Informacny system vystavby - ISV

Aby som uviedol veci na správnu mieru. Som podporovateľom a popularizátorom informatizácie ako takej (to čo má prospech pre spoločnosť pri zachovaní trvalo udržateľného rozvoja spoločnosti …). Neznamená to však, že budem podporovať, aby každý používal namiesto kalkulačky MathCad, alebo aby deti simulovali búračky angličákov v Ansyse. Je to v tejto dobe neúčelné, nehospodárne a utopistické.
Aspoň že ten Hyperloop medzi Viedňou a BA funguje.

3 Likes

možno ten hura system je naivný … a tiez som ho tu kritizoval …
Ale ked sa obzriem dozadu, už v roku 2010 bol pokus , potom sa to tiahlo niekoľkými neúspešnými pokusmi o projekt a neúspešnými pokusmi o novelizácie zákona a výsledok je za 13 rokov veľké nič, a minutých niekoľko miliónov na štúdie…
Takže … možno je dobré že sa veci začali hýbať, … niečo bude treba možno poopravovať, niečo odtečie do vrecák (akurát to nebude tak nahulváta ako za Smeru), ale aspoň sa to pohne …

Bude to stáť neúmerne veľa a bude to trápenie na roky (hodnota za peniaze :slight_smile: vplyvy na rozpočet :slight_smile: vplyvy na iné systémy verejnej správy :slight_smile: metodika :slight_smile: harmonizácia údajov :slight_smile: hardware vybavenie :slight_smile: …).
Elektronické mýto je oproti tomuto totálny amaterizmus … ako povedal pán bývalý minister pri emisiách v kancelárii GP “Ten … je totálny kráL, aj toho … oholil”

Ja rozumiem, ale 13 rokov iné pokusy zlyhavali (vyplieskali sa miliony a riešenie sa nepriblížilo ani o krok) . Len toto diskusné vlákno tu je od decembra 2015 (7++ rokov tu len diskutujeme)… tak aká je teda správna cesta ? a kto nás ňou prevedie ?

Spravna cesta je nekradnut, nerobit VO na jedneho vopred dohodnuteho vitaza, nerusit tender ak by vitaz mal byt iny, ako vopred dohodnuty, nenapadat VO z dovodu “ked mne zdochla koza nech zdochne aj susedovi”, mat biznis uzivatelov, ktori vedia co je potrebne, co chcu a vedia napisat zadanie a pripravit podklady. Celu krajinu brzdi hlavne korupcia a nekompetentnost. To co robi MD je cesta do pekla a narobi vela skody a nevyriesi ziaden problem, okrem toho, ze sa niekto obohati a hlavne stat sa stane totalne zavisly od realizatora a prevadzkovatela (uplne opacny smer ako deklarovali ked nastupovali)

4 Likes

Súhlas … len toto čo si napísal nie je ziaden konkrétny návod typu, kto ma co kedy spravit aby sa to pohlo. A kto tieto tasky bude garantovať a dozerať (prevedie) …
Takze to tým pádom spadá do polohy nice-to-have resp. utopckej predstavy. A sme tam kde sme boli.

Návod nemáme a roky iba diskutujeme. Kedze som sa chvílu tej problematiky aj analyticky záčastnil ešte v roku 2012, tak mám predstavu o akej komplexnej množine komplexných podmnožin problematík sa tu hovorí… (ano je mi smiešno ak si niekto myslí že za rok vyvinie SW ktorý toto porieši).
A ak dnes niekto hovorí že bude všetko chodiť k aprílu 2024, tak to znamená, že už minimlálne polovica ak nie 2/3 funkconality je vyvinutej ( je? ja netuším, moc to už nesledujem ) … Aby sa stihlo nasadenie do PROD v marci 2024…

Medzitým ten úrad ale nová vláda zruší a práce zastaví … :slight_smile: takže vlastne ani nie je čo kritizovať, ani na čo sa chystať reviewovať či tešiť.

Toto je za mňa ešte väčší problém ako korupcia. Všetky projekty presahujúce 3 roky nemajú žiadnu šancu na úspech (pol roka pred a pol roka po voľbách sa nerobia kľúčové rozhodnutia a IT stagnuje - teda až na známe prípady ktoré už rieši NAKA). A nová garnitúra vždy príde s “prehodnotením” čo zaberie rok … a potom zruší tie projekty, ktoré chce robiť inak …

Ano, zmena vlady je v SK statnom IT hodne velky problem, pretoze sa meni koncepcia, novi prehlasia, ze to co sa robilo pred volbami je nanic, potrebujeme audit, vymenime ludi, kym sa zorientuju a zacnu aj naozaj nieco robit prejde rok, potom vymenia cast dodavatelov, kym sa ti naucia … takze suma sumarom realne sa robi 2 roky a 2 sa preslapuje. Lenze Holy toto nevyriesil, jeho projekt bude jeden z prvych co bude zauditovany a pozastaveny o tom som presvedceny. Ale podla mna to suvisi s tym co som napisal (korupcia), pretoze ak by sa nechceli presmerovat penazovody, tak by sa dlao odpolitizovat IT, dalo by sa aj odborne pracovat, nemusel by sa ludia menit, nemuseli by sa prehodnocovat, pretoez toot vsteko sa robi za ucelom presmerovania tokov

https://www.slov-lex.sk/legislativne-procesy/SK/LP/2023/74

Pôvodne ten softvér mal riešiť aj územné plánovanie … ak to aj naďalej platí, tak je tu nenápadné MPK…(do 9.3.)

Áno má. A keďže nevedia vyriešiť časť výstavby, ktorá je značne komplikovanejšia, tak svoj biznis plán vyriešia skrz územné plánovanie (podľa návrhu majú byť územné plány digitalizované podľa zákona do 2032). Čiže ak je výstavba bytostne závislá (automatizované posúdenie tak ako ho predstavujú; povolenie do 40 dní a ohlásenie na druhý deň) od podkladov územného plánovania v digitálnej podobe, tak stavebné povolenie do 40 dní (vo všeobecnosti na území celej SR; čiže nie skúšobne) bude platné najskôr 2032… ak všetko dobre pôjde…

Čiže stále deklarovaný zámer zrýchlenia povoľovacích procesov v roku 2024 (predtým september 2021 podľa PVV) je hrubé zavádzanie a klam.
Čo sa týka problémov výstavby (nevysporiadané pozemky, oddelené vlastníctvo pozemku a stavby, personál, údajová základňa, AIS a pod.) v princípe nie sú riešené vôbec.

1 Like

A MIRRI furt nič. A plán obnovy nič. A princípy informatizácie furt nič. Iba navýšený rozpočet pre ÚÚPAV (čítaj nahého z Londýna).

Zmluva o spolupráci Úrad pre územné plánovanie a TUKE

“Prieskum počtu jednotlivých úkonov vykonávaných zamestnancami Stavebných a obecných úradov, štatistické spracovanie, interpretácia údajov”

Zmluva o dielo Úrad pre územné plánovanie … do 31.01.2023, čiže už by mohli mať výsledky …

Toľko, ako dali na štatistické zisťovanie “Prieskum počtu jednotlivých …” nedostal Zvolen na celý rok fungovania stavebného úradu …

1 Like

Robit vyskum a PoC 14 mesiacov za 8M EUR to by bral kazdy. K realnej realizacii a nasadeniu bude este daleko a to budu ine peniaze

1 Like

Ja som tú vyhlášku aj pozeral ešte počas MPK, ale teda o IS / informatizácii som tam nič relevantné nenašiel. Zle som čítal?

Skúsil si ich vypýtať infožiadosťou?

Nie, nepýtal som.

Ja mám vyžiadané, do pondelka im plynie lehota, môžem následne zdieľať.

1 Like

A zatiaľ v ČR: Dotace 600 mil. Kč na digitalizaci územních plánů – ISVS.CZ | Aktuálně to nejdůležitější o ISVS a eGovernmentu zde na jednom místě.

@susiak oni tam prosím naozaj žijú bez všeobjímajúceho centrálneho systému?

Digitalizacia existujucich uzemnych papierovych planov do digitalnej standadizovanej formy a podpora uzemneho planovania a konani v ramci neho informacnym systemom su predsa dve uplne odlisne veci