Informačný systém REGISTRATÚRA (eREG)

Len doplim informaciu o vsetkych vydanych certifikaoch:

a

MV SR nerozlisuje pri posudzovani, ci to je alebo nie je krabicovy SW … ale nic to nemeni na fakte ak je v projekte definovane, ze je to vyvoj, tak platia nejake pravidla, ak sa jedna o nasadenie krabicoveho SW tak platia ine a aj aktiivity a vystupy su v oboch pripadoch rozne. Preto je potrebne, aby bol projekt zadefinovany spravne. A to ma na starosti PM realizatora.

ale tu sa splietli rozne veci, existuje struktura studie, existuje vyhlaska ktora popisuje inicialnu fazu projektu a existuje zadanie pre vo. Su to rozne artefakty a aj ked maju prienik tak nie su totozne. A tu sa hodnoti studia podla poziadaviek inicialnej fazy a do toho sa aplikuju pravidla vo.

Navrhy obrazoviek (prototyp) sa nerobia pred zaciatkom realizacie projektu (Realizacna faza) ale definuju sa ako poziadavka ‘pred projektom’, t.j v najneskor v Inicializacnej faze, Pri definovani projektu sa maju pozadovat ako buduci vystup projektu pred tym, ako zacnu programatorske prace u dodavatela. Buduci uzivatelia su do prcesu schvalovania zatiahnuti uz na zaciatku, aby sa na chyby neprislo az pri testovani hotoveho IS tesne pred odovzdavani projektu. To je potom “drahe” a casto uz nemozne.

podla vyhlasky sa robi inicialny graficky navrh, to je co? Ak to nie je ani wireframe, tak koncovy uzivatel nie je schopny povedat nic. Alebo to ma byt design manual? K tomu sa nevyjadri ani architekt nie ze bezny uzivatel. Alebo ide o nahodnu obrazovku bez suvislosti s procesmi? Kedze to doteraz nikto nerobil tak nevieme. Ale mne to zmysel nedava. Ze sa nema robit testovanie na zaver je fajn ale toto s tym nesuvisi, to je v metodike a vola sa to iteracia. Len na to musi byt normalny cas a taketo napady ho len uberaju.
A podobnych drobnosti je tam plno, skvele napady ktore je nemozne dodat.Dalsi napad je tam napriklad ze hw sa ma obstaravat po analyze, to ze sutaz a dodavka bude trvat dva roky a ze bude chybat prostredie na vyvoj a ze to znemozni aj ten iterativny vyvoj to sa zda nikoho nenapadlo.

Pravidla VO sa zatial vobec neaplikovali. Tie budu aplikovane az pri hodnoteni Sutaznych podkladov a priebehu VO. A do tych sa premietnu prave z tychto projektovych dokumentov. Ak tu bude nieco nepresne alebo bude chybat, tak sa chyby premietnu aj do dalsich faz projektu a bude sa to nabalovat ako snehova gula.

Na to sluzi VPK. Realizator sa dozvie, kde ma nepresnosti v zadani projektu … opravi ich … zadanie projektu ma logicky a vecne spravne a moze pokracovat v realizacii. :slight_smile:

Len pre upresnenie. V tomto projekte sa HW neobstarava. Bude pouzity HW, ktory uz maju.

ano toto je teoria a prax? komu to pomohlo a co sa odstranilo ? Ci tu alebo inde?
Ten co ma domenove znalosti o procesnom workflove a praci s registraturou vie celkom presne co chcu a chybaju mu detaily v com je nr specificka a ake ma obmedzenia. Ale dokaze odhadnut komplexnost a pracnost. Ak niekto nema znalosti tak sa pyta na to ci krabicu alebo nie. Ale tak skutocne otazka neznie, ak bude pozadovat uplne vylucenie lock inu, tak dostane novy vyvoj ( alebo ho aspon zaplati) ak bude akceptovat podla inych dokumentov aj preexistenty sw tak dostane krabicu s customizaciou.

no … pretoze im to na MV SR treba doniest a nainstalovat a oni potom na tom robia certifikaciu … tak ak to nie je krabicový soiftvért, tak to bude iný pôrod …
Fakt si niekto mysli, ze take velke podniky, koncerny, pobocky koncernov, nemocnice, statne urady nemozu tiez kazdy vyhlasit, ze maju tak jedinecne procesy ze chcu custom vyvinutú registratúru ?
Je to podla mna nezmysel. Registratúra je v podstate prietokový ohrievač.
Má vstupnú časť , a má výstupnú časť. A má možnosť prekonfigurovať potrubie vo vnútri…
And that’s it.
Aj NR SR sa musí riadiť zákonmi a vyhláškami o registratúrach a archívoch. A musí sa na niečo napájať na vstupe a na niečo na výstupe.
A to, si myslím, že všetky certifikované registratúry na trhu dokážu. A čo by nedokázali, vedia zákzníkovi dorobiť … ALE RÁDOVO LACNEJŠIE … 13M je šupa. Pozeram prave vyrocny spravu USSteel … .ročné náklady na telefony, postu a spracovanie dát (cele ITčko + postovne) 3.9M …
Asi by si v Pittsburgh-u inac klopali na celo keby tam niekto zahlasil ze chce v Kosiciach registraturu cojaviem za pol miliona …

2 Likes

A nie je to verejne obstaravanie pripravene pre nejaku IT-firmu “nasich” ludi ?
Firmu, ktora este vo svojom portfoliu nema certifikovanu registraturu, ale rada by si nejaky vlastny produkt nechala certifikovat.

Poziadavka na novy vyvoj a odvolavanie sa na “specifika NR SR” je vlastne eliminacia pouzitia krabicoveho SW. Ukazka prototypu zas dava vyhodu tym, ktori sa pripravovali dopredu.

Nechce sa mi verit, ze NR SR ma tak odlisne registraturne pravidla, ze nemoze pouzit komercnu krabicu. Zaroven vsak tieto “odlisne registraturne pravidla” vyhovuju Slovenskym zakononom, ktore registratura musi splnat a ktorych splnenie kontroluje MV SR pocas procesu certifikacie.

1 Like

jednoducho standardizovane riesneia ako CRM, ERP, ale aj registratura, je tým pouzitelnejsia a lepsia, cim dlhsie to dodvatel robi. Musel by to byt niekto ako Google alebo SalesForce aby prešťal zavedeného dodávateľa … a robiť to ako štátny projekt nemôže dopadnúť inak ako fiaskom (motivácia ne je byť najlepším, ale faktúrovať štátnu zákazku)… ak teda to fakt nevyhrá firma s mentalitou, ťahom nabránu, staffom a finančnými zdrojmi ako spomínané firmy.
A žiadne ID-SK tomu pridanú hodnotu nepridá.

3 Likes

Presne tak, vsetky certifikovane registratury to vedia pokryt, preto su certifikovane, robit vyvoj noveho system je uplne mimo (nezmysel), pozadovat obrazovky dtto (definuje niekto SAPu ked pozaduju novy ekonomicky system obrazovky?) … inak hotova registrature sa da implememnntovat za rok, najlepsie spustat od 1.1., naprogramovat na mieru sa za rok neda.

To je normalne hodne zreteľa pre “Zastavme korupciu”.
Požadovať si za štátne peniaze vyvinúť štandardizovaný produkt, ktorý sa dá kúpiť je mrhanie prostriedkami daňových poplatníkov …a tentokrát sa nemožno hnevať na dodávateľov, ale na autorov VO (projektu) ze také nieco pozadujú. Za mňa to je na všetky črvené vlajky.

… a to nehovorím, že všetko nové má prvé roky plno detských chýb …

1 Like

Presne tak a este za nehoraznu sumu, Registratura pre NRSR moze stat tak 1MEUR aj so vsetkymi specifikami a integraciami co maju, nieco moze stat este migracia (treba ju?) ci prace na strane produktov ktore budu integrovane na registaturu (vacsinou nie registratura sa integruje na dalsie produkty, ale tie sa integruju na registrturu, kedze ju potrebuju)

Mozno by bolo fajn sa spytat @michalblazej alebo @Patrik_Pavlovsky kedze z BRISK kancelarie a od SUXA tieto veci isli.

Pocuj ty “prakticky dinosaurus”, ja (a ty) sme teda uplne presne zazili ako vyzerali tie dodavky hw v OPISe pred analyzou. To si akosi zabudol v tom svojom hejtiku spomenut, ze 1. sa to pred VO nedalo realne odhadnut 2. dodaval sa komplet cely hw v prvej faze lebo “ryza” 3. nakupovat hw na vyvojove prostredie v case cloudu … ok lol.

Uz sme sa trosku posunuli a pokial sa pre projekt naozaj nenakupuje hw nejaky specializovany, tak mame vladny cloud, mame tu certifikovane sluzby v hybridnom cloude, PaaS v neviem akom stave je.

Mali by sme sa asi blizit ako to robia v komercii a nie sa vracat do doby kamennej a capacity planningu. Tolko ku skutocnej praxi. Tvoje prispevky mi pridu ako “stare zlate casy, vsetko bolo dobre”. Dnesny zalostny stav informatizacie je vsak vysledok aj tychto starych procesov. Ale uznavam, ze pokazit sa to mozno da aj viac.

Skuste si este raz precitat moj vstup a metodiku MIRRI. MIRRI zretelne napisalo ze nesmu pisat ci chcu alebo nechcu krabicu lebo sa to moze brat ako diskriminacia vo VO a vy napisete ze chcete presne tuto otazku zodpovedat. Ja som tu dokumentaciu necital ale ak je napisana chameleonsky tak ten co to pisal doviedol dobru pracu.

No pretoze ak je na trhu 15 certifikovanych SW, tak vyrabat novu registraturu len pre jedneho klietna je ekonomicky nezmysel a taka ponuka by v trhovom prostredi nemala sancu na uspech pretoze taka firma bude vzdu drahsia ako 70% uz certifikovanych proiduktov kde staci customizacia.

Si pozeram tu dokumentaciu teda ale ved cena je tam CBA 674k Eur investičné + 714k Eur prevádzka 10 rokov. Len kolegovia z SK.Digital neprepisali v hodnoteni priklad ceny.

Inak to U.S.Steel si si isty, to mas z vykazovky? ci odkial? Lebo informacne systemy sa zvyknu uctovat ako dlhodoby nehmotny majetok, mensi krabicovy softver ako zasoby, ked robia vlastny vyvoj tak ako aktivovane naklady na vyvoj, nie ako spracovanie dat.

1 Like

treba si precitat post vyssie. Cena je 674k Eur investičné + 714k Eur prevádzka 10 rokov a nie 13M.

1 Like

„Přéčinó byla chebná elektrónka é třenáct z podniku Katóda Holomóc.“

Cena bola prebratá z template hodnotenia, ktoré je nastavené pri vytváraní témy v tejto kategórii. Zúčastneným sa ospravedlňujeme, pivo na nás najbližšie.

2 Likes