Informacny system vystavby - ISV

Toto je jasne najslabsi clanok v sucasnej vlade:

S týmto pánom bude ešte veľká zábava. Som zvedavý na ten jeho URBION. Vzdušný zámok bez konceptu. Očividne nemá žiadny šajn o dátach vo výstavbe, ako funguje konanie a čo sa vlastne rieši pri povoľovaní. Ak je zákon naviazaný na takýto SW, tak ani táto vláda neuspeje. Aj pri VO si vymyslel nejaký soft (zákon naviazaný na soft). Podľa nového zákona VO sa má postupovať od augusta 2021 :smiley:. Však podľa programového vyhlásenia vlády bude plná elektronizácia do októbra-novembra 2021 :smiley:.
Títo ľudia drogujú ešte viac ako tí z predchádzajúceho obdobia. A stavebný zákon do októbra 2020 :smiley:

2 Likes

:smiley:
blázni (myslím tvorcu legislatívy)… ani netušia čo robia…

Jedn ani nevie co si ma mysliet o tychto navrhoch. Beriem to tak, ze mozno to aj mysli dobre, ale bud nevnima celkom realitu alebo vie, ze sa ho tykat uz nebude. takez mame tu dalsi navrh sj IT systemu pre stavebne konania (Urbion), niekto nieco vie o jeho pirpave alebo je to ako Colombova zena, vsetci viem, ze je, len ju nikto nevidel?

2 Likes

Ziadne info som nenasiel. Nerobi to pre nich MIRRI cez tu statnu firmu? :smiley:

Vyzerá to tak, že pán Holý je v možnom konflikte záujmov.

Lansky, Ganzger & Partner Rechtsanwälte, spol. s.r.o.
NOESIS Strategies, s.r.o.
Brayton&Co.NXT, s.r.o.
Braytonchain Lab, s.r.o.
Bit.NXT International LLC
Datafield Lab s.r.o.

A to má úrad vlády na starosti boj proti korupcii? :slight_smile:

Čo majú tieto firmy so Stavebným zákonom?

Keďže sa stavebníctvu a výstavbe venujem profesionálne, zaujímam sa aj o chystané zmeny v stavebnom zákone. Prekvapilo ma, že pán vo videu rozpráva o veciach, ktoré som nenašiel nikde na nete (rozhovory, konferencie, vyhlásenia a pod. - proste nikde). Profesijné organizácie, obce, mestá, podnikatelia a neviem kto všetko rozpráva, že neboli pri príprave a nikto s nimi nekomunikoval, aj keď sa ich to bytostne dotýka. A pán JUDr. Jacko rozpráva o zákone a o IS ako o hotovej veci. Tak som sa pozrel na ORSR a FOAF a trochu na nete. A ahaho! Jacko, Holý v jednej firme. Oblasť pôsobenia - stavebné právo, nehnuteľnosti, verejné obstarávanie, obchodné právo … (zákon VO a stavebný zákon?) a predmet činností v ostatných firmách celkom blízky informačným technológiám (preto ten URBION?), alebo aj realizácii stavieb (byty?). A JUDr. Slávik im chýbal do portfólia, tak preto bol/je v pracovnej skupine?
Nemyslím si, že je to vrchol transparentnosti.

2 Likes

URBION

DIGITALIZÁCIA V STAVEBNÍCTVE

MPK
https://www.slov-lex.sk/legislativne-procesy/-/SK/dokumenty/LP-2021-226
https://www.slov-lex.sk/legislativne-procesy/-/SK/dokumenty/LP-2021-218

Hura a sme tam kde sme boli pred 15 rokmi … tomu sa povie vyvoj po spirale

Prosim vas to co je za koncept “prihlasi sa svojou postovou kartou”?

Koncept Urbion, cele MD ma svoje vlastne koncepty a kasle na ine (ved Posta patri pod MD)

tak zarazilo ma nasledovne: Bude zavedený nový druh poplatku za službu poskytovanú v novom informačnom systéme ÚPAV pre všetky typy stavieb v max. výške 1,25 % z ceny diela vo výkaze výmer.

Co to znamena ? Privatizacia stavebneho konania ? Vyberie sa firma co to urobi, bude prevadzkovat a dostavat peniaze zo stavebnych konani ?

2 Likes

Je to novy navrhovany úpoplatok za stavebne konanie: Stanovisko k zverejnenému novému stavebnému zákonu: Napriek nedostatku môžu stavby výrazne zdražieť | Inštitút urbánneho rozvoja Nikde nie je povedane, ze je to za informacny system, ci? Podla mna to ma byt prijem statneho rozpoctu, stavebne konanie ma robit stat a nie obec ako doteraz, ako s nim stat nalozi to je uz druha vec. Ako zabezeopcia novy IS, ktory sa nepodarilo urobit za 20 rokov? Nuz moda je zalozit “statnu firmu”, ktora to urobi a dat jej to samozrejme bez tendra (okukali od MIRRI?) … nuz je otazne coi bude vola takyto zakon schvalit, poplatky narastu neumerne, ale vonku su tiez vysoke, akurat maju ine platy aj ceny domov a bytov, takze podla mna zatial u nas neunosne. Chut zvysovat dane a poplatky nechyba

Všetko tomu nasvedčuje. Z rozpočtovej doložky:

Financovanie návrhu bude zabezpečené

  • čiastočne prostredníctvom štátneho rozpočtu (v r 2021 je zdrojom kapitola Úrad vlády SR v rámci Štátneho rozpočtu na rok 2021) a následne
  • spolufinancovaním prostredníctvom prevádzkovateľa IS ÚPaV (akcionári: štát, investor).

Predpokladané spolufinancovanie

  • súkromných investorov – majoritným podielom a
  • štát – minoritným podielom.

Tieto fin. prostriedky budú použité na vytvorenie, rozvoj a prevádzku IS.
Odhad nákladov na vývoj a prevádzku nového informačného systému ÚPaV je realizovaný v zmysle Vyhlášky č. 85/2020, ktorá detaile špecifikuje metodiku a formu odhadu celkových nákladov vlastníctva tzv. TCO.)
Spôsob financovania a obchodný model budúceho IS je navrhnutý v súlade s princípom rozpočtovej neutrality, čo v prípade IS ÚPaV znamená, že všetky priame ako aj vyvolané náklady na IS bude znášať prevádzkovateľ IS ÚPaV zaradený mimo sektor verejnej správy.

2 Likes

no to nas neschopnost MIRRI vyjde draho. Ale hlavne sme usetrili

1 Like

Wau, aky inovativny biznis model, cize stavebnici sa budu povinne skladat sukromnikovi na prevadzku (a zarobok) zakonom povinne prikazaneho sukromneho systemu? Vidno ze stevko nahy je z biznisovo orientovanej strany :frowning:

1 Like

Ozaj, nemohla by dane a odvody vyberat firma/investor, co urobi IS na vyber dani a odvodov, doda pracovnikov na vyber a kontroly a zoberie napr. 2,5% z vybratych dani a odvodov a ostatne posle do statneho rozpoctu a poistovniam? Ved takyto model sa da urobit takmer vsade. Akurat by ma zaujimalo ako tendruju investorov.

2 Likes

presne ako mýto

2 Likes

Ano, zabudol som dat uvodzovky “inovativny”. Presne ten isty biznis model.

“Sokuje” ma ta odvaha tejto protikorupcnej vlady naviazat odmenu prevadzkovatela na parameter, ktory dosiahne vdaka vynuteniu zakonom a nema absolutne nic spolocne s kvalitou.

3 Likes