Elektronické voľby sú zlý nápad

Aha, @jsuchal, tvôj obľúbený argument s internet bankingom.

Slovensko je priekopnikom v kradnuti, ale nie inovaciach a nezmeni to ziaden “Plan obnovy”. Sny a tuzby moze mat, tak ako ma kazdy clovek, ale ten si svoje sny vacsinou nechava pre seba a riadi sa schopnostami, faktami a zdrojmi ktore okolo seba ma

pod toto sa neda ine len podpisat :slight_smile:

6 Likes

Uz se perou.

Nuz ked nemame co robit a mame uz cisty stol, tak riesme aj take veci …

1 Like

ciste prakticky: vytvorenie maleho ( teda s obmedzenymi zdrojmi) teamu ktory sa tejto teme bude venovat, zapajat sa do medzinarodnych struktur a pripadne testovat male prototypy podla mna neuskodi. Aspon by v buducnosti boli na debatu aj ludia co o tom vedia viac ako to co si precitali na internete.

1 Like

@jsuchal ďakujem za tvoj konzistentny postoj k problematike e-volieb a neustále vysvetľovanie preco sa to v tejto dobe proste neoplatí riešiť.

2 Likes

Osobne tiez nevidim velky zmysel toto riesit, aj keby hned zajtra pristalo na zemi uplne nove bezpecne riesenie, ktore akceptuje svetova komunita, tak si myslim, ze vysledky budu skor sklamanie ako cokolvek ine. Vid Estonsko. Ak chceme podporit vyskum v tejto oblasti, tak to je na inu debatu, ktorej myslim SD ani nemusi byt ucastnikom.

3 Likes

toto je fajn clanok k e-volbam vo svajciarsku.

2 Likes

V reálnom svete potom nemáš istotu ani v tom, že niekde nekoluje duplikát tvojho OP, Pasu alebo vodičáku, rodného listu… Tiež boli vydané čiastočne mimo tvojej kontroly.

Keby niekoho zaujimalo kde je vyskum v e-voting systemov (nie nutne cez internet), tak tu su 2 hodiny intra.

1 Like

Ano, tuto jalovu debatu je potrebne zastavit. Mame prace ako na kostole, to je sice pravda, ale vsetko stoji a vlastne ani nevieme coi sa nieco deje ci bude diat (audit, ne audit vraj skoncil a proejkty bezia? nko nezda sa mi, podla man svetko spi, okrem tvorby novych, radsej nechcem povedat, ze “nezmyselnych” teda radsej poviem duplicitnych a inovovanych dokumentov), nu aj tie budu o 2 roky stare. Penaize sa takmer isto z OPII neminu, co ma menej trapi, ako, ze je tu prace ako na kostole, ale nerobi sa a ked sa spamataju, mozno uz nebude na to cas (pretoze “vyfucia” peniaze)

1 Like

teraz chyba cas a za chvilu budu chybat aj peniaze. :slight_smile: Ale tak zase si povedzme ze evolby zatial tak vela zdrojov neminuli, par razy za zisla komisia na MV a to je vsetko. MIRRI v tom ani nebolo zapojene a stoja z vlastnych dovodov.

Tu rozprava pani co nasla dve diery v Svajciarskom rieseni, o tom preco hlasovanie cez internet je stale extremne tazke.

https://www.schneier.com/blog/archives/2020/11/on-blockchain-voting.html

A este clanok Going from Bad to Worse: From Internet Voting to Blockchain Voting PSNR20.pdf (496.9 KB)

2 Likes

Dobrý blog post s tromi veľmi dobrými zdrojmi ohľadom election security.
1 Like

The source code of the future e-voting system is publicly accessible + bug bounty

inak bug bounty v tomto pripade zrejme pomoze len trochu, nakolko z mojho pohladu nemoze v principe vychytat chyby na ktore je system nachylny v pripade state-level utocnikov, co je ale v zasade velmi dolezity akter v pripade e-voting systemov.

https://www.nap.edu/download/25120