Elektronické zdravotné preukazy (Obstarávanie OPII)

samé analytické otázky … škoda že analýza sa bežne robí pred rozhodnutiami, nie až po nich … :wink:

Keď už sme tu zabŕdli do témy alternatívneho autentifikátora, aktuálne je k tomu v MPK vyhláška, viď. Vyhláška o alternatívnom autentifikátore - MPK

A MV tam tvrdí že to bude “bez vplyvu na štátny rozpočet”. Ponuka na stávku platí @robert.kuchar ?

1 Like

:slight_smile: , vieš aj k tým elektronickým obojkom sa v telke hovorí, že aké je to lacné, a že to súdy nič nestojí …
Pritom je to len MARKETING.
Implementácia stála, prevádzka stojí, len to ide z inej kapitoly, zmluvy, … atď. Takže jeden domáci vezeň síce pre Spravodlivosť je lacný, ale pre Štát (resp. EU) je to najdrahší väzeň v histórii.
Ak si myslel stávky ci usetrime, alebo prerobíme navrhujem vrátiť sa k nej v čase plného zavedenia kartičiek a zrušenia papierových preukazov :wink: … až potom to(snáď) budeme schopní spočítať, vrátane skrytých položiek …
… ale ideš na to dobre … :sunny:

1 Like
2 Likes

“Poistenci budú na preukazovanie využívať dovtedajšie preukazy poistenca. Tie budú zdravotné poisťovne vydávať len tým poistencom, ktorí nemajú vydaný občiansky preukaz s elektronickým čipom. Možnosť vydávania európskeho preukazu poistenca zostáva nezmenená.”

Keďže veľká väčšina populácie potrebuje európsky preukaz poistenca (bez ohľadu na to, či má alebo nemá eID), budú poisťovne vydávať preukazy poistenca pre takmer všetkých poistencov. Navyše, aby poisťovne vedeli rozlišovať, ktorí ich poistenci majú eID alebo nie, budú sa musieť integrovať na MV…

“Keďže takýto občiansky nemá ešte každý, do konca roka 2021 budú môcť ošetrujúci lekári či záchranári pristupovať k údajom z elektronickej zdravotnej knižky zadaním rodného čísla.”

To de facto znamená, že ďalších 5 rokov lekári eID používať nebudú, pacienti budú používať preukaz poistenca (bez čipu).

a prirataj dochodcov co maju stare obcianky (~ statisice), deti do 15 rokov (~ pol miliona), cudzincov - tym budu musiet vydat nejaky identifikator - co je nic ine len ina forma ePP … K tomu musia donutit ist na policiu 2 miliony ludi z cipovymi preukazmi, ktore nemaju certifikat s BOKom… + dalsie 2 miliony, co ziaden cipovy preukaz nemaju … - to je akcia najmenej na niekolko rokov.
Takze ak zratas naklady na toto vsetko - tak sme PRD usetrili. To sa udeje ked sa spravi unahlene (politicke populisticke) rozhodnutie. Aj S.D. by si to mohlo zratat a nepouzivat falosne cisla kolko sa usetrilo do svojich promovyhlaseni (straca tak doveryhodnost)

Ked este zratas este kolko penazi UNIKNE kazdy rok zo zdravotneho systemu predpisovanim liekov a hospitalizaciami … a cojaviemcoho este na cierne duse (comu mali ePP zabranit) - tak sa sice opakujem ale riadne sme ako stat prerobili. Kludne sme tu 5 - 10 rokov mohli mat ePP (kym aj unia by vramci europskych preukazov presla na elektronicku formu) a vniest do toho system. Takto to maju v Rakusku, Nemecku a drvivej vacsine europskych krajin. Len my musime byt papezskejsi ako papez … a napriek tymto faktom furt tvrdit, ze sme usetrili 20 milionov…

Toto sa tu neustale opakuje. Tie elektronicke preukazy bol plan rozdavat ako? Nikam by netrebalo chodit? Inak toto je legitimna otazka skor na MV - ked vyhlasovalo, ze ziadne ine karticky okrem OP nebude treba, ze ako si toto vlastne predstavovali, ze prebehne.

Skus pozriet nejake nase promovyhlasenie, ci tam najdes nieco taketo. Normalne cituj.

Preukazy pre všetkých poistencov: áno, platová kartička, ako doteraz. V čom je problém (IT čkarsky)?
Integrácia na MV: predpokladám že integráciu na RFO už majú aj tak spravenú, vážnejšie veci musia overovať, napr. narodenie/úmrtie…
Ináč za S.D pracujeme aj na tom, aby takéto integrácie boli ľahká prácička, viď. OpenAPI.

Keby sa zázračne zajtra ráno zobudili všetci poistenci s ePP na nočnom stolíku, koľkože údajov v EZKO by tí lekári našli? Zatiaľ nič, @pkovac vám tu rád dá odhad koľko to bude o rok či tri.

Nie, ePP je len iná forma univerzálnejšie použiteľného preukazu.
Pokiaľ som správne sledoval, BOK nebude u lekára potrebné zadávať.

Áno počuli sme. A teraz čakám že tieto promovyhlásenia podložíš konkrétnejšou analýzou.

Pokiaľ viem, mali sa posielať doporučene poštou, už aktivované, t.j. s aktivovaným BOK. Po potvrdení prevzatia, mala byť samostatne poslaná obálka s BOK.

1 Like

IT-čkarsky problém to nie je žiadny, chcel som len poukázať na to, že preukaz poistenca ako samostatnú kartičku budú ľudia (aspoň väčšina) potrebovať naďalej, tvrdiť opak by nebolo fér. A to tiež znamená, že všetky tri zdrav.poisťovne budú musieť naďalej evidovať a vydávať preukazy poistenca, a to znamená prevádzkovať tri systémy (a financovať ich zo zdravotných odvodov).

Neviem, či je v RFO evidovaná informácia o tom, či má občan eID alebo nie. Integráciu, aj keď to (niekedy v budúcnosti, dúfam, že blízkej) bude ľahké, bude musieť niekto v tých poisťovniach naimplementovať a bude niečo stáť. Teda, keď sa na to pozeráme z pohľadu vynaložených prostriedkov.

Iste, táto otázka je rovnako legitímna pri použití eID, ePP alebo rodného čísla, je to problém eHealth bez ohľadu na to, s čím sa bude možné do EZKO prihlasovať.

@jsuchal @Lubor. Chlapi ja som diskutoval s Vladom. Vy moj nazor poznate, nemusite hned na vsetko reagovat, aj ked mi bolo jasne ze mi to vratite. Mne len vadi sposob prezentacie.

napriklad:

tu rovno tvrdite ze sa usetrilo 50 milionov eur …

Myslim ze S.D. by sa nemalo znizovat k tomu, aby zlozitu problematiku “zjednodusilo” na to, ze hodnotu (aj to max. odhadovanu, nie relane zazmluvnenu) prezentuje ako jednoznacne usetrenie. A este to aj zapocita do sumy 250 mil, ktore sa podarilo usetrit. Ja chapem, ze aj OZ musia mat PR, ale urcitu uroven by to PR nemalo podliezt.

To, ze sa musia (najprv hladat) robit nahradne riesenia (ktore nestoja malo), to ze sa vsetko posunie o 5 mozno aj o 10 rokov, za ktore sa bude zdravotnictvo dalej rozkradat, to sa nikde nespomenie a nezapocita.
To je uroven informovania verejnosti aku prezentuju populisticki politici.

Ja presne vypocty dat neviem, mozno ich nevie teraz ani dat nikto, lebo nevieme na aky cas sa to cele natiahne, a ake dodatocne naklady to cele vyvola, ani kolko sa za ten cas este stihne zo zdravotnictva “preliat” cez cierne duse.

Ja vam len budem oponovat, ze urcite sa 50 milionov neusetrilo … a nakoniec este uvidime ako sa to cele podarilo skomplikovat a kolko realne v roku 2020 (ci neskor) prerobime. A ze to malo byt nejako odhadnute a zratane skor ako sa zrusi riesenie, co funguje vo vsetkych okolitych statoch.

btw: mame 2017 a nezaznamenal som ziadnu vyzvu (v praxi asi bude treba zakon, alebo vykonavaciu vyhlasku) pre tie 2 + 2 miliony ludi aby zacali riesit eID… tak kedy pouzijem u lekara eID prvykrat ?

A uz fakt k tejto teme koncim. :wink:

1 Like

Myslím, že by bolo vhodné sledovať počet eID s vydaným BOK kódom, lebo tieto budú môcť využiť eHealth. Dobre sa stalo, že už sa aktivujú automaticky, ale nik nevie, aký je aktuálny stav. Celé to je nejaký chaos, podľa mňa tu sa nik nemá čím chváliť…

Kde to tam MY tvrdime?

No zase treba priznat ze usetrenych 250 mil. bolo promo. Zjednodusene, usetrit znamena kupit nejaku vec, ktoru potrebujes za lepsich podmienok (dajme tomu lacnejsie) ako by si ju kupil v inom obchode (u ineho dodavatela), ale stale plati ze si tu vec kupil aby si uspokojil svoje potreby/dopyt. Pravdou vsak je ze tie projekty sa zrusili bez nahrad. A o tom ze napr. Atlas pasivnej infrastruktury tu treba ako sol asi nemusime diskutovat.
Ak teda zrusili projekt za 50 milionov a namieste neho nebude nic, tak sme nic neusetrili, lebo vydavky suvisiace so starym riesenim, alebo ziadnym riesenim, nadalej rastu. Ak by zrusili projekt za 50 milionov a namiesto neho o 3 roky urobili projekt za 30 milionov, pricom vydavky uzivatelov sluzieb za tie tri roky, ktore vynalozili preto ze ten system nie je (a keby bol tak tie vydavky nemaju) by boli 15 milionov, tak zjednodusene by sa dalo povedat ze sa usetrilo 5 milionov. Cize uz by to nebolo usetrenych 250 milionov ale mozno 20 milionov. Co tiez nie je zle ale inak to vyzera. Aj ked chapem ze na kvoli promu netreba robit CBA analyzu.

1 Like

No zase si treba priznat, ze kto toto tvrdi. Ja tam vidim podpisaneho v tom clanku niekoho ineho. A taktiez odporucam uplny uvod toho co @janhargas hovori tu. .pod lampou: Ľudia, ktorí bránia štátu kradnúť | Pod lampou | .týždeň - iný pohľad na spoločnosť

Alebo si pozrime ci hovorime o setreni tu - https://www.youtube.com/watch?time_continue=1466&v=JZkf2oAvZWg

Hm? Cize sa znova pytam. Kto z nas tvrdi? V klude citujte. Ja tu vidim, ze opravujeme novinarov a vyjadrujeme sa dost jasne vsade. Nechceme si pridavat ziadne zasluhy kde nie su.

Vies problem ja vidim v tom ze ked si otvoris slovensko.digital tak vidis toto
https://youtu.be/2WXSfSkL9TM, aj s nastavenou poziciou prehravania, presne na to cislo 250 000 000.
Perfektne zvladnuty marketing. Mozes potom vsade opakovat ze to nebolo az tak uplne myslene ako to podavaju novinari, raz to maju vsetci zafixovane ze ste usetrili, tak ste usetrili (priznam sa aj ja hoci naozaj nemozem povedat ze by som pocul alebo cital nieco od teba, kde by si hovoril o usetreni), a kriticky zmyslajuci clovek sa zamysli, o com to vsetko potom je.

Pridam jeden pohlad, ktory zase nepocujem nikdy od kritikov “ved ste nic neusetrili”. Ak zastavis projekt za X eur, z eurofondov, tak k tomu projektu sa isto bude viazat aj nejaka ta udrzba. Naklady su tak povedzme 10-20% fixed cost rocne z projektu. Cize velmi nahrubo za 5-10 rokov (udrzatelnost-zivotnost projektu) vysolis za udrzbu/rozvoj projektu este raz tolko. Zo statneho rozpoctu. Kazdy zastaveny projekt je oddalovanie tychto vynutenych nakladov. Samozrejme za ticheho predpokladu, ze zrusenie projektu nenarobi viac skody ako uzitku.

Je jasne, ze ak zastavis projekt za 100, tak pride novy projekt za 100 tak si neusetril si ani euro. Pri sustavnom tlaku a kontrole (to je na nas vsetkych) vsak tvrdim, ze je velka sanca, ze tu cenu dostaneme ovela vacsiu hodnotu. Balik penazi co sme dostali na informatizaciu sa nezmeni, pokym to nebudeme torpedovat az tak, ze sa nevycerpa. Co neviem ci niekto chce.

A teraz sa zamyslime, ako toto co som tu napisal vies uderne podat do par sekund vo videu.

A este inak. Nebudme prehnane skromni, zastavit projekty za 250M+ da vela prace (nas vsetkych a vsetkym co akokolvek pomohli dakujeme). Pokial by to boli kvalitne vyargumentovane projekty a stali si kompetentni za nimi, tak ich predsa nejake SD nedokaze takto sfuknut zopar otazkami v mediach.


Pochvalu za marketing preposielam @jakubptacin.

1 Like

Presne tak, co sa trochu obavam ze napr. pri Atlase pasivnej infrastruktury su tie vydavky bez takehoto nastroja dost vysoke, ale to sa sazmozrejme len obavam, lebo neviem co vsetko mal API obsahovat (broadband?, infrastruktura?utility?, cele TELCO?) a CBA som nevidel a suma 48 mil. EUR je asi ustrelena. .[quote=“jsuchal, post:292, topic:252”]
Pri sustavnom tlaku a kontrole (to je na nas vsetkych) vsak tvrdim, ze je velka sanca, ze tu cenu dostaneme ovela vacsiu hodnotu
[/quote]

nikto nespochybnuje pozitivny vplyv SK Digital (teda aspon ja nie)

Tam si osobne myslim ze smerujeme, ze ked to bude takto pokracovat tak sa nevycerpa a peniaze sa presunu

Suhlasim, ale mozno trochu podcenujes silu medii, prikladom je diskusia k RZ MH SR 19.RZ-MHSR-optimalizacia procesu posudzovania vplyvov (RIA) - #12 by jsuchal
Ja by som sa po takomto titulku na celu obhajobu vykaslal aj ked by som si stal za takymto projektom. Tu je obhajoba prehraty boj, jedine ze by mala druha strana ochotu priznat ze sa unahlila a napisat ze mozno je vsetko inak (ale to som este nevidel).

[quote=“jsuchal, post:292, topic:252”]
Pochvalu za marketing preposielam @jakubptacin.
[/quote] pripajam sa :slight_smile:

1 Like

Áno, toto som aj na MV už viackrát hovoril, že nech z toho spravia OpenData datasety, nie že raz za 2 týždne na otázku novinára to spočítajú. Detto aj ďalšie, napr. koľko má aktivovaný ZEP, aké sú počty vybavených ľudí na JP, aké sú priemerné čakacie časy na vydanie eID od podania žiadosti. Odpoveď zatiaľ klasicky, je to dobrý nápad, posúdime…

Ked uz robia tu osvetovu kampan malo by ich zaujimat v ktorom regione je kolko aktivovanych eID, aka je sociologicka struktura “neaktivnych” statutarov, oblast cinnosti a pod. a podla toho vyuzivat marketingove nastroje.