Informacny system vystavby - ISV

Podľa informácií ktoré sme dostali, pripomienky treba poslať na adresu sekretariat.opevs@minv.sk .

Tieto pripomienky sme poslali za S.D:
RZ 30 - ISV - pripomienky S.D.rtf (69.9 KB)

Chlapi, ze vas to este bavi :))

Komisia doteraz ako na beziadom pase schvalila 25 reformnych zamerov, ziadny nezamietla a len jediny vratila na prepracovanie. Reforma bude schvalena bez mihnutia oka, aj keby ste mali 100x pravdu.

Skuste na to pozriet inak. V roku 2021 sa zrazime s tvrdou realitou, kedy zistime, ze vsetky tie fantazie v analyzach sa nenaplnili. No a? Zruti sa svet? Nie. Zacne sa nova reforma stavebnej spravy. Cize nove analyzy, novy softver … novi milionari …

Ved je to perpetuum mobile na peniaze :))

Ste na spravnej strane barikady? :))

1 Like

Škoda, že sa podrobnejšie nerozobrala aj problematika elektronizácie územného plánovania.
V súčasnosti je schválenie územného plánu mesta zložitejšie a náročnejšie ako prijatie zákona platného pre celú SR. A pritom územné plánovanie má na spoločnosť väčší dopad ako povoľovanie stavieb …

2 Likes

Ahoj, dakujem za vyčerpávajúci popis.

  • neviem kdo je strapatý, neviem kdo je Pele, či S.D. …sorry…tak deduktívny nie som, obzvlášť, keď nežijem na slovensku už 7 rokov … takže tvoj popis situácie je viac než menej mätúci.
  • neviem z akého dôvodu dávaš takéto nik-najmy… ak máš nasraté v gaťoch aj za ušami, viem to pochopiť, politika, prachy…jééé… človek sa nemusí cítiť bezpečne, obecne som ale naučený hovoriť a komunikovať čo najpriamejšie… - na katedre ma vlastne chú začať učit politickej korektnosti, ale neviem či sa to bude so mnou dariť
  • typicky slovenský postoj : je to v puči, … pesimistický, nemohúci, abdikujúci - môj postreh
  • tak čo teda s tým kdo chce robiť ? pretože ak nie teraz, tak mnou, za 8 rokov. Vec sa mi nepáči, a keďže sa profesne tejto veci tiež venujem, raz si ten svoj meč argumentov nabrúsim tak, že ho po niekom hodím… dnes je ale podľa mňa lepšie… kam sa obrátiť ? … predstavu mám veľmi dobrú…

za mňa všetko

vďaka

Hovno, a ty sa ešte cynycky tomuto stavu vysmievaš, naproti tomu by si mal brojiť a búriť…
Kolobežka…

Každopádne, vďaka za dva stiahnuteľné dokumenty, budem ich postupom týždňa lúskať.

Je ale pravdou, že zatiaľ v mojej práci a postupe v ČR sme začali s plnou vervou. Na ministerstve vnútra ČR , odbor eGovernmentu, kde pravdepodobne budú za spoluprácu na procesoch digitalizácie v sektore výstavby radi - aspon sa zatial tak tvária a je neformálne dohovorená spolupráca na úvodnej analýze stavu.

m.i. mi bol schválený prvý výstup na konferenciu IBIMA, s tematikou :
Multipurpose Digital Platform in the Construction Industry Development Processes for Risk and Life-cycle Assessment
Abstract

Motivation of the topic is based on actual public experience with a threat (risk) assessment and with the need for long-term life cycle of projects within construction industry multi-criterial assessment. It shows examples of the risk causes for describing risk assessment lack within construction development process. It also provides description and the actual state of long-term projects analysis. This paper identifies possible properties for platform which can be risk assessment and long-term life cycle evaluation created, maintained and updated for public welfare. Finally, the paper describes the target to next questions and steps in scientific focus about further platform utilization.

Keywords: life-cycle and risk assessment, construction industry, information technologies, BIM framework, ontology

takže keď ho zverejnia na konfere, a bude ho niekdo chcieť, rád pošlem.

zatiaľ prosím zabíjajte ten bezodný slovenský cynyzmus a beznádej kladivom po hlave
Pinka R.

Reformný zámer pre ISV bol včera schválený bezo zmien.

Kvízová otázka: čo to spraví zo slovenským cynyzmom?

Nuž ale, treba sa držať toho čo máme - reformného zámeru, aj cynyzmu. Štúdia k ISV by nemala byť schválená, dokiaľ ministerstvo dostatočne jasne nepreukáže, že pomocou navrhnutého riešenia sa stavebné konanie skráti z (priemerne) 286 dní na 168 dní - tvrdé KPI z ref. zámeru.

… a vraj druhá miliarda na IT sa už minie efektívne …

UA HA HA HA

Richard,

stále si nepochopil o čo tu ide? Skús ísť do Severnej Kórei búriť proti porušovaniu ľudských práv. Ani si neškrtneš, kým porušovanie nebude vadiť väčšine národa.

To isté u nás. Máš pocit, že by väčšine národa prekážalo, že sa míňajú miliardy v IT zbytočne? Miliardy v zdravotníctve, v školstve, v doprave … všade kde sa len pozrieš. Vadí to väčšine?
Odpoveď je - NIE - NEVADÍ.

Ak by vadilo, na námestie by neprišlo podporiť študentov 7000 ľudí, ale 30 000 ľudí.

A keďže to väčšine nevadí, môžeš vyflusať všetku svoju energiu a nič nezmôžeš. Pozri sa na chalanov zo Slovensko.Digital. Sú to hrdinovia doby. A podpora verejnosti? Vlažná, nemastná, neslaná. Áno, niečo sa podarilo. Ale ten korupčný moloch je tak obrovský, tak sofistikovaný, že keby bolo takých hrdinov, akými sú oni, kľudne aj 100 krát viac, stále to nestačí. Pretože jednu hlavu odsekneš, tri nové narastú. Korupčný valec sa netlačí hore kopcom, ale sa nekontrolovane valí dolu kopcom a zmetie zo sebou aj tých, čo by ešte pred rokmi prisahali, že sú neúplatní.

Stojím si za tým, čo som napísal. - Reforma bude schvalena bez mihnutia oka, aj keby ste mali 100x pravdu. - A tak sa aj stalo. Prečo? Lebo národu je úplne u prdele, s prepáčením, že si nejaký strapatý počíta nakradnuté milióny, ako ty počítaš eurá vo vrecku nohavíc.

Čo národ chce, to národ dostane. A národ si už celé dekády žiada takých politikov, čo klamú a kradnú.

Vadí mi to. Strašne mi to vadí. Ver mi. Ale tiež ver, že tým, čo to vadí, sú v menšine. A burcovať tú väčšinu je zbytočné. Predsa vedia čítať. Každý deň sa môžu dočítať v novinách ako sa všade kradne. Ale väčšina je hluchá a slepá. A okradnutá.
Smola.

Buď realista.

Tak jedna realisticka: Dalej sem prosim nepis taketo prispevky.

V zasade si nepridal nic nove (ze to je na prd, to vieme, ved preto sa to tu startlo), cize opakovat to stale dokola netreba.

A uz duplom netreba hovorit tym, co to vedia (ze je to na prd) a rozhodli sa s tym nieco spavit (ci uz realisticky alebo ako rojkovia), ze nic nedosiahnu. Je to predpoved, nie fakt. Navyse je to predpoved, ktora napomaha tomu, aby sa naozaj nic nestalo (tzv. “self fulfilling prophecy”, vid Self-fulfilling prophecy - Wikipedia).

Ale ak mas zakulisne info, kludne vynasaj. Mozno sa nestane nic, alebo sa toho mozno chyti nejaky vysetrovatel. Tot moj realisticky postoj. Narod som aj ja (presnejsie teda: aj ja som sucastou naroda). :slight_smile:

5 Likes

http://www.mindop.sk/comments/comments/add

Preco si neprilozil ruku k dielu, ked naznacujes, ze mas s tym skusenosti?

Nakoľko na naše infožiadosti opakovane dostávame zamietavé stanoviská od pracovníkov ministerstva, poslali sme v piatok (5.5.2017) otvorený list ministrovi dopravy Arpádovi Érsekovi. Žiadame ho, aby zverejnil kompletnú dokumentáciu k obom projektom MDVaRR (nielen štúdiu k ISV) a umožnil k nim odbornú diskusiu.

Otvorený list: https://drive.google.com/open?id=0B7xRFSPoK71RRmJLVGE1X3VySkk
Tlačová správa: https://drive.google.com/open?id=0B7xRFSPoK71ROFRRazRXNnYtTjQ

4 Likes

To patrilo mne? Zartujes? Ako podla Teba vyzera “prilozenie ruky k dielu” v situacii, ked je viac informacii v rezime utajenia, ako tych dostupnych?

Pozdravujem,

zo zvedavosti som si pozrel prilozeny subor .xls ku ISV. Ma obsahovat vypocet navratnosti investicie. Vidim v nom zaplavu cisel, ale priznavam, ze im nerozumiem. Chyba je v prijimaci, ci vysielaci? Neviete mi niekto poradit?

Ďakujem ujovi Kolobežkovi Inkognitovi za jeho názor, aj keď pesimistický a zúfalý. Ale aj to je pohľad na vec.

každopádne ja sa od diskusií o tom, či to má či nemá zmysel dištancujem - strata času. Očuj šéfe, ak plačeš nad rozliatym mliekom, ok , ale ostatných k tomu nenúť - a pomôžeš veci.
Ja sa budem snažiť ako viem… a verejnosť .- masová podpora ? budem sa snažiť burcovať v rámci možností. …
nebude mať záujem podporiť ? v tom prípade na to
1/ budem poukazovať
2/budem to zosmiešňovať a najma kritizovať, a to stále a opakovane
3/obecne nemám problém to vysvetľovať ako “zaprdkavenosť sprostého slováka - voliča, balíka, ktorému slama trčí z uší” … a silno napadať takýto postoj (byt mnou, pokutujem nevoličov napriklad za to že sa do politiky nestarajú - nech je z toho aspon prospech
takže to k tvojmu pohladu… a už to nejdem rozoberať lebo - zbytočné …mám inej roboty na halve dosŤ…

momentálne som na doporučenie rektora čvut v pracovnej dočasnej skupine “stavebnictví 4.0” kde o inými odborníkmi z praxe a verejnej správy nezávazne diskutujeme a spisujeme problémy, ktoré treba prekonať pre plné využitie IT technologií a digitalizáciu stavebných procesov. (aj potenciálne problémy či hrozby vzniklé až po digitalizáciiä… čo sú skúsenosti z prvej ruky a zlato…
následne sa bude tvoriť dokument ktorého cielom je špecifikovať ciele pre tvorbu pracovných skupín vo vede a výzkumu – tzn. príprava na alokáciu financií pre vedecké-výzkumné ale hlavne vývojové tímy riešiace niektorý diel projektu

…ďalej sa ideme pozreť s niektorými kolegami na vec a spísať náš postoj za slovenských vedcov na čvut
k veci Slovenského informačného systému výstavby na http://www.mindop.sk/index/index.php?ids=36301&prm2=209425

ps.: o akej reforme si to písal ? nech rozumiem terminologii. … poviem ti ako to pojde na strane CZ : skupina profesionalov z praxe a vybraných z štátnej správy bude tvoriť pozíciu pre kritiku a úpravu stávajúcej legislatívy, aby ju menila potom, čo sa vytvorí logický koncept. Zákon musí kopírovať súčasnú úroveň technológie a brať ho do úvahy, nikdy nie naopak (čo ukazujú historické skutočnosti) … nie je možné najprv vytvoriť novú legislatívu týkajúcu sa stavitelstva a potom tvoriť digitálny koncept na základe zákona a ak toto niekdo v štátnej správe SR nebude chcieť chápať, budem to tvrdo napadať, lebo to je politicky motivovaný nezmysel …

takže toto je môj postoj

všetko robím v zmysle princípov JFK
a na základe inšpirácie literárneho diela Hra so sklenenými perlami H.Hesse 1943. život je radosť, využite ho kým sa nezprdlikavíte v domove dôchodcov

tuším sa na to pozriem hlbšie a urobím z toho podrobnejšiu analýzu, keďž sa návratnostiam investícií odborne venujem.
možno z toho bude pekný článok…

Len pripominam ze verejne pripomienkovanie studie, priloh a CBA je TU a je to mozne pripomienkovat do 16.5. 10:00 To je zatial jedina forma dialogu, ktoru Ministerstvo pripusta. Tak ju treba vyuzit. Napriklad by bolo dobre zozbierat vsetky pripomienky z otvorenych listov, infoziadosti, a diskusii a uploadnut im to ako pripomienky. Podobne ak neruzmieme cislam - sup pripomienka. Tymi pripomienkami sa budu musiet zaoberat (rozbehli proces a musia sa ho drzat). A dopredu sa ospravedlnujem ze mam cas iba na tuto poznamku a nie na pracu samotnu. :smiley: .

1 Like

Zial toto byva caste v nasich zakonoch … Caste nevykonatelne predpoklady … Je tazke niekoho presvedcit co ma byt prv a co sa ma prisposobovat. Casto to pripomina debatu o vajci a sliepke.
Ale uplne najvacsim problemom je sposob uvazovania politikov, ktori stavaju priority a ciele.
Ti vobec nevnimaju previazanost procesov a IT infrastruktury, ktora ich ma podporovat. Nevnimaju, ze zmena procesu je aj zmenou v IT a preto uvazuju bud o IT (podme robit projekty = minat peniaze, lebo je ich hromada), alebo o procesoch (podme menit zakon, lebo treba riesit nejake kompetencne zmeny) …