Informacny system vystavby - ISV

V podzemí jednej z budov na Wallstreet sa konala super tajná schôdzka.
Soros hovorí scientológovi - ak “strapatý” získa ISV, bude bohatší ako ja ?!?!
Scientológ odpovie - To sa nestane. Založím S.D.

Ina schodzka sa konala v pivnici v Bratislave (nepouzijem hanlivy nazov aky sa pouziva v stred a vychode SK) a riesili preco je eGov v SK v takom stave v akom je. Pretoze jeden vie vymysliet projekt, druhy pripravit podklady, treti vyhrat, stvrty napadnut, piaty zrusit a ked sa to nepodari, tak ten stvrtu pozna siesteho, ktory vie dohodit siedmeho ktory to za 30% dokaze naprogramovat, ale nema uz presne informacie o tom vo to ma byt a je to len subdodavatel v tom lepsom pripade 2. v poradi. A potom pride osmy a hodnoti zamery, projekty, napomoze k zruseniu dalsich projektov ktore sa piatemu nepodarilo a po 2 rokoch situacia v globale je v stave, ze nemozno pivedat, ze eGov je aspon o trosku v lepsom stave ako ol pred 2 rokmi, skor naopak. Nuz tak potom si je potrebne povedat co bol ciel a co sa malo dosiahnut a povedat co sa dosiahlo, pretoze ked citam, ze S.D. usetrilo peniaze, tak sa pytam kde su tie ustrene peniaze, co sme za. ne dostali a ako to komu pomohlo ( postavili sme za to nieco? zaplatilo sa viac penazi napr. do statnej kasy, islo viac penazi do skolstva ci zdravotnictva, pritiahli sme schopnych ludo aby zostali doma atd.)

Na toto si davame extremny pozor napriklad. Lebo tie peniaze sa urcite neusetrili. Oni sa skor nevyhodili von oknom. Priklad? Jano Suchal - Dobrá správa: Mobilnú aplikáciu za 130 tisíc...

Toto je z môjho pohľadu fakt OPISom pokrivený pohľad na svet, konkrétne že “informatizácia” = veľké projekty = roky nič a potom veľký tresk.

Či bude “1 kus” Informačného systému výstavby je nepodstatné - presnejšie, je to jedna z alternatív (a už deviaty rok sa nejako neujala). Realizačné ciele, ktoré sa majú dosiahnuť, sa v pohode dajú (a ja si myslím že musia) robiť po menších častiach.

Napr. okamžite sa dá vytvoriť metodika o náležitostiach žiadostí (vlastne už asi aj existuje, viď. vyhlášky v návrhu zákona z 2015). Na základe toho môže ministerstvo spraviť el. formuláre - ach nie, to už vlastne podľa zákona malo byť spravené!

Metodika pre el. verziu projektovej dokumentácie detto. Nepochybujem, že o toto sa budú projektanti veľmi zaujímať a aj ak všetci zúčastnení budú mať dobrú vôľu, tipujem že hodne dlho potrvá, kým sa utrasie dobré riešenie. V súčasnosti podľa zákona každú žiadosť môžem podať v el. forme vrátane príloh (ak je v zákonoch o ÚP a výstavbe nejaký povinne papierový proces, dajte niekto prosím vedieť). Čo s tým na stavebnom úrade spravia? Vytlačia si na A2? (Asi by ma skrátka poslali preč.)

Stanoviská dotknutých orgánov sa majú vypracúvať/zasielať elektronicky už teraz podľa zákona o eGov, pokiaľ žiadateľ má aktivovanú schránku - to je napr. pre právnické osoby vždy. Ktoré orgány to robia (či vôbec technicky zvládajú robiť)? Nakoľko táto vec reálne pomohla? (Je na tom založená podstatná časť úspor podľa CBA.)

Že ministerstvo nemá ani poriadne štatistické údaje čo sa na stavebných úradoch deje (tak sa to píše v štúdii) to môže zachrániť iba centralizovaný IS?

Atď…
Ozaj už aby sa zrušilo to VO a môžu začať. :wink:

Len veľmi skromná poznámočka -
je tu na platforme niekto, kto pracoval s projektovou dokumentáciou? Niekto, kto si musel naštudovať projektovú dokumentáciu od výkresu situácie, až po detail zateplenia?

Tvrdím, že ak úradníkovi zoberiete papierový výkres stavby, ktorý si mohol rozložiť na stôl, vedľa neho si mohol rozložiť ďalší, a veľmi rýchlo naštudovať ich obsah, prípadné rozdiely, súvislosti atď., a nahradíte dokumentáciu iba elektronickou na monitore, kedy bude musieť zoomovať kolečkom na myši a preklikávať do zbláznenia, aby si ju naštudoval … jeho práca sa spomalí. Výrazne spomalí. Projektant ušetrí na jej tlačení, ale úradník ju bude dlhšie preklikávať …

A keď úradník príde počas konania na miestne zisťovanie, kde sa bežne do dokumentácie nahliada účastníkmi konania, po novom im povie - nemám vám čo ukázať, výkresy mám na monitore v kancli …

A keď úradník príde počas štátneho stavebného dohľadu na stavbu a povie, ukážte mi projektovú dokumentáciu, aby som vás mohol skontrolovať, dodávateľ stavby povie, že ju má doma na monitore …

To je len jeden z množstva príkladov, ako neboli domyslené úplne základné veci.

1 Like

A sú tam aspoň tie 2 veci čo som spomínal vyššie - že podania musia byť povinne elektronické, alebo že projektová dokumentácia nie je iba príloha podania, ale vopred ju povinne jej zhotoviteľ (skoro vždy rozdielny od žiadateľa) elektronicky musí nahrať do ISV?

Ak sa nemylim, okrem ustaniveni, ktore napisal squeez, sa v pripravenych zakonoch uz ISV viac nespomina.

Stavebne konania potrebuju interne solidny IS na riadenie konani, ktory nemaju. To nie je len o elektronickej komunikacii, to je len male epsilon a navyse naozaj nie vsetko ma zmysel aby bolo len v el. forme a mne sa zda, ze cely system sa prezentuje ako len el. podania a ich spracovanie, ale to je hlave interna praca uradov

U mna na stavbe mal tablet aj robos sefcigan Karol H. a ukazoval mi ako mu stavbyveduci vysvetlil ze vykope okolo domu drenaz. Tak snad to zvladne aj uradnik z ministerstva s tabletom a nebude fnukat ze to ma v kancli na monitore.

1 Like

Ešte šťastie, že ste nám poradili ako na to. Študovať dokumentáciu na tablete, to je presne to, čo stavebné úrady potrebujú. Nechcete ísť šéfovať sekcii? Zabezpečili by ste kontinuitu …

1 Like

onedlho na uradoch.

1 Like

1000 x like :heart:

Dosť nereálne foto. Za tabletom na urade bude pani pred dochodkom, ktorá doteraz nezistila, ze namiesto medzernika ma pouzivat tabelator.

image

Ja neradim, len som uviedol pouzivatelsky priklad, ktorý fungoval a s jeho vysledkom som bol spokojny.
Sefovat sekcii urcite neplanujem, snazim sa robit iba veci ktorym rozumiem a mam na ne akutaku kvalifikaciu.

Postupne nahradenie ludi neschopnych drzat krok je nutnou sucastou zefektivnovania procesov.

Ci radsej pockame nez dotknuti uradnici postupne odidu do dochodku a az potom sa zacneme bavit o tom, ci by sa to nedalo aj zlepsit / urychlit? :sunglasses:

Najpv by za nich musela prist nahrada mladymi a tych tam len tak lahko nedostanu kym budu informacie na papieri, v hlavach a v exceli

Btw. z ministerstva mi odpovedali, že aktuálna viazanosť ponuky je do 30.6.2018.

1 Like

Včera bola štúdia ISV predložená na schválenie “per rollam” riadiacemu výboru PO7 OPII.
Štúdia sa od decembra nezmenila. ÚHP k nej dalo negatívne stanovisko. Naše je tiež známe.

Dostalo sa k nám:

Vážení členovia riadiaceho výboru, vážení pozorovatelia,

v mene predsedu Riadiaceho výboru prioritnej osi 7 Informačná spoločnosť Operačného programu Integrovaná infraštruktúra Ing. Petra Pellegriniho - podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, si Vám v prílohe v súlade s čl. 6, ods. 9 Štatútu a rokovacieho poriadku Riadiaceho výboru prioritnej osi 7 Informačná spoločnosť Operačného programu Integrovaná infraštruktúra, dovoľujeme na vyjadrenie zaslať:

  • Zámer národného projektu Informačný systém výstavby - žiadateľ Ministerstvo dopravy a výstavby SR, vrátane Štúdie uskutočniteľnosti.
  • Zároveň Vám predkladáme na vedomie návrh vyzvania.

Dovoľujeme si Vás požiadať na základe písomnej žiadosti žiadateľa Ministerstva dopravy a výstavby SR (príloha emailu) o vyjadrenie súhlasného/nesúhlasného/zdržania sa stanoviska k zámeru národného projektu „Informačný systém výstavby“ a jeho možného financovania v rámci Prioritnej osi 7 Informačná spoločnosť OPII v predloženej podobe štúdie uskutočniteľnosti. Pre informáciu uvádzame, že znenie štúdie uskutočniteľnosti v prílohe je totožné s už predloženým znením štúdie uskutočniteľnosti zo zasadnutia Riadiaceho výboru PO7 OPII, ktoré sa konalo dňa 12.12.2017.