Elektronické zdravotné preukazy (Obstarávanie OPII)

Zmienky o takýchto pokročilých technikách orientácie VS na klienta zatiaľ obvykle vyvolávajú na druhej strane pobavenie…

1 Like

Vsak nech sa bavia, len aby aj k 1.7. nebola penetracia eID na urovni 50% a urad podpredsedu po stvrtykrat naposledy posunie termin povinnej komunikacie PO s OVM.

2 Likes

50 % ??? Nesnivajme.
Moj odhad dnes:30
:slight_smile:
A zase nebalamutme ludi … eID na zdravotne ucely nema nic s posunom kvoli povinnej komunikacii.
Tych povinnych firiem bolo tusim nieco cez 250 000 ak ku kazdej budu aktivovane priemerne 2 eID ( konatel + asistentka) , tak to mame 10% obyvatelstva … nech 20% dovtedy je dost uvedomelych, resp. policia uz par mesiacov vydava nove eID aj s certifikatmi … mne to nevychadza na viac ako 30%. Som zvedavy na toho politickeho samovraha, ktory vecer v spravach ludom zahlasi, ze ked si do napr. 1.9.20?? nezadovazia eID s certifikatmi, ze nebudu osetreni … toto sa pred volbami neodvazi ziaden politik … .takze najskor april 2020 … ale skor jesen…

2 Likes

Dnes zrušenie EPP schválila NRSR. V pozmeňovacích návrhoch neboli žiadne zásadnejšie zmeny.

Asi to patri este sem.
Dnes si moja manzelka bola vybavit kartu zdravotnickeho pracovnika na poste. Ma ist o kartu, cez ktoru sa zdravotnicky pracovnik moze dostat k datam pacientov. Ked spocitame pocet zdravotnickych pracovnikov, sice nejde o miliony, ale je to predsa dost velke cislo.
Je mi luto, ze toto nam uslo, lebo zdravotnicki pracovnici sa mohli do systemu prihlasovat tiez cez eID.
Takto sa predsa aspon malicky tunelik podaril :frowning:

Tiez ma prekvapilo, ked som si na poste vsimol reklamu “NOVINKA! Žiadosť o vydanie elektronického preukazu zdravotníckeho pracovníka podáte TU!”.
Vtipne je, ze ak mate eID, mozete si on poziadat elektronicky cez slovensko.sk, vid http://www.ezdravotnictvo.sk/Program-eHealth/Certifikacna_autorita_NZIS/Stranky/default.aspx

Hmmm čo myslíš koľko lekárov má eID ?

Dobrá otázka na MVSR, keď bez problémov vedia zrátať koľko konateľov má/nemá eID, toto by tiež nemalo byť problém.

1 Like

No moment. Keď som si vybavoval eID tak sa ma nik nepýtal na zamestnanie. Rozoznať podnikateľa a konateľa je niečo iné. Tu ide o povolanie a z neho vyplývajúce právo pristupovať do eHealth, pardon eZdravia. Na to nemá MV SR nastavené procesy aby vedel popri identite riešiť ešte aj príznaky pre access menezment eZdravia. Preto je to nevykonateľné v súčasných podmienkach.

Ani na zdravotnu poistovnu sa Ta nikto nepytal. Ved ide iba o sparovanie identity osoby s prislusnostou k nejakej funkcii/povolaniu v “zdrojovom” registri (pri poistovniach v centralnom registri poistencov, pri konateloch v obch. registri).
Take riesenie ma myslim dnes problem s tym, ze nikto nevedie funkcny centralny register zdr. pracovnikov, s ktorym by eID mohol komunikovat.

ale vedie (paragraf 3): 153/2013 Z.z. - Zákon o národnom zdravotníckom info... - SLOV-LEX

Zdrojom je IS lekarskej komory … a drzi sa ako referencny register v NZISe v NCZI.

… a prave v detailoch je schovany diabol. To sparovanie kedže nie je nikde definované (má ho robiť zdravotníctvo, má ho robiť vnútro, majú ho robiť obaja ? ), tak sa nedá urobiť , napriek tomu že tie kartičky su technicky de facto rovnaké …

1 Like

Aha, ok, beriem spat.
Na Slovlexe je vyhodnotenie MPK novely zakona o NZIS z min. roka, kde je k tomuto uvedene:

To vyhodnotenie je samozrejme smiešne. eID ani iný autentifikátor predsa nemusia obsahovať údaje o rolách, najmä ak je eHealth povinne online systém, t.j. rolu si vždy vie zistiť.

Ale zaujalo ma, že argument “lekárska obec odmieta” funguje aj oficiálne. Keď si vezmem ohlasy z lekárskej obce na celý eHealth…

… hovoril som Ti ze niekde to bude poschovavane v tonach zapisnic a protokolov … :slight_smile:

A mame tu dalsie karticky. http://www.ezdravotnictvo.sk/Program-eHealth/Certifikacna_autorita_NZIS/Stranky/default.aspx Vysvetli mi niekto ci je ta integracia na MINV/UPVS taka zlozita alebo nesplnaju nejaku SLA alebo preco zase mame na nieco dalsiu karticku?

je mozne ze ide iny problem, ludia odmietaju pouzivat svoje ID na pracu, niekde je mozne to silou presadit ale mozno je skutocne lepsie spravit profesny preukaz, ktory moze byt de facto s tym istym obsahom ako ID

Toto som pocul uz viac krat a priznam sa, ze tomu velmi nerozumiem. Teda chapem, ze by som asi nechcel pouzivat rovnaky certifikat/privatny kluc a pin, ale neda sa na eID ich dat viac?

1 Like

myslim ze da, ale ide skor o psychologiu, ID chapu ako svoje a na pracu chcu mat sluzobny preukaz, zaroven sluzobny preukaz vacsinou sluzi aj na dochadzku a na pristupove systemy. Dalsia vec je organizacna, riesit vydavanie, aktualizaciu a zneplatnovanie cez pulty MV je narocne a nikomu sa do toho nechce.

1 Like

napriklad na eID karte mam rodne cislo v podpise… Sudcovia odmietli toto pouzit na podpisovanie.

1 Like

sudcovia nastastie maju sluzobne preukay, tam staci zmenit smernicu a priamo na sudoch zmenit obsah karty. keby to slo cez MV, tak ide o rok,takto sa do stihnut do mesiaca. To je priklad nevyhod centralneho riesenia.