva (hodíte obsah)…
dám potom k tomu adekvátny vizuál…
rozsah…tak… tri minuty ???

1 Like

Neviem pisat komentare priamo do toho dokumentu tak sem:

  • prva strana: “čo signalizuje prieťahy v konaniach” mozno lepsie “čo spôsobuje prieťahy v konaniach”
  • “Zo cca 6 mil. € na cca 5 mil. €” ma byt asi “Z cca 6 mil. € na cca 1 mil. €”
  • “Problémom nie je ISV, ale prostredie ŠSS, do ktorého ide byť nasadené” - “Problémom nie je ISV, ale prostredie ŠSS, do ktorého byť nasadené”

Ak este niekto uvazoval nad pripomienkami, uz nemusi. Ersek sa rozhodol ISV podpisat. Vase namietky si strcil za klobuk.

Z Denníka N: Druhý obrovský projekt - Investičný systém výstavby, dotiahne ministerstvo podľa všetkého do konca a s víťazom súťaže podpíše zmluvu.

ahoj, ok, čítal som si tvoje pripomienky, prišli mi častokrát dosť obecné, neodkazujúce sa príliš na konkrétne skúsenosti či podklady. Nič proti. bol by som mal možnosť text komentovať, tak to tam napíšem

ja sem hodím náš text akonáhle bude definitívny a poslaný
RP.

@Lubor, dam par pripomienok sem:

  1. technologicka architektura je nevyvážene detailná a pravdepodobne našitá na konkrétne komponenty. Neviem si predstaviť nadizajnovať takto architekturu bez znalosti vybrateho riesenia (o 10 minut: sice kedze je uz znamy vitaz a tym padom aj jeho ponuka … divna situacia, ale asi pochopitelna)
  2. v texte som nenasiel ani zmienku o HSM (hardverove bezpecne ulozisko certifikatov) . Nepochopil som jeho urcenie a hlavne jedna sa o klucovy prvok, ktory urcuje aj sposob prace … Ak je tam opravnene, bolo by potrebné opisať jeho použitie aj v texte.
  3. technologická architektúra počíta s fyzickými klastrami na 3 urovniach (s 2 nodmmi na kazdej urovni). Podla mna by sa urcite dalo vymenit fyzicke klastrovanie za HA pomocou virtualizacnej platformy, alebo este lepsie vytvorenie kontajnoerov a skalovanie kontajnerov (Docker like). Obe moznosti umoznia zapojit viacero nodov a je pravdepodobne ze vedia usetrit aj na licenciach.
  4. tech. arch. - otazny je predpis na Master / Master DB Cluster… Je to skutocne nutne a bez dsikusie lespie ako iny typ HA ?
  5. implementation and migration. Tu je predpisany ArchiMate diagram a nie GANTT diagram Diagram mal odhalit 2 zakladne veci porovnanim komponentov v AS-IS a TO-BE. A sice Deliverables a gaps. Myslim ze vsetky cisla v tom GANTTe su vycucane z prsta kedze ani nevieme spocitat ake deliverables je potrebne naplanovat.
  6. nie je mi jasna koncepia pouzitia IAM … to bude samostatne IAM len pre stavebne urady ? budu mat na obecnych uradoch pristup do inej siete a hlasit sa budu do ineho LDAPu/MS AD ?
  7. Workdesk modul - ma suvis s prave posudzovanym projektovm na vseobecny workdesk pracovnika verejnej spravy, alebo to je uz 4. rozny workdesk na 4, roznej technologii … ?
  8. co je pre boha BPM modul na urovni aplikacneho Backendu ? Bud dizajnujem BPM applikaciu, ktorej kazdy proces ide nad uroven aplikacii a dany modul invokuje , ci pocuva existujuce aplikacie, alebo vytvra novu appku pre kazdy human task. Okrem toho je tam workflow modul … Postacilo by skalovanie komponentov na urovni pouzivatelskych aplikacii.
  9. Applikacny diagram to be - predppisany je Application Usage viewpoint a Application cooperation viewpoint. Tento diagram nie je ani jednym z predpisanych viewpointov. Tu sa to autori snazili shrat vsetko do jedneho cim uplne zmenili ich povodne urcenie. V Usage Diagrame ma byt vidiet ako ktore komponenty podporuju biznis procesy a v cooperation diagrame zase ma byt vidiet ako ktore aplikacne komponenty maju spolupracovat. V tomto Mixe nie je vidiet nic z toho.

Zatial tolko. Viac asi nedam. Ak s tym suhlasite, kludne pouzijte, ak nie, kludne zmazte.

pekné, ak budem mať pripravené prezentačné zázemie na webe , čo by sme na univerzite radi pripravili, dám tam pre zrovnanie rád aj slovenské parametre…
ale aké podklady a parametre mám na mysli… možno 7 x rozne iné, - vravím - nemal som možnost komentovat tvoje vety konkrétne tak som to zhnrnul .

nákladovosť je jedna stránka veci - druhá stránka sú “výkony” jednotlivých úradov… čo by som rád niekde videl.
ano, súhlasím, má tam byť systémovosť
takže či otázka : stačí na pochopenie hrozy : no nestačí , ale podobnú analýzu “stávajúceho stavu” aj s finančnými a výkonovými nákladmi očakávam od ministerstva - na základe kt. pripravilo koncept atd…
popísal si veci tak ako ich vidíš, to je v poriadku, v mojom pohlade, to je ale : všetko je zle , zle , zle, v skratke, neodkazujúc sa na konkrétne neviem čo… (napriklad zdroje, tabulky, fakty či už tebou zistené, či inými) … proste nepríde mi to konštruktívne. Vobec nerozumiem tom napr. že ty si nejakú analýzu (zatial neviem čoho všetkého konrkétne) robil , prečo a pod akou organizáciou. …

aké podklady by mal bat úradník bežne v šuplíku ??? ty si úradník ? ? no opakujem : mnohé vyjadrenia tam boli skor jakési obvinenia , možno založené na pravde, ale … “len obvinenia” … adresáti možno budú všetkému rozumieť, ja som nerozumel.

na druhej strane, ja som sa len zmohol na vypísaní konceptuálnych požiadavkov na to, aby sa vyvinula digitalizácia procesov správnym sposobom . vzhľadom na nedostatok času a neznalosť všetkých detailov si nemôžeme dovoliť viac.

samozrejme že nevedie.
toto vedie k vyzývaniu k vyvodeniu politických dôsledkov… (túto konkrétnu vetu som radšjej z mojho príspevku vyhodil, aby mi to kolegovia kt. chcem mat v podpise, neodhovorili z dôvodu politizácie…
taktiež som tam chcel napísať jednu-dve vety vyzívajúcu klasických úradníkov aby sa nebáli konkrétne kritizovať historických aj súčasných nadriadených z politického vedenia… obecne…chcem ale zostať apoliticky naladený takže…neviem

každopádne preposielam naše vyjadrenie automaticky na oddelenia styku s verejnosťou politických strán v súčasnosti v opozícii … (krom fašistov)

RP

btw … obsadenie uradov, pocty dstavebnych konani , peniaze … vsetko predsa mozu byt OpenData. Nie su uz dnes v ekosysteme ? Sorry bol som lenivy si to blizsie pozriet, tak len davam take stupidne manazerske otazky :slight_smile: Ak nie su, tak by sa mohli navrhnut cielove struktury a vyzvat napriklad velke mesta aby vam data poskytli (teda tie urady, ktore maju vlastne IS a vedia data pripravit do nejakeho datoveho suboru). Mozno bude v takom datamarte plno prazdnych miest, ale nejake mozu vniknut. Potom staci uz len nejake prediktivne modelovanie a s nejakou presnostou by sa data dali pre Mnisterstvo pripravit … :slight_smile:

reakcia na ::
par pripomienok sem:
::

Prečo to nepošleš za seba ?
máš s tým problém ?

no a komunikuješ s niektorou z politických strán ktoré by mohli verejne protestovať ?

:smiley: ja dávam kávu len v kempuse na čvut, a doma …

takže sa politicky neangažuješ… ale ok, rozumiem. može to znamenať mnoho… a nemám v úmysle počuť na káve veci, ktoré by som nechcel hovoriť ďalej… nie sme v Bosne po etnických čistkách aby sme sa báli otvorene hovoriť… .
… či ?

no ja to chápem aj nechápem, takže to nemožem komentovať, snáď sa ale nájdu cesty, aby sa zodpovedali zodpovední.
Tvrdiť že je toto morálnou povinnosťou zainteresovaných to dosiahnuť snáď ani nejdem zmieňovať

Ahojte ajťáci a ostatní zainteresovaní,

tiež som úradník v štátnej stavebnej správe. V piatok som poslal jeden jednoduchý dotazník na niektoré stavebné úrady. Poslal by som ho na všetky, ale nepodarilo sa mi nájsť databázu kontaktov všetkých úradov. Postupne ich googlim, je to prácne.

Keby vás zaujímali priebežné výsledky ankety, tu sú:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdw-CmA5p6a3jzyacGSRqDwk3IFI0PeFNi8-2fsj50E8gkBLQ/viewanalytics

Zatiaľ nekomentujem. Urobte si názor sami.

7 Likes

Výborné!!!

1 Like

nie, myslel som ze sa organizuje nejaka koordinovana pripomienka za s.d. Ak nie, kludne to dam za seba.

Chcem tym povedat ze niektore poziadavky sa mali formulovat inak. Co je lepsie ?. Posudzovat je treba vzdy z pohladu pozadovanych paramterov RASP (Reliability, availability, Scalability, Performance). Ja som vzdy za to aby sa stat sprraval ako sukromna firma. Ta si tiez neda analyzovat vzdy vsetky moznosti, ale ak ma doveryhodneho dodavatela, tak si necha predviest co ponuka, a vazcsinou sa dohodnu … :slight_smile: Mne sa tazko posudzuje ci lepsie, kedze som sa tomu podrobne nevenoval a nevidel ani text ponuky (ten je na posudenie klucovy). My tu ideme davat pripomienky co malo byt podklodom k VO, ktore je uz vysutazene a zmluva pred podpisom. Si uvedom ze oni teraz nemozu napisat studiu, ktora by to spochybnila … uz je pisana s vedomim toho co vyhralo vyberove konanie. Cize mi to cele pripada absurdne TERAZ pripomienkovat… Kedze nebola platna studia NESMELO BYT vypisane ani verejne obstaravanie … podla coho sa vyhodnocovalo, ked studia ktora ma byt podkladom pre projekt sa deje az teraz ?