GovBox

A teda rovnaké riešenie ako govbox, right?

Podobne, ano. Ak som to spravne pochopil, pristupovat budes de facto sam, aj ked automatizovane. Ukladanie sprav by malo byt na lokal, kam si povies. Ale z hladiska pristupu hej, tiez cez autentifikacny certifikat.

2 Likes

Podla vsetkeho to tak vyzera, ze OSX je opat nezaujimava zbytocnost. Ak to tak bude, tak aj pre mna tym padom cele riesenie nezaujimave.

Tak na konferencii budúci týžden budem presadzovať možnosť obmedziť platby SAKu podľa toho aké služby mi poskytuju. Kedže som pre nich nezaujímavý člen, asi budem presadzovať iba “symbolický” príspevok 1,- EUR ročne :wink:

Nuž ešte raz: zákon 305/2013 (o e-Governmente) neukladá povinnosť pristupovať ku schránke cez eID. Iba to umožňuje.

Pomerne rýchlo po tom, čo sa schránky reálne aj začali používať sa ukázalo, že iba “ručný” prístup je nepraktický pre organizácie, ktorým je doručovaných veľa zásielok a úplne nanič, ak to treba ručne prekladať do internej elektronickej registratúry (detto pre elektronické služby). Preto bola napr. v novele 273/2015 do zákona vložená možnosť pristupovať ku schránke “automatizovaným spôsobom s použitím technického alebo programového prostriedku …”. Tento prístup dnes využívajú tipujem stovky organizácií, napr. DCOM pre všetky zapojené obce. NASES má vytvorené štandardné API aj štandardný proces, ktorými sa to robí. Toto využívame aj my.

Áno, od začiatku hovoríme, že jedna z dobrých možností ako riešiť drahé, nepružné a súčasne ťažko použiteľné služby eGov je umožniť (pre autentifikovaného používateľa) prístup k údajom, službám atď. cez API - princíp OpenAPI. To umožní vytváranie nových služieb “vonku”, mimo verejnú správu. Tento princíp sa podarilo aj presadiť do NKIVS a v zahraničí sa už tiež stáva bežným. Pri GovBoxe sme takéto API využili.
Takže do budúcnosti: ak by som si mal ja zaželať - bude ešte horšie - takýchto nadstavbovných služieb vznikne množstvo. :wink:

Ale konkrétna odpoveď na otázku je: nie, “že k svojim správam sa občan alebo podnikateľ má dostať aj mimo eID” sme ÚPPVII nenavrhovali a neprezentovali, lebo už to dávno umožnené bolo.

2 Likes

Aby bola hrôza dokonalá, dávam do pozornosti tento dataset. https://data.gov.sk/dataset/upvs-integracie-stav/resource/25cd533d-34d9-4c65-b3a6-403e5de1a81e

Myslím, že rovnako ako ZAKO to robí Ditec, takže by som od toho očakával obdobný UI a platformovosť ako pri ZAKO, DSigner Dlauncher a pod.

Ešte jedna vec mi napadla, keď čítam podmienky pre poskytnutie služby? Prečo ste zvolili podpis plnej moci u notára? Je možné doplniť aj možnosť podpisu plnej moci QES s kval. časovou pečiatkou? Tí, čo majú eID s KC sa podľa mňa zbytočne budú trepať k notárovi - poplatky navyše.

Ano tato moznost bude casom tiez, skusame interne aj “elektronicku vetvu”. Je to trosku rozdielny proces na strane NASESu. Hlavne je to teraz trosku mimo nasu cielovku - schranky pre ludi bez eid. Pridame to sem? https://platforma.slovensko.digital/c/platforma/ekosystem

PS. Nie je to plna moc, je to splnomocnenie na citanie el. schranky.

Co je nove, ako ste doriesili formality okolo spracovania osobnych udajov ? Pripraveni na § 44 zakona 122/2013 :). ? A ste vlastne v pozicii sprostredkovatela ?

Samozrejme že áno. Len neviem čo si od príslušného tlačivka sľubuješ…

Iba tolko, ze budete pripraveni na situaciu, ked si to niekto od vas naozaj vypyta…v sucasnosti na tuto temu (oou) rastie hype kvoli gdpr, je dobre mat veci na porádku…

No veď áno, ale GDPR reálne na nás (všetkých) dopadne až o rok odteraz, či nie?

jasbe, gdpr maj 2018, ale sucasny zakon o oou stale plati tiez, aj teraz.

nepovedal som, že riešenie GOVBOX porušuje zákon, ale ho vlastne obchádza. Lebo poskytuje verejnú službu, na čo ustanovenia zákona nepamätalo. Vieme, že UPVS dnes umožňuje prístup do svojej elektronickej schránky cez IMAP cez meno a heslo, avšak nestiahne ti samotnú správu, ale len hlavičky. Avšak NASES vynucuje od občanov, že aktiváciu tejto služby je možné urobiť len po prihlásení cez eID do eDESKu.

aby teda všetko išlo pre FO a PO zadarmo priamo od štátu, postačuje:

  1. sprístupniť cez IMAP nie len hlavičky správ v eDESKU, ale aj obsah (ako to robí GOVBOX)
  2. na základe splnomocnenia FO a PO na NASES na aktiváciu prístup cez IMAP a aby mi poslali meno a heslo k mojej schránke na UPVS ku IMAP (alebo aj POP3? neviem)

Dnes majú totiž všetky FO aj PO zriadené elektronické schránky.
V skutočnosti totižto zatiaľ všetci potrebujú len čítať čo im “štát” posiela. PO asi preto, lebo im štát schránku aktivoval a teda je aj platným doručením, u FO by asi štát, kedže koná elektronicky, mal posielať do schránky všetky podania tiež, ale kedže ju FO nemusí mať aktivovanú, tak jej rovnopis pošle aj papierovo domov na adresu.

Čo vy na to?

1 Like

Vid Schránky ako natívna mobilná aplikácia

a čo povinnosti podľa zákona 351/2011 o elektronických komunikáciách resp. 22/2004 o elektronickom obchode atď.

lebo poskytujete verejnú komerčnú službu …

Ďakujem za link, nevšimol som si to, lebo to bolo v topicu ku mobilnej apke :slight_smile:
, ale aký bol výsledok tejto požiadavky voči Úradu podpredsedu resp. NASES. lebo asi plnému IMAPu bráni legislatíva, alebo?

riešila sa novela zákona eGOV, ak je ku schránke možný prístup k funkcionalitám UPVS cez jedno integračné rozhranie, prečo nie je možné cez iné (lebo asi IMAP je tiež takéto rozhranie).

Zatial som nezaznamenal ziadnu odpoved, cize neviem.

1 Like

lebo aj iné firmy robia prístup do el.schránky UPVS http://www.measy.sk/ ale robia to nie ako verejnú službu, ale ako SW aplikáciu pre zákazníka, t.j. prevádzkuje si to zákazník a nie tretia strana.

A najlepšie je, že prijímanie podaní robia zadarmo napr. Kompletný cenník | Zelená pošta.