GovBox

Priznam sa, ze neviem kam tymto smerujete. Ved konkurencia je dobra nie?

1 Like

stále mi nejde do hlavy, prečo platforma zastupujúca verejnosť robí komerčnú činnosť na štátnych službách ktoré sú zadarmo :slight_smile: a ich nedokonalosti využíva na podnikanie …

1 Like

Ved ak budu uspesny, moze sa toho chytit aj niekdo iny :smiley: Preco by na tomto nemohli ziskat (minimalne na prevadzku SD)? Nerozumiem tomu, ako tu poniektorych neskutocne skrie, ze si za tuto sluzbu niekdo “dovoli” pytat odplatu :slight_smile:

Aha.

  1. Komercna cinnost sa vykonava za ucelom zisku. Vidite niekde zisk? Ja nie. Vsetko pojde na vyvoj podobnych sluzieb a aktivity obc. zdruzenia.
  2. O OpenAPI hovorime uplne od zaciatku, toto je ono, toto chceme od zaciatku.
  3. Statne sluzby nie su ani omylom zadarmo. Su bez poplatku. Vid obstaravanie rozvoja UPVS za 16M. Vid statisicove mesacne faktury za servis. Ja osobne mam napr. velky problem so schrankami, na ktore sa vsetci skladame, ale ocividne ich vyuziva viac len velmi uzka skupina ludi.
  4. Nedokonalosti… nase vyhrady statu hovorime neustale a o tomto NASES vie davno. Schranky samotne pripomienkujeme (dizajn), funkcnost (vid toto forum). Za toto sme len kritici co nic nespravia. Ked spravime, tak je zle tiez.
  5. Akokolvek sa to zda asi ludom neuveritelne, tak nezijeme z dobreho pocitu a potrebujeme na zivot peniaze. A mozeme kazdy rok hladat donorov alebo si na seba aj zarobit za sluzbu ktora je dobrovolna.
  6. Necitim absolutne ziadny konflikt zaujmov v zmysle, ze by som sa teraz spraval kvoli govboxu inak. Naopak, mam o schrankach ovela hlbsie znalosti a viem fundovanejsie reagovat.

Naozaj ma velmi udivuje ako si ludia predstavuju, ze budeme dlhodobo fungovat. Zohnat 100k+ eur rocne na nas beh fakt nie je ziadna sranda.

1 Like

V tej otázke vidím dve časti:

  1. prečo by nad štátnymi službami mali vznikať ďalšie služby (je jedno či platené alebo neplatené)? - odpoveď snáď načrtne náš blog, ked sme spúšťali ekosystém: https://dennikn.sk/blog/ako-v-statnom-it-predbehnut-estoncov/

  2. Prečo sme sa rozhodli spoplatniť takúto službu? Odpoveď snáď nájdete v druhom blogu, v ktorom vysvetľujeme naše financovanie: https://dennikn.sk/blog/chalani-kto-vas-plati/

PS: Slovensko.sk ani žiaden iný štátny systém nikdy nebude ideálom pre každého občana. Celá pointa Government as a Platform je v tom, že štát má vybudovať základ a tretie strany môžu vybudovať služby, ktoré istý segment bude považovať za ideálne

1 Like

Ako som písal, nevadi že niekto podniká, skôr o tom, že či by sme sa pozerali rovnako aj na iné “firmy” napr. FormServices (asi DITEC) alebo Zelená pošta (asi Datalan) - tiež len podnikajú a tiež len službami doplňujú nedokonalé služby štátu, ak by bol “partnerom” v rámci skupín na UPVII, že zastupujú záujmy verejnosti :slight_smile:

Tak napriklad zastupcovia prave DITEC su na UPVII vareni peceni, dokonca nevychadzam z uzasu, ze dodavatel formularovej technologie na slovensko.sk si dovoli vo svojej komunikacii komercneho produktu porovnavat so slovensko.sk. :smiley:

Ja nemam problem priznat konflikt zaujmu ked nastane. Ale opat sa pytam, kde vidite barieru v tom, ze uz akoze nezastupujeme zaujem verejnosti? Kde presne je tato hranica? Za 0 eur by to bolo este v pohode? V com sa spravame uz inak?

1 Like

Predpokladám, že hranica verejnosti je asi tam, kde začína Váš profit. Otázne je, či teraz druhá strana bude posudzovať Vašu úprimnosť a nezaujatosť o zmenu vecí v slovenskom eGOV s pohľadu Verejnosti alebo z pohľadu Vášho profitu.

Prosím, neberte moje slová ako kritiku platformy, ale ako alternatívny pohľad na súvislosti, ktoré si nie vždy človek uvedomí. Ako som písal niekoľkokrát, dobrý úmysel nemusí byť vždy správne pochopený (napr. mnou)…

Aj preto možno táto diskusia podporí to vysvetlenie, ktoré mohlo prísť ešte pred uvedením GOVBOXu na svet :slight_smile: stále totiž chápem aj ja veci ako mix motivácií a prínosov, ktoré pri presadzovaní vecí je potrebné vysvetľovať okoliu, aby Vaše kroky lepšie chápali - hlavne, ak sa postavíte do pozície zástupcov verejnosti (alebo jej časti)

2 Likes

Rozdiel je podľa mňa v tom, že naše pôsobenie v pracovných skupinách (a všede inde) je maximálne transparentné - a ak by sme sa nesprávali korektne, tak je tu celá komunita, ktorá nám vidí na prsty.

Tiež si myslím, že vôbec nejde o to, či daná organizácia má alebo nemá príjmy z platených služieb. Platí to rovnako aj pri daroch. Podľa logiky “robíme to, čo nám vyhovuje finančne” by sme dnes asi mali presadzovať elektronizáciu knihovníctiev, kedže jedným z našich darcov je Mišo Meško z Martinusu a sú na digital pripravení :slight_smile: A keď sa im bude dariť, dajú nám viac EUR. Ale to jednoducho nerobíme a je jasne vidieť, že to nerobíme. That’s all.

1 Like

v pohode by to bolo, ak by tie služby urobil poriadne štát, presne ako píšete za 16M. A možno ich aj urobil poriadne (technicky), ale vďaka legislatíve, ktorú nejaký “lobisti” - a teraz nemyslím Vás, ale iný ešte dávno pred Vami v roku 2013 - zaviedli najbezpečnejší ale pre verejnosť komplikovaný, prístup ku schránkam a preto tie služby sú také, ako sú. Nie technicky, ale Legislatíva.

Ale pre firmy si vytvorili obchodný priestor - legislatívny backdoor - aby takéto služby poskytovali obchodne oni, cez rôznych operátorov, API a pod (samozrejme, že veľké ryby riešia skôr organizácie a PO, lebo tam je jednoduchší obchodný model) ako zbierať po € od FO, a možno aj preto je povinnosť strielať elektronické rozhodnutia najskôr na PO a nie FO, to ja neviem, aká je na to motivácia, lebo nikto nikdy nepovedal a ani nespočítal prínosy pre takéto veci zo strany PO
Ako viete povedať, že to nebol úmysel sťažiť umelo prístup do schránok, ved predtým sa chodilo do UPVS cez meno heslo - (ako samo hovoríte, sám ste videl kto sa pohyboval v rámci UPVII a isto si spomínajú ľudia, kto obhajoval eGOV zákon ked sa schvaľoval na MFSR pri p.Hochmanovi).

Lebo prosím, prečo nemôže poskytovať tie správy zo schránky cez IMAP alebo POP3?? čo tomu prosím bránilo - zákon - prístup cez eID a štandard pre správy SK-TALK… (v skratke)

To nie je výčitka voči Vám, len konštatovanie.

Ale myslím, že sa platforma naďalej bude snažiť pomôcť k tomu ideálu sa nejako došmudlať :smile:

Ano a to aj my. Davali sme navrhy na vylepsienie Slovensko.sk bez ohladu na GovBox. Komunikujeme s vedenim NASES, pomahali sme aj pri kampani k schrankam - napriklad sme navrhovali, aby sa kampan viac zamerala na vyhody toho, co obcan s tym eID moze robit a ake sluzby moze vdaka eID vyuyivat.

Uznajte, ze z hladiska “diabolskeho planu, ako zarobit na nefunkčnom eGov” to od nas nie je velmi mudra strategia :slight_smile:

1 Like

Uznávam, uvidíme čo ešte pripravíte :wink:

2 Likes

… Prave preto lebo sa to dá !

1 Like

Vdaka za doveru. A my budeme radi za konstruktivnu kritiku a pozeranie na prsty. Lebo nikto nie je neomylny. My sa mozme snazit byt transparentni, ale feedback je vzdy treba.

1 Like

A prišli ste na to, čo sú výhody toho eID??

teda okrem prístupu ku službám, lebo na to nepotrebuje eID, v skutočnosti by všetky služby na UPVS aj iných štátnych orgánoch mali byť prístupné bez eID (dnes je protizákonne vyžadované prihlásenie)

Ja som ho použil napr. na oškrabanie ľadu z predného skla, super vec, v podstate to máte stále pri sebe takže sa hodí, aj cez leto na utretie zmrzliny na stole, čo synátor vyklopil v cukrárni… ´možno by ste mohli urobiť takú súťaž o najlepšie využitie eID :slight_smile: aj s fotkou

Prevadzkovatelom je firma FormServices, s.r.o., ktora ma dvoch vlastnikov: 50% Ditec a 50% je ANEXT. Sikovne… Nerobili nahodou FormServices formulare a aj schranky na slovensko.sk?

2 Likes

Mate niekde zdrojaky? Ja si chcem vytvorit vlastny nastroj pre seba :slight_smile:

Plan je zatial zverejnit zdrojaky pre konektor / proxy nad “strapatymi” upvs sluzbami + komplet dokumentaciu ktoru treba pre nases. Dostaneme sa k tomu vsak najskor az niekedy o par tyzdnov najskor. Z mojho pohladu je toto najvacsia pomoc, nemusis lustit vseliake dokumentacie a riesit procesy, posles tam - mierne upravene - to nase a ked si vies rozbehat tie tunely tak by si mal byt safe.

Druha extremnejsia moznost je toto api vystavit public von a my budeme ako nejake proxy (ktore si nic nedrzi u seba).

Nevystavujte ziadne public api. To si koledujete o pruser.