Informačný systém REGISTRATÚRA (eREG)

Ta cena to je nejaka sranda?? To je naozaj tak??
To maju take zlozite procesy ze sa im workflow neda prisposobit alebo tam chcu aj briliantove klavesnice?
Doplnene:
FU uz som sa zlakol. To by bola naozaj premrstena cena

No a tiez ktore z toho obrovskeho mnozstva obrazoviek to maju byt? Alebo vsetky?

Presne tak

Ospravedlňujem sa aj ja. Už som to opravil.

Vďaka za upozornenie!

je to z vygooglenej výročnej správy. A mne nejde o účtovanie odpisov, ale koľko ich v roku 2019 a 2018 styálo ITčko ako celok.Možno v daných rokoch neobstarávali ziadne nové systémy a iba prevádzkovali to čo mali, ale aj toje nejaký etalón. A iné položky, čo by sa na to dali našiť som tam nenašiel.

Caute, prepacte, trosku mi chyba kontext – upozornujem, ze citam len tento thread, ale tak tipujem, ze spravna odpoved je: vyhlaska nedefinuje len graficky navrh, ale aj metodiku, akou sa ku grafickemu navrhu dostanes, ktora zahrna pracu s pouzivatelmi (tzv. UX).

debata nebola o grafickom navrhu ani o tom ako sa k nemu dopracovat ale o tom ze tento projekt ho nema. A hovorim ze riesit graficky navrh pred zaciatkom analyzy v case studie nedava zmysel. A ze je teda vo vyhlaske zle zaradeny.

Možno trochu Off-topic otázka: zaujímal by ma všeobecný názor na ich požiadavku “integrácia na DMS”.
Častokrát sa s touto požiadavkou stretávam a rozum my to nejako neberie. Registratúra má aktívne kontrolovať prístup k jednotlivým záznamom na základe stavu záznamu, role používateľa (spracovateľ záznamu, správca registratúry), značky, lehoty uloženia, bezpečnostnej kategórie,… všetko sú to veci, ktoré v danom čase pozná len registratúra. Ak sú záznamy uložené v nejakom DMS, tak ten DMS je brutálny back-door k záznamom, pretože naň registratúra dosah nemá a cez rozhranie DMS sa k záznamom dostane “kde-kto”…

DMS je len ulozisko dokumentov s rozumnymi metadamik aby bolo zabezpecene vyhladavanie a pristupove prava. Tak ako sanony a skrine su ulozuisko pre paapierove dokumenty tak DMS je ulozisko pre elektronicke dokumenty a registratura su zaznamy a informacie nad tym, co je na rom nepochopitelne ci zle?

nIe, zakaldna otazka a problem je, ze registratura je standardny krabicovy sw ktory sa customizuje mna konkretnu implememtaciu, na co sa ma robi design obrazoviek, ved tie nikto v existujucej registrature menit nebude äto akoze na ERP balik, ak budu kupovat statne organy ako standardny balik bude niekto navrhovat obrazovky a potom ich nanuti SAPu alebo inem SW balicku?

Treba sa vratit k pojmom z MOREQ2 - document a record. Dokumentom sa rozumie “dokument”, ktory este nie je registraturnym zaznamom. Je napr. vo faze pripravy napr. koncept, alebo sa aj nikdy registraturnym zaznamom nestane. Dokument manazment system je system kde sa s dokumentami pracuje bez ohladu na legislativu, mozu sa menit, nicit a pod. V momente ked sa dokument deklaruje ako zaznam a sa zaeviduje v record manazment systeme nesmie sa uz menit a platia nan legislativne pravidla - registratura.
Dokument manazment system moze byt zdrojom registraturnych zaznamov v ktorom sa dokumenty vytvaraju a pripravuju pred ich schvalenim. V nom prebehne napriklad jeho pripomienkovanie, revizie, vyladenie a ked je hotovy schvali sa a stane sa z neho po zaevidovani v RMS registraturny zaznam. Potom nastupuje record management - registratura. Registraturny system si ho zoberie “do svojej moci” takze cez DMS.uz nemozes s nim nic robit.
Napr. v cechach maju vymeneny pojem dokument a zaznam, takze u nich vlastne je system spisovej sluzby “dokument manazment systemom” .

prakticky pohlad: registratura je svet nepohodlny a neoblubeny. Ale v prvom priblizeni dokaze robit DMS pre cast dokumentov. Ale okrem nej je svet pracovnych dokumentov, kde je vacsia volnost a dolezita je kolaboracia, verziovanie. A do tohto sveta niekedy pridu dokumenty z podatelne alebo naopak hotove dokumenty odidu do registratury. preto ma zmysel to odlisovat. dlhodobym cielom je aby VSETKY dokumenty( videa, pracovne maily, zapisy atd) skoncili v DMS a aby sa tam riesili prava, registratura potom eviduje len metadata, samotne dokumenty su spravovane v DMS.

Najlepsie je ked registratura nie je “pupkom sveta” ale len backend (front-end pre podatelnu, kde chodia este stale papierove dokumenty), ktory sa pouziva vsetkymi IS, ktore to potrebuju (ak je to samosttany system stojaci tak troska mimo sveta realnej prace, tak vtedy sa stav svetom nepohodlnym a neoblubenym

Registratura je samostatny system ktory spravuje vlastne entity (plan, spisy, zaznamy a ich komponety) tam nesmie byt ziadna cudzia entita a ani entity registratury sa nesmu nachadzat mimo vztahov nakreslenych vo vynose 525. Registraturny system si musi vsetky svoje entity spravovat sam to je jeho uloha.

Zavisi dost na implementacii. Sprava registratury je celkom genialny system ktory rovnako zabezpeci svoje ulohy v jednosobovej organizacii rovnako ako aj v obrovskej organizacii. Vzdy rovnako a vzdy trochu inak ale zvladne vsetko.
Sucasna vyhlaska a standardy umoznuju zabezpecit spravu registratury roznym sposobom., Nemusi sa organizacia znasilnovat. Mnoho veci sa da riesit agendovym sposobom, alebo osobitnymi evidenciami je to len o tom ako sa organizacia rozhodne, registratura sa potom s vyhodou vyuzije ako system ktory zaisti spravu a vyradovanie, a kludne aj bezpecne ulozenie zaznamov a spisov z takychto systemov. Nemusi byt nutne pupkom sveta.

Mimochodom kedysi prave tento pupok sveta v oblasti RMS systemu bol jednym z argumentov ked sa riesila iniciativa MOREQ2010 ze RMS by nemal byt jeden obrovsky kolos v centre organizacie (v diskusiach vtedy trochu islo aj o to ze jeden vyrobca sw potom ma obrovsky dosah na danu organizaciu a ostatni utru nos), ale ze su rozne systemy (bankove, vyrobne, poistovnicke qatd atd …) a tie by nemali byt zavisle na jednom centralnom systeme spravy zaznamov, ale kazdy z nich by si mal spravovat svoje zaznamy sam. No a tuto moznost nam sucasna legislativa dava.

Presne tak. Nesmie to byt len splnenie povinnosti ale treba sa venovat aj praktickemu vyuzivaniu, tak aby bola aj uzitocnou sucastou zivota organizacie.

Zdravím @vliv2 , áno, ide o wireframe.

1 Like

Zaktualizovali sme svoje hodnotenie. Podstatná novinka je, že obstarávateľ pripúšťa aj krabicové riešenie, aj riešenie na zakázku, aby neobmedzil okruh dodávateľov.

V prípade výberu riešenia na zakázku, potrebné súčasti projektu ako prototyp GUI a navigácie a riešenie vendor lock-in a autorských práv budú vyžadované.

Ja mam vsak stale otazku, preco potrebuju novu registraturu, stara je nevyhovujuca? neda sa urobit upgrade existujucej?

pisu ze je nevyhovujuca, chcu novu. Zase raz za cas to chce obmenu a navyse dnes aj tak nevies normalne sutazit upgrade.
Toto pisu : “Vzhľadom na izolovanosť súčasnej registratúry, nie je v súčasnosti nie je umožnené využívať benefity vyplývajúce z elektronického podania, spracovania a
vybavenia podaní. Akákoľvek žiadosť je zasielaná na NR SR poštou alebo je prijatá podateľňou (NR SR využíva centrálnu podateľňu ÚPVS).
Následne je žiadosť manuálne zaregistrovaná v registratúre NR SR (podateľňa a registratúra nie sú prepojené) a spracovávaná v back-office NR SR.
Odpoveď je odosielaná poštou alebo prostredníctvom podateľne ÚPVS.”

No stále mi tie niektoré hodnotenia prídu pritiahnuté za vlasy.
Keď je požadovaná certifikovaná registratúra ide o dodávku PRODUKTU (iba ten sa certifikuje na MV SR) nie PROJEKTU. Projektová časť je “len” customizácia a integrácia produktu do prostredia NRSR.
Z tohto pohľadu NEMOŽE byť problém priamo povedať, že custom vývoj certifikovaného produktu sa vylúčuje z dôvodu jeho zjavnej nevýhodnosti a nemožnosti v daných termínoch dodať.
Tiež viď kapitola Alternatívy. Čo je alternatívou k integrovanej digitálnej registratúre (ktorú zo zákona musí OVM prevádzkovať) ? No asi iba neintegrovaná digitálna certifikovaná registratúra …
UVO píšte si: tuto chobotinu okamžite v zákone opraviť, ak tam niečo bráni takto vyhlásiť obstarko. Inak sa stále budeme krútiť okolo neefektívnych obstaraní.A porovnávať alternatívy implementácie a integrácie môžeš až po dodaní ponúk…
Tiež Biznis prínos - u softvéru vyžadovaného zákonom je biznis prínos druhoradý, ak vôbec je zaujímavý.
Kalkulácia efektívnosti .… poprvé varianty spomínané sú nedostatočné, lebo certifikovaných registratúr je vyše 20 … Po druhé zase pokial nemaš konkrétne ponuky dodávateľov k daným variantom, tak sú to len presné výpočty s nepresnými číslami …a toto nemôže byť podkladom pre rozhodovanie.
Prenositeľnosť / Modulárnosť - sorry dalsi nezmysel, ukážte mi OVM, alebo firmu, ktorá si chce sama spravovať certifikovanú registratúru … dokonca aj informatické univerzity, ktoré takú ambíciu v minulosti mali pochopili ze to je práca pre dodávateľa.
GUI a prototypy sme uz riesili že je to nezmysel…
MyData som nepochopil - podľa mňa je registratúra úplne mimo princípu MyData. Registratúra pracuje podľa zákona o registratúre a nebude nikdy nikomu poskytovať informácie ako ich vyžadujú MyData. My data sa musia týkať koncových systémov, nie týchto prietokových, ktoré fungujú podľa iných zákonov.
OpenData tam to vidím otázne - pripravuje sa publikačné minimum štátnej správy a niektoré požadované datasety v ňom môžu (ak je to efektívne) pochádza práve z registratúry. … napríklad

Dataset
Zoznam prijatých žiadostí podľa Infozákona
Zoznam podaní a sporových konaní
Zoznam žiadostí o dotácie
Zoznam najžiadanejších otvorených údajov OVM

možno to cele poviem ešte inak a jednoduchšie. Takú bežnú vec ako je nákup registratúry vôbec riešiť ako informatický projekt cez MIRRI a robiť k tomu vôbec RF mi príde úplne nezmyselné. Registratúru predsa musí mať každé OVM a sú oveľa organizačne aj personálne väčšie OVM-ka ako NRSR s desiatkami pobočiek a tisíckami zamestnancov, možných prijímaťeľov registatúrnych záznamov … čím je táto registratúra výnimočná aby sa ňou zaoberalo toľko ľudí ?

4 Likes