Elektronické voľby sú zlý nápad

Cielom nebolo ukazat pocty, ale ako volila cast ludi zo zahranicia.

Mozno by uplne stacilo, aby sa ta posta dala posielat aj na konzulaty a nie na slovensko. Lebo to bol kamen urazu v minulych volbach a je to aj pomerne drahe.

ved to je len pridana funkcionlaita k RFO … hadam nechceme stavat dalsi register …

Ad register voličov: jasné že netreba nový “štátny register”. Ale funkčnosť, že sa na jednom mieste eviduje či už niekto volil, zatiaľ nikde nemáme (spomeň si na zošítok kde si Ťa volebná komisia odškrtla). Ak by to fungovalo, okrem iného by neboli potrebné voličské preukazy - môžeš voliť kde chceš.

2 Likes

Ano presne tak zositok… ja som to nazval register volicov a nehovorimze musi byt elektronicky, moze byt aj papierovy len treba doriesit procesy :slight_smile: Ak elektronicky tak to moze byt aj kludne nad RFO (alebo len kopia) podstatne je aby donho mali komisie pristup.

Neviem aky ciel tym bol sledovany ale akekolvek zvazovanie alebo pokus brat do uvahy atribut “ako ludia volia” pri rozhodovani o sposbe volby mi skor prislucha k statom ako bielorusko

Ano stacilo ved som to pisal ze treba jednotny register volicov lebo tym ze povies ze sa hlasuje na zastupitelskych uradoch neodstranis nevyhnutnu postu na ziskanie volicskeho preukazu a nahlasenie ze budes hlasovat v zahranici. (uz teraz je problem v tom ze ludia ktory nemaju tvraly pobyt na SR mozu hlasovat dvakrat, postou a pasom ak sa nachadzaju na nasom uzemi). Ci cielom bude jednou postou na SR oznamit ze budem hlasovat na konzulate a druhu postu posielam na konzulat ? Alebo ze S.D volby poziadam mailom a postou mi zaslu hlasovacie listky a tie poslem na konzulat ?

No neveim co bude drahsie zaplatit clenov volebnych okrskov na konzulaotch, alebo ta posta co tam poslu jednotlivy ludia. Zaroven som zvedavy kedze konzulaty zvycajne nemusia mat velapocetne obyvatelstvo ako sa budeme tvarit a budeme verit zapisnici z konzulatu ktora bude overena zopar clenmi konzulatu ak napr budu mat vydanych 6 tisic obalok a doruci sa postou len 2 tis (priestor na manipulaciu 4tis hlasov) aka bude doveryhodnost politickych stran voci tejto zapisinici ked nemaju v komisiach vlastnych clenov ?

Ak chceme cokolvek riesit treba zacat od registra volicov a mame dve moznosti

  1. Elektronicky - jednotne vytvoreny na zaklade RFO (doteraz si zoznamy volicov vytvaraju obce same)
    • moze mat viacero podob na riesenie viacero problemov
      a) vyriesene procesy vyskrtnutia zo zonamov pri hlasovani postou zo zahranicia a nasledne papierova distribuacia na jednotlive volebne okrsky - procesne dost narocne kedze okrsky vytvaraju obce na zaklade svojej lubovole poslancov - prinos zamedzenie duplicitnemu hlasovaniu obcanov s trvalym pobytom mimo SR, moznost zjedodusit proces ziadosti o hlasovanie zo zahranicia a pripadne aj nasleneho scitavania hlasov v vo volebnych okrskoch utvorenych na kozulatoch
      b) vyriseny pristup online z kazde volebnej miestnosti - online zaznamenavanie ze si odvolil - prinos mozes volit kdekolvek
  1. Papierovy - opat vytvoreny centralne z RFO -
    a) vyriesene procesy vyskrtnutia zo zonamov pri hlasovani postou zo zahranicia a nasledne papierova distribuacia na jednotlive volebne okrsky - procesne dost narocne kedze okrsky vytvaraju obce na zaklade svojej lubovole poslancov - prinos zamedzenie duplicitnemu hlasovaniu obcanov s trvalym pobytom mimo SR, moznost zjedodusit proces ziadosti o hlasovanie zo zahranicia a pripadne aj nasleneho scitavania hlasov v vo volebnych okrskoch utvorenych na kozulatoch

Treba si len zvazit pre a proti a naklady

Ja by som len upozornil, že hoci nemáme “register voličov”, tak myslím že evidencia voličov je u nás veľmi kvalitná, najmä kvôli z ČSSR zdedenej dôkladnej policajnej evidencii fyzických osôb. Porovnaj napr. s voľbami v USA…

Procesy s vyškrtávaním zo zoznamu voličov už dnes fungujú skoro tak ako píšeš.

A teda aby som schladil eufóriu “môžeš voliť kde chceš”: toto samozrejme funguje iba v rámci volebného obvodu. Pri SK/EÚ parlamentných a prezidentských voľbách je celá SR iba jeden obvod, ale stále sa rieši či to nezmenia…

Zoznamy volicov si robia oce sami na zaklade vlastnej evidencie obyvatelstva s trvalym pobytom. Ano neskor sa tomu zacalo nadavat regob atd ale s dedicstvom CSSR to nema nic spolocne.

nefunguje lebo s trvalym zahranicnym pobytom prave dopisujes :slight_smile:

samozrejme ze len v ramci volebneho obvodu…a teda ked si uz zacal dospecifikovavat tak pri prezidentskych, referende, a ludovom hlasovanio odvolani prezidentna viacero obvodov nema zmysel :wink: jedine kde to mozu zmenit su parlamentne a vtom pripade toto

uplne straca zmysel riesit.Lebo jedine volby kde by mohli hlasovat su do EU parlamentu a tam zasj maju moznost hlasovat v state EU kde maju trvaly pobyt. (ti co nemaju trvaly pobyt v EU hol maju smolu.

Preto som sa pytal ze naco riesime volby zo zahranicia :slight_smile: ale napriek tomu ze nieje dovod som nacrtol a napisal ako sa to da riesit

Uplny blud - robit register volicov

Toto sa treba spytat Igora Matovica. Zadanie pre pracovnu skupinu je tu Elektronické voľby sú zlý nápad - #139 by jsuchal

Zadanie doverne poznam, a asi aj v nasich nazoroch na tuto problematiku sa myslim ze zhodneme, tak nam ostava uz len dufat ze to tu niekto od Igora M. cita:)

1 Like

Výborný článok na A* (najvyšší CORE rating v computer science) konferencii USENIX Security 2020 o vážnych zraniteľnostiach v Voatz eVoting riešení ktoré bolo využité v roku 2018 v US. Varovanie: :warning: Blockchain e-Voting :warning:

The Ballot is Busted Before the Blockchain: A Security Analysis of Voatz, the First Internet Voting Application Used in U.S. Federal Elections

Presne tak, zatiaľ asi každý deployment takýchto volieb mal viac či menej problémov (ktoré boli často veľmi technické). V prípade Swiss Post alebo Voatz ešte k tomu aj dodávateľa ktorý problémy odmietal a nebol schopný ich adekvátne opraviť. Neviem si predstaviť, že by to dopadlo na Slovensku inak.

@jsuchal rád pomôžem s tou bezpečnostou stránkou veci ak bude treba.

2 Likes

Stretnutie bude 10.9. tu je priloha co dosla k stretnutiu. 20200824_Príloha k základnému materiálu (SVS)_rev.JL 1.pdf (265.8 KB)

2 Likes

Chapem zapis spravne tak, ze dalsie stretnutie a aktivity uz nebudu?

Toto nie je zapis, toto je len priloha co dosla k prvemu stretnutiu.

Prezentácia ktorá demonštruje na akej úrovni sa musí argumentovať o bezpečnosti eVoting systémov a aké chyby boli demonštrované už v niekoľkých.

https://www.usenix.org/conference/woot20/presentation/teague

A jeden populárnejším štýlom písaný článok aj s pekným zhrnutím, prečo nie.

Presunul som veci k pracovnej skupine do samostatneho vlakna, kedze sa javi, ze el. volby sa nakoniec riesit vobec nebudu :wink:

Kto prvy najde problem?

je tam len jeden? Je to dost dlhy dokument, takze som to presiel len ciastocne, ale vyskakali mi nasledovne otazky:

  • Posielat mailom tokeny sa mi zda divne, ako chcu zabezpecit, aby sa tie tokeny nedali zneuzit a ako sa potom anonymizuje do toho blockchainu s hlasmi?
  • Ak sa budu udaje ukladat do blockchainu kto odvolil a nezavisleho blockchainu koho volil, nebude sa dat sparovat kto ako volil podla poradia?
  • ako je zabezpecene, ze ked poslu token mailom, tak ten token pouzil ten clovek, ktoremu to bolo vydane?
  • Ako sa zabezpeci, ze nikto nebude mat priebezne informacie, aky je stav hlasovania?
  • Naco je tam ten blockchain vobec? Nestacila relacna databaza?
3 Likes

Včerajšia diskusia aj k el. voľbám.

1 Like