Elektronické služby monitoringu obvinených a odsúdených osôb (ESMO)

toto pokladam od nases za dobry marketingovy tah :slight_smile:

1 Like

-1

nerozumiem, od coho odpocitavas minus jedna ?

2 Likes

Počet použitých náramkov…?

1 Like

to mi nenapadlo :slight_smile: som ja ale brzda…

Kedze sa nam blizi koniec roka 2020 a bude sa vykazovat dosiahnutie cielov, tak som si vyziadal, ako sa naplnili ciele co bolo v ZoNFP (odmyslime si teraz, ze az na pocet usetrenych hodin a pocet monitorovanych osob uplne vanity metrics).

Ciele zo ZoNFP. https://crp.gov.sk/data/att/28756.pdf

Odpoved na infoziadost:

Prostredie Probácia Väzenstvo
2016 38/112 -
2017 61/145 -
2018 110/219 253
2019 302/676 374
2020 257/450 173
SPOLU 768/1602 800

Vo vzťahu k tej časti Vašej žiadosti, v ktorej požaduje údaje o počte osôb monitorovaných systémom Elektronické služby monitoringu obvinených a odsúdených osôb za rok 2020, resp. spätne od začiatku prevádzky systému Vám ministerstvo sprístupňuje v nižšie uvedenej tabuľke údaje od roku 2016. Vo vzťahu k probáciám je zároveň nevyhnutné uviesť, že sa vždy uvádza počet nariadených kontrol a počet vykonaných predbežných šetrení podľa § 13 ods. 1 zákona č. 78/2015 z. z. o kontrole výkonu niektorých rozhodnutí technickými prostriedkami a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

Vo vzťahu k tej časti Vašej žiadosti, v ktorej požadujete informácie o počte podaní zrealizovaných elektronicky (podla definicie zo ZoNFP) ministerstvo uvádza, že od začiatku udržateľnosti vykazovanej v monitorovacích správach od 9/2016 bolo kumulovane zrealizovaných 45 482 podaní.

Vo vzťahu k tej časti Vašej žiadosti, v ktorej požadujete informácie o úspore času poskytovateľa služby (podla definicie zo ZoNFP) ministerstvo uvádza, že od začiatku udržateľnosti vykazovanej v monitorovacích správach od 9/2016 (kumulovane) poskytovateľ služby časovo usporil 278 240,85 h.

Tie probacie a vazenstvo fakt neviem z toho desifrovat, ze co vlastne znamenaju. Nijako mi to nesedi s otazkou, co som sa pytal (kolko ludi sa kazdy rok monitoruje cez tento system) a nijako mi to nesedi s poctami co boli vyssie v spravach NKU. Ale nakoniec vyzera, ze teda je ten projekt obrovsky uspech, usetril kopec hodin, vyse 4x tolko podani ako sa planovalo. :rofl:

  • ked si na slobode (už prepustený) ale pod dohľadom probačného úradnika. Alebo keď ti beží súd a nemáš opustiť mesto (viď Rusko a zmenky Markízy).
  • vazenstvo - tu sa mali ukladat aj tresty domáceho vazenia (aby sa nezatazoval väzenský systém) …Si doma, mozes iba do obchodu a k lekarovi …
    Inak …bolo vraj nakupených pekných par tisic naramkov … týmto by sa dala monitorovat domaca karantena. System s dispecingom existuje, SLA bezi … preco to nevyuzit ?

No tak tej casti rozumiem, ale nerozumiem co su to za cisla, ved to vobec nesedi so zisteniami NKU.

Zo spravy NKU: 2016

image

Podľa mňa Ti odpovedali na merateľné ciele a neodpovedali Ti na špecifický cieľ č.4. Skús sa opýtať konkrétne na ten cieľ a skús požiadať o rozpad, ak Ti to budú vedieť poskytnúť.
Prípadne skús pozrieť verejné štatistiky. Z toho čo máš tie tabuľky tak vyzerá, že merateľné ciele sa naplnili …

tak ak tu spravu robili pocas roka, tka napocitali 25 osob, v tych cislach z infoziadosti je to asi ta 38-ka co sa mohlo do konca roka nazbierat (casto tam daju aj nejake testovacie…) Ostatne cisla uz neviem co mozu byt …

Spravu robili v roku 2017, cisla su z roku 2016.

To že je človek probant neznamená, že je aj monitorovaná osoba a má náramok. To sú dve rozdielne veci. ESMO obsahuje IS pre probačno-mediačných úradníkov a podporu evidencie spisov a dokumentov probácií a mediácií. Nie všetci probanti musia byť monitorované osoby. Niektoré monitorované osoby sú aj osoby, ktoré sú napr. chránené osoby a podobne (tu si nie som istý, ako to je s prípadom, či to musí byť naviazané), takže to nie je 1:1. Náramky sa využívajú aj pri rôznych akciách a podobne. Nie som si istý, že čo presne chcete zistiť.

Ja som si pýtal presne to, čo je napísané v zonfp a poslali mi hentu haluz.

Ministerstvo uvádza, že v predchádzajúcej odpovedi Vám sprístupnilo údaje v podobe, v akej nimi samo disponuje.

Vo vzťahu k Vami uvádzanej skutočnosti ministerstvo uvádza, že v súdnych registroch „Pr“ (probácia) bolo v roku 2016 evidovaných 38 prípadov, v ktorých bola nariadená kontrola technickými prostriedkami, rovnaký udaj je evidovaný i Operačným strediskom ESMO. Konkrétne ide o:

Kontrola prítomnosti 12

Kontrola prítomnosti a požívania alkoholu 5

Kontrola zákazu priblíženia sa 12

Kontrola pohybu a pobytu 9

Údajmi spracovanými metodikou, aká bola použitá v tabuľke č. 5 správy Najvyššieho kontrolného úradu Slovenskej republiky (ďalej len „NKÚ“) na str. 10 v súčasnosti ministerstvo nedisponuje, z uvedeného dôvodu je tak len možné predpokladať, že ide zrejme o chybu pri spracúvaní údajov pre účely vypracúvania záverečnej správy NKÚ.

1 Like

Z tohto teda sudim, ze dolezite je prve ciselko z tejto tabulky a posledne. Cize za rok 2019 je to 302+374 = 676 monitorovanych osob (maximum).

2016 = 38
2017 = 61
2018 = 363
2019 = 676
2020 = 430

Podla planovaneho nakupi doplnaju zasoby na 1600 naramkov. Za 5 rokov sa teda podarilo monitorovat 1566 osob. Plan bol 2000 rocne. Zatial to veru nevyzera, ze by to nejako rapidne rastlo.

Zo studie vyberam:

Pripomenme si historicky:

Momentalne naklady na prevadzku (ked si teda predstavime, ze pociatocna investicia spadla z EU helikopterovej tlaciarne penazi uplne zadarmo)

Velmi drevorubacsky prepocet:

3.2M / 676 monitorovanych (rok 2019 maximum) = 4733 eur rocne = ~13 eur / den.

Ak zoberieme cenu za prevadzku 3.2 kazdy rok * 5 (rokov) / 1566 osob = ~ 10217.1137 rocne = ~28 eur / den. Toto nesedi s poctami MS, ale stale je to vyrazne menej ako 50 eur / den v ozajstnom vazeni.

Metodicka poznamka: Ked tak nad tym uvazujem, tak ten pocet ludi asi nie je uplne dobra metrika. Teoreticky (ako priklad) mozu sledovat trebars 2400 ludi rocne (dokopy), kazdeho povedzme mesiac a ked sa to uplne extremne rovnomerne rozlozi (kazdy mesiac 200) tak nepotrebuju viac ako 200 zariadeni. Pritom je zrejme, ze sa vlastne usetrilo len 2400 clovekodni vo vazeni (nie 2400*12) a bolo potrebnych len 200 naramkov.

tak to ze sluzby ESMO sa javia ako predrazene - vzhladom na komplexnost IT sluzieb - ked to bechnmarkovo porovanam tak sa rocne blizia hodnote sluzieb UPVS, DCOM, portalu financnej správy atd atd - vieme to už dávno, a obhajoba predrazenej sluzby tým že má prínos je absolútne nerelevantná -

ale skôr čo ma zaujalo 50eur den je naklad na vazenie - to kde mame tie vaznice ? v chorvatsku na pobrezi ? ( ak dotoho zaratam ze odpisy za budovy, v ktorych su vaznice su davno odpisane tlebo nepamatam si ze by sme neaku novu postavili )

Spravna metodicka poznamka. Tie pocty monitorovanych su FTE? ak sa do toho rata ako 1 aj taka osoba co bola monitorovana napr. len 10 hodin potom je ten vypocet naozaj skreslujuci.

1 Like