GovBox

Dnes spúšťame prihlasovanie na ďalšiu službu - GovBox, ktorá umožní podnikateľom jednoduchý prístup k správam v štátnej elektronickej schránke. Bez občianskeho preukazu a bez prihlasovania. GovBox správy jednoducho pošle priamo na určený email. GovBox je nadstavbou štátnych elektronických schránok práve vďaka konceptu “otvoreného API”, ktorý sa snažíme presadzovať ako štandard pre všetky štátne informačné systémy. Nases (správca slovensko.sk) v tomto predbehol dobu a to treba oceniť. Takto si v budúcnosti predstavujeme štát ako platformu. GovBox je ďalší krok, na ktorom budeme aj my stavať lepšie a kvalitnejšie služby pre občanov.

Ak máte o službu GovBox záujem, prihláste sa, ak poznáte podnikateľov, dajte im vedieť.

1 Like

Osetrite si este 2 veci (mozno uz mate, ale pre istotu):

  1. Občianske združenie, ktoré chce podnikať, musí na túto podnikateľskú činnosť získať aj príslušného oprávnenie a spĺňať rovnaké podmienky ako akýkoľvek iný podnikateľský subjekt. Na prevádzkovanie živnosti je potrebné získať osvedčenie o živnostenskom oprávnení.
  2. Ku govboxu si pripravte zmluvu, sice na strankach nie je nikde viditelna - mozno je, mozno nie - ale splnte tam minimalne oznamovaciu poziadavku zakona 122/2013 Z.z. Inak vam moze hrozit sankcia 20K EUR.
3 Likes

Staci toto?

1 Like

Chyba mi informacia o tom, k comu by som dal splnomocnenie, ci ten splnomocneny ma pristup len k elektronickej schranke alebo aj k dalsim sluzbam.
Kto je ta osoba, ktoru by som splnomocnil? Fyzicka alebo zdruzenie?

1 Like

Asi hej, bod 4 je dôležitý hlavne pred vstupom do politiky. Ešte by som tam pridal výrobu Alu fólii.

1 Like

Neviem, či tomu dobre rozumiem, ak nie tak ma opravte. GovBox stiahne správy používateľa, ktorý Vás na to splnomocní. GovBox sa dostane k ich obsahu. Uloží ich, prepošle na obyčajný mail. Ak to je tak, dá sa to pripodobniť k situácii, keď Vás niekto poverí preberaním všetkých poštových zásielok - vrátane tých do vlastných rúk - a vy ich budete vyberať z obálok, skenovať a posielať na mail. Alebo som to nepochopil a je to inak?

1 Like

A odteraz sa obstaravanie systemov s nepouzitelnym UI moze oficialne zdovodnovat ako podpora podnikatelskeho prostredia :slight_smile:

1 Like

Da sa to napriklad pripodobnit situacii, ktora sa dnes deje. Konatel splnomocni pravnicku kancelariu co mu lezie do schranky a naozaj to cita a posiela mu to. My to necitame lebo to preposiela automat. Moze byt tak?

Skrtnime to UI z obstaravania a nemam s tym velky problem :slight_smile:

Páni, prosím podľa ktorého paragrafu zákona 305/2013 chcete pristupovať ku schránkam eGOV??

§ 13 Aktivácia a prístup do elektronickej schránky
(4) Na účely prístupu do elektronickej schránky sa používajú identifikátor osoby v spojení s autentifikátorom alebo autentifikačný certifikát podľa § 22aa spôsobom podľa § 22a, ktoré boli pridelené alebo vydané majiteľovi elektronickej schránky alebo osobe oprávnenej na prístup a disponovanie s elektronickou schránkou. Správca modulu elektronických schránok zabezpečuje, aby mala osoba oprávnená na prístup a disponovanie s elektronickou schránkou po úspešnej autentifikácii dostupné všetky elektronické schránky, ku ktorým má takéto oprávnenie. Osobou oprávnenou na prístup a disponovanie s elektronickou schránkou
a) fyzickej osoby je fyzická osoba, pre ktorú bola elektronická schránka zriadená,
b) fyzickej osoby podnikateľa je fyzická osoba podnikateľ, pre ktorú bola elektronická schránka zriadená,
c) právnickej osoby je právnická osoba, ktorej bola elektronická schránka zriadená, jej štatutárny orgán alebo člen jej štatutárneho orgánu,
d) orgánu verejnej moci je orgán verejnej moci, pre ktorý bola elektronická schránka zriadená, a vedúci tohto orgánu verejnej moci,
e) zapísanej organizačnej zložky je vedúci tejto organizačnej zložky a štatutárny orgán právnickej osoby alebo člen štatutárneho orgánu právnickej osoby, o ktorej zapísanú organizačnú zložku ide,
f) je oprávnená osoba, ktorej toto oprávnenie vyplýva zo zákona alebo z rozhodnutia orgánu verejnej moci,
g) je okrem osôb podľa písmen a) až e), ak ide o elektronickú schránku
1.fyzickej osoby alebo fyzickej osoby podnikateľa, osoba poverená osobou, pre ktorú bola elektronická schránka zriadená, a to v rozsahu ňou určenom,
2. právnickej osoby, osoba poverená štatutárnym orgánom právnickej osoby alebo členom štatutárneho orgánu právnickej osoby, ktorej bola elektronická schránka zriadená, a to v rozsahu ním určenom,
3. orgánu verejnej moci, osoba určená vedúcim orgánu verejnej moci, pre ktorý bola elektronická schránka zriadená, a to v rozsahu ním určenom,
4. zapísanej organizačnej zložky, osoba poverená vedúcim tejto organizačnej zložky alebo štatutárnym orgánom právnickej osoby alebo členom štatutárneho orgánu právnickej osoby, o ktorej zapísanú organizačnú zložku ide,
5. zriadenú podľa osobitného predpisu osoba poverená majiteľom takejto elektronickej schránky

1 Like

To ze to necitate (alebo citate) je jedna strana veci, ktora sa tyka aj mailov.
Ale tym ze nejaku pravnicku kancelariu splnomocnim na pristup k mojej schranke na UPVS tak nie som si isty ci s tym nedostane splnomocnenie aj k zvysku mojich sluzieb. Je to fakt obmedzene na read only access k UPVS mailboxu? Aka manipulacia sa tam deje s mailami na UPVS okrem precitania? Potvrdenie precitania alebo aj nieco viac? Ma tato sluzba tym padom pristup ku vsetkym mailom v schranke?

Inak touto sluzbou ste zabili kompletne zmysel UPVS schanky z pohladu dorucenia, kde sa oznaci sprava dorucena az jej otvorenim. Takze uz mozete potom tlacit na to, aby sa implementoval plnohodnotny IMAP/POP pristup ku schranke a rovno oznacovat dorucene maily co boli poslane klientovi. Takze dufam ze to niekto pochopi a spravi GovBox sluzbu zbytocnou (ale dufam ze nie za niekolko milionov)

1 Like

Davam do pozornosti toto tlacivko. https://www.slovensko.sk/_img/CMS4/Ziadosti/Ziadost_o_udelenie_opravnenia_na_pristup_PO.pdf z toho to cca vychadza. Nas system spravy len cita a vieme prebrat “do vlastnych ruk”. Nic viac s tym nerobime.

1 Like

Prístupom do schránky a jej čítaním preberáte elektronické podania za danú osobu a to ešte predtým, ako v skutočnosti si ich preberie osoba - t.j. bežia lehoty.

Ďalšou vecou je odpovedanie, t.j. podania právnickou osobou voči OVM, resp. to bude robiť papierovo?

Predpokladám, že na aplikáciu bude aj bezpečnostný audit, projekt na ochranu osobných údajov, SLA a pod :slight_smile:

je to zaujímavý nápad, myslím však, že lepšie by to bolo, ak by NASES priamo poskytol rozhranie imap pre sťahovanie správ na maily, aspoň tie, čo nie sú s doručenkami, alebo ak by upravil tento prístup genericky v zákone a tým pádom je jedno, či si ich preberie v eDESKu alebo v aplikácii, čo sa pripojí k eDESKU cez mailového klienta

2 Likes

Toto je ale iné splnomocnenie, toto je na prístup do eDESKu cez eID iného ako štatutára…
nie na prístup cez elektronické rozhranie. Na to by ste museli mať dohodu o integráciu, kopec technických účtov na prístup k eDESKu (v súčasnom stave v podstate per eDESK jeden STS … )

1 Like

Presne toto mame.

Vsetko tak ako ma byt. Nebolo to uplne jednoduche a kto si predstavuje, ze proste preposleme spravy, tak ma sice pravdu, ale nech to skusi povedat svojmu pravnikovi. :slight_smile:

1 Like

Aj vizualizácie formulárov cez eFORMS?? :slight_smile: aby ste vedeli čítať všetky podania a nie len general agenda?

Aj vizualizacie. Tam kde to vieme krajsie, zobrazime krajsie. Ako backup su tie oficialne vizualizacie (posielame radsej ako prilohu, lebo to je naozaj zle.)

Podla hesla das certovi prst: Uvazovali ste o sifrovani preposielanych mailov (napr. PGP)? AJ ked mam podozrenie, ze nie je vela ludi co by to ocenilo…

Mozete dat prikla, ako vyzera minimalisticke splnomocnenie co potrebujete? teda vyskrtany formular kde potrebujete ano a kde zostane nie (zide sa vam to aj v praxi lebo tak si to asi nastavi vacsina uzivatelov).

System sice spravy len cita (teda je to tak myslene), ale sytem moze mat bugy a teda robit v niektorych pripadoch aj nechcene operacie, teda mal by tam byt aj nejaky ochranny mechanizmus.
A pytal som sa aj na to, kto je vlastne splnomocneny, teda ci nemoze do systemu vojst clovek, ktory zneuzije to, ze je tam splnomocnenie (ked splnomocnim notara tak ma zodpovednost, ze sa chova podla zakona a je zodpovedny za straty sposobene svojim chovanim). v govboxe zatial nie je dost informacii, ake su rizika zneuzitia a ake potencialne skody mozu vzniknut (nie ze by v UPVS to bolo lepsie).