Informačný systém REGISTRATÚRA (eREG)

Chce niekto povedat, ze NRSR nema certifikovanu registraturu alebo nedodrzuje platne zakony? To snad nie, aj ked na Slovensku je vsetko mozne … najskor nemaju supportnu zmluvu … nuz podpisat supportnu zmluvu a urobit upgrade je podla mna jednoduchsie (teda ak firma funguje a SW je certfikovany) …

Krása slovenskej verejnej správy je v tom, že málokto reálne dodržiava zákony. Ukáž prstom na nejakú inštitúciu a ja Ti poviem 5 vecí, kde vážne porušujú zákon. Odhadujem, že polovica verejnej správy nepoužíva certifikovanú registratúru. A aj tí čo si myslia, že ju používajú, možno používajú verziu, ktorá porušuje zákon a vyhlášky. Ale možno som pesimista a len inštitúcie v mojom okruhu sú takéto divné?

1 Like

Myslím, že @robert.kuchar to vystihol presne. Celé procesy a zákon o VO tlačia organizácie do úplne nezmyselných zadaní. Potrebujú 4-miestne osobné auto na pohyb po meste a obstarávanie robia na 8-kolesové bojové vozidlo pechoty vybavené umelou inteligenciou a protiraketovou obranou :slight_smile:

Predsa len ti co prijmaju zakony (NRSR), nemali by byt vzorom v porusovani zakonnosti, ci?

:slight_smile: no a kto to kontroluje? narodna rada nie je statna sprava.

hehe … zo sudu nam bezne chodia ZEPX platobne rozkazy … a dorucenky niektore tiez … a to sa pouziva ako dokazy k sudnym sporom …
Vcera nasmu klientovi sud neprijal riadnu zarucenu konverziu, ktora je registrovana a overena v statnom registri zarucenych konverzii … lebo sa im tam nieco nepacilo (podla mna ju len pani nevedala otvorit a identifokovat obsah) …
Ja niekedy kukam jak alenka v risi divov.
Keby som aspon nerobil roky v korporacii dodavajucej do nemecka, rakuska … tam si take nieco ale ze vobec neviem predstavit aby OVM nedodrziavali zakony …

A tak prakticka otazka, aka je predstava v procese. Ak sa ma robit PRED obstaranim dodavatela, v inicialnej faze tak mne tam chyba use case analyza, bez nej si neviem predstavit ako to ma vyzerat a co by malo byt vystupom. A zase use case bez procesnej analyzy konzervuje existujuci stav. Myslim ze je tam v metodike chyba. Ciel je ok, ale postup je chybny a tak to bude bud ignorovane alebo skodlive.

Use case (závisí od scope projektu) by mal byť dostatočne popísaný už v projektovom zámere a zdôvodnený aj CBA pri vstupe do iniciacnej fázy. Wireframe a presnejšie popísané user journeys by mal byť súčasťou PID, ktoré sa schvaľujú až po VO, takže s tým môže (a mal by) pomôcť dodávateľ.

ok, cize je to zly napad, nie chyba. inak je to v rozpore s priohou, metodikou togaf, atd.

tak k tomuto aktualne poznanie po dvojdnovom studovani rozhodnutia UVO potvrdzujuce spravnost rozhodnutia NRSR o vyluceni najvyhodnejsej ponuky zopar postrehov:

  1. aj napriek zacinajucej krize, nikdy nie je tak zle aby stat nemohol zaplatit o 300k viac
  2. stat aj napriek tomu ze za nie malo penazi pripravil zmluvy o dielo a prevadzke ma obavy ze nebude schopny odriadit projekt a manazovat dodavatela aby dodal to co ma
  3. ak ma verejny obstaravatel v komisii dobreho pravnika ktory si postrazi procesy moze si dovolit fabulovat prakticky o comkolvek
    ani jedno z toho ma moc netesi