Informacny system vystavby - ISV

Áno, na tomto celom má podľa môjho názoru svoj podiel aj iný ústredný orgán ako ÚpÚPaV SR.
:see_no_evil: :hear_no_evil: :speak_no_evil:

Nedávam to za vinu jednotlivým zamestnancom, ale politickým obchodom a ich reprezentantom.

1 Like

A presli dalsie 4 roky a nic nove pod slnkom, opat ziadne riesenie pre stavebne urady, nadalej im zostane excel, ceruzka a papier

1 Like

V skratke:
“S veľkou radosťou Vám oznamujeme, že 1.4.2024 možno splníme to, čo máme plniť od roku 2018 (formuláre a el. komunikácia medzi OVM) a máme to povinnosť aj teraz a nepotrebovali sme na to ani zmeniť stavebný zákon, ale to by sa :poop: ťažko predávalo”.
“A ak sa nesplnia naše nereálne predpoklady, tak je to pretože lebo”.

1 Like

Buď sú ti ostatní všetci úplne neschopní … alebo to bude ozaj základná, rozumej najzákladnejšia funkcionalita … Portál za 3 mesiace (z toho jeden vianočný)… možno ak už majú napísanú a jasnú informačnú architektúru a na nejakú existujúcu platformu potrebujú len toto nahodiť (bez nejakých programovacích blokov) … .ak je ale jej tvorba súčasou obstarania tak skúsení architekt bude len toto robiť mesiac a keď začnú diskutovať s ľuďmi z praxe zistia, že na 40 % potrebnej funkcionality zabudli alebo sú potreby iné ako ich navrhli … Ale nasadiť do portálu štátne formuláre v takom krátkom čase dokáže len niekto kto to už robil a nie raz… Ak vyhrá niekto s najnižšou cenou a nulovou skúsenosťou, tak bude tie integračné dokumenty z NASESu čítať celé týždne, kým ich pochopí … Odhadované trvanie integračných prác 1 mesiac … ako vravím, buď sú ostatní neschopní …
Môj odhad je, že toto sa asi celé zahodí … a bude sa “to” robiť nanovo a nie ako výskum :D. Nemá to podporu nikde okrem politikov Sme rodina …

1 Like

Presne tak, akurat si pripravili tunel, ktory dufam nezrealizuju resp. ak nieco zrealizuju, tak sa to hodi do kosa. Proste dalsie zabite roky ore stavebne konania

Z volebného programu SME RODINA:

…Zároveň je dôležité a potrebné urýchlene začať pracovať na rekodifikácii stavebného práva. Po všetkých novelách sa slovenský stavebný zákon stal neprehľadnou motanicou ustanovení.
Presadíme teda nový stavebný zákon, ktorý uľahčí realizáciu všetkých typov stavieb.
Žiadateľ podá jednu žiadosť, ostatné zaistí príslušný stavebný úrad…

:smiley:
No úžas… V oblasti IT chcú zabezpečiť, aby sa dodržiavali pravidlá ktoré nedodržiavajú… napr.
obchádzanie doložiek pri tvorbe legislatívy.

1 Like

HLAVNE POTICHU … :shushing_face:

Verejné pripomienkovanie dokumentácie k projektu „Zabezpečenie technologickej vrstvy informačného systému územného plánovania a výstavby (IS UPV)“

Treba skrolovať aaaaaaž dole dole na stránke v časti “O úrade”, aby som zistil, že pripomienkovanie projektu je možné do 3.10.2023 :shushing_face:

1 Like

Projekt je napísaný na “zabezpečenie technologickej vrstvy pre etapu 1”, čiže výlučne na nákup HW.

To je samozrejme nezmysel, keďže ciele projektu sú “zaviesť stavebnú legislatívu do prage…”, “vytvoriť a udržať digitálny obraz krajiny…”, “poskytnúť IS pre územný plán…” - spôsob dosiahnutia týchto cieľov má byť v dokumentácii popísaný celý.

Podobne to aj uvedieme v pripomienkach.

Pozitívne je, že v informácii o verejnom pripomienkovaní je kontakt, s Tónom Jánošom som volal, ponúkol mi možnosť osobného stretnutia a prediskutovania našich pripomienok (to je pokrok!). Zdá sa, že aj Mirri a ÚHP mali podobné pripomienky, odporučil som mu spraviť aspoň jedno verejné prerokovanie, kde by sa všetci záujemcovia mohli stretnúť a otázky prebrať s úradom spolu.

3 Likes

Nie je možné využiť Vládny cloud?

Dobrá otázka, pošli pripomienky. :wink:

Take typicke slovenske, informacny system sice nemaju, ale idu ako prve nakupovat hardware

2 Likes

Toto je normalne ako cez kopirak z OPISu. Kym sa IS vyobstarava, bude treba HW upgrade.

napisali ste to presne - kopia OPIS projektov…
Ked nemam nadizajnovane apky a nefunkcne poziadavky neviem dat ani HW, ani systemovu architekturu. Vsetko sa odvija od fukcnosti aplikácie a pozadovanch integrácii. Samozrejme umocnene bezpečnostou a prevadzku …
To je co za HW ? Ak by mal byt na DEV a TEST prostredie … da sa pochopit …

Ak je to na ostry system, ktorý sa využije az v po 3 etapach (vieme uz kolko je to rokov ?), tak HW môze medzitym zostarnut … Co s ročnými servisnými poplatkami počas rokov čo sa to nepoužíva ?
Prečo to nejde dať ani na ten hybridný Oracle Cloud, kde sa dnes už umiestnujú systémy, ktorým nevyhovoval vládny cloud ? (napr. všetky RUVZ / UVZSR - a tam sú inak citlivé dáta) … Prosto samé otázky.

Akože “IS nemajú”? Veď TUKE v rámci “výskumu” robia analýzu/návrh, registratúru už kúpili, s Nasesom uzavreli zmluvu na nové formuláre.
Imho majú aj ďalšie aktivity, aj presný plán minimálne do 1.4., len to nechcú ukázať.

tak by som čakal nakreslenú a popísanú aplikačnú architektúru … to akoby som povedal, že už som kúpil balkónové dvere, na strešné okná mám predbežnú objednávku (ale bez rozmerov) a … ale plán čo by som dal do ruky murárom nemám …

2 Likes

Založil som topic na RF hodnotenie tohto projektu: Red Flags: Informačný systém územného plánovania a výstavby (IS UPV)
Draft hodnotenia som poctivo spravil podľa dostupnej projektovej dokumentácie…

Doplňte tam prosím čo som prehliadol. (pripomienka: RF hodnotenia sú formou wiki, editovať môže každý)

1 Like